دوشنبه 5 خرداد 1399 - 6:26
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

اسلام، مظهر زيبايي و کمال

 

«گزارشي از اهداء جوايز بخش تجلي اراده ملي جشنواره فيلم فجر»

برگزيدگان بخش تجلي اراده ملي سي‌امين جشنواره فيلم فجر در مراسمي با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي معرفي شدند.

به گزارش خبرگزاري مهر، مراسم اهداي جوايز بخش تجلي اراده ملي سي‌امين جشنواره فيلم فجر با حضور سيد محمد حسيني؛ وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، جواد شمقدري؛ رئيس سازمان سينمايي، محمد خزاعي؛ دبير جشنواره سي‌ام فجر و تعدادي از اهالي سينما در سينما آزادي تهران برگزار شد.

مراسم با تقدير حسيني، شمقدري و خزاعي از علي (شان) استون پسر اليور استون آغاز شد که به تازگي مسلمان شده است.

استون در اين بخش گفت: «از تمام مردم ايران که مرا به اين کشور دعوت کردند تشکر مي‌کنم و انشاءالله پس از بازگشت به کشورم پروژه‌هاي مشترکي را براي بهبود بخشيدن به ارتباط ميان مردم ايران و آمريکا خواهند ساخت.»

 او ادامه داد: «در تاريخ اتفاقات زيادي افتاده است که ايران داستان‌هاي زيادي از اين اتفاقات دارد و اميدوارم بتوانم اين داستان‌ها را به غرب منتقل کنم و از خدا براي ايران آينده‌اي روشن خواستارم و مي‌خواهم تمام جهان در صلح باشد.»

او در خصوص گرويدن به دين اسلام گفت: «ساليان زيادي تاريخ خواندم و درباره اسلام و مسيحيت مطالعه کرده‌ام و هميشه نام اسلام و مسيحيت را در کنار يکديگر ديدم.»

 استون تاکيد کرد: «مسلمان شدنم انتخاب شخصي‌ام بود، زيرا اسلام يک دين کامل و خوب است و من هميشه به خداي واحد معتقد بودم و اسلام چيزي بود که مرا به خود دعوت کرد، اميدوارم و مرتب دعا مي‌کنم که شاگرد خوبي براي اسلام باشم.»

سيدمحمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در مراسم اعطاي جوايز بخش تجلي اراده ملي گفت: «قطعا تقدير و تشکر تأثير بيشتري دارد تا صرف بيان اشکالات و ايرادات به مديران. البته که ما همه پذيراي نقد هستيم، اما کساني که اهل هنر هستند علاقه بيشتري به نقد شنيدن دارند، زيرا بر اساس نقدهايي که از ديگران مي‌شنوند آثار بهتري ارائه مي‌کنند. طبع انسان به گونه‌اي است که با تقدير و تشکر مي‌توان از آن استفاده‌هاي بيشتري کرد.»

حسيني با اشاره به تأکيد رهبر انقلاب به فرهنگ گفت: «شب گذشته در ديدار با رهبر معظم انقلاب اسلامي ايشان تأکيد بسياري به مقوله فرهنگ داشتند و بر همه مبرهن است که وقتي ايشان بسيار تأکيد مي‌کنند مسئولين بايد بيش از همه به وظيفه خود عمل کنند.»

وزير ارشاد بخشي از سخنان خود را به مسلمان شدن پسر استون اختصاص داد و گفت: «اگر اسلام که مظهر زيبايي و کمال است به خوبي معرفي شود، همه مردم دنيا جذب مي‌شوند. اگر مشکلي است که اين اتفاق نيفتاده است بايد به دنبال ايراد معرفي اسلام از طريق خودمان باشيم.

زماني اسلام را با شمشير به همگان معرفي کرده‌اند و اين ضعف ماست که اگر نتوانيم اسلام را که دين همه خوبي‌ها و فداکاري‌ها و مهرباني‌هاست با ابزار ديگري به ديگران معرفي کنيم. اگر اسلام به معناي واقعي خود به همگان معرفي شود قطعا آن افراد نيز به اسلام روي خواهند آورد، زيرا اسلام فراتر از مرزهاي جغرافيايي است.»

وي تصريح کرد: «ان شاء الله آقاي استون صبر و استقامت داشته باشند چون ممکن است فردا مورد هجمه قرار بگيرند اما در مسير اين هجمه‌ها ثابت قدم باشند.»

حسيني تاکيد کرد: «آقاي استون به دنبال حق و حقيقت بود و ايشان وارد کشتي نجات شدند.»

وزير ارشاد در خصوص فيلم‌هاي شرکت‌کننده در سي‌امين جشنواره فيلم فجر گفت: «از همه فيلمسازان که فيلم‌هاي خوبي را به جشنواره آوردند، تشکر مي‌کنم زيرا در ميان اين آثار فيلم‌هايي با مضامين دفاع مقدس يا اجتماعي ديده مي‌شدند که بسيار خوب و عالي به آن پرداخته شده بود. اميدوارم در آينده شاهد فيلم‌هايي باشيم که بتوانيم بر اساس اين فيلم‌ها اسلام را به همگان معرفي کنيم.»

هنگامه قضاياني که در اين مراسم جايزه دريافت کرد با اشاره به مراسم اختتاميه جشنواره فيلم فجر گفت:‌ «آن شب به دليل امواجي که يازده سال مي‌خواستم منکرش شوم که در ايران وجود دارد، نتوانستم سخنم را کامل بگويم به هرحال دشمن وجود دارد.»

او ادامه داد: «من يادم رفتم از بزرگي به نام سعيد سعدي تهيه‌کننده فيلم "روزهاي زندگي" ياد کنم. آن شب، به خوبي آقاي سعدي را تشويق نکردند چون برخي يادشان رفته است، آقاي سعدي همان کسي بود که فيلم "اينجا بدون من" را تهيه کرد و خانم معتمدآريا در مونترال جايزه بازيگري را براي اين فيلم گرفت يا فيلم "گيلانه" را براي خانم بني اعتماد تهيه کرد. خيلي ناراحت مي‌شوم که حافظه‌هاي ما کمرنگ مي‌شود و کم دست مي‌زنيم.»

 هنگامه قاضياني سخنانش را با تشکر از محمد خزاعي ادامه داد و گفت: «در سال‌هاي زندگي‌ام هيچ باج کلامي به کسي ندادم اما مي‌خواهم بگويم امسال جشنواره خوب و محترمي برگزار شد. از آقاي شمقدري و حسيني هم تشکر مي‌کنم.»

او همچنين با اشاره به مسلمان شدن علي استون گفت: «قدوم علي استون را به اسلام تبريک مي‌گويم.»

در اين مراسم که شامگاه پنجشنبه 27 بهمن برگزار شد، برگزيدگان اين دوره از جشنواره از سوي سازمان‌ها و نهادهاي مختلف به اين شرح معرفي شدند:

لوح تقدير معاونت اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم به ترتيب به فيلم‌هاي "يک سطر واقعيت" به کارگرداني علي وزيريان، "روزهاي زندگي" به کارگرداني پرويز شيخ‌طادي و "زندگي خصوصي آقا و خانم ميم" به کارگرداني روح‌الله حجازي رسيد.

وزارت آموزش و پرورش در بخش تجلي اراده ملي از فيلم‌هاي "ميگرن" به کارگرداني مانلي شجاعي‌فرد، "مادر پاييزي" کاري از سيروس رنجبر، "روييدن در باد" به کارگرداني رهبر قنبري و "نارنجي پوش" ساخته داريوش مهرجويي تقدير کرد.

اين سازمان همچنين در اين بخش از نيکي نصيريان، ارشيا طالبي، ترلان پروانه، قاسم سيد سياح و محمد جواد جعفرپور بازيگران فيلم‌هاي سينمايي "مادر پاييزي"، "پيشوني سفيد"، "روييدن در باد" و "نارنجي پوش" تقدير کرد.

 بنياد شهيد و امور ايثارگران نيز تقديرنامه خود را به فيلم‌هاي سينمايي "شور شيرين" از جواد اردکاني و "فيلادلفي" به کارگرداني مشترک سيدمجتبي اسديپور و اسماعيل رحيم‌زاده اهدا کرد.

 جايزه مرکز امور زنان و خانواده در نهاد رياست جمهوري به هنگامه قاضياني براي بازي در فيلم سينمايي "روزهاي زندگي" رسيد.

 بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس جوايز خود را به فيلم‌هاي سينمايي "روزهاي زندگي" و "ملکه" اهدا کرد. همچنين از حميد آذرنگ بازيگر فيلم سينمايي "ملکه" نيز در اين بخش تقدير شد.

 فيلم "شور شيرين" به کارگرداني جواد اردکاني لوح تقدير انجمن آثار و مفاخر فرهنگي کشور را دريافت کرد.

 شرکت پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي لوح تقدير خود را به فيلم‌هاي سينمايي "ملکه" به کارگرداني محمدعلي باشه‌آهنگر و "قلاده‌هاي طلا" از ابوالقاسم طالبي اهدا کرد.

 تقديرنامه ستاد اقامه نماز در اين بخش به فيلم‌هاي "شورشيرين" به کارگرداني جواد اردکاني، ‌روزهاي زندگي" از پرويز شيخ‌طادي و "پنجشنبه آخر ماه" کاري از ماشاءالله شاهمرادي‌زاده اهدا شد.

 واحد فراهم آوري پيوند اعضاي بيمارستان مسيح دانشوري دانشگاه شهيد بهشتي نيز لوح تقدير و جايزه ويژه خود را به فيلم "يکي مي‌خواد باهات حرف بزنه" به کارگرداني منوچهر هادي تقديم کرد.

 مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي لوح تقدير و جايزه ويژه خود را در اين مراسم به فيلم‌هاي مستند "شيخ شوخ کاشي"، "خليج فارس" و "ميراث آلبرتا" اهدا کرد.

 لوح تقدير مرکز ملي فرش هم به انيميشن سينمايي "تهران 1500" به کارگرداني بهرام عظيمي و "نارنجي پوش" ساخته داريوش مهرجويي اهدا شد.

 جايزه ويژه کانون مدرسان سينما نيز به فيلم "بوسيدن روي ماه" به کارگرداني همايون اسعديان و تهيه‌کنندگي منوچهر محمدي رسيد.

 جمعيت دفاع از ملت فلسطين نيز لوح تقدير خود را به مسعود اطيابي براي کارگرداني فيلم "ريسماني نزديک تر از رگ" اهدا کرد.

سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس سپاه و بسيج جايزه خود را به فيلم "شور شيرين" به کارگرداني جواد اردکاني اهدا کرد.

 انجمن مديران توليد نيز در اين مراسم از حسين هاديان‌فر مدير توليد فيلم "قلاده‌هاي طلا"، يوسف صمدزاده مدير توليد فيلم "راه بهشت" و طاهر اماني مدير توليد فيلم "خودزني" تقدير کرد.

 جايزه آموزشگاه سينمايي دارالفنون نيز به فيلم‌هاي سينمايي "نارنجي پوش" و "قلاده‌هاي طلا" رسيد.

 کانون دانشجويان روشنا وابسته به نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه هنر هم از فيلم سينمايي "زندگي خصوصي آقا و خانم ميم" به کارگرداني روح الله حجازي تقدير کرد.

 انجمن‌هاي صنفي موسسات و شرکت‌هاي سمعي و بصري فيلم "ضدگلوله" به کارگرداني مصطفي کيايي را شايسته تقدير دانست و جايزه خود را به رضا رخشان تهيه‌کننده اين اثر سينمايي اهدا کرد.

در اين مراسم همچنين از محمدعلي حجازي به عنوان بهترين مدير سينمايي سي‌امين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر و رضا سعيدي‌پور مدير سينما آزادي به عنوان مدير بهترين سينماي مردمي در سي‌امين جشنواره بين المللي فيلم فجر قدرداني شد.

 

چهارشنبه 3 اسفند 1390 - 8:31


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری