سه‌شنبه 4 آذر 1399 - 19:16
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

نيما نوربخش

 

فيلمي معناگرا درباره مرگ

 

نگاهي به گروه فيلمسازي«جعبه موسيقي»(فرزاد موتمن)

فرزاد موتمن در نوزدهم مرداد ماه سال 1336 در تهران متولد شد و دوران كودكي و نوجواني را در مناطق نفت خيز جنوب گذارنده است. بعد از اتمام تحصيلات متوسطه به ايالت متحده رفت و تحصيلات خود را در رشته سينما در سال 1979 (ميلادي) نيمه تمام رها كرد و به ايران بازگشت.

 پس از آن به عكاسي و فيلمبرداري پرداخت و مستندسازي را نيز تجربه كرد. او در سال 1378 به ساخت فيلم هاي سينمايي پرداخت و در كنار فيلمسازي به تدريس در دانشگاه سوره نيز مشغول شد. «جعبه موسيقي» چهارمين فيلم اوست.

فرزاد موتمن در گونه هاي سينمايي متفاوتي فيلم ساخته است. او هم ساخت فيلم هاي روشنفکرانه و تجربي را آزموده و هم سينماي تجاري و عامه پسند؛ و مرتب ميان اين دو نوع سينما در نوسان بوده است.

موتمن درباره پراکندگي گونه(ژانر) فيلم هايي که ساخته و اين که کمتر مي توان مضامين مشترکي در آنها يافت مي گويد که او، خود را يک تکنسين مي داند که از يک فيلمنامه تا فيلمنامه ديگر، به يک کارگردان ديگر بدل مي شود اما سعي او اين است که فيلمنامه هايي را بسازد که به آنها علاقه دارد.

او معتقد است هر يک از فيلم هاي قبلي اش را با عشق ساخته و «جعبه موسيقي» هم از اين قاعده مستثني نيست. موتمن فرانک کاپرا (کارگردان بزرگ سينماي کلاسيک) را الهام بخش خود در ساخت اين فيلم مي داند.

«جعبه موسيقي» به مسئله مرگ مي پردازد . شخصيت مرکزي آن کودکي است که هيچ تصوري از مرگ ندارد. فيلمنامه جعبه موسيقي را مسعود احمديان نوشته که کارشناس بخش فرهنگي بنياد سينمايي فارابي بوده و تحصيلاتش در زمينه الهيات است.

فيلمبرداري جعبه موسيقي در دي ماه 1385 انجام گرفته و گفته مي شد فيلم به جشنواره بيست و پنجم مي رسد. اما چنين نشد و فيلم در دوره بعدي جشنواره به نمايش درآمد.

رامبد جوان در فيلم در نقش فرشته نجات ظاهر شده و بازي متفاوتي دارد. نيکي کريمي هم نقش کوتاهي در فيلم دارد و فيلم اولين تجربه تهيه کنندگي مستقل محمد خزائي است.

«جعبه موسيقي» در جشنواره بين المللي فيلم رشد (دوره سي و هشتم)1387 ، تنديس زرين بهترين فيلمنامه (مسعود احمديان) را به دست آورد.

علي لقماني(مدير فيلمبرداري جعبه موسيقي) متولد سال 1342 در مشهد است. وي فارغ‌التحصيل مركز اسلامي آموزش فيلمسازي و دانشگاه هنر در رشته سينما مي باشد و از ده سال پيش در زمينه تصوير برداري و فيلمبرداري حرفه‌اي فعاليت مستمر دارد.

 او همچنين فيلم‌هاي سينمايي «در كوچه‌هاي عشق»، «ماه مهربان»، «كوچه پائيز»، «سه مرد عامي»، «دشت ارغواني»، «مهره»، سريال تلويزيوني «دومين انفجار» و مجموعه‌اي از فيلم‌هاي كوتاه و بلند مستند را فيلمبرداري كرده است.

 وي براي فيلمبرداري «در كوچه‌هاي عشق» جايزه منتقدان سينمايي و براي فيلم‌هاي مستند «كسوف» و «جغرافياي طبيعي ايران»، جايزه بهترين تصويربرداري از جشنواره رشد دريافت كرده است.

نازنين مفخم(تدوينگر جعبه موسيقي) متولد 1336 تهران، فارغ التحصيل سينما از دانشگاه هنر است. وي فعاليت هنري را با تدوين فيلم هاي كوتاه آغاز كرد.

دستياري تدوين فيلم «مريم و متيل» به كارگرداني فتحعلي اويسي نخستين تجربه سينمايي اوست. مفخم همسر محمد آلادپوش (فيلمبردار) مي باشد.

فرزاد موتمن در يادداشتي در جشنواره فيلم فجر درباره «جعبه موسيقي» نوشت: «جعبه موسيقي» قبل از هر چيز فيلمي است درباره مرگ. اما تصويري که از آن ارائه مي دهد، هر چند غمگين است، بيشتر درباره خو کردن و انس گرفتن با مرگ است. مهم ترين ويژگي جعبه موسيقي فضاي آن است که بايد روي مرز باريکي بين فضاي واقعي و فضاي فانتزي ساخته مي شد و نبايد اجازه مي داديم که فيلم به سمت يکي از اين فضاها، بيشتر بغلتد. پس آنچه بيش از هر چيز در ساخت اين فيلم اهميت پيدا مي کرد ايجاد تعادل ميان موقعيت هايي کاملا متناقض بود. ساخت اين فيلم يک بندبازي کامل بود که من از آن خيلي لذت بردم، اما اين که تا چه حد «جعبه موسيقي» موفق شده يا نه، نکته اي است که شما تشخيص مي دهيد.

مشخصات«جعبه موسيقي»:

کارگردان: فرزاد موتمن، فيلمنامه: مسعود احمديان ، مدير فيلمبرداري: علي لقماني ، تدوين: نازنين مفخم ، موسيقي: سعيد شهرام ، طراح صحنه و لباس: پيام فروتن ، طراح چهره پردازي: محمدرضا قومي ، صدابردار: فرزام منطقي ، صداگذاري: علي علويان ، عکاس: مسعود اشتري ، جلوه هاي ويژه: اصغر پورهاجريان

بازيگران: رامبد جوان، ارسلان قاسمي، شاهرخ فروتنيان، مرتضي احمدي، جمشيد گرگين، داريوش اسدزاده، نگار جواهريان، طناز طباطبايي، فرهاد بشارتي، کيانوش گرامي، سيروس ميمنت، حميد مولوي، علي اصغر محمدي و ... نيکي کريمي، تهيه کننده: محمد خزاعي.

 

چهارشنبه 3 اسفند 1390 - 8:47


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری