پنجشنبه 12 تير 1399 - 10:33
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

مقاله

 

ترجمه: غزال حسين زاده

 

شاعري برجسته و انقلابي

 

نگاهي به زندگي و آثار مهرداد اوستا:

محمدرضا رحماني با نام هنري مهرداد اوستا نويسنده و شاعر معاصر ايراني در سال 20 بهمن 1308 هجري خورشيدي در خانواده‌اي که به شعر و ادبيات علاقه داشتند، در شهر بروجرد بدنيا آمد. پدر بزرگ مادري وي، شاعري خوش قريحه بود که در شعر رعنا تخلص مي‌کرد.

به دليل سرودن قصيده‌هاي فراوان، برخي اوستا را «پدر قصيده سرايي معاصر» ناميده‌ اند. برخي نيز اوستا را دومين قصيده سراي بزرگ معاصر پس از ملک الشعراي بهار مي‌دانند.

ژان پل سارتر از وي به عنوان «يکي از متفکران برجسته مشرق زمين» نام برده‌است. اوستا علاوه بر شاعري، در زمينه فلسفه، موسيقي و ادبيات فارسي نيز فعاليت داشته است.

مهرداد از کودکي استعداد فراواني براي شعرگويي داشت به گونه‌اي که از کلاس پنجم ابتدايي با تشويق معلمان خود به سرودن شعر پرداخت. شعرهاي دوران نوجواني وي کمتر به انتشار رسيده اند. علت آن، تمايل وي به قصيده‌سرايي بود که سنگين‌تر از انواع شعر رايج آن روزگار بود.

در سال 1320 و هنگامي که نوجواني دوازه ساله بود به همراه خانواده اش به تهران آمد و دوره دبيرستان خود را در يکي از دبيرستانهاي شبانه به پايان رساند.

وي تحصيلات دانشگاهي خود را از سال 1327 با ورود به دانشکده الهيات دانشگاه تهران آغار کرد و ابتدا ليسانس گرفت و سپس با ادامه تحصيل، با مدرک فوق ليسانس در رشته فلسفه از اين دانشگاه فارغ التحصيل شد. از استادان وي مي‌توان به بديع الزمان فروزانفر اشاره کرد.

مهرداد اوستا هم‌زمان با تحصيل در دانشگاه، به استخدام وزارت آموزش و پرورش درآمد و به عنوان دبير در چندين دبيرستان تهران به تدريس پرداخت.

او در سالهاي 1333 و 1345 دو بار ازدواج کرد که حاصل آن يک پسر و سه دختر بود. مهرداد اوستا همچنين شعرهايي در مخالفت با رژيم پهلوي سروده و مدتي را به عنوان زنداني سياسي در زندان گذراند.

فعاليت کاري مهرداد اوستا هم‌زمان با ورودش به دانشگاه آغاز شد. در سال 1327 وي به عنوان مسئول ساماندهي کتابخانه‌ها، مقالات و کتابهاي ادبي در وزارت فرهنگ (آموزش و پرورش) مشغول به کار شد. در ادامه به عنوان دبير در چندين دبيرستان تهران به تدريس پرداخت.

از سال 1333 و هنگامي که تنها 25 سال سن داشت به عنوان جوانترين استاد به تدريس در دانشگاه تهران در رشته‌هاي گوناگون علوم انساني پرداخت.

رشته‌هاي تدريس شده توسط وي شامل فلسفه، زبان فارسي، ادبيات فارسي، فلسفه تاريخ، تاريخ هنر، تاريخ اجتماعي هنر، زيبايي‌شناسي، روش تحقيق در زيباي‌شناسي و تاريخ موسيقي مي‌شد.

نبوغ و پشتکار اوستا باعث شد تا در سال 1336 به عضويت «شوراي بررسي رساله‌هاي دکتراي دانشجويان دوره دکتري ادبيات فارسي» درآيد.

در سه شنبه، 17 ارديبهشت سال 1370، در حالي که مهرداد اوستا مشغول تصحيح شعري در شوراي شعر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در تالار وحدت بود دچار حمله قلبي شد و درگذشت. او در بهشت زهراي تهران در مقبره مشاهير فرهنگ، ادب و هنر در كنار مجتبي مينوي و مشايخ فريدني به خاک سپرده شد.

 روزشمار زندگي مهرداد اوستا:

20 بهمن 1308 (ه . ش): مهرداد اوستا در بروجرد متولد شد.

 1320: مهاجرت به تهران با خانواده و آغاز دوره دبيرستان.

1327 : با گرفتن ديپلم دبيرستان، تحصيلات دانشگاهي خود را در رشته الهيات در دانشگاه تهران آغاز کرد.

1332: نخستين اثر وي که «تصحيح ديوان سلمان ساوجي» بود، به‌وسيله انتشارات زوار به چاپ رسيد.

پيش از کودتاي 28 مرداد 1332: مهرداد اوستا مردم را به مبارزه فرا ميخواند

شهريور 1332 : به جرم مخالفت با رژيم شاه به زندان افتاد.

(وي اشعاري در مبارزه با رژيم شاه داشت که مي‌توان به شعر زير که در سال 1335 سروده بود اشاره کرد:

خانه‌ها ويران، پي آبادي کاخي چراست؟ / تا سزد خودکامه‌اي را دستگاه خودسري؟)

1333: سال آغاز تدريس وي در دانشگاه تهران، در همين سال نيز ازدواج کرد.

1335: با سباستين مونه فيلسوف شرق شناس فرانسوي آشنا شد.

1339: نخستين مجموعه شعر او به نام از کاروان رفته منتشر شد.

1344: سفر به اروپا

1351: دومين مجموعه شعر وي به نام شراب خانگي ترس محتسب خورده را در قالب قصيده منتشر کرد.

1362: سفر به فرانسه.

1367: سخنراني درباره شعر و شخصيت حافظ.

1369: شرکت در بزرگداشت خليل الله خليلي شاعر بزرگ افغانستان.

17 ارديبهشت 1370: مرگ در 62 سالگي.

آثار مهرداد اوستا:

تصحيح ديوان سلمان ساوجي-  عقل و اشراق - از کاروان رفته - پاليزبان - حماسه آرش - از امروز تا هرگز - اشک و سرنوشت - روش تحقيق در دستور زبان فارسي و شيوه نگارش - شراب خانگي ترس محتسب خورده - تيرانا - امام، حماسه‌اي ديگر.

 

شنبه 15 بهمن 1390 - 10:20


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری