شنبه 17 خرداد 1399 - 21:50
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

بابك راكخواه

 

مي‌خواهم الگوي خوبي براي فرزندانم باشم

 

گفتگو با سپيده تقي زاده حافظ کل قرآن

 

سپيده تقي زاده، حافظ کل قرآن کريم است. وي از جمله بانواني است كه توانسته است در مسير رشد و تعالي گام بردارد و در کنار مسئوليت هاي مختلف خانوادگي و اجتماعي،علاوه بر قرائت روزانه به حفظ کل اين کتاب آسماني مبادرت ورزد و در طول 5 سال توانسته با حضور در کلاس‌هاي موسسه قرآني حاملان وحي شهرستان خوي و زير نظر استاد منصور اکبري کل قرآن را حفظ کند.

 

-در کدام مؤسسه و از چند سالگي شروع به حفظ قرآن کرديد؟

در مؤسسه حاملان وحي و تحت نظارت استاد منصور اکبري (حافظ کل قرآن کريم) و از سن 32 سالگي شروع به حفظ قرآن کردم چون حفظ قرآن به طور پيوسته نبود و در طول حفظ ، هر سال در مسابقات مفاهيم قرآن نيزشرکت مي کردم بنابراين در مدت 5 سال موفق به حفظ قرآن کريم شدم.

 

-براي حفظ قرآن رسيدن به سن خاصي لازم است؟

حفظ کردن قرآن سن مخصوصي نمي خواهد ، در هر سني اگر کسي اراده قوي و برنامه دقيقي داشته باشد و لطف خداوند شامل حالش شود مي تواند قرآن را حفظ کند ، چنانچه خودم در سن 32 سالگي و پسر کوچکم در سن 5 سالگي و پسر بزرگم در سن 11 سالگي شروع به حفظ قرآن کرديم .

 

-پس فرزندان تان را هم به حفظ قرآن تشويق کرده ايد؟

همه پدر و مادرها براي آينده فرزندانشان نگرانند. بنده معتقدم آنها همانطور که براي خوراک و پوشاک فرزندانشان خرج مي کنند بايد براي معنويات آنها نيز خرج کنند، همانطور که براي دروس مدرسه آنها وقت مي گذارند براي قرآن و آموزشهاي ديني آنها هم وقت بگذارند.

 

-در حفظ قرآن مشوقي هم داشتيد ؟

لطف خداوند عزيز و توجهات حضرت بقيه الله اعظم و از همه مهمتر تشويق استاد محترم جناب آقاي منصور اکبري حافظ کل قرآن کريم ، مرا به اين سمت سوق داد که مديون زحمات ايشان هستم.

 

-حفظ قرآن براي شما چه دستاوردهاي فردي و اجتماعي داشت؟

بهترين ثمره آن اين بود كه من به موضوعات قرآني تسلط يافتم. معمولا ً از زمان نوجواني قرآن زياد مي خواندم و با معاني آن بيگانه نبودم، و با وجود آنكه تسلط كافي به معاني آيات نداشتم اما كرامات پي در پي براي من به ارمغان آورد.

 

-تا کنون در چه مسابقاتي شرکت کرده ايد ؟

از سال 83 که شروع به حفظ کرده ام ، همه ساله در مسابقات اوقاف در رشته مفاهيم قرآن کريم شرکت کرده و هر سال هم در مرحله شهرستاني و استاني ، رتبه اول را کسب کرده و به مرحله کشوري راه يافته ام و در سال 87 نيز در رشته مفاهيم قرآن ، در مرحله کشوري رتبه ممتاز را به دست آوردم .

 

-روزانه چند ساعت قرآن مي خوانيد؟

ساعت بخصوصي ندارد، بنده حفظ و مرور قرآن را در بين کارهايم در اولويت قرار داده و زمان اوقات فراغت خود را به اين کار اختصاص مي دهم و از خواندن قرآن لذت برده و شاداب مي شوم .

 

-از اين که حافظ کل قرآن هستى، چه احساسى داريد؟

احساس خيلى خوبى دارم که توانستم کتاب آسمانى را در قلب خودم قرار دهم و به اين وسيله مردم را به سوى قرآن جذب کنم .

 

-از تأثيرات قرآن در زندگي بگوييد؟

تأثيرات به سزايي دارد، در هر دو زمينه مادي و معنوي به زندگي حرکت مي بخشد ، نورانيت عجيبي در افراد و روحيات آنها ايجاد مي کند و آنها را شاداب و زنده دل نگه مي دارد .

 

-کدام سوره و يا آيه قرآن را بيشتر دوست داريد؟

همه سوره ها را ، ولي سوره انفطار را بيشتر دوست دارم در آنجايي که مي فرمايد: "يأايهاالإنسان ما غرّک بربک الکريم" يعني اي انسان چه چيز تو را در برابر پروردگارت مغرور ساخته است ؟

 

-با حفظ قرآن چه هدفي را دنبال مي کنيد؟

چون دوست داشتم فرزندانم ، تربيت صحيح داشته باشند و در آينده زندگيشان رنگ خدايي بگيرد ، بنابراين تصميم گرفتم قدم اول را خودم برداشته و الگوي خوبي براي فرزندانم باشم .

 

-بزرگترين آرزويتان چيست ؟

آرزو دارم با عنايت خداوند متعال و قرآن کريم ، آنقدر در زمينه حفظ قرآن تمرين داشته باشم که مانند استادم ( که ايشان را الگوي زندگي خود قرار داده ام ) به حفظ قرآن تسلط بيشتري داشته باشم . و بتوانم شاگردان زيادي تربيت نمايم .

 

-يکي از خاطرات خود را بيان مي کنيد؟

در محضر قرآن بودن همه اش خاطره است . ولي بهترين خاطره اي که دارم مربوط به سال 1387 مي باشد که با حضور دوستان قرآني و حافظان و قاريان ممتاز بين المللي به حضور رهبر معظم انقلاب رسيديم .

 

-از مسئولان چه انتظاري داريد؟

معنويات را در جامعه رواج دهند .

 

-به جوانان و نوجوانان چه توصيه هايي داريد؟

به دوستان قرآني خود عرض مي کنم که اتحاد خود را حفظ کرده و به تشويق ديگران در زمينه قرآن بپردازند و سعي کنند روز به روز جامعه قرآني را فعال تر کرده و آن وسعت ببخشند و هيچ وقت هويت مسلمان بودن و ايراني بودن خودشان را فراموش نکنند.

 

 

يكشنبه 23 بهمن 1390 - 8:32


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر