يكشنبه 11 خرداد 1399 - 2:21
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

حرکت در مسير آرمان‌ها و ارزش‌هاي الهي

 

«گزارش اختتاميه هجدهمين جشنواره مطبوعات و خبرگزاري ها»

مراسم اختتاميه هجدهمين جشنواره سراسري مطبوعات و خبرگزاري‌ها بعد از ظهر امروز شنبه 29 بهمن با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، معاون مطبوعاتي وي، اعضاي هيئت داوران و دست‌اندرکارن اين جشنواره و نيز جمعي از پيشکسوتان و فعالان عرصه رسانه در تالار وحدت تهران برگزار شد.

به گزارش خبرگزاري مهر محمدجعفر محمدزاده معاون امور مطبوعاتي و اطلاع‌رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين برنامه در سخناني، جشنواره هجدهم را نوروز رسانه‌اي کشور و ميعاد همدلي خانواده بزرگ اطلاع رساني با يکديگر توصيف کرد و گفت: اين جشنواره بي‌هيچ ترديد، گوياي عظمت و منزلت حرفه‌اي است که بر هزار توي تاريخ معاصر پرتو افکند و سبب شد جوامع انساني، پوسته فرسوده خود را شکافتند و راه به روشنايي گشودند.

وي افزود: پيشروان نهضت‌هاي بزرگ معاصر همچون مشروطيت و انقلاب اسلامي يا روزنامه نگار بوده‌اند و يا به درستي با نقش مطبوعات در تنوير افکار عمومي آشنايي داشته‌اند. بر پايه همين شناخت نيز کوشيدند تا مطبوعات را پررونق نگه دارند و آن را آيينه تمام نماي حرکت‌ها و نهضت‌هاي اجتماعي سازند.

محمدزاده ادامه داد: در روند دفاع مقدس نيز آ‌گاهي و شجاعت روزنامه‌نگاران ميهن‌مان چنان بود که هنوز و همچنان، وجدان‌هاي بيدار و نيرومند جامعه را به صيانت از ميراث امام (ره) و شهدا فرا مي‌خواند. با چنين پيشينه و پشتوانه‌اي، چشم انداز جشنواره هجدهم، توسعه کيفي رسانه‌ها با محوريت الگوي بومي براي حرکت در مسير آرمان‌ها و ارزش‌هاي الهي است؛ افقي که جز با قلم تواناي روزنامه‌نگاران متعهد و حق جوي کشورمان ترسيم نمي‌شود.

معاون مطبوعاتي وزير ارشاد، رسالت جشنواره هجدهم را استعداديابي در حوزه روزنامه نگاري، شناسايي چهره‌هاي مبتکر و توانمند در داخل و معرفي آنها به محيط بين‌المللي دانست و صيانت از استقلال شغل روزنامه‌نگاري و کمک به ارتقاي دانش حرفه‌اي روزنامه‌نگاران را از دستاوردهاي آن عنوان کرد.

محمدزاده گفت: در شرايط کنوني جامعه و با گرايش رو به رشد نسل جوان و خلاق کشور به فعاليت در رسانه، ساماندهي فضاي کار حرفه‌اي بيش از پيش اهميت مي يابد که يکي از ضروري‌ترين لوازم آن، ارايه الگوهايي الهام بخش و قابل دسترسي است. از اين حيث آثار منتخب جشنواره، قادر خواهند بود علاقه‌مندان حرفه روزنامه‌نگاري و نوپايان و نوآمدگان اين عرصه را به حرکت در مسير رشد و پيشرفت دلالت کرده و راه آنها را از ميان دشواري‌هاي سنگلاخ‌وار و مرارت‌هاي پرفراز و نشيب اين حرفه خطير بازگشايند.

وي همچنين هجدهمين جشنواره مطبوعات، خبرگزاري و پايگاه‌هاي اطلاع رساني را آينه‌اي فراروي رسانه‌هاي کشور توصيف کرد که مي‌توانند «سيماي واقعي خود را در آن بنگرند و اگر غباري در اين سيماي روشن بيفتد، به شکرانه زيبايي و آراستگي غبار از چهره بزدايند».

معاون امور مطبوعاتي وزير ارشاد همچنين با اشاره به جدايي نمايشگاه مطبوعات از جشنواره مطبوعات، موجب پديد آمدن فرصتي مضاعف براي اصحاب رسانه خواند و گفت: همچنين برپايي جشنواره‌هاي فصلي سال گذشته و ارزيابي فرآيندي آثار رسانه‌اي در پايان هر فصل توانست با ايجاد فضاي رقابتي و پشتوانه‌اي فرهنگي، بر کارآمدي و اثربخشي جشنواره هجدهم بيافزايد.

به گفته محمدزاده در هجدهمين جشنواره مطبوعات 14 هزار و 20 اثر در 6 بخش مطبوعات سراسري، خبرگزاري‌ها، مطبوعات استاني، پايگاه‌هاي خبري، نشريات دانشجويي و ويژه داوري شدند.

وي با اشاره به افزوده شدن بخشي با عنوان «ترجمه مطبوعاتي» به هجدهمين دوره اين جشنواره، همچنين گفت: ويژگي ديگر جشنواره امسال، بهره مندي آن از شيوه نامه‌اي عملي و مدون به همت استادان و صاحبنظران ممتاز رسانه اي کشور بوده است؛ زيرا بر اين باوريم که جشنواره در ذات خود، فرصتي براي نقد رسانه‌ برپايه دستگاه سنجشي علمي و روشمند است که علاوه بر مهارت‌هاي تجربي روزنامه‌نگاري، دانش مدون اين رشته و نيز دانش‌‌هاي پيراموني در ايجاد آن نقش دارند.

وي از «اهتمام چندين ماهه 90 داور مياني و 9 داور نهايي» نيز قدرداني کرد و يادآور شد: در جشنواره امسال همچنين با افزايش 5 برابري ميزان جايزه نقدي برگزيدگان از يک به 5 ميليون تومان و اعطاي بورسيه تحصيلي دانشکده خبر توام با پرداخت هزينه اتمام دوره به منتخبان، تلاش شده است تا بضاعت اين رويداد رسانه‌اي براي تجليل از روزنامه‌نگاران کشور فزوني يابد؛ هرچند بر اين باوريم که خدمات و زحمات مناديان آگاهي را جز پاداش خداوند متعال و عنايات اهل بيت (ع) سپاس و تحيتي فراخور نيست.

در اين مراسم همچنين بيانيه پاياني هيئت داوران هجدهمين جشنواره سراسري مطبوعات و خبرگزاريها از سوي اميدعلي مسعودي يکي از داوران اين دوره قرائت شد.

در اين بيانيه از جشنواره مطبوعات، خبرگزاري‌ها و پايگاههاي اينترنتي به عنوان يکي از مهمترين رويدادهاي مطبوعاتي و رسانه اي کشور ياد شده بود که «ارسال داوطلبانه و پذيرش فرايند داوري از سوي صاحبان آثار» ماهيت اساسي آن را تشکيل مي‌دهد.

بيانيه پاياني هيئت داوران مي‌افزايد: ارزيابي آثار رسيده به جشنواره نشان مي‌دهد که روزنامه‌نگاري ما، با تکيه بر ميراث175 ساله خود چه از حيث ساختار تکنيک و چه از نظر محتوا و پاسخگويي به نياز مخاطب، ظرفيتي فراتر از عملکرد فعلي دارد. براي آنکه اين ميراث به جايگاه واقعي خود نزديک شود لازم است از يک سو شرايط و بسترهاي فرهنگي و اجتماعي مناسب براي تضمين تداوم فعاليت آزاد و مطلوب مطبوعات فراهم شود و از جانب ديگر فضاي روزنامه‌نگاري ما هر چه بيشتر به حرفه‌اي‌گرايي نزديک شود تا از آسيب‌هاي سياست زدگي و آميختگي نقش‌ها و کارکردها در امان بماند.

در ادامه اين بيانيه آمده است: به نظر مي رسد توسعه مطبوعات در گرو توسعه آموزش‌هاي تخصصي، حرفه‌اي گرايي‌، تضمين آزادي و استقلال مطبوعات و در عين حال التزام مطبوعات به اقتضائات توسعه و ارزشهاي اعتقادي و پايبندي به تعهد نسبت به منافع عمومي است.

هيئت داوران هجدهمين جشنواره مطبوعات و خبرگزاريها با اذعان به «گستردگي وظايف محوله در خصوص اظهارنظر و قضاوت درباره آثار راه يافته به مرحله نهايي و احتمال بروز خطاي انساني در داوري‌ها» نکته ذيل را يادآور شده است:

1-بي‌گمان تلاش موثر و مداوم اصحاب رسانه براي بهر‌ه‌گيري از داده‌هاي نوين در دانش رسانه‌اي، مي‌تواند به توليدآثار فاخر و ارزنده‌اي بيانجامد که نهايتا برازنده جامعه ارجمند رسانه‌اي کشور اسلامي‌مان باشد و اين امر، مي‌تواند در کنار گسترش مقوله توسعه آموزش تخصصي و حرفه‌اي خبرنگاران در حين خدمت به همراه کسب تجربيات علمي، تحقق يابد.

از اين رو اقدام معاونت امور مطبوعاتي و اطلاع رساني در جهت اختصاص بورس تحصيلي به نفرات برتر به منظور کسب دانش رسانه‌اي و تخصص در حوزه علم ارتباطات، اقدامي فرخنده و مبارکي است که قطعاً آثار مهم و انگيزه بخشي در شکوفايي فضاي رسانه‌اي کشور بر جاي خواهد گذاشت. چنانکه افزايش ميزان جوايز نيز پيامدهايي اثر بخش در ارتقاي سطح برگزاري جشنواره به همراه دارد.

 2- پايبندي به اخلاق رسانه‌اي و آموزه‌هاي گهربار اخلاقي و ديني، بايد به عنوان شاخص بنيادين حرکت بالنده و شکوفاي جامعه رسانه‌اي کشور در نظر گرفته شود. از اين حيث، نتايج داوريهاي برآمده از جشنواره مطبوعات که شاخص اخلاق و معنويت در آن لحاظ شده است، مي‌تواند به منزله الگوهايي تلقي

شود که قابليت الهام بخشي در سطح رسانه‌هاي فعال را دارند. امروزه ضرورت پاسداشت اخلاق حرفه‌اي روزنامه‌نگاري و ايجاد گفتمان مبتني بر تهذيب رسانه‌اي، از محورهاي ترديد ناپذير شکوفايي و خلاقيت ساحت روزنامه‌نگاري کشور محسوب مي‌شود.

 3- هر چند سطح توليدات و آثار ارسال شده به از سوي روزنامه‌نگاران فعال در رسانه‌اي ايراني، اعم از مطبوعات، خبرگزاريها و پايگاههاي اينترنتي در قالبها و سبک‌هاي مطبوعاتي، قابل قبول بوده و سير صعودي دارد، اما متاسفانه در تلاش براي پوشش اخبار و ارائه تحليل‌هاي مستند و مستدل درباره موج بيداري اسلامي در منطقه خاورميانه، هنوز ظرفيت‌هاي نامشکوک و انتظارات تحقق نايافته بسيار است. به همين دليل تاکيد مي‌شود با اعزام خبرنگاران ايراني به حوزه‌هاي بين‌المللي، مي‌توان انحصار رسانه‌اي غرب و وابستگان آنها در خاورميانه را در هم شکست و از ادامه روند اطلاع رساني يکسونگرانه و جنگ نرم رسانه‌اي فعلي که با سياه‌نمايي‌، وارونه ساختن حقايق و جعل واقعيات به نفع روند سلطه‌گري غرب توام است، به مقابله پرداخت.

 4- آثار رسيده از مطبوعات و رسانه‌هاي استاني، نشان دهنده اقبال و شور قابل اعتنا و انگيزه‌هاي ستودني خبرنگاران شهرستاني براي شرکت در اين رويداد ملي است. هيئت داوران نهايي، ضمن تمجيد و تقدير از حضور شورانگيز مطبوعات استاني، از اقدام دست‌اندرکاران محترم مطبوعاتي در برپايي جشنواره هاي استاني که نقش مهمي در ارتقاي سطح فعاليت مطبوعاتي در استان‌ها دارد، قدرداني کرده و انتظار دارد داوريهاي مياني و نهايي را به گونه‌اي سامان بخشند که موجبات رشد حرفه روزنامه‌نگاري در استانها را فراهم آورد.

 5-هيئت داوران نهايي از اقدام مبتکرانه و درخور تحسين معاونت امور مطبوعاتي و اطلاع رساني در جداسازي نمايشگاه از جشنواره مطبوعات و برگزاري مستقل هر يک از آنها، سپاسگزاري و از جامعه رسانه‌اي کشور مي‌خواهد براي بهره‌برداري کامل از اين هر دو رويداد مهم فرهنگي و رسانه‌اي و به منظور دستيابي به اهداف حرفه‌اي و تخصصي، هم‌افزايي توام با استقلال اين دو فرصت اثر بخش را مغتنم بشمارد.

به ويژه آنکه امسال ميزان حضور مردمي در نمايشگاه مطبوعات به رکود جديدي دست يافت، چنانکه شرکت در جشنواره نيز شاهد رشد کمي قابل ملاحظه‌اي بوده است. آنچه مسلم است، هر رويداد، چشم‌اندازي روشن از ظرفيت‌ها و ظرافت‌هاي کار رسانه‌اي را در پيش روي مخاطبان قرار مي‌دهد تا اصحاب رسانه از آنها براي تعميق حضور خود در مديريت افکار عمومي و ارتقاي هرم آگاهيهاي مخاطب بهره گيرند.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين مراسم، جشنواره مطبوعات و خبرگزاريها را فرصتي براي رقابت اهالي رسانه‌ با يکديگر توصيف کرد و ابراز اميدواري کرد اين فضاي رقابتي باعث ارتقاي کيفي سطح مطبوعات و رسانه‌ها شود.

سيدمحمد حسيني همچنين اين رويداد رسانه‌اي را در استعداديابي فعالان اين حوزه بسيار موثر دانست و در ادامه از رسانه‌ها خواست براي پرداختن به سوژه‌هاي مختلفي که در سطح کشور وجود دارد، همت بيشتري به خرج دهند و براي توضيح اين مسئله، گفت: الان درخشش تاريخ بعضي از استان‌هاي ما به اندازه چند کشور است.

 وزير ارشاد سپس با اشاره به نتايج طرح سرشماري نفوس و مسکن و نگرانيهاي برخي شخصيت‌هاي عالي رتبه کشور درباره برخي نتايج اين طرح، گفت: متاسفانه تحولاتي که از نظر جمعيتي در کشور رخ داده، به مرز هشدار رسيده و شاهد آن اينکه در سال 1390 هر خانواده ايراني صاحب 1.6 فرزند، يعني حتي کمتر از 2 فرزند است.

 وي ادامه داد: اين يعني اينکه ميل خانواده‌هاي ايراني براي بچه‌دار شدن و در نتيجه سير جوانگرايي در کشور رو به نزول است. اين در آينده مشکلات عديده‌اي براي کشور به وجود خواهد آورد و جمعيت ايران هم مثل غرب، پير مي‌شود.

حسيني سپس گفت: از رسانه‌ها انتظار داريم به اين موضوع و نگراني جدي توجه داشته باشند و انشاءالله در سال آينده هم بخشي از جشنواره مطبوعات و خبرگزاريها به اين موضوع اختصاص يابد.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي همچنين با اشاره به در پيش بودن نهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي، نسبت به تبديل شدن رسانه‌ها به پايگاه برخي افراد خاص هشدار داد و افزود: در کشور ما اينطور نيست که افراد براي دستيابي به اهدافي خاص، دست به هر کاري بزنند و از هر شگردي براي ورود به مجلس استفاده کنند.

 وي تاکيد کرد: نبايد يک روزنامه وسيله قدرت براي عده‌اي خاص شود.

 وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اضافه کرد: علي رغم برخي مشکلات، نظام در صحنه بين‌الملل خيلي از معادلات را بهم ريخته و از جمله آنها مي‌توان به جريان بيداري اسلامي اشاره کرد.

 وي سپس با نقل قول از برخي مقامات و رسانه‌هاي آمريکايي درباره شرايط کنوني ايران و منطقه، گفت: شايد اين نکته که الان مي‌گويم، قبلاً به اين صراحت گفته نشده است؛ اگر در آينده جنگي عليه رژيم صهيونسيتي درگيرد، ما هم هستيم. هم از لحاظ مادي و هم از لحاظ معنوي.

 حسيني همچنين بر لزوم اتکاي تحليل‌ها مطبوعاتي به پشتوانه‌هاي علمي و نيز توجه جدي به زبان و ادبيات فارسي تاکيد کرد و گفت: اوايل کار روزنامه‌نگاري در ايران، بعضي از روزنامه‌ها به اين مسئله بيشتر توجه داشتند.

 وزير ارشاد همچنين از مطبوعات خواست به موضوعات مورد علاقه مردم از جمله طنز، بيشتر بپردازند و براي توضيح اين نکته نيز يادآور شد: شما ديديد که در جشنواره فيلم فجر، بعضي فيلم‌ها که با طنز آميخته شده بود، بيشتر مورد توجه مردم بود. جامعه ما نشاط را دوست دارد.

 وي اعتماد مردم را بزرگترين سرمايه مطبوعات دانست و گفت: مردم ما بسيار باهوش‌اند و فکر نمي‌کنم اگر رسانه‌اي صرفاً دنبال کار سياسي محض يا مثلاً تحريک قوميت‌ها و مذاهب باشد، مورد استقبال جامعه قرار گيرد.

 حسيني همچنين با بيان اينکه کادر تحريريه برخي نشريات کشور فاقد دانش‌آموختگان رشته روزنامه‌نگاري است، از مديران رسانه‌ها خواست بيشتر به اين ضعف توجه نشان دهند.

 وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در بخش ديگري از سخنانش با بيان اينکه «هر مشکلي در کشور پيش مي‌آيد، برخي رسانه‌ها يقه دولت را مي‌گيرند»، گفت: هميشه نبايد دستگاه‌هاي اجرايي پاسخگو باشند، صاحب اثر هم در مطبوعات بايد مسئوليت مربوط به خودش را بپذيرد و بيايد جواب پس بدهد.

وي تاکيد کرد: مثلاً به جاي اينکه تيتر بنويسند که «آيا وزارت ارشاد مسئوليت آثار به نمايش درآمده در جشنواره فيلم فجر را مي‌پذيرد؟» به خود آن فرد تهيه کننده و کارگردان هم  تذکري بدهند و او هم بيايد پاسخگو باشد.

 حسيني گفت: اين يک اشکال جدي است که هر جا مشکلي به وجود مي‌آيد، رسانه‌ها سراغ دولت را مي‌گيرند، بايد سراغ پديدآورندگان آثار هم رفت. البته اين را هم بگويم که دولت به سهم خودش مسئوليت خودش را مي‌پذيرد.

معيارهايي كه در هجدهمين دوره جشنواره مطبوعات براي داوري و گزينش آثار برتر مورد نظر و تاكيد  قرار گرفته؛ از سوي دبير هجدهمين جشنواره مطبوعات (يوسف غروي قوچاني) در خبرگزاري ها و پايگاه هاي اينترنتي به اين ترتيب اعلام شد:

1- رعايت آيين نگارش و درست نويسي فارسي

2- پرهيز از ‹‹اطناب ممل›› و ‹‹ايجاز مخل››

3- رعايت اولويت مسايل روز جامعه در طرح موضوعات

4- اجتناب از تعدد و پراكندگي موضوع

5- جامعيت در تحليل علت يابي مسايل

6- حفظ حرمت اشخاص و وزانت و متانت ادبي

7- برخورداري از فايده مندي براي جامع

8- انتخاب مخاطب و برقراري ارتباط صحيح و كاربرد زبان مناسب

9- فراگير بودن و كاربردي بودن پيام

10- اطلاع رساني؛ آگاهي بخشي و آموزش دهنده بودن

11- آرماني و ارزشي بودن و ترويج ارزشهاي نظام اسلامي و احترام به فرهنگ خودي و پرهيز از ترويج فرهنگ بيگانه

12- نو آوري در سوژه؛ مفاهيم و موضوعات و خودداري از كهنگي و ذهني گرايي و توجه به مصاديق تازه

13- تقويت اقتدار ملي

14- استفاده از زمينه و پوشش مناسب براي طرح مطالب

15- انسجام مطالب ؛داشتن سبك مناسب ؛سير منطقي گسترش مسئله و داشتن منطق دروني

16- صراحت و صداقت

17- تحقيقي بودن با ارائه اسناد و دلايل كافي و برخورداري از قوت برهاني و خودداري از اشكال رايج و عامه پسند

در پايان مراسم نفرات اول بخشهاي مختلف جشنواره به اين شرح اعلام شدند:

در بخش مطبوعات سراسري با گرايش سرمقاله و ياداشت بهروز پورسينا از روزنامه اطلاعات، صالح اسکندري با گرايش مقاله سياسي از روزنامه رسالت و محمد مهدي سيار با گرايش مقاله فرهنگي از روزنامه زمانه رتبه نخست را کسب کردند.

همچنين سيد ياسر جبرائيلي با گرايش مقاله اقتصادي از روزنامه کيهان ، نيلوفر حاجي قاضي با گرايش مقاله اجتماعي از نشريه زن روز رتبه اول را به دست آوردند.

ايران واشقاني فراهاني با گرايش گزارش خبري از روزنامه ايران و مريم يوشي زاده با گرايش گزارش غير خبري از روزنامه جام جم حائز رتبه اول شدند.

سجاد سفري دهکردي در قالب عکس خبري از روزنامه ايران ، احمد معيني جم با گرايش عکس غير خبري از روزنامه خراسان ، اميد روح پرور با گرايش خبر از روزنامه قدس رتبه اول را به دست آوردند.

حسين قدياني با گرايش تيتر از روزنامه وطن امروز، اميد مهدي نژاد با گرايش طنز مکتوب از هفته نامه پنجره و مهناز شايسته فر با گرايش مقالات تخصصي از نشريه مطالعات هنر اسلامي رتبه اول را کسب کردند.

همچنين در بخش خبرگزاري ها فاطمه کريمي با گرايش گزارش از خبرگزاري مهر، محسن رضايي با گرايش عکس از خبرگزاري مهر و محمود نکو نام و مريم سليمي به طور مشترک با گرايش مصاحبه از خبرگزاري فارس موفق به دريافت رتبه اول اين بخش شدند.

در بخش ويژه نيز محمد خطيب با موضوع تبيين نقش مطبوعاتي از روزنامه وطن امروز، افسانه بهار با موضوع رسالت مطبوعاتي از نشريه رسانه، محمد مهدي موذن با موضوع فرهنگ اسلامي و اصول اعتقادي از ايرنا، مهسا ماه پيشانيان با موضوع بيداري اسلامي و ملت هاي مسلمان از نشريه سه نگاه، رتبه هاي اول را از آن خود کردند.

در بخش پايگاه هاي اينترنتي نيز مريم خباز با موضوع گزارش از پايگاه جام جم آنلاين، فاطمه رحيمي با گرايش مصاحبه از تابناک و شاهرخ صالحي با گرايش تفسير، تحليل و خبر از پايگاه اينترنتي سوره سينما، رتبه هاي اول را به دست آوردند.

در بخش مطبوعات استاني با گرايش مقالات سياسي ايمان ضيابري از هفته نامه هاتف، محمدامين خوش نيت با گرايش مقالات فرهنگي از نشريه مهد آزادي ، محمد تقي خسروي با گرايش مقالات اقتصادي از ماهنامه تاب، ناصر سعيدي با گرايش مقالات اجتماعي از نشريه ارمغان آذربايجان ، مهرداد تبريزي با گرايش گزارش خبري از نشريه نويد آذربايجان، احمد فياض محمدآبادي با گرايش عکس غير خبري از نشريه قدس( ويژه خراسان) و سيد حسين حسيني با گرايش تيتر از روزنامه خراسان جنوبي رتبه هاي اول اين بخش را دريافت کردند.

به رتبه هاي اول هر بخش پنج ميليون تومان جايزه نقدي و بورسيه تحصيل در دانشکده خبر خبرگزاري جمهوري اسلامي در مقاطع کارشناسي و کارشناسي ارشد اعطا مي شود.

 

چهارشنبه 3 اسفند 1390 - 8:34


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری