پنجشنبه 12 تير 1399 - 10:34
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

مقاله

 

ترجمه: غزال حسين زاده

 

مسجدي از قرون وسطي

 

نگاهي به معماري مسجد کول شريف(قل شريف)

اسلام در روسيه:

اسلام در روسيه داراي پيشينه تاريخي طولاني است. اولين مسلمانان روسيه را داغستاني‌ها (در ناحيه دربند) تشکيل مي‌دادند که پس از فتوحات اعراب در قرن 8 هجري به اسلام گرويدند.

 ولگا بلغار اولين استان مسلمان‌نشين روسيه بود که تاتار‌ها در آنجا اسلام آوردند. سپس بسياري از ترک‌هاي اروپا و قفقاز مسلمان شدند.

حضور اسلام در روسيه پس از فتح خان قازان در سال 1552 ميلادي گسترش يافت. فتوحات روسيه در سده 18 و 19 ميلادي در شمال ناحيه قفقاز سبب شد تا بسياري از مسلمانان داغستان، چچن، اينگوش و استان‌هاي ديگر به روسيه بپيوندند.

فتح چرکس و آبخاز باعث شد تا مردم اين نواحي به مکان‌هاي ديگر مهاجرت کنند. تصرف ناحيه شمالي قفقاز توسط امپراتوري روسيه، و فتح شمال قفقاز موجب شد تا ايالت‌هاي مستقل آسياي ميانه و آذربايجان نيز که مسلمان‌نشين بودند به روسيه پيوند يابند.

قرآن براي اولين بار در سال 1801 در قازان چاپ و منتشر شد. از رويدادهاي مهم در تاريخ روسيه، جنبش اسلامي ويسي است که در سده 20 آغاز شد. حزب اتفاق المسلمين نماينده اقليت مسلمان روسيه در دوما بود.

اولين جلوه‌هاي ظهور مجدد اسلام در سال 1990 پس از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي پديدار شدند. تعداد زائران از روسيه به مکه پس از فروپاشي شوروي افزايش يافت. بر اساس آمار، در سال 2006، بيش از 18000 مسلمان روس به حج اعزام شدند.

در سال 1990 نشريات مسلمانان افزايش يافت. دو مجله اسلامي در روسيه چاپ مي‌شود که «اِخو کاوکازا» و «ايسلامسکييْ وِستنيک» نام دارند.

روزنامه ويژه مسلمانان تحت عنوان اخبار اسلامي (ايسلامسکيه نُوُستي) نيز در ماخاچ‌قلعه داغستان منتشر مي شود. مدرسه فرهنگ اسلامي در روسيه، هم در سال 1991 در مسکو افتتاح شده است.

مسجد کول شريف( قُل شريف):

مسجد کول شريف( قُل شريف)، بزرگترين مسجد روسيه، در شهر قازان تاتارستان قرار دارد. مسجد قل شريف يکي از مساجد اصلي و بزرگ قرون وسطي در قازان بوده که در سده 16 ميلادي بنا شده است.

اين مسجد موجب ظرافت، زيبايي و درخشش پايتخت خان‌هاي قازان و مرکز آموزش مذهبي، گسترش علوم در قسمت مرکزي روسيه در سده 16 ميلادي بوده است.

اين مسجد به ياد آخرين امام جماعت خود «سيد قل شريف» که يکي از رجال سرشناس مذهبي، عالم، شاعر و سياست‌مدار و از فرماندهان دفاعي شهر قازان بود و در اين مسجد خدمت مي‌کرد و در طول اشغال اين شهر کشته شد تغيير نام داد.

مسجد در 2 طبقه‌ بنا شده است؛ که يک طبقه آن به نيايش و طبقه ديگر به موزه اسلامي اختصاص دارد. گنبد مرکزي اين مسجد 39 متر و 4 مناره اصلي آن 57 متر ارتفاع دارند.

بخش عمده‌اي از هزينه ساخت مجدد مسجد توسط مسلمانان تاتار تامين شده‌ است.

عده‌اي معتقدند معماري اين مسجد سبکي بلغاري دارد اما مؤلفه‌هاي آن، مشابه سبک عثماني و دوره رنسانس است.

مسجد قديمي که در همين مکان ساخته شده بود در سال 1552 توسط روس‌ها تخريب شد. آن بنا داراي مناره‌هاي 8 متري بود که در آن سنگ‌هاي سفيد نقشي محوري داشت. در آن مسجد يک مدرسه اسلامي و يک کتابخانه نيز قرار داشت.

در 21  فوريه سال 1996 به دستور مينتيمر شايميف رئيس جمهور تاتارستان بازسازي مسجد آغاز شد و در ژوئيه سال 2005 در جشن‌هاي هزاره قازان، مسجد مجددا افتتاح شد.

اقامه نماز جمعه در اين مسجد يکي از مهم‌ترين و بزرگترين رويدادهاي مذهبي پايتخت تاتارستان محسوب مي‌شود.

 

سه‌شنبه 25 بهمن 1390 - 10:20


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری