پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 12:21
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

اميد زماني

 

نشست خبري هشتمين جشنواره فيلم هاي 100 ثانيه اي

 

 نشست خبري هشتمين جشنواره فيلم هاي 100 ثانيه اي با حضور فاضل نظري رئيس حوزه هنري استان تهران و حسين رباني غريبي صبح شنبه بيست و نهم بهمن ماه در تالار شماره دو انديشه برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، فاضل‌نظري رئيس حوزه هنري استان تهران ضمن بيان اين مطلب در دومين نشست خبري جشنواره فيلم 100 که با حضور حسين رباني‌ غريبي برگزار شد گفت: درست هشت سال پيش زماني که براي نخستين‌بار اسم برگزاري جشنواره فيلم 100 به ميان آمد، سياستگذاران اين جشنواره باور نمي‌کردند که بعد از چندسال با لطف خدا و زمينه‌هايي که براي برگزاري اين جشنواره فراهم شده بتوانند جاي خالي يک فرصت فرهنگي ارزنده را پر کنند.

 وي در ادامه افزود: حوزه هنري در يک دوره زماني تصميم گرفت برخي از جشنواره‌هايي که برگزار مي‌کند را متوقف کند ولي خوشبختانه جشنواره فيلم 100 از جمله رويدادهاي فرهنگي بود که بخت و اقبال تداوم را داشت. امروزه پرورش استعدادهاي جوان به يک شعار صرف تبديل شده‌است و بسياري از ارگان‌ها و نهادهايي که جشنواره برگزار مي‌کنند اين شعار را بدون در نظر گرفتن محتوا به کار مي‌گيرند. اما حوزه هنري اين شعار را در طول سال‌ها فعاليت خود به معناي واقعي سرلوحه کارهاي خود قرار داده است از همين‌رو توجه به استعدادهاي جوان از نکات مهم و قابل توجه در جشنواره فيلم 100 است.

 فاضل نظري ادامه داد: بسياري از هنرمندان بنابر استعداد و علاقه‌اي که دارند فيلم مي‌سازند يعني علاقه و استعداد در توليد يک اثر هنري گره مي‌خورد، اما برخي ديگر از جوان‌ها هستند که بنابر شرايط اين حرفه را انتخاب کردند و هيچگاه فرصت تجربه در اين عرصه را نداشتند و از آنجا که سينما هنري پر هزينه است فرصت آزمون و خطا به معناي واقعي در اين عرصه نيست بنابراين جشنواره بين‌المللي فيلم 100 فرصت آزمون و خطا و جمع‌بندي توانايي هنرمندان جوان را ايجاد مي کند .

 رئيس حوزه هنري استان تهران با اشاره به شعار محوري اين جشنواره گفت: امروز جشنواره فيلم 100 به عنوان يک فرصت واقعي تلقي مي‌شود. از اين‌رو اين جشنواره در دوره‌هاي مختلف برگزاري با شعارهاي مختلفي روبرو بوده است. به‌عنوان مثال شعار "ايده هاي نو"،" سينماي تذکر " از جمله شعارهاي جشنواره‌هاي پيشين فيلم 100 بوده است و امسال نيز شعار "اخلاق" محور برگزاري هشتميمن دوره جشنواره فيلم 100 است.

 فاضل نظري در پايان سخنان خود با اشاره به جوانگرايي اين دوره از جشنواره گفت: جشنواره فيلم 100 محلي براي گره خوردن پرورش استعدادهاي جوان و اعتماد به مديريت جوان تر ها است و اگر اين اعتماد به وجود آيد چهره هاي جوان در عرصه‌هاي مختلف فرهنگي فعاليت خود را به بهترين شکل آغاز مي‌کند. از اين رو معتقدم مديريت در نسل جديد تجلي ارمان و انگيزه است و اميدوارم اين پيام روشن که در برگيرنده اعتماد به جوان است در عرصه مديريت برنامه‌هاي هنري قوت پيدا کند.

 در ادامه اين نشست حسين رباني‌غريبي دبير هشتمين جشنواره فيلم 100 ضمن ارائه گزارشي از دبيرخانه اين جشنواره با اشاره به پخش فيلم‌هاي 100 ثانيه اي از شبکه پنج سيما گفت: فيلم‌هاي حاضر در اين جشنواره در برنامه‌اي با عنوان سينما 100 پخش مي‌شود، همچنين در اين جشنواره 8 فيلم با عنوان صلح و نوع دوستي که با همکاري هلال احمر ساخته شده است حضور دارد از همين رو برخي از فيلمسازان راي ساخت فيلم 100 ثانيه‌اي به سومالي رفتند و سه فيلم از سومالي در اين جشنواره حضور دارد.

 دبير هشتمين جشنواره فيلم 100 در ادامه صحبت‌ها خود با اشاره به رونمايي اين جشنواره گفت: مراسم رونمايي از اين جشنواره در تاريخ 2 اسفندماه با حضور محمد حسن پزشک مديرعامل موزه سينما انجام مي شود و پس از آن مراسم افتتاحيه در تاريخ 3 اسفندماه در تالار هنر اصفهان برگزار مي‌شود و همزمان با افتتاح اين جشنواره اکران فيلم‌ها در شش سانس نيز آغاز مي شود و قرار است فيلم هاي بخش ملي، بخش ويژه جهاد اقتصادي و بخش بين الملل نمايش داده شود. از تاريخ 4 اسفندماه نمايش فيلم ها به صورت همزمان در تهران و 8 استان ديگر آغاز به کار مي‌کند و در تهران طي دو روز فيلم‌ها درپرديس سينما آزادي در پنج سالن از ساعت 11 صبح تا ساعت 23 نمايش فيلم دارد.

 رباني غريبي در پايان صحبت‌هاي خود با اشاره به کم و کيف برگزاري اين دوره از جشنواره فيلم فجر گفت: اين جشنواره از تاريخ 4 تا 6 اسفند برگزار مي شود. مراسم افتتاحيه در تاريخ 3 اسفندماه در تالار هنر اصفهان برگزار مي شود و همزمان با افتتاح اين جشنواره اکران فيلم ها در شش سانس نيز آغاز مي شود و قرار است فيلم هاي بخش ملي، بخش ويژه جهاد اقتصادي و بخش بين الملل نمايش داده شود. از تاريخ 4 اسفندماه نمايش فيلم ها به صورت همزمان در تهران و 8 استان ديگر آغاز به کار مي‌کند و در تهران طي دو روز فيلم‌ها درپرديس سينما آزادي در پنج سالن از ساعت 11 صبح تا ساعت 23 نمايش فيلم دارد.

  وي در پايان افزود: در راستاي برگزاري اين جشنواره کارگاه‌هاي تخصصي فيلمسازي با حضور هيات انتخاب مبني بر چگونگي و معيار انتخاب آثار برگزار مي‌شود، همچنين هيات داوران جوان در يک نشست تخصصي ديدگاه خود درباره فيلم هاي 100 ثايه اي را ارائه مي‌دهند. يک کارگاه تخصصي ديگر درباره صداگذاري و موسيقي در فيلم‌هاي 100 ثانيه‌اي برگزار مي شود چراکه هيئت داوران تشخيص داده اند که فيلم‌هاي 100 ثانيه در اين دو مقوله دچار ضعف هستند. اختتاميه جشنواره هم ساعت 18:30 در تاريخ 5 اسفند در تالار انديشه برگزار مي‌شود.

 

يكشنبه 30 بهمن 1390 - 9:15


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری