سه‌شنبه 17 تير 1399 - 20:23
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

مقاله

 

ترجمه: غزال حسين زاده

 

سومين مسجد بزرگ جهان

 

«نگاهي به معماري مسجد شيخ زايد»

مسجد شيخ زايد (با نام عربي: مسجد الشيخ زايد بن سلطان آل نهيان) مسجدي در شهر ابوظبي، کشور امارات است. اين مسجد بعد از مسجد الحرام و مسجد النبي سومين مسجد بزرگ جهان است و يکي از نقاط ديدني امارات متحده عربي به شمار مي‌آيد.

نام اين مسجد از شيخ زايد بن سلطان آل نهيان گرفته شده‌است که بنيان‌گذار و نخستين رئيس کشور امارات بوده و در همين مسجد به خاک سپرده شده ‌است. او در 20 رمضان 1425 ه.ق (4 نوامبر 2004 ميلادي) درگذشت و آرامگاه وي در قسمت شمالي مسجد قرار دارد. اين مسجد به طور رسمي در ماه مبارک رمضان( سال 2007 ) ميلادي افتتاح شد.

اين مسجد در منطقه‌اي بزرگ ميان دو پل «مصفح» و «مقطع» در مدخل جزيره ابوظبي قرار دارد. اگرچه ورود به مساجد براي نامسلمانان در امارات ممنوع است؛ ولي اين مسجد به جهت بازديد گردشگران يک استثنا به شمار مي آيد.

مسجد شيخ زايد بن سلطان آل نهيان با طلا و سنگ مرمر تزئين شده و گنجايش بيش از 40 هزار نمازگزار را دارد.

در اين مسجد همچنين بزرگترين فرش دنيا و بزرگترين لوستر قرار داده شده است. فرش دستبافت اين مسجد در ايران و با طراحي هنرمند ايراني علي خالقي توسط 1200 بافنده در نيشابور بافته شده و بيش از هفت هزار متر مربع از مساحت مسجد را پوشش مي‌دهد و وزن آن 47 تن است.

لوستر استفاده شده در مسجد نيز از کريستال مشهور چک يعني سواروفسکي ساخته شده و ابعاد آن 10 در 15 متر است.

اين مسجد همچنين داراي چهار گلدسته به ارتفاع 100 متر است. در اين مسجد از 28 نوع سنگ مرمر مختلف استفاده شده است که از ايتاليا و چين و ديگر کشورها آورده شده‌ اند. پيش‌بيني شده اين مکان به يکي از بزرگترين اماکن گردشگري امارات تبديل شود.

روزانه ده‌ها توريست غربي از مسجد شيخ زايد آل نهيان ابوظبي بازديد مي‌کنند که با توجه به اينکه اين مسجد به روي غيرمسلمانان باز است، آنها هم به احترام اين مکان معنوي و عبادي مسلمانان، با پوشش اسلامي يعني يک عباي بلند مشکي و روسري وارد اين مسجد مي‌شوند.

بودجه اي که صرف ساخت اين مسجد شده، دو ميليارد و 167 ميليون درهم امارتي بوده ‌است. اولين نماز در مسجد نماز عيد قربان، در سال 1428 هجري قمري برابر با ماه دسامبر 2007 ميلادي بود؛ در حالي که هنوز بناي مسجد بطور کامل پايان نيافته بود.

مساحت مسجد 412.22 متر مربع است. مسجد شيخ زايد به جهت مساحت، سومين مسجد جهان و از لحاظ حجم و بزرگي دهمين مسجد جهان است. مسجد روي تپه اي به ‌ارتفاع 9 متر از سطح زمين بنا شده‌ است.

مسجد داراي 57 گنبد مي‌باشد که داراي حجم هاي متفاوتي هستند و بر سر رواق‌ ها خارجي، و مداخل اصلي و جانبي قرار دارند. گنبدها با مرمر سفيد و گچبري بسيار زيبايي پوشانيده شده ‌است.

طبق بررسي ‌هاي صورت گرفته از سوي سازمان کنفرانس اسلامي، قبه(گنبد) اصلي مسجد شيخ زايد، بزرگترين و نخستين قبه در جهان (به ارتفاع 83 متر، و قطر داخلي آن 32.8 متر) است. اين قبه در کتاب رکوردهاي گينس ثبت شده است

همچنين گفته مي شود که وزن قبه اصلي هزار تن است، و از زخارف و گچبري عجين شده با الياف نباتي ساخته شده که از شاهکارهاي اساتيد مراکشي است. آياتي نيز از قرآن مجيد ديوارهاي قبه اصلي مسجد را تزيين نموده ‌است.

ظرفيت مسجد به طور دقيق 40960 هزار نفر نمازگذار مي‌باشد. همچنين از جاذبه ها‌ي مسجد وجود چهار مناره است که ارتفاع هر مناره 106 متر است، و در چهار رکن از صحن خارجي مسجد قرار داشته، و بر زيبايي مسجد افزوده‌ است.

 

 

چهارشنبه 3 اسفند 1390 - 8:28


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری