پنجشنبه 26 تير 1399 - 3:46
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان بوشهر

 

جشنواره‌اي براي تقريب

 

 

شامگاه پنجشنبه 20 بهمن 1390؛ سالن مجتمع فرهنگ هنري کنگان؛ حضور گرم، پرشور و صميمي جمع کثيري از شاعران شيعه و اهل سنت از ايران و ساير کشورهاي اسلامي، آغاز سومين جشنواره بين المللي شعر تقريب را انتظار مي کشد. علاقه مندان فراواني از شهر کنگان و ديگر شهرهاي استان به سالن آمده اند تا شاهد برپايي آيين اختتاميه سومين جشنواره باشند.  پرده سالن کنار مي رود؛ طراحي زيباي دکور مراسم که با طرح و لوگوي شعر تقريب اجرا شده، توجه حاضرين را به خود جلب مي کند؛ آقاي محمدي، قاري قرآن پشت تريبون قرار مي گيرد و با تلاوت آياتي از کلام نور، آيين اختتاميه سومين جشنواره بين المللي شعر تقريب، رسماً کار خود را آغاز مي کند.

پس از تلاوت آيات قرآن، سرود ملي پخش مي شود، آواي سرود ملي ايران، در سالن طنين انداز مي شود و سيدمحمد امين جعفري، مجري برنامه، در جايگاهش مستقر مي شود تا با خواندن شعرهايي در مدح پيامبر (ص)، فضاي مراسم را آماده ي شنيدن شعرهاي نبوي کند.

با صداي مجري، حجت الاسلام موسوي نيا، مدير کل تبليغات اسلامي استان به پشت تريبون دعوت مي شود تا ضمن خوش آمد به مدعوين و مهمانان و شاعران ايراني و خارجي، پيامي از آيت الله صفايي بوشهري، نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه بوشهر را نيز قرائت کند. موسوي نيا، به مهمانان خوشامد مي گويد و پيام را قرائت مي کند و هدف سازمان تبليغات اسلامي از برگزاري اين جشنواره را تقويت وحدت اسلامي معرفي مي کند.

پس از آن، مجري، از تيمور يزدان شناس، فرماندار شهرستان کنگان براي سخنراني و خوش آمدگويي دعوت مي کند، و يزدان شناس، ورود مهمانان داخلي و خارجي را به شهرستان خوش آمد مي گويد و متواضعانه مي گويد که ترجيح مي دهد بجاي سخنراني، فرصت را به شاعران ايراني و خارجي براي شعرخواني بدهد.

پس از آن نوبت به گزارش دبير جشنواره است؛ عبداله رئيسي، دبير سومين جشنواره بين المللي شعر تقريب روبروي جمعيت مي ايستد، هدف اصلي برگزاري اين جشنواره را ايجاد همگرايي و اتحاد بيش از پيش ميان مذاهب اسلامي عنوان مي کند و حضور شاعران مطرح ايران و ساير کشورهاي اسلامي را در اين برنامه، باعث رونق کيفي جشنواره مي داند.

رئيسي، در بخش ديگري از صحبتهاي خود گزارشي مبسوط از فعاليت هاي صورت گرفته توسط دبيرخانه ارائه مي دهد: اين جشنواره را مي توان بزرگترين اتفاق ادبي استان بطور عام و حتي يکي از جشنواره هاي مهم و تاثيرگذار کشور در حوزه شعر آييني دانست که بطور ثابت برگزار مي شود؛ و به همين خاطر نيز بايد تلاش نماييم تا کيفيت و کميت آن در حد استانداردهاي پذيرفته شده باشد.

دبير جشنواره، نقش فرهنگ و بويژه شعر را در انتقال مفاهيم بلند انساني و اسلامي برجسته و مهم دانست و گفت: هر چند در ساير حوزه هاي اجتماعي ممکن است اختلاف و پراکندگي وجود داشته باشد، اما فرهنگ و ادبيات، کانون اصلي توسعه وحدت در جامعه است؛ و آنچه در زير چتر فرهنگ و ادبيات جاري است، همانا يکدلي و همدلي و تقريب است.

رئيسي تعداد آثار رسيده به جشنواره را 1200 اثر از 320 شاعر عنوان کرد و افزود: طي سه مرحله داوري، مجموعاً 30 شاعر از ايران و ساير کشورهاي اسلامي برگزيده شدند که به عنوان مهمان اصلي در آيين اختتاميه حضور دارند و شعرخواني مي کنند.

وي همچنين از آغاز بکار سايت جشنواره، راه اندازي دبيرخانه دايم جشنواره و همچين چاپ کتابي از اشعار برگزيده با موضوع پيامبر اکرم (ص) خبر داد و اظهار اميدواري کرد که اين جشنواره با حمايت مسئولين در سالهاي آتي نيز با کيفيت مطلوبي برگزار شود.

پس از آن دکتر رستم آي محمداف،  شاعر مطرح و بنام کشور تاجيکستان براي شعرخواني به جايگاه دعوت مي شود و اشعار خود را قرائت مي نمايد. اولين شعر رستم آي محمداف تقديم به امام خميني (ره) مي شود و دومين شعر وي نيز تقديم به ساحت مقدس رسول اکرم (ص) که بسيار مورد توجه و تشويق حاضرين قرار مي گيرد.

ساعت 21 است؛ جمعيت مشتاق و سراپا گوش است تا شعرهاي شاعران را در توصيف پيامبر اکرم (ص) بشنود، غلامرضا سليماني از تهران به جايگاه دعوت مي شود و شعري زيبا در مدح رسول مهرباني قرائت مي کند که مورد تشويق جمعيت قرار مي گيرد.

اکنون لحظه ي شعرخواني شاعري از کشور افغانستان است؛ با دعوت مجري، ابوطالب مظفري از کشور اسلامي افغانستان به روي سن مي آيد و شعرخواني وي، کاملاً حال و هواي ديگري به سالن مراسم مي دهد:

غيرت عشق برآشفت‌، گُل از سنگ شكفت‌

صد افق رنگ بر اين گنبد بي‌رنگ شكفت‌ ...

نيمه‌شب چشمة خورشيد ازل گِل شده‌بود

صبحدم آيه‌اي از آينه نازل شده‌بود

و اين سکوت جمعيت است که در بهت و حيرت، ابيات زيباي شاعر افعاني را همراهي مي کند. ابوطالب در ادامه شعرخواني خويش، به بندهاي زيباي مثنوي نبوي خويش رسيد و خوانش آنها شور و حال خاصي به مراسم داد:

اي بشر! چشم تو آيينة تشويش خداست‌

سينه‌ات معدني از زمزمه و نور و صداست‌

يا بني‌احمد! از اين مدفن شيطان برخيز

از تنور هوس‌، اي سوخته‌دامان‌! برخيز

منبع شادي اين ناي و دهل اين‌جا نيست‌

آخرين مرتبة حضرت گل اين‌جا نيست‌

گل در آن سوي خزان نقش و نگاري دارد

بعدِ پرپرشدنش سبزْبهاري دارد

مي‌رسد آب تو از چشمه و بستان دگر

صبر كن بي گُل رويش دو زمستان دگر

پس از آن اصغر عظيمي مهر، شاعر کرمانشاهي با دعوت مجري به روي سن مي آيد و ايشان نيز شعر زيبايي را تقديم به پيامبر اسلام (ص) مي نمايد:

از روي توست ؛ ماه اگر اين سان منوّر است

از عِطر نام توست ؛ اگر گلْ معطّر است

آن چهره ي مشعشع و آن ديده ي پر آب

شأن نزول سوره ي والشّمس و كوثر است

جنّ و پري سپاه سليمان اگر شدند

روح الامين به بيت تو هر آن مسخّر است

بال و پر فرشته ي آمين به راه توست

امر محال اگر تو بخواهي ميسّر است...

و در ادامه خواند:

نامت حقيقتي ست كه در آن مَجاز نيست

و در دنباله شعر بلند خود خواند:

خورشيد بي تو مشعل خوف و هلاك شد

اول به كوه زد‘ پس از آن در مغاك شد

از نيمه ي ربيع ِ نخستين دو شب گذشت

ذكر فرشتگان همه " روحي فداك " شد

كس انتظار معجزه از سنگها نداشت

تا اينكه سنگ در قدمت تابناك شد

شق القمر كه معجزه اي نيست ! چونكه ماه -

روي تو را كه ديد ؛ خودش سينه چاك شد!

شعرخواني محمد ديارا از کشور ساحل عاج،  ديگر بخش اين مراسم است؛ وي روبروي جمعيت مشتاق قرار مي گيرد و شعرخواني خود را به زبان کشور خويش آغاز مي کند. مجري برنامه نيز پس از شعرخواني وي، به ترجمه شعرهاي ديارا مي پردازد و آنجاست که حاضرين در سالن با دستهاي مهربانشان، اين شاعر ساحل عاجي را بيشتر از قبل تشويق مي کنند.

حالا نوبت به شعرخواني مهديه اميني، شاعر جوان از شهر ساوه رسيده است.  او نيز غزل زيباي خود را تقديم به پيامير اکرم (ص) مي نمايد:

غار تاريک ، قلب دوران بود، که مي آمد به همزباني تو

و خدا، جبرئيل....، گل مي ريخت ، عشق در پاي ميزباني تو

باد در گيسوي تو مي پيچيد، وحي در کوچه منتشر مي شد

و زنان توي قاب پنجره ها، ماتِ چشمان آسماني تو

پيرها رفته رفته مي رفتند، که بپوشند خلعتي تازه

چونکه رشک تمام مردم بود، مخمل سبز نوجواني تو

در ادامه مراسم، از معروف عبدالمجيد، شاعر مصري جهت شعرخواني دعوت به عمل آمد و ايشان به زبان عربي دقايقي درباره ارزش اين جشنواره و همچنين نقش بزرگان ديني در توسعه فرهنگ تقريب سخن گفت و در ادامه شعر خود را با ترجمه مجري برنامه قرائت کرد که مورد تشويق حاضرين بويژه عرب زبانان کنگاني حاضر در سالن قرار گرفت.

وحيد طلعت شاعر جوان آذربايجان غربي ديگر مهمان اين جشنواره است که در ادامه برنامه به قرائت شعري بلند مي پردازد و زيبايي حيرت انگيز ابياتي از شعر وي، جمعيت را بي اختيار به تشويق مکرر در بين شعرخواني وادار مي کند:

با خونِ دل نوشت  ز چشم تري نوشت...

بايد که عشق را ز دل مادري نوشت ...

بر سر در بهشت چو حک گشته نامِ تو ...

در طالعت خُدات اگر سروري نوشت ...

شعر تو را که خالقِ تو در ازل سرود

با لحنِ عاشقانه‌تر و بهتري نوشت

کم داشت واژه شاعر تو  بي نصيب بود

تا با زبان مادري‌اش آذري نوشت...

پس فکر کرد خوب، به ذهنش خطور کرد

اين شعر را براي تو بايد دري نوشت

اما مگر که مي شود از تو سرود ؟  نه!

بايد که با زبان و دلِ ديگري نوشت

و حالا نوبت قنبرعلي تابش از کشور افغانستان است که به شعرخواني دعوت شود و دو غزل زيبا تقديم پيامبر (ص) نمايد. غزل اول او اينگونه آغاز مي شود:

مي خواستي فرشته، نه، انسان شود چه شد؟!

دنيا پراز ابوذر و سلمان شود چه شد؟!

چل سال مثل ابر گرستي تو در "حرا"

شايد فرات ساحل مرجان شود چه شد؟!

معراج رفته اي که بياري الف ولام

تا در دل ابولهب ايمان شود چه شد؟!

گفتي بني اميّه مسلمان نشد مرا

شايد دو نسل بعد مسلمان شود چه شد؟!...

و تابش غزل دوم خود را نيز با اين ابيات زيبا شروع مي کند که مورد تشويق حاضرين قرار مي گيرد:

موج است هر چه هست، چه دريا است نام تو!

صبحي که صادق  است و فردا است نام تو

دروصف گيسوان تو قرآن قصيده خواند

ياسين، الف ولام وطاها است نام تو

انگيزه ام زخلق جهان پلکهاي تو است

درلوح خود نوشت که "لولا" است نام تو

و در حالي که مراسم به اوج هيجان خود نزديک مي شود، سيدمهدي حسيني از کشور عراق توسط مجري براي شعرخواني دعوت مي شود و با زبان عربي و ترجمه مجري اشعار زيبايي را تقديم به حضرت رسول (ص) مي کند.

و پس از آن نيز حجت الاسلام محمودي، امام جمعه شهرستان کنگان به پشت تريبون مي آيد و دقايقي با مهمانان جشنواره صحبت مي کند. ايشان درباره اهميت شعر در نگاه معصومين سخن مي گويد و در پايان نيز، اظهار اميدواري مي کند که اين جشنواره هر ساله به ميزباني کنگان برگزار شود.

ساعت 22 است. عبدالرضا کوهمال جهرمي، شاعر جوان استان فارس براي شعرخواني به روي سن دعوت مي شود و با يکي غزل زيبا در توصيف پيامبر اکرم (ص) جمعيت حاضر در سالن را به وجد مي آورد.

در ادامه، حجت الاسلام والمسلمين احمد حاتميان، مدير کل مناطق ويژه سازمان تبليغات اسلامي براي سخنراني به جايگاه دعوت مي شود و ايشان صحبتهاي خود را با تبيين سياستهاي سازمان در باب تقريب بين مذاهب اسلامي شروع مي کند. حاتميان خاطرات شيريني نيز از دوران دفاع مقدس نقل مي کند که مورد توجه جمعيت قرار مي گيرد.

قادر طراوت پور، شاعر ياسوجي، ديگر شعرخوان برنامه است که براي شعرخواني به پشت تريبون مي رود و پس از تقدير از برگزار کنندگان، دو غزل زيبا قرائت مي کند. خوانش طراوت پور، زيبا و مجلسي است و حاضرين در سالن اين شاعر کهگيلويه اي را به شدت تشويق مي کند.

به رسم هر ساله، آخرين شاعر جشنواره شاعري از شهر استان است، و اين بار نوبت جليل دشتي مطلق است که بيايد و مثنوي بلند خود را به ساحت حضرت رسول (ص) تقديم کند. امير مرزبان، مدير بخش فرهنگ راديو صداي ايران که سال گذشته مجري برنامه بود، براي شعرخواني به روي سن دعوت مي شود، اما ترجيح مي دهد به جاي شعرخواني از جمعيت حاضر در سالن بخواهد که برگزارکنندگان و هيئت داوران جشنواره را تشويق کنند.

مراسم به پايان خود نزديک شده و اکنون نوبت نماينده هيات داوران است که به جايگاه دعوت شود و بيانيه هيئت داوران را قرائت کند.

استاد حسين دارند، به نمايندگي از هيات داوران شروع مي کند به خواندن بياينه و همه منتظر هستند تا نفرات اول تا سوم و همچنين برگزيدگان جشنواره معرفي شوند.

در بخشي از بيانيه آمده است: در اين شاهد ارسال آثاري بوديم که به لحاظ کيفيت با بهترين و قوي ترين اشعار آييني معاصر برابري مي کرد و اين مساله نشان دهنده جايگاه و سطح بالاي جشنواره شعر تقريب است. 

حدود 4 ساعت از آغاز برنامه مي گذرد، هنوز سالن مملو از جمعيت مشتاق است؛ و نوبت به آن رسيده که به شاعران ايراني و خارجي به رسم يادبود، تنديس و لوح تقدير و هدايايي تقديم شود. مجري برنامه از سيدنورالله موسوي نيا (مدير کل تبليغات اسلامي استان)، تيمور يزدان شناس (فرماندار شهرستان کنگان)، حجت الاسلام محمودي (امام جمعه شهرستان کنگان)، حجت الاسلام حاتميان (مدير کل مناطق ويژه سازمان)، حاج آقا جمالي (امام جمعه اهل سنت کنگان)، عبدالله رئيسي (دبير جشنواره) و علي هوشمند و حسين دارند اعضاي هيات داوران دعوت مي کند تا به جايگاه براي تقديم هداياي شاعران بيايند. هدايا تقديم مي شود. و سومين جشنواره بين المللي شعر تقريب پايان مي پذيرد.

در اين بخش، برگزيدگان نهايي جشنواره بدين شرح معرفي شدند: احمدرضا الياسي (شهرکرد) ، عليرضا کاشاني (اصفهان)، زهرا شعباني (خوزستان)، عبدالرضا کوهمال  جهرمي (فارس)، علي سليماني (همدان)، اصغر معاذي (تهران)، فاطمه بيرانوند (لرستان)، سيده فاطمه صداقتي نيا (ياسوج)، فروغ تنگاب جهرمي (فارس)، محمد زارعي (تهران)، مهديه اميني (ساوه)، سمانه ميرزاييان (مرکزي)، عاليه محرابي (يزد)، مريم پيله­ور (گيلان)، غلامرضا سليماني (تهران)، زهرا رفيعي (شهرکرد)، طاهره کوپالي (رشت)، صالح دروند (بوشهر)، حيدر منصوري (بوشهر)، فرشته محمدي نافچي (چهرمحال و بختياري)، سارا باستاني (فارس).

 همچنين رتبه اول و جايزه 15 ميليون ريالي سومين جشنواره بين المللي شعر تقريب به اصغر عظيمي مهر از کرمانشاه و رتبه سوم و جايزه 10 ميليون ريالي جشنواره به وحيد طلعت از آذربايجان غربي رسيد. هيات داوران رتبه دوم را به هيچکدام از شرکت کنندگان نداد.

همچنين در اين جشنواره از شاعراني از ساير کشورهاي اسلامي تجليل به عمل آمد که عبارت بودند از: رستم عجمي از تاجيکستان؛ معروف عبدلمجيد از مصر، محمد ديارا از ساحل عاج، قنبرعلي تابش از افغانستان، سيدمهدي حسيني از عراق، سمير مقبل از عراق، ابوطالب مظفري از افغانستان،  بليم عبدالله از تونس. 

در حاشيه:

* حضور توامان و پر شور روحانيون شيعه و اهل سنت که در کنار هم در اين جشنواره حضور داشتند، از نکات جالب توجه جشنواره بود که نشانگر و بيانگر وحدت و اتحاد برادران شيعه و اهل سنت در استان بويژه در کنگان است.

* اجراي اين مراسم را سيدمحمدامين جعفري، شاعر جوان مطرح کشور به عهده داشت.

* طبق گزارش دبير جشنواره، 1200  اثر از سراسر کشور به دبيرخانه جشنواره شعر تقريب ارسال شده بود.

* استقبال از جشنواره آن قدر زياد و غير منتظره بود که بسياري از علاقه مندان مجبور شدند ايستاده نظاره گر برنامه باشند.

* شاعراني که از ديگر کشورهاي اسلامي به کنگان آمده بودند، اين جشنواره را در مقايسه با بسياري از جشنواره هاي بين المللي که در حوزه شعر برگزار مي شود، به لحاظ کمي و کيفي برتر ارزيابي مي کردند.

* از اکثر شهرستان هاي استان، شاعران و علاقه مندان به شعر و ادب در جشنواره شرکت کرده بودند.

  

 

 

چهارشنبه 26 بهمن 1390 - 11:3


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری