جمعه 20 تير 1399 - 17:9
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

قرآن، رمز پيروزي انقلاب اسلامي بود

 

گزارشي از ششمين همايش «تكريم چهره‌هاي قرآني»

 

ششمين همايش «تكريم چهره‌هاي قرآني» با حضور رؤساي مجلس شوراي اسلامي، سازمان تبليغات اسلامي و سازمان دارالقرآن الكريم با تكريم از 37 چهره پيش‌كسوت و فعال قرآني كشور برگزار شد.

ششمين همايش تكريم چهره‌هاي قرآني به همت سازمان دارالقرآن‌الكريم جمعه شب، 14 بهمن ماه، با حضور علي لاريجاني، رئيس مجلس شوراي اسلامي، حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمهدي خاموشي، رئيس سازمان تبليغات اسلامي، مهدي قره‌شيخلو، رئيس سازمان دارالقرآن الكريم و جمعي از جامعه قرآني كشور برگزار شد.

اين مراسم با قرائت آياتي از كلام‌الله مجيد توسط عباس هاشمي، قاري‌بين‌المللي و نفر اول مسابقات بين‌المللي قرآن سازمان اوقاف و امور خيريه در سال جاري آغاز شد و در ادامه كليپي از سخنان مقام معظم رهبري در خصوص ضرورت تجليل از قهرمانان و چهره‌هاي قرآني كشور پخش شد.

مهدي قره‌شيخلو، رئيس سازمان دارالقرآن الكريم، سخنران نخست اين مراسم بود كه ضمن ارائه گزارشي از اقدامات اين سازمان در زمينه تكريم از چهره‌هاي قرآني، خاطرنشان كرد: در ششمين مراسم تكريم از چهره‌هاي قرآني از 37 نفر در سه گروه مختلف تجليل به عمل مي‌آيد.

وي توضيح داد: گروه نخست مربوط به افرادي است كه در مسابقات بين‌المللي قرآن در رشته‌هاي حفظ و قرائت قرآن رتبه برتر را كسب كرده‌اند و گروه دوم شامل افرادي هستند كه با موفقيت آزمون‌هاي تخصصي حفظ قرآن كريم كه مدرك درجه يك و درجه دو آن معادل مدرك دكترا و كارشناسي ارشد است، را سپري كرده‌اند، همچنين مربيان و فعالان قرآني كه سابقه دو دهه فعاليت را در عرصه‌ آموزش قرآن دارند نيز در اين گروه هستند.

رئيس سازمان دارالقرآن الكريم تصريح كرد: گروه سوم نيز شامل پيش‌كسوتاني است كه سابقه حداقل سه دهه فعاليت در فعاليت‌هاي قرآني و آموزش قرآن كريم را در كارنامه خود دارند. علاوه بر آن در اين همايش، از عباس سليمي، خادم‌القرآن و بهروز عليزاده به خاطر 30 سال تلاش‌ مستمر به عنوان مسئول دارالقرآن الكريم اداره كل تبليغات اسلامي استان آذربايجان غربي به صورت ويژه تجليل به عمل مي‌آيد.

در ادامه اين مراسم، پيام تصويري آيت‌الله‌العظمي جوادي آملي به ششمين همايش تكريم از چهره‌هاي قرآني پخش شد كه در اين پيام معظم له، استفاده از روش برهاني و مستدل، اعتصام به قول سديد، پرهيز از اختلاف و تفرقه و حضور جامعه قرآني در صحنه را از جمله عوامل ارتقاي برنامه‌هاي فعالان قرآني در جامعه عنوان كرد.

 قرآن، رمز پيروزي انقلاب اسلامي بود

علي لاريجاني، رئيس مجلس شوراي اسلامي، سخنران ديگر اين مراسم بود كه درباره نقش قرآن كريم در پيروزي نهضت‌ها و انقلاب‌هاي منطقه صحبت و خاطرنشان كرد: برخي از نهضت‌ها همچون نهضت مشروطه در ادامه مسير به خاطر مسئله رهبري نهضت، دچار تغيير مسير شدند و افراد سودجو مسير صحيح آن را منحرف كردند.

وي با اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري درخصوص نقش قرآن در نهضت‌هاي اخير در منطقه و مسئله بيداري اسلامي، عنوان كرد: مقام معظم رهبري نقش قرآن كريم را در نهضت‌هاي منطقه مكرراً مورد تاكيد قرار مي‌دهند و اين جهت‌دهي صحيح به اين نهضت‌ها است.

لاريجاني تصريح كرد: هرچند از اديان و گروه‌هاي مختلف در اين حركت‌ها مشاركت داشتند، ولي مردمي‌ يا انساني خواندن اين حركت‌ها، باعث جهت‌دهي صحيح به آن‌ها نمي‌شود و بار معنايي عميقي را موجب نمي‌شود و اي بسا كه واژگان انسانيت در مكتب اومانيستي را نيز تداعي كند.

وي ادامه داد: حضرت امام خميني(ره) بارها به اين مسئله اشاره فرمودند كه قرآن و اسلام رمز پيروزي انقلاب اسلامي بوده است. قرآن كريم خود تبيان همه امور است و براي موفقيت در عرصه‌هاي اجتماعي بايد به معارف اين كتاب آسماني برگشت.

رئيس مجلس شوراي اسلامي ضمن بيان ناكارآمدي نظام‌هاي كمونيستي و ليبرال دموكراسي، عنوان كرد: مكاتب فكري و نظام‌هاي كمونيستي و ليبرال دموكراسي از درون با مشكل مواجه هستند و هرگز نمي‌توان با اجراي آن‌ها، به موفقيت همه‌جانبه در عرصه‌هاي مختلف رسيد بلكه به خاطر عدم توجه به همه ابعاد انساني، اين نظام‌ها با فروپاشي مواجه مي‌شوند.

در ادامه مراسم تكريم از چهره‌هاي قرآني، عباس سليمي، علي‌اكبر حنيفي، هوشنگ بادپا، محمد ثابتي، محمدحسين سبزعلي و علي سياح‌گرجي از استان تهران به عنوان پيش‌كسوتان قرآني در عرصه آموزش قرآن معرفي شدند و با اهداي لوح يادبود و هدايايي از آن‌ها تجليل شد.

محسن احمدي از آذربايجان شرقي به عنوان پيش‌كسوت، بهروز عليزاده از آذربايجان غربي به دليل 30 سال خدمت در عرصه فعاليت‌هاي قرآني، مجيد عياري از آذربايجان غربي، اكبر خامسي‌پور، سيدحسين مرتضوي هر دو از استان اصفهان، رحيم رجبي از استان البرز، علي محقق از ايلام و عبدالرسول سرخوش از بوشهر همگي به عنوان پيش‌كسوت عرصه قرآني مورد تجليل قرار گرفتند.

همچنين غلام‌رضا بهنام از خراسان جنوبي، حسين رضايي‌شروداني و محمدكاظم محمدزاده هر دو از خراسان رضوي، ناصر رستمي از خراسان شمالي، تقي نصيري و محمدمسعود اسماعيل از استان زنجان، حجت‌الاسلام والمسلمين محمدجواد سعدي از سمنان، محمدعلي ذاكري از فارس در اين مراسم تكريم شدند.

از ديگر افرادي كه در اين مراسم تجليل شدند مي‌توان به پيش‌كسوتاني چون جواد قلي‌پور از قزوين، حجت‌الاسلام والمسلمين علي حبيبي از قم، آيت‌‌الله اميني‌زاده از كرمان، غلامعلي مهدي‌پور از گيلان، عزت‌الله گوشه‌اي از لرستان، حبيب‌الله صابري‌نسب از مركزي، ناصر جعفرزاده از هرمزگان، مرادعلي شمس از همدان و حسين منتظري هدشي از يزد اشاره كرد.

سيدحسن فاطميان از تهران، سيده‌زينب تقواپور از گيلان و محمدامين قرباني از استان اصفهان به عنوان دريافت‌كنندگان مدرك درجه دو آزمون تخصصي حفظ قرآن كريم نيز هدايايي را دريافت كردند.

عباس هاشمي از بوشهر، مرتضي محمدنژاد از آذربايجان غربي و حسن زرنوشه‌فراهاني از تهران به عنوان افرادي كه در سال جاري در مسابقات بين‌المللي قرآن كريم حائز رتبه برتر شده‌اند، تجليل شدند.

در انتهاي مراسم كليپي از زندگي و فعاليت‌هاي قرآني عباس سليمي پخش شد و برگزاري مراسم قرعه‌كشي بين حضار با جوايز نقدي، از ديگر برنامه‌هاي ششمين همايش تجليل از چهره‌هاي قرآني بود.

 

 

 

شنبه 15 بهمن 1390 - 11:8


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر