چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 10:3
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

سينمايي مبتني بر انديشه

 

گزارشي از مراسم اختتاميه سي امين جشنواره فيلم فجر

به گزارش خبرگزاري فارس، «سيدمحمد حسيني» وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در سخناني در اختتاميه سي‌امين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر گفت: سينما سينماست، سينما موسيقي دارد اما کنسرت نيست، سينما گريم دارد اما آرايشگاه نيست، سينما با نقاشي رابطه دارد اما گالري نيست و با همه هست ولي سينما سينماست و سينما تنها با انديشه هم سلک است و فيلمي که مبتني بر انديشه نباشد تصاوير متحرک است که «اي برادر تو همه انديشه‌اي/ مابقي خود استخوان و ريشه‌اي»

وزير ارشاد با بيان اينکه مهمترين نقطه انديشه در سينما فيلمنامه است، تاکيد کرد: «شايد ايران براي بعد تکنيکي کم و کسري نداشته باشد اما براي ايران و نظام و رسالت مشکل اساسي فيلمنامه است و به مهمترين بخش فيلم که همان فيلمنامه است توجه درستي نمي‌شود و به فيلمنامه‌نويسان کمترين توجه مي‌شود.»

وي خطاب به مسئولان سازمان سينمايي افزود: «سازمان نوپاي سينمايي به فيلمنامه نويسان توجه بيشتر کند که نقش ايوان لازم است اما پاي بست را محکم کنيد.»

حسيني با اشاره به آغاز به کار سازمان سينمايي، تغيير رياست بر سينما از مسير معاونت به سازمان را همچون تغيير بلم به کشتي دانست و گفت: «سازمان سينمايي بايد از فيلم حمايت کند و نه فيلمساز و بايد جرات لازم را داشته باشد و شهرت فيلمساز نبايد تاثيرگذار باشد که البته اين سخن به معناي کم کردن ارزش پيشکسوتان فيلمسازي نيست.»

وي همچنين بر توجه بيشتر به تهيه‌کنندگان در سازمان سينمايي تاکيد کرد و افزود: «بايد به تهيه‌کنندگان اعتماد کرد چراکه تهيه‌کنندگان همچون حزب در عرصه سياسي هستند.»

وزير ارشاد با اشاره به برگزاري خوب جشنواره فيلم فجر با تشکر از دبير جشنواره و رئيس سازمان سينمايي، تصريح کرد: «از حضور و تنوع گونه‌ها در جشنواره تشکر مي‌کنم و از ضعف‌ها نگران نيستم چرا که قوت‌ها جاي آنها را خواهد گرفت».

وي در پايان تاکيد کرد: «با پوست و استخوان باور کنيد که سينما کليد پيشرفت کشور است.»

در مراسم اختتاميه«جواد شمقدري» گفت: «با عرض سلام و ادب خدمت مهمانان و علاقه‌مندان سينماي ايران، «سيدمحمد حسيني» وزير ارشاد و «نعمت‌الله پوستين‌دوز» مدير عامل خودروسازي سايپا که برندگان جشنواره را با اتوموبيل‌هايشان روانه خانه مي‌کنند.»

وي در ادامه افزود: «يک دوره فشرده را پشت سرگذاشتيم و امشب با اهداي جوايز رقابت‌ها به پايان مي‌رسد اما رقابت‌هاي جدي‌تر و فشرده‌تر براي اکران فيلم‌ها و توليد براي سال آينده است.»

شمقدري ادامه داد: «لازم است در حوزه اکران يک آسيب‌شناسي شود و اکران بهتري را در سال بعد داشته باشيم. همين جا پيشنهاد مي‌شود به فيلم‌هاي برگزيده براي اکران عنايت بيشتري داشته باشيم.»

وي ادامه داد: «در طول ايام جشنواره استقبال خوبي از سوي مخاطبان از فيلم‌ها شد و شور و شوقي ايجاد شد که باعث رونق هر چه بيشتر سينما شد.»

شمقدري تصريح کرد: «در جشنواره شاهد انواع نگاه فيلمسازان بوديم اما معتقدم که بايد يک تنوع اساسي در اين زمينه صورت بگيرد و آنچه بر پرده سينما شاهد آن هستيم با برخي رويکردها، نگاه‌ها که آثار به نقد مي‌کشند و هر نقدي که براي فيلم‌ها نوشته مي‌شود هر چقدر هم دلسوزانه باشد مفيد است اما آنچه که من فکر مي‌کنم و بايد مورد نقد قرار گيرد عدم هماهنگي گفتمان‌هاي مختلف در جامعه ايراني است.»

شمقدري ادامه داد: «اين خيل عزيزاني که در ۲۲ بهمن ماه در خيابان‌ها حضور پيدا کردند و از آرمان‌ها و ارزش‌هاي انقلابي دفاع کردند جايگاه‌شان در سينماي ايران کجاست؟»

شمقدري ادامه داد: «ميزان بحث و رويکرد اين مردم انقلابي در سينما سهم اندکي دارد و ما معتقد به تک‌صدايي در سينماي ايران نيستيم و مي‌توانيم با بيان نقطه نظرات ‌مشترک خود را بيان کنيم اما براي جريان انقلابي و ارزش‌هاي ما که مردم ما در ۳۳ سال ايستادند.»

شمقدري ادامه داد: «در فضاي سينماي ايران کمتر اين فضا رخ داده و بايد رونق بيشتري به اين بخش داد و در اين ميان وظيفه منقدين سنگين‌تر است چرا که بايد راه‌کاري را در اين زمينه طراحي کرد که سينماي ايران در جهت آرمان‌هاي انقلاب در حرکت باشد.»

شمقدري در ادامه افزود: «ما معتقديم برخي فيلم‌هاي جشنواره با رويکرد جامعه همخواني نداشته است که اين فيلم‌ها آن را رعايت نکردند، همين جا از مدير کل نظارت و ارزشيابي مي‌خواهم با فيلمسازان صحبت کند تا برخي شئونات در فيلم‌ها رعايت شود.»

وي ادامه داد: «اگر اصلاحاتي در اين فيلم‌ها صورت نگيرد، مجبور به اکران محدود هستيم تا خانواده‌ها با اطلاعات کامل همراه با خانوادهايشان به سينماها بيايند.»

«جواد شمقدري» در پايان گفت: «از همه کساني که در رفع مظلوميت سينما گامي رو به جلو  برمي‌دارند و آثاري خوبي را رعايت مي‌کنند متشکرم. اميدوارم با استقرار سازمان سينمايي و همراه فيلمسازان و هنرمندان بتوانيم صاحب آثار موثر و مناسب با رويکرد انقلابي باشيم.»

«محمد خزاعي» دبير سي‌امين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر در آيين اختتاميه جشنواره گفت: «خوشحالم در اين جشن در خدمتتان هستم.»

وي ادامه داد: «از حضور چهره‌هاي سينماي کشور و اعضاي رسانه و تمام شرکت کنندگان داخلي و خارجي در جشنواره تشکر مي‌کنم.»

خزاعي ادامه داد: «جشنواره باشکوهي داشتيم. گزارش عملکردي را آماده کرده بودم تا ارائه کنم ولي وقتي تصوير مادر را در کليپ «بادامي براي خدا» ديدم، باعث شد تا به اين نکته برسم که دست‌هاي ما خالي است.»

وي همچنين ادامه داد: «دوست جانبازي از من خواست از فيلمسازان بپرسم جاي ما مردم بر پرده سينما کجاست. مردم عادي، روستاها، اختراعات‌شان، خواسته‌هاي ما بسيار وسيع‌تر از پرده سينماها است.»

دبير جشنواره فجر در ادامه اظهار داشت: «به عقيده دوست من بين فيلمسازان و مردم فاصله افتاده و نه هنرمند مقصر است و نه مسئول، زيرا همه اين‌ها در جنگ، انتخابات و تمام مقاطع تاريخي کشور حضور داشتند اما متاسفانه ياد نگرفتيم با هم گفت‌وگو کنيم و به زبان مشترکي دست پيدا کنيم.»

پس از سخنراني مسئولين جوايز اهداء شد.

«اکبر عبدي» برنده سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش مکمل مرد، پس از دريافت جايزه خود از هيئت داوران جشنواره، گفت: «سلام و تبريک براي اعيادي که گذشت. جايزه خيلي دير به من اهدا شد و براي من حکم زنگوله پاي تابوت را دارد. من بايد جايزه را براي بازي در فيلم «اي ايران» مي‌گرفتم، به خاطر حضور در فيلم فهيم‌ترين کارگردان سينماي ايران که دو سال به طول انجاميد و 195 هزار تومان براي آن دستمزد گرفتم. من جايزه‌ام را بارها و بارها از مردم گرفته‌ام اما اين جايزه را بايد براي «آدم برفي» مي‌گرفتم که اصلاً به بخش مسابقه راه نيافت. در آن سال جايزه را به فرامرز قريبيان براي فيلم «بندر مه آلود» اهدا کردند.»

وي در ادامه گفت: «همه اساتيدم از داود ميرباقري، عزت‌الله انتظامي، استاد مشايخي و مرحوم حاتمي که بسيار از او آموختم تشکر مي‌کنم. تشکر ويژه از عبدالله اسکندري که مرا در تمام زمينه‌هاي زندگي شخصي و حرفه‌اي راهنمايي کرد و از خانواده‌ام و مادرم که براي اين که مرا به کلاس‌هاي بازيگري بفرستد سه النگويش را فروخت.»

عبدي در خاتمه افزود: «من هميشه از سوي مردم در حال سيمرغ گرفتن هستم. از عطاران عزيز که به من اعتماد کرد و به دليل فوت پيرزن‌هاي بازيگر اين نقش را به من سپرد تشکر مي‌کنم، زيرا او اين نقش را براي من در حالي در نظر گرفت که تهيه‌کننده مايل بود نقش را به يکي از افراد مسن با دستمزدي ناچيز بدهد. تهيه‌کننده حتي يک خسته نباشيد هم تاکنون به من نگفته است.»

به گزارش خبرنگار سينمايي فارس، «هنگامه قاضياني» پس از دريافت سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش اول زن سي‌امين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر، گفت: «سلام به همه هم‌ قبيله‌ هاي عزيزم. مردم سرزمينم که فکر مي‌کنم انتظار مرا نداشتيد اما زمان باهوش‌تر از ما است. همه کانديداهاي اين بخش زنان معتبري هستند، با احترام به همه آن‌ها اما اين ‌بار شاهد اسامي عجيبي بوديم. شايد با اين حرف دلم آرام گيرد، متشکرم از هيئت انتخاب و داوري که مرا ديدند و با ارايه جايزه مشوقي بودند براي راه سختي که در پيش دارم. از محمدعلي باشه‌آهنگر تشکر مي‌کنم که بخشي از جنگ را که در 9 سالگي و پناهگاه‌ها تجربه کرده بودم، به من آموخت و شيخ‌طادي که با حرمت و احترام‌بخشي، جنگ را مستندوار از او ياد گرفتم و با احترام به شهداي وطنم از ابتداي تاريخ ايران زمين.»

وي افزود: «زندگي کردن به گدايي در اين جهان به از بي احترامي به ارواح بزرگاني است که معلممان هستند.»

«سيد‌جمال ساداتيان» تهيه‌کننده فيلم سينمايي «برف روي کاج‌ها» پس از دريافت سيمرغ بلورين بهترين فيلم از نگاه تماشاگران بخش سينماي ايران، گفت: «با تشکر از همه عواملي که در اين فيلم زحمت کشيدند. من سومين جايزه مردمي را در جشنواره فيلم فجر گرفتم. اولي و دومي مربوط به فيلم «چهارشنبه‌سوري» و «به رنگ ارغوان» بود و حالا براي «برف روي کاج‌ها». اين جايزه مرهون تلاش گروه حرفه‌اي و تلاش‌ها و توانايي‌هاي پيمان معادي است. من اين جايزه را به «پيمان معادي» تقديم مي‌کنم.»

پيمان معادي پس از دريافت سيمرغ بلورين اين بخش، گفت: «صحبت خاصي ندارم، من براي ده سال آينده‌ام از شما مردم خوبم سيمرغ بلورين، جايزه و انرژي گرفتم. من براي سينماي ايران هستم و در اين سينما مي‌مانم. دوست دارم در اين زمان جاي اصغر فرهادي را خالي کنم.»

در اين مراسم برگزيدگان سي‌امين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر به شرح زير معرفي شدند:

* مسابقه سينماي ايران (سوداي سيمرغ)

بهترين فيلم:

در اين بخش سيمرغ بلورين اهدا نشد و تنها دو ديپلم افتخار بهترين فيلم به «سعيد سعدي» براي فيلم «روزهاي زندگي» و «رضا رخشان» براي «ضد گلوله» اهدا شد.

بهترين کارگرداني:

سيمرغ بلورين بهترين کارگرداني سي‌امين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر به «پرويز شيخ‌طادي» براي کارگرداني فيلم سينمايي «روزهاي زندگي» اهدا شد.

بهترين فيلمنامه:

سيمرغ بلورين به خاطر فيلم «ضد گلوله» به مصطفي کيايي اهدا شد.

بهترين بازيگر زن:

ديپلم افتخار بهترين بازيگر زن نيز براي «تلفن همراه رئيس جمهور» به بهناز جعفري و سيمرغ بلورين براي «روزهاي زندگي» به «هنگامه قاضياني» اهدا شد.

بهترين بازيگر مرد:

در بخش بهترين بازيگر نقش اول مرد، سيمرغ بلورين به «فرهاد اصلاني» براي فيلم‌هاي «خرس» و «زندگي خصوصي» اهدا شد.

بهترين بازگي نقش مکمل زن:

در بخش بهترين بازيگر نقش مکمل زن، سيمرغ بلورين براي «يکي مي‌خواد باهات حرف بزنه» به يکتا ناصر اهدا شد.

بهترين بازيگر نقش مکمل مرد:

سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش مکمل مرد براي فيلم سينمايي «خوابم مي‌آد» به اکبر عبدي اهدا شد.

بهترين موسيقي:

ديپلم افتخار براي «گشت ارشاد» به ناصر چشم آذر و سيمرغ بلورين به «حسين عليزاده» براي فيلم «ملکه» اهدا شد.

بهترين فيلمبرداري:

در بخش بهترين فيلمبرداري، سيمرغ بلورين براي «روزهاي زندگي» به امير کرمي و براي «راه بهشت» ديپلم افتخار به «حسن پويا» اهدا شد.

بهترين تدوين:

سيمرغ بلورين بهترين تدوين نيز به «هايده صفي‌ياري» براي «نارنجي پوش» تقديم شد.

بهترين صدابرداري:

سيمرغ بلورين بهترين صدابرداري به «ساسان نخعي» براي «بوسيدن رو ماه» اهدا شد.

بهترين صداگذاري:

سيمرغ بلورين بهترين صداگذاري به «محمدرضا دلپاک» براي فيلم «خرس» اهدا شد و فرامرز ابوالصدق در اين بخش براي «روزهاي زندگي» ديپلم افتخار دريافت کرد.

بهترين طراحي صحنه و لباس:

در بخش بهترين طراحي صحنه و لباس، سيمرغ بلورين به «عباس بلوندي» براي «ملکه» رسيد.

 

بهترين چهره‌پردازي:

در اين بخش، «عباس صالحي» براي «روزها زندگي» سيمرغ بلورين دريافت کرد.

بهترين جلوه‌هاي ويژه ميداني:

در بخش بهترين جلوه‌هاي ويژه ميداني، سيمرغ بلورين به «محسن روزبهاني» براي فيلم «روزهاي زندگي» اهدا شد.

بهترين جلوه‌هاي ويژه بصري رايانه‌اي:

در بخش بهترين جلوه‌هاي ويژه بصري رايانه‌اي، سيمرغ بلورين براي «سلام بر فرشتگان» به کامران سحرخيز، امير سحرخيز و سيدهادي اسلامي اهدا شد و حسين ايزدي براي فيلم «ملکه» ديپلم افتخار دريافت کرد.

بهترين فيلمنامه اقتباسي:

در بخش بهترين فيلمنامه اقتباسي، سيمرغ بلورين به «علي مصفا» براي نگارش فيلمنامه «پله آخر» اهدا شد.

جايژه ويژه هيئت داوران:

در بخش مسابقه سينماي ايران، جايزه ويژه هيئت داوان به «داريوش مهرجويي» براي کارگرداني فيلم سينمايي «نارنجي پوش» اهدا شد.

جايزه ويژه دبير جشنواره:

سيمرغ زرين جايزه ويژه دبير جشنواره براي توجه به سه مضمون «اخلاق، اميد و آگاهي» به «رسول صدرعاملي» براي کارگرداني فيلم سينمايي «در انتظار معجزه» اهدا شد.

بهترين فيلم از نگاه ملي:

سيمرغ بهترين فيلم از نگاه ملي به «شور شيرين» ساخته جواد اردکاني اهدا شد که جايزه اين بخش را «ابراهيم اصغري» دريافت کرد.

بهترين فيلم از نگاه تماشاگران بخش بين‌الملل:

سيمرغ بهترين فيلم بين‌الملل از نگاه تماشاگران به «ملکه» اهدا شد.

بهترين فيلم از نگاه تماشاگران بخش مسابقه سينما ايران:

سيمرغ بهترين فيلم سينماي ايران از نگاه تماشاگران به «پيمان معادي» براي فيلم «برف روي کاج‌ها» اهدا شد.

* مسابقه فيلم‌هاي اول (نگاه نو)

بهترين کارگرداني:

در بخش «نگاه نو» سيمرغ بهترين کارگرداني به «رضا عطاران» براي کارگرداني فيلم سينمايي «خوابم مي‌آد» اهدا شد و «مانلي شجاعي‌فرد» براي کارگرداني فيلم «ميگرن» ديپلم افتخار گرفت.

بهترين فيلم:

سيمرغ بلورين بهترين فيلم نيز به «محمد قهرماني» و مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي براي فيلم «گيرنده» اهدا شد.

بهترين فيلمنامه:

اکبر روح، مهرداد موفق‌يامي و مهرداد غفارزاده براي نگارش فيلمنامه «گيرنده» ديپلم افتخار گرفتند.

بهترين بازيگر نقش اول مرد:

«سعيد راد» در اين بخش براي بازي در فيلم «گيرنده» ديپلم افتخار گرفت و «ناصر گيتي‌جاه» هم براي بازي در فيلم «خوابم مي‌آد» لوح تقدير گرفت.

بهترين بازيگر نقش اول زن:

ديپلم افتخار بهترين بازيگر نقش اول زن به «مهناز افشار» براي بازي در فيلم «برف روي کاج‌ها» اهدا شد.

بهترين دستاورد فني هنري:

لوح تقدير بهترين دستاورد فني به «روانبخش صادقي» براي فيلم «فيلادلفي» و ديپلم افتخار به کار گروهي فيلم «تهران 1500» اهدا شد.

* مسابقه سينماي مستند (سينماي حقيقت)

بهترين فيلم مستند:

در بخش سينماي حقيقت، سيمرغ بهترين فيلم مستند به «حبيب احمدزاده» براي مستند «بهترين مجسمه دنيا» اهدا شد و فتح‌الله اميري ديپلم افتخار را براي «در جستجوي پلنگ ايراني» گرفت.

بهترين کارگرداني مستند:

همچنين «ماني حقيقي» ديپلم بهترين کارگرداني را براي «مهرجويي چهل سالگي» گرفت.

بهترين تصويربرداري مستند:

ديپلم افتخار بهترين تصويربرداري به «محمد لطفيان» براي فيلم مستند «وقتي ابرها پايين مي‌آيند» تقديم شد.

بهترين تدوين مستند:

«اپيزود هملت» در مجموعه «کهريزک چهار نگاه» ديپلم افتخار بهترين تدوين مستند را دريافت کرد. 

بهتريت تحقيق و پژوهش:

ديپلم افتخار بهترين تحقيق و پژوهش در بخش مستند به «ارد عطارپور» و «سعيد مليح» براي فيلم مستند «خليج فارس» اهدا شد.

 

سه‌شنبه 25 بهمن 1390 - 14:29


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری