دوشنبه 12 خرداد 1399 - 16:39
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

روحانيت در پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي ايران نقش اساسي داشت

 

گفتگو با مشاور امور روحانيون و ائمه جماعات و جمعه استانداري مرکزي

مشاور امور روحانيون و ائمه جماعات و جمعه استانداري مرکزي طي مصاحبه اختصاصي با هفته نامه شمس به مناسبت سي و سومين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران به رهبري مرجع عاليقدر حضرت امام خميني (ره)، به تبيين نقش روحانيت در پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي ايران پرداخت.

 

حجت الاسلام و المسلمين احمد رضاييان نقش روحانيت در پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي ايران را اساسي و حياتي دانست و گفت: انقلاب اسلامي ايران يک تفاوت اساسي با انقلاب­هاي ديگر جهان دارد که همان الهي بودن و مردمي بودن آن است و بر همين اساس امام خميني (ره) بنيانگذار انقلاب اسلامي که با حمايت­هاي مردم توانست انقلاب اسلامي را به پيروزي برساند، آن را جمهوري اسلامي نامگذاري کرد و ما در حال حاضر سي و چهارمين سال پيروزي انقلاب اسلامي را جشن مي­گيريم.

 وي افزود بعد از پيامبر (ص) و ائمه (ع) و در زمان غيبت حضرت ولي عصر (عج) کساني که دين اسلام را احياء و ترويج کردند، مراجع ديني و روحانيون بودند که هميشه يار و ياور مردم بوده و هستند. وي بيان داشت: در تمامي دوران­ها و در تمام کشورهاي اسلامي، روحانيون معظم با ظلم و ستم پادشاهان مبارزه مي­کردند و هميشه يار و ياور مردم و فقرا بوده­اند و به همين خاطر بسياري از روحانيون در زمان پادشاهان گذشته مدت­هاي مديدي را در تبعيد گذرانده و يا به شهادت رسيدند. وي اضافه کرد: اين مبارزه­ها در گذشته همه دست به دست هم داد و کمک کرد تا در سال 42 قيام مردم ايران به رهبري امام خميني (ره) شکل گرفت. مشاور امور روحانيون و ائمه جماعات و جمعه استانداري مرکزي بيان داشت: براي همه مردم روشن و واضح بود که امام مدافع نظام الهي و برچيده شدن ظلم و ستم در ايران است و تبعيد حضرت امام به عراق نيز در همين راستا بود، لذا امروز در تمام دنيا انقلاب اسلامي ايران را با عنوان حضرت امام و روحانيت مي­شناسند.

وي ادامه داد: همان طور که روحانيت قبل از پيروزي انقلاب اسلامي و سرنگوني نظام شاهنشاهي نقش مؤثري داشتند، بعد از پيروزي انقلاب اسلامي نيز اين وظيفه خطير را به خوبي ايفا کردند و زحمات زيادي را در اين راه متحمل شدند. حجت الاسلام رضاييان تصريح کرد: دشمنان انقلاب اسلامي که نمي­توانستند پيروزي ملت ايران را ببينند، جنگ تحميلي را بر عليه کشورمان آغاز کردند، آن هم در زماني که انقلاب اسلامي ايران تازه شکل گرفته بود و هيچ گونه آمادگي براي مقابله با دشمن نداشت. اما به لطف خداوند متعال دشمن در دوران هشت ساله جنگ هم به موفقيتي دست نيافت.

وي بيان داشت: با توجه به تاريخ گذشته ايران، هر موقع جنگي رخ داده، قسمتي از خاک ايران جدا شده است، در حالي که در طول 8 سال دفاع مقدس، با رهنمودهاي امام راحل و روحانيون و فداکاري مردم نه تنها يک وجب از خاک ايران جدا نشد بلکه انقلاب اسلامي ايران به يک پيروزي بزرگ دست يافت. وي در بخش ديگري از سخنان خود به پيشرفت­هاي حاصل شده در دوران بعد از پيروزي انقلاب اسلامي اشاره کرد و افزود: در حالي که در دوران ستمشاهي کشور حتي قادر به توليد سوزن هم نبود و حتي اجازه اختراع به جوانان و مخترعين داده نمي­شد و مي­خواستند ايران هميشه محتاج کشورهاي غربي باشد؛ پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران به لطف خدا و همت ملت غيور ايران شاهد پيشرفت­هاي بسيار چشمگيري در حوزه­هاي مختلف بوده­ايم که با اين پيشرفت­هاي صورت گرفته صد در صد دشمن دست برنخواهد داشت و دشمني خود را افزايش خواهد داد، چرا که دشمن نمي­تواند پيشرفت و استقلال ايران را ببيند.

مشاور امور روحانيون و ائمه جماعات و جمعه استانداري مرکزي بيان داشت: همان طور که حضرت امام فرمودند«ما بايد انقلاب خود را به جهان صادر کنيم»، امروز با توجه به بيداري اسلامي که در منطقه صورت گرفته، شاهد هستيم که همه انقلاب­هاي صورت گرفته در منطقه از انقلاب ايران الگو گرفته­اند و بعد از 33 سال انقلاب اسلامي ايران در واقع صادر شده و الگوي تمام کشورهاي اسلامي شده است. وي ادامه داد: فشارهايي که طي اين 33 سال از طرف دشمن به ايران آمده، اگر به کوه مي­آمد، تکه تکه مي­شد، در حالي که انقلاب اسلامي ايران استوارتر و محکم­تر از کوه ايستاده و آب ديده­تر شده است که اين امر نشانگر وجود رهبري الهي و آگاه، معنويت مراجع و ملت و جوانان با بصيرت و فعال در کشور است. وي در خصوص عملکرد حوزه مشاور امور و روحانيون و ائمه جماعات و جمعه استانداري مرکزي بيان داشت: با پيشنهاد استاندار مرکزي و لطف و علاقه­اي که ايشان به ائمه جماعت و روحانيت داشتند، بنا شد کار، مشکل و گرفتاري روحانيت توسط خود روحانيت انجام شود. وقتي دلسوزي استاندار و عقيده خوب ايشان را ديدم، بعد از بازنشستگي و با سمت مشاور امور روحانيون و ائمه جماعات و جمعه استانداري مرکزي مشغول به کار شدم و بدون هيچ حقوق و چشمداشتي اين مسئوليت را قبول کردم؛ فقط براي اينکه بتوانم تجربه چندين ساله و آبرويي که نظام اسلامي به ما داده است را در خدمت عزيزان قرار دهم.

وي ادامه داد: از زماني که مشغول کار شدم کارهاي خوبي صورت گرفته است، هرچند خيلي از کارهايي که انجام شده را نمي­توان بيان کرد، اما جلسات روحانيون و ائمه جماعات و جمعه با استاندار را تدارک ديديم و همچنين سرکشي از روحانيوني که يک عمر به عنوان امام جماعت بودند و از کار افتاده­اند و پيگيري مشکلات اين عزيزان را انجام داده­ايم. وي ادامه داد: علاوه بر فعاليت­هاي سال جاري، براي برنامه­هاي سال آتي نيز برنامه­ريزي صورت گرفته تا با يک برنامه دقيق کارهاي بهتري را نسبت به امسال انجام دهيم.

وظيفه و رسالت روحانيت در ايجاد بصيرت در مردم

حجت الاسلام در خصوص وظيفه و رسالت و روحانيت در ايجاد بصيرت در مردم گفت: در زمينه بصيرت در زمان ائمه(ع) نيز صحبت­هايي بود؛ آنهايي که بصيرت داشتند به همراه امام حسين (ع) به شهادت رسيدند و يا در جنگ همراه ائمه (ع) بودند که اسمشان در تاريخ به خوبي برده شده است، اما افرادي که بصيرت نداشتند، نتوانستند مسائل را درک کنند، با اينکه مسلمان بودند و سالها در کنار پيامبر و از ياران ايشان بودند، ولي در موقع امتحان مردود شدند. وي افزود: با مطالعه تاريخ و سيره انبياء به خوبي مي­توان به نقش بصيرت در جامعه پي برد و ما امروز هم با اين افراد مواجه هستيم که به علت بي بصيرتي از مسير اصلي خارج شده­اند.

وي ادامه داد: فردي که بصيرت دارد طبق فرمايش مقام معظم رهبري دين، فکر و عقل دارد و اهل مطالعه است و هر کجا به ضرر خودش باشد قيام نمي­کند، بلکه براي حفظ نظام از ضرر خودش مي­گذرد و به فکر مردم است. وي گفت: ما اگر اعتقاد به آزادي داريم نبايد خط قرمزها را فراموش کنيم و آبروي افراد و خانواده را زير سؤال ببريم. وي افزود: کسي که بصيرت دارد تابع ولايت فقيه زمان است و اهل ضربه زدن به مردم نيست بلکه دلسوز نظام و کشور است و در چارچوب قانون عمل مي­کند.

حجت الاسلام رضاييان به نقش روحانيت در ايجاد حضور حداکثري مردم در انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي اشاره کرد و افزود: مردم ايران اسلامي در طول اين 33 سال نشان داده­اند که موقعيت­ها را درک مي­کنند و پشتيبان نظام و انقلاب هستند و همانند گذشته در انتخابات حضور فعال داشته و رييس جمهور، نماينده مجلس و خبرگان رهبري را انتخاب خواهند کرد. و با اشاره به اينکه روحانيت، کانديداها و مردم در برگزاري يک انتخاب خوب نقش مهم و مؤثري دارند بيان داشت: کانديداها بايد برخورد خوب داشته باشند و به يکديگر احترام بگذراند و اخلاق اسلامي را رعايت کنند چرا که اين پست­ها و جايگاه­ها ماندني نيست. وي افزود: مردم هم بايد تحقيق کنند که نماينده مي­تواند در مجلس حرف بزند و از نظام و ولايت و خون شهدا دفاع نمايد، حتي بايد با وضو پاي صندوق­هاي رأي بروند چرا که به عقيده من از حجي که مي­روند ثوابش بيشتر است زيرا رأي دادن به شخص متدين، ولايي و با بصيرت کمک به حفظ اسلام و انقلاب اسلامي است.

وي بيان داشت: روحانيت هم بايد بي طرفي را حفظ کرده و نظر خودشان را بر مردم تحميل نکنند و نبايد به نفع فرد خاصي تبليغ داشته باشند. وي افزود: روحانيون بايد مردم را تشويق به حضور در انتخابات نمايند تا با حضور گسترده مردم بار ديگر دشمنان را از رسيدن به اهداف شوم خود مأيوس و نااميد نمايند. مشاور امور روحانيون و ائمه جماعات و جمعه استانداري مرکزي گفت: روحانيت بايد مردم را آگاه سازند تا مردم مشارکت همه جانبه در انتخابات و راهپيمايي 22 بهمن داشته باشند البته در اين خصوص نقش رسانه­ها نيز بسيار روشن و آشکار است که بايد در اين زمينه فعاليت کنند.

وي گفت: مردم ايران با بصيرتي که دارند با حضور گسترده خود در راهپيمايي 22 بهمن ماه و انتخابات مجلس نهم يک بار ديگر مشت محکمي بر دهان دشمنان اسلام و ايران خواهند زد چرا که امسال با وجود موج بيداري که در منطقه صورت گرفته، چشم همه کشورها به ايران است چرا که بعد از گذشت 33 سال از پيروزي، مردم هنوز با انقلاب هستند.            

 

چهارشنبه 19 بهمن 1390 - 11:12


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری