چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 17:38
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

حجت الاسلام علي خادمي
مدير كل تبليغات اسلامي استان لرستان

 

مساله مهدويت و انديشه ظهور حضرت مهدي(عج)

 

 

السلام علي معز الاولياء و مذل الاعدا ....
سلام و درود بر خاتم اوصياء و مفخر اولياء
السلام علي الشمس الظلام و بدر التمام
سلام و درود بر خورشيد فروزان امامت که پس از ابر غيبت بر زواياي قلب شيفتگان نور اميد مي افشاند و به مظلومان نويد رهائي مي دهد.
السلام علي المهدي الذي وعد التي عزوجل به الامم
سلام و درود بر انبيا و اوليائي که از ظهور قيام حکومت جهاني او نويد داده و انتظار قدوم مبارکش را به رهروانشان توصيه نموده اند .

 مساله مهدويت و انديشه ظهور حضرت مهدي عليه السلام و اين که وي از سلاله پاک خاندان نبوت و از دودمان علي بن ابيطالب عليه السلام و از ذريه طيبه دخت گرامي و پيامبر(صلي اله عليه و آله وسلم)حضرت فاطمه زهرا عليها السلام و از نسل سرور آزادگان جهان حضرت حسين بن علي عليه السلام است يکي از مسائل بسيار مهم ديني و مشهور اسلامي است .
مساله مهدويت و انديشه ظهور مهدي موعود عليه السلام در آخر الزمان در آئين مبين اسلام مساله اي اصيل ، ريشه دار و با سابقه است که هرگز با گذشت زمان کهنه و فرسوده نمي گردد در آئين مقدس اسلام کمتر مساله اي را مي توان يافت که به اندازه مساله مهدويت بدان اهميت داده شده باشد و شايد بتوان گفت در مورد هيچ مساله اي از مسائل حياتي اسلام به اندازه مساله مهدويت روايت نرسيده است .
زيرا علاوه به آيات متعددي از قرآن کريم که پيشوايان معصوم عليه السلام آنها را به وجود مقدس حضرت مهدي عليه السلام تفسير و تاويل کرده اند روايات فراواني از طريق اهل سنت نيز از پيامبر گرامي اسلام صلي اله عليه وآله وسلم و صحابه و تابعين و ائمه معصومين عليه السلام درباره ظهور آن حضرت وارد شده است .
در اين روايات ويژگي هاي شخصي و اوصاف و جزئيات زندگي آن يگانه مظهر قدرت خداوندي بيان گرديده و هم اکنون بيش از شش هزار حديث از منابع و مدارک معتبر شيعه و سني درباره آن وجود مقدس در دسترس قرار دارد .
مساله مهدويت و انديشه ظهور حضرت مهدي عليه السلام و گسترش جهاني ايمان اسلامي و پيروزي نهايي حق بر باطل و استقرار کامل و همه جانبه ارزشهاي انساني و بالاخره تشکيل ( مدينه فاضله ) حکومت جهاني واحد ، در ميان مسلمانان ريشه قرآني دارد  قرآن کريم با قاطعيت هرچه تامتر پيروزي نهايي اديان اسلامي ، و غلبه قطعي ، صالحان و پرهيزکاران بر مستکبران و زورمداران و کوتاه شدن دست جباران و ستمکاران از دامان محرومان و مستضعفان و آينده درخشان فرزندان انسان را ، در پرتو حکومت حق و عدل الهي به همه مسلمانان و پيروان اديان وعده داده است .
آنچه در رابطه با مساله مهدويت و انديشه ظهور حضرت مهدي عليه السلام گفته شد حقايقي است که سابقه اي بس طولاني داشته و در نخستين روزهاي طلوع اسلام بر سر زبانها بوده است . و پيامبر گرامي اسلام صلي اله عليه و آله و سلم و ائمه اهل بيت عليهم السلام آنها را بعنوان نويدهاي ظهور مهدي موعود عليه السلام براي امت اسلامي بازگو نموده در کمال صراحت از ظهور مردي از خاندان پيامبر صلي اله عليه و آله و سلم که با فرمان مدبر جهان هستي در پايان جهان ظهور خواهد نمود سخن گفته اند.

 
ظهور حضرت مهدي عليه السلام از ديدگاه جامعه اسلامي
بر صاحب نظران پوشيده نيست که مساله مهدويت ، ظهور حضرت مهدي عليه السلام در آخر الزمان يکي از مسائل بسيار مهم است و از اعتقادات قطعي عموم مسلمانان است که شيعه و سني در طي قرون و اعصار متمادي بر اين عقيده اتفاق نظر داشته و آن را جزء عقايد قطعي خود مي دانند .
گرچه وجود اين عقيده در اسلام بخصوص شيعيان از مسايل بسيار حايز اهميت و از اعتقادات بنيادي محسوب مي شود ، و از اين رهگذر در ميان همه مذاهب اسلامي ، شيعيان بيش از همه با اين عقيده شناخته شده اند ، ولي هرگز عقيده به ظهور مهدي عليه السلام اختصاص به شيعه ندارد ، بلکه عقيده به ظهور حضرت مهدي عليه السلام مورد اتفاق و اجماع همه مسلمين بوده و کليه فرق اسلامي در اين عقيده با هم اتفاق نظر دارند .
به طور خلاصه آنچه از مجموع منابع معتبر حديثي و تاريخي اسلامي استفاده مي شود اين است که مساله مهدويت و عقيده به ظهور حضرت مهدي يکي از ضروريات دين مقدس اسلام است که منکر آن از آيين اسلام بيرون است ، از اين رو کليه مسلمانان از شيعه و سني و به طور کلي عموم امت اسلامي عقيده دارند که بر اساس روايات وارده در آخر الزمان مردي از خاندان پيامبر صلي اله عليه و آله و سلم به نام حضرت مهدي عليه السلام ظهور کرده و حکومت واحده را تشکيل خواهد داد و سراسر زمين را پر از عدل و داد خواهد نمود و او از دودمان پيامبر اکرم صلي اله عليه وآله و سلم و از نسل حضرت فاطمه عليها السلام است .
از نظر مسلمانان مساله مهدويت و عقيده به ظهور مهدي موعود عليه السلام يک اعتقاد عميق ديني و مذهبي و يکي از مهمترين و حساس ترين فرازهاي عقيدتي اسلامي است . عموم مسلمانان عقيده دارند که ظهور مبارک حضرت مهدي موعود عليه السلام که در روايات متواتر اسلامي با اوصاف « قرشي ، هاشمي ، فاطمي ، علوي ، حسني و حسيني » معرفي گرديده و نويدهاي ظهور مبارک آن حضرت سالها پيش از ولادت با سعادت آنحضرت از زبان مبارک رسول عظيم الشان اسلام صلي اله عليه و آله و سلم و خاندان پاکش براي امت اسلامي بازگو شده يک امر قطعي و مسلم است .


 

 

 

سه‌شنبه 18 بهمن 1390 - 12:59


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری