شنبه 10 خرداد 1399 - 19:7
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

تجربه سينماي ايران براي جهان عرب سودمند است

 

گزارشي از همايش بيداري اسلامي و سينما

وزير ارشاد در «همايش بيداري اسلامي و سينما» با اشاره به تجربه انقلاب اسلامي اين تجربه‌ها را جهاني دانست و گفت: بعد از انقلاب سينماي ما متحول شد و همگان را به همه خوبي‌ها و محسنات بشر دعوت کرد و اين تجربه براي جهان عرب نافع است.

 به گزارش خبرگزاري فارس، «سيد محمد حسيني» وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در سخنان خود در کنفرانس بيداري اسلامي و سينما گفت: نظام سلطه همه شگردهاي خود را به کار برد تا انقلاب اسلامي ايران شکل نگيرد و پيروز نشود همانطور که در تونس، ليبي و يمن تلاش کرده و مي‌کند که حکام جائر باقي بمانند.

وي با اشاره به حمايت غرب از شاه تا آخرين دقايق افزود: حضور مردم و درايت امام انقلاب را پيروز کرد و بعد از آن بود که همه براي انحراف انقلاب اسلامي تلاش کردند.

وزير ارشاد با اشاره به مواردي از اين تلاش‌ها اظهار داشت: لانه جاسوسي مرکزي بود براي انحراف و کساني حاکم شوند که در مسير آمريکا حرکت کنند.

وي افزود: اين تلاش‌ها را اين روزها در بيداري اسلامي مي‌بينيم جدايي‌طلبي‌ها و فتنه‌انگيزي‌ها، جنگ تحميلي و ... اما همانطور که رهبري انقلاب در نماز جمعه فرمودند انقلاب اسلامي بر همه چالش‌ها غلبه کرد.

حسيني با اشاره به تجربه انقلاب اسلامي اين تجربه‌ها را جهاني دانست و تأکيد کرد: بعد از انقلاب سينماي ما متحول شد و همگان را به همه خوبي‌ها و محسنات بشر دعوت کرد و توفيقات بسياري نيز در اين راه کسب کرد.

وي با اشاره به دو فيلم 33 روز و شکارچي شنبه به عنوان توفيقات سينماي ايران در عرصه بيداري اسلامي تصريح کرد: سوژه‌هاي مشترک و شخصيت‌هاي تأثيرگذاري در تاريخ وجود دارد که مي‌تواند درماتيزه شود که آمادگي داريم همکاري‌هاي بيشتري با سينماگران جهان عرب در اين زمينه داشته باشيم.

شمقدري: تقدير از خانواده شهيد احمدي‌روشن تلنگري به سينماگران است

بنابراين گزارش، جواد شمقدري نيز در اين کنفرانس در سخناني با اشاره به تقدير از خانواده شهيد احمدي روشن اظهار داشت: اميدواريم اين تقدير تلنگري باشد تا سينماي ايران به حوادثي در اين باره بپردازد.

وي افزود: اميدواريم سال آينده فيلمي درباره پشت پرده اين حوادث و مسئله هسته‌اي داشته باشيم.

شمقدري در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به حضورش در انقلاب اسلامي با عنوان يک دانشجو گفت: انقلاب يک سال طول کشيد و هر روز شهيد داديم و 70 هزار شهيد گواه استقامت ملت ماست.

وي افزود: فکر مي‌کرديم اتفاقاتي در جهان عرب رخ خواهد داد و اميدوارم بوديم و اين اميدواري ما ادامه داشت تا بيداري اسلامي اخير رخ داد.

معاون سينمايي ارشاد هدف اين همايش را باز کردن راه‌ هاي فعاليت‌ مشترک دانست و گفت: باز کردن راه عرضه فيلم‌هاي ايراني در شبکه‌هاي تلويزيوني، اکرا‌ن‌هاي عمومي و شبکه‌هاي خانگي ممکن است.

وي افزود: نمايش فيلم‌ها و سريال‌هاي ايراني در جهان عرب نشان داد تبليغات منفي درباره حضور اسلام تبليغات بي‌اثري بوده است و اينکه مسلمانان مي‌توانند با فکر خود در عرصه هنر مدرن حضور داشته باشند.

شمقدري نگراني از حضور اسلامگرايان در سينما را بي‌مورد دانست و تأکيد کرد: سينماي ايران چون يک الگو جلوي ماست لذا بايد دقت کنيم که تبليغات منفي در حال حاکم شدن است.

وي با اشاره به تأثيرگذاري تبليغات منفي در کشورهاي عربي به ويژه در ميان نخبگان و هنرمندان افزود: متأسفانه بخش مهمي از هنرمندان مارکسيست يا ليبرال همچنان در کشورهاي عرب حضور دارند و مي‌توان گفت جريان‌هاي اسلامي قدرت کمتري دارند که اين را مي‌توان خيلي زود ترميم کرد و علاقه‌مندان به بيداري اسلامي بايد فعال شوند.

معاون سينمايي وزارت ارشاد با اشاره به اقدامات جشنواره‌هاي غربي براي مصادره انقلاب‌هاي منطقه تصريح کرد: کن و برلين به دنبال اين هستند که فيلم‌ساز فيلم منتقدانه بسازد تا به او جايزه بدهند و در ايران هم اين مشکل را داريم.

وي افزود: البته سياست‌هاي ما آنگونه است که هر سال حداقل يک فيلم درباره مقاومت و بيداري اسلامي بسازيم.

شمقدري با اشاره به کنفرانس هاليووديسم و سينما گفت: کافي است ببينيم که غرب از هاليوود و سينما چطور استفاده مي‌کند.

وي افزود: ما متأسفانه از سينما درست استفاده نمي‌کنيم و آنها با برخي مطالب، سينماي ما را محدود کردند. اما خود از سينما استفاده کرده و پيشقراول اجراي سياست‌هاي حاکميت غرب کردند.

معاون سينماي ارشاد با بيان اينکه معتقدم بيداري اسلامي به شدت نيازمند تسلط بر ابزار سينماست تأکيد کرد: دارد تلاش مي‌شود که سينما در خدمت بيداري اسلامي نباشد و احساس مي‌شود که سينماگر را متوجه حواشي مي‌کنند که اين باعث مي‌شود سينماگر عقب بزند و شايد منتقد انقلاب و بيداري اسلامي شود.

وي با اشاره به عريان شدن يک دختر مصري اين اتفاق و ديگر اتفاقات شبيه به آن را برنامه‌ريزي شده دانست و گفت: اين به افکار عمومي غرب تصوير ديگري مي‌دهد و اصل حرکت‌ها را تخطئه مي‌کند.

شمقدري با اشاره به تربيت شدن خودجوش سينماگران جديد در انقلاب اسلامي تصريح کرد: در بيداري اسلامي چنين نهضتي بايد راه بيفتد و انقلابيون بايد سينما را ياد بگيرند و ما در اين زمينه آماده هستيم.

وي با بيان اينکه سينما بايد زبان و مزيت خودش را بيابد، افزود: سينماي ايران عناصر سکس و خشونت ندارد و مخاطب خودش را يافته و جذاب است لذا بايد زيبا‌شناسي خودمان را بيابيم.

کارگردان مصري: وهابي‌ها به دنبال حذف سينماي مصر هستند

به گزارش فارس، احمد عواض ديگر سخنران اين کنفرانس با اشاره به انقلاب مصر گفت: اين انقلاب براي همه مردم مصر بزرگ و عظيم است و ما اخيراً سالگرد 25 ژانويه که قيام عليه طاغوت بود را گذرانديم.

وي افزود: هرگز باور نمي‌کرديم که تظاهرات 25 ژانويه به انقلابي فراگير بدل شود اما در 28 ژانويه در همه جاي مصر فرياد تغيير، آزادي و عدالت اجتماعي سر داده شد.

وي افزود: هيچ‌ کس رهبري انقلاب مصر را برعهده نداشت بلکه اين انقلابي کاملاً مردمي بود که در آن همه مردم با همه طوايف حضور داشتند.

اين کارگردان مصري ادامه داد: از جريان‌هاي اسلامي گروه‌هاي کمي بودند که با همراه شدند و اسلامگراهاي سلفي و وهابي انقلاب ما را تحريم کردند اما خون مسلمانان و مسيحيان ريخته شد تا انقلاب پيروز شود.

وي با اشاره به حضور سينماگران در انقلاب مصر گفت: آنها فيلم‌هاي مستند ساختند و برخي از آنها نيز به شکل روزانه فيلم‌برداري مي‌کردند تا به عنوان سند باقي بماند و همه آنها به صورت خصوصي تهيه شد.

عواض در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به سينماي مصر گفت: جمال عبدالناصر شرکت‌هاي سينمايي ايجاد کرد که سالانه 70 فيلم را در دهه 60 توليد مي‌کردند.

وي افزود: با ايجاد شرکت‌هاي خصوصي عبدالناصر نقش سينما را بيشتر دريافت و نقش آن در جامعه مصر زياد شد.

اين کارگردان مصري با اشاره به نفوذ آمريکا در سينماي مصر تأکيد کرد: سينماي آمريکا در اکران‌هاي فيلم حضور گسترده دارد و سرمايه‌داران همه به دنبال سود هستند و هيچ چيز ديگري نمي‌خواهند که البته فيلم‌هاي ممتازي وجود داشته که خيلي سخت ساخته شده است.

وي با بيان اينکه سرمايه‌داران بر سينماي مصر تسلط دارند، افزود: سينماي مصر در محاصره بود تا انقلاب پيش آمد.

عواض در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به تعدد فرهنگي و تمدني در مصر و پيروزي اسلامگرايان در انتخابات اخير اين کشور گفت: در ميان برخي اسلامگرايان آراي ضد هنر وجود دارد و نيروهاي وهابي مي‌خواهند روح هنر را از بين ببرند.

وي افزود: وهابي‌ها تأثير فرهنگ و انقلاب مصر در منطقه را مي‌دانند و مي‌خواهند ما را به نام نظارت‌هاي شرعي از سينما و هنر دور کنند.

عواض دين را شامل عقل، انسان و آزادي دانست و با اشاره به ايجاد جبهه حمايت از آزادي خلاقيت در مصر گفت: اين جبهه آزادي خلاقيت و فکر را خط قرمز خود مي‌داند که اجازه تخطي از آن را به کسي نمي‌دهيم.

وي افزود: ما بين دين و خلاقيت هنري فرقي نمي‌بينيم و آزادي مسئوليت‌پذير بايد ادامه داشته باشد.

اين کارگردان مصري ادامه داد:‌ يک سال پس از انقلاب مصر اين انقلاب نتوانست تأثيري در سينما بگذارد و بايد به بخش‌هاي خصوصي، مستقل و توليدات مشترک اعتماد کرد.

وي تصريح کرد: انقلاب ما ادامه دارد و من هر دو بار که به تهران آمده‌ام از ميدان التحرير بوده است.

طالب‌زاده: اتاق فکري از هنرمندان بيداري اسلامي شکل بگيرد

بنابراين گزارش نادر طالب‌زاده نيز در سخناني در ابتداي اين کنفرانس با اشاره به کنفرانس هاليووديسم گفت: تنها جايي که مي‌شود درباره هاليووديسم صحبت کرد ايران است.

وي با اشاره به تأثير رسانه‌هاي ايران در بيداري اسلامي گفت: اثر رسانه‌هاي ما کم نبوده است چرا که در طول 10 سال گذشته سينما و تلويزيون ايران 5 داستان قرآني تعريف کرد.

اين کارگردان سينما با اشاره به فيلم‌هاي حضرت مريم(س)، حضرت يوسف(ع)، بشارت منجي و ملک سليمان افزود: پيام همه اينها مکر بني اسرائيل بود که همه آنها در قالب 35 ساخته شده است که جهان عرب هنوز مي‌تواند اينگونه بسازد و اين مسير با فيلم سينمايي محمد (ص) و سلمان فارسي ادامه دارد.

طالب‌زاده با اشاره به حضور سينماگران مصر و تونس در ايران افزود: در مصر همچنان درها بسته است و کمپ ديويد پابرجاست. هنرمندان مصري مي‌آيند اما نمي‌توانيم برويم اين در حالي است که ايراني‌ها و مصري‌ها دوست دارند با هم فعاليت داشته باشند.

وي همچنين گفت: 10 سال پيش نتانياهو گفت براي عرب‌ها فيلم پخش کنيم و بعد از يک سال ام‌.بي.‌سي‌ها درآمد و آنها تلاش کردند اين کار را بکنند و طرح نتانياهو را عربستان اجرايي کرد اما نتيجه برعکس شد و بيداري اسلامي اتفاق افتاد و اين نشان از اراده‌اي مافوق اراده ماست.

طالب‌زاده افزود: بايد اتاق فکري از هنرمندان شکل بگيرد و مطالب اين کنفرانس را عملياتي بکند.

 

يكشنبه 16 بهمن 1390 - 13:41


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری