يكشنبه 11 خرداد 1399 - 13:41
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

اوحدي مراغه‌اي

 

اوحدي مراغه‌اي /  آفرينندگان فرهنگ و تمدن اسلام و بوم ايران / 15

نويسنده : دكتر علي‌اكبر ولايتي       

چاپ و شمارگان : اول 90- 3000 نسخه

ناشر : شركت سهامي كتاب‌هاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير

 

دكتر علي‌اكبر ولايتي در ابتداي كتاب بيان مي‌كند كه قرن‌ها پيش از آنكه اروپا و ممالك اروپايي كشور شوند  مسلمانان امت واحده و ايرانيان ملتي منسجم بودند . ولايتي ادامه مي‌دهد كه امت اسلامي مدت هزار سال مهد علم و تمدن و فرهنگ جهان ، و ايران پرچمدار اين نهضت بزرگ اسلامي بوده است . وي يادآور مي‌شود كه در دو سه قرن اخير ،‌ هجوم فرهنگي ، نظامي ، سياسي و اقتصادي استعمار موجب رخوت و عقب‌افتادگي مسلمان شده ، ولي بيداري اسلامي قرن گذشته و معاصر ، و خيزش اسلامي چند دهه اخير موجب حركت مسلمان گرديد . وي تلاش‌هاي نخستين را در جهت رهايي از سلطه نظامي و سياسي و كسب آزادي واستقلال مي‌داند و بيان مي‌دارد كه اكنون زمان بيداري فرهنگي و احياي اعتماد به نفس اسلامي و ايراني فرارسيده است . دكتر ولايتي از جمله اقدامات اساسي براي تحقق چنين حركتي را معرفي و بازشناساندن بزرگان تاريخ تمدن اسلام و ايران و بازتعريف ارزش‌هاي اعتقادي اسلامي و هويت ملي مي‌داند .

مقدمه ، نگاهي به اوضاع تاريخي عصر اوحدي ، زندگي‌نامه اوحدي ، اوحدي مراغه‌اي و اوحدي‌هاي ديگر ، جنبه‌هاي سبك‌شناختي شعر اوحدي ، آثار اوحدي ، اوحدي و ديگر شاعران و همچنين كتاب‌شناسي اوحدي از جمله بخش‌هاي اصلي كتاب حاضر را تشكيل مي‌دهند . كتاب حاضر موضوعاتي همچون نام ونسب ، زادگاه اوحدي ، تحصيلات اوحدي سفرهاي او ، مذهب اوحدي ، وجه تخلص ، شخصيت اوحدي ، پايان زندگاني و تاريخ وفات ، نگاهي به سنگ مزار اوحدي مراغه‌اي ، تجديد بناي مقبره اوحدي مراغه‌اي ، كتيبه‌ها ، شيخ‌ اوحدالدين يزدي ، اوحدي مشهدي ، اوحدالدين بياباني ، اوحدي رازي ، اوحد ، اوحدالزمان ، اوحدالدين ، ابوحامد ، شيخ اوحدالدين احمد بن الحسن بن محمد النخجواني الكرماني ، صورت و فرم ، محتوا و مضمون ، صورت و محتوا ، اوحدي و شاعران قبل از وي ، اوحدي و رودكي ، اوحدي و سنايي ، اوحدي و انوري ، اوحدي و خاقاني ، اوحدي و مولوي ، اوحدي و سعدي ، اوحدي و شاعران بعد از او اوحدي و حافظ ، اوحدي و صائب ، اوحدي و هافت اصفهاني ، اوحدي و حزين لاهيجي ، گزيده منابع پيش‌نهادي در تصحيح انتقادي آثار اوحدي مراغه‌اي ، از غزليات ، از قصايد ، ترجيع ، از رباعيات و همچنين منطق العشاق را مورد بررسي و واكاوي قرار مي‌دهد .

 نويسنده در بخش « شخصيت اوحدي » كتاب حاضر در باب احوالات او بيان مي‌كند : "‌ در خصوص خوي و خصلت او در تذكره‌الشعراي دولتشاه سمرقندي آمده است : « وي مردي موحد و عارف و گرم‌رو بوده و با كمال عرفان و سلوك در فضيلت ظاهري هيچ كمي نداشته است و مردي فاضل است كه ترجيع او ميان موحدان شهرتي عظيم دارد . » امين احمد رازي در هفت اقليم اوحدي را چنين معرفي مي‌‌كند كه در « در اول جواني احوالش به طراز عصمت مطرز  مي‌بود و اجتناب از منهيات مي‌نمود ، تا به تدريج خطه خاطر خود را به نور رياضت نوراني ساخت  و خانقه دل را به شمع مريدي شيخ اوحدالدين كرماني برافروخت . »

اوحدي مراغه‌اي در بخشي از قصيده خود در پيوست كتاب حاضر مي‌‌سرايد :

لاف دانش‌مي‌زني خود را نمي‌داني چه سود

دعوي دل كرده‌اي چون غافل از جاني چه سود

نفس را حلوا و برياني دهي و دشمن است

دشمنان را دادن حلوا و برياني چه سود

گر خدا را بنده‌اي ، بگذار نام خواجگي

پيش او چون سر نهادي باز پيشاني چه سود

نام خود سلمان نهادي تا مسلمان گويمت

چون نمي‌ورزي سلامت نام سلماني چه سود

اسب چوگاني خريدي زين زرين ساختي

چون نخواهي برد گويي اسب چوگاني چه سود

رفت پنجه سال و حسرت مي‌خوري اكنون ولي

تير چون از شست بيرون شد پشيماني چه سود

اوحدي مراغه‌اي /  آفرينندگان فرهنگ و تمدن اسلام و بوم ايران / 15 به قلم دكتر علي‌اكبر ولايتي در چاپ نخست خود با شمارگان 3000 نسخه و با قيمت 18000 ريال توسط موسسه شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير انتشار يافته است .

 

 

 

شنبه 29 بهمن 1390 - 11:23


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری