دوشنبه 5 خرداد 1399 - 8:42
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اميد زماني

 

كتابشناسي اديان و مذاهب (2)

 

كتابشناسي كتب منتشر شده در انتشارات اميركبير با موضوع اديان و مذاهب

بخش دوم:

 

 سيماي معنوي حضرت زهرا عليهاالسلام

نويسنده: محمدرضا اكبري

معرفي كتاب: مؤلف کتاب در مقام به تصوير کشيدن معارف حضرت زهرا (س) به عنوان الگوي درخشنده براي همه نسلها ، اعصار و تاريخ بشريت است او بسان کشتي نجاتي است که زنان را از سنت هاي غلط و گمراهيهاي عصر جاهليت جديد و قديم رهانيده است ؛ مطالعه اين کتاب رابطه محبت آميزي با آن بانوي يگانه عالم ايجاد مي کند که در سايه اين مسير محب به فضايل محبوب آراسته مي گردد .

 

کاستيها و بايستيهاي فرهنگي جهان اسلام

نويسنده: سيدمحمدجواد شوشتري

معرفي كتاب: اثر حاضر مي کوشد تا عملکرد سازمان کنفرانس اسلامي در حوزه مسائل فرهنگي را به بوته نقد کشانده و تصوير واقع بينانه اي به خواننده ارائه نمايد. اين کتاب سه مسئله عمده را مورد بررسي قرار داده است. در فصل اول، تاريخچه تأسيس سازمان کنفرانس اسلامي و نهادهاي فرهنگي آن بيان شده است. در فصل دوم، سازمان کنفرانس اسلامي و چالشهاي فرهنگي فراروي جهان اسلام توضيح داده شده است و در فصل پاياني، سازمان کنفرانس اسلامي و فعاليتهاي فرهنگي مورد بحث قرار گرفته است.

 

کرانه‌هاي هستي انسان در پنج افق مقدس

نويسنده: مسعود جلالي مقدم

معرفي كتاب: اثر حاضر ابتدا ، به بررسي اديان الهي بزرگ و مطرح جهان از ابعاد انسان شناسي مي‌پردازد و با ارائه مثالهاي گوناگون و نقطه نظرات نوين ضمن تحليل تک تک آنها ، به مطابقت زمينه‌هاي مشترک اين اديان از ابعاد فلسفي ، عرفاني ، اجتماعي و انسان شناسي همت مي‌گمارد .

 

زن ، دين ، اخلاق از دو نظرگاه مختلف

نويسنده: نوال السعداوي ، هبة رئوف عزت

مترجم: زاهد ويسي

معرفي كتاب: کتاب زن ، دين ، اخلاق در واقع مناظره دکتر سعداوي و دکتر رئوف عزت در مورد جايگاه زن است که سعداوي نگاهي فمينيستي و رئوف عزت نگاهي ديني به اين موضوع داشته است. برخي از عناوين مطالب سعداوي از اين قرار است : بازخواني تاريخ ، زن صالح کيست ، رابطه اخلاق با دين يا سياست ، جداسازي دين از زندگي زنان و حرکت رو به ترقي. مطالب رئوف عزت هم شامل اين موضوعات است : از کجا آغاز کنيم ؟ زن ، اخلاق و دين ، تجربه کردن اخلاق و نظامهاي اجتماعي ، مرجعيت اخلاق اسلامي يا مرجعيت اخلاق خويشتن ، اخلاقيات ايمان نه اخلاقيات زن ، اسلام ضد پدر سالاري ، مفهوم قوامت ، شورا و اساس قوامت. در بخش سوم دکتر سعداوي و دکتر رئوف عزت هر يک به مطالب طرف مقابل نگاهي داشته اند و مطالبي نوشته اند. در انتها هم مترجم در فصلي با عنوان پس از پايان ، درباره نظريات نويسندگان کتاب و پاسخ به شبهات طرح مطالبي آورده است.

 

گامهايي در راه تبليغ

نويسنده: محمد حسين فضل الله

مترجم: احمد بهشتي

معرفي كتاب: اين کتاب ترجمه اثري است از علامه سيد محمد حسين فضل الله به نام « خطوات علي طريق الاسلام. » کتاب در هفت فصل به قلم دکتر احمد بهشتي نوشته شده است : در فصل اول عناويني مثل تبليغ تدريجي ، مفهوم اصيل تبليغات ديني ، عمل ميان هدف و وسيله ، تعيين مرز اسلام و ساير مکاتب آمده است ، در فصل دوم دانش و فرهنگ در خدمت تبليغ ، دانش براي اسلام نه براي اغراض نفساني ، دانش در خط اسلام نه در خط انحراف موضوع بحث است، در فصل چهارم اصالت روش تبليغ ، روش تبليغي قرآن و فلسفه ، چگونگي عرضه افکار ديگران به مردم و… به چشم مي خورد، در فصل پنجم اسلوب موعظه و ارزش عملي آن ، تعادل ميان خوف و رجا در تبليغ ناثواب و عقاب در روش عملي ما…طرح شده است ، در فصل ششم تبدل احکام شرعي به تقليد و عادت ، موقف ما در برابر واقعيت سياسي و اينکه آيا در غياب حکومت اسلامي برنامه هاي ديگر بي اثر است ؟ بررسي شده است . سرانجام کتاب هم ، روشها ودروس نبوت آمده است که در مورد بهره گيري از تجارب پيامبران بويژه پيامبر اسلام بحث مي کند.

 

گلچين اخبار و روايات اسلامي

نويسنده: محمود برادر

معرفي كتاب: اين کتاب مجموعه اي حدود ۳۱۵ داستان و روايات را شامل مي شود که از بين متون اسلامي اقتباس شده است. لحن مطالب ، گفتاري و صميمانه است و خوانندگان کتاب سطوح مختلف سني و علمي مي توانند باشند.

 

گنجينه اخلاق ( جامع الدرر )

نويسنده: عارف سالك آية الله حاج سيد حسين فاطمي قمي

معرفي كتاب: اين کتاب را ميتوان در عداد کتاب هايي مثل کشکول شيخ بهايي يا خزائي مرحوم نراقي به شمار آورد. کتاب چنان که مؤلف در مقدمه گفته است ، اخبار و احاديث آل عصمت (ع) ، اشعار در مصيبت و مواعظ ، پند و تواريخ مشتمل بر عبرت از دنيا و معالجات و ادويه براي امراض باطني و ظاهري را شامل مي شود . مؤلف کتاب عارف سالک آيت الله سيد حسين فاطمي (ره) از شاگردان مبرز مرحوم آيت الله ميرزا جواد آقا ملکي تبريزي (ره) بوده است. گنجينه اخلاق دو جلدي است که در بهار ۸۴ در يک مجله به چاپ رسيده و تصحيح و تدوين آن را آقاي صادق حسن زاده انجام داده است.

 

دانشنامه اقوام مسلمان – جلد اول ( آچيني‌ها – اويغورها )

نويسنده: معصومه ابراهيمي و پيمان متين

معرفي كتاب: از زماني که اسلام از خاستگاه خود در شبه جزيره عربستان در ۱۴ قرن پيش شروع به گسترش کرد تا به امروز ، مردمان زيادي را از زبانها ، مذاهب و فرهنگهاي مختلف زير لواي خود گرفت . برخي از آنها عرب شدند ، اما بسياري ديگر همچنان هويت خود را حفظ کردند ؛ چنان که امروز مسلمانان به دهها زبان مختلف تکلم مي کنند و فرهنگهاي متفاوتي را که برخاسته از بيش از سيصد گروه قومي است به منصه ظهور رسانيده اند. کتاب دانشنامه اقوام مسلمان نوشته نويسندگان متعدد است که تدوين آن را ريچارد ويکز بر عهده داشته است و در سال ۱۹۷۸ م / ۱۳۵۷ ش چاپ شده است . اين کتاب به همت آقاي دکتر پيمان متين و ويراستاري علمي خانم معصومه ابراهيمي ترجمه مي شود که تا کنون جلد اول آن در زمستان ۸۳ منتشر شده است.

 

حقوق متقابل کودک و ولي در اسلام و موارد تطبيقي آن

نويسنده: مجيد وزيري

معرفي كتاب: متقابل بودن حقوق کودک و ولي در اسلام بدين معناست که اگر اسلام حقي براي يکي از طرفين در مورد اطاعت يا تربيت قايل شده است ، اين حق بر اساس حقوق متقابل فرزند و ولي وضع شده است. اين کتاب شامل چهار بخش است . بخش اول ( کليات ) داراي فصلهاي حق ولايت کودکي ،پايان کودکي و محجوريت است ؛ بخش دوم فصلهاي حقوق کودک بر ولي ، قبل از ولادت – حقوق کودک بر ولي در ايام ولادت- حقوق کودک بر ولي بعد از ولادت را شامل مي شود ؛ بخش سوم که در مورد حقوق ولي بر کودک بحث مي کند شامل فصلهاي حقوق ولي بر کودک در دوران حيات و در دوران بعد از حيات مي شود؛ در بخش چهارم نيز ضمانت ها و مسئوليتها طي دو فصل آمده است.

 

the guran

نويسنده: تي.بي.اروينگ

معرفي كتاب: قرآن کريم هدايت بخشي است که انسان را از تاريکي ضلالت به بهشت امن الهي دعوت مي‌کند. کتاب حاضر که ترجمه‌اي زيبا و روان از قرآن کريم به همراه متن عربي آن مي‌باشد به مسلمانان و غيرمسلمانان در سراسر دنيا اين فرصت را مي‌دهد تا معاني عميق اين کتاب مقدس را درک نمايند.

 

شهيد مدرس ماه مجلس

نويسنده: غلامرضا زواره گلي

معرفي كتاب: اين کتاب که به همت آقاي غلامرضا زواره گلي نوشته شده است ، در شش فصل با عناوين طلوع يک ستاره ، دانشمندي وارسته ، ناظر صالح ، مبارزه با آفات هويت ، ستيز با ستم ، جاودانه تاريخ شرح حيات علمي و سياسي شهيد مدرس را در بردارد. در بخشي از کتاب با عنوان محبوب محبوس آمده است: « مدرس که چون خاري در چشم دشمنان بود در همان لحظات اول دستگير شد . همان کسي که با بيان منطقي، کودتا را بر خلاف مجلس و قانون اساسي و بر خلاف بيان قانون اساسي آن – که قرآن باشد – داشت. هنگامي که براي دستگيري مدرس به خانه‌اش آمدند به درخت زردآلويي که در باغچه بود اشاره کرد و به فرزندش گفت : نگران نباش، وقتي شکوفه‌هاي اين درخت مي‌شکفد، باز مي‌گردم.»

 

ديدار با ابرار سيد مرتضي پرچمدار علم و سياست

نويسنده: محمود شريفي

معرفي كتاب: کتاب حاضر از مجموعه ديدار با ابرار است که به معرفي آثار و احوال يکي ديگر از عالمان شيعه اختصاص دارد. سيد مرتضي يکي از دانشمندان و نوابغ قرن چهارم و پنجم بود که نسب شريف او با پنج واسطه به امام هفتم حضرت موسي بن جعفر (ع) مي رسد. سيد مرتضي علم الهدي از شاگردان شيخ مفيد بود و حدود دويست جلد کتاب از خود باقي گذاشت.

 

راهنماي زائران مکه و مدينه

نويسنده: احمد سامعي

معرفي كتاب: حج نشانه‌اي از عبوديت مطلق و دريايي ژرف از عرفان و معنويت است. حج از ارکان دين و جزء عبادات است و در تمام مراحل قصد قربت لازم است. زائر در اين سفر معنوي و الهي بايد کاملاً به رحمت و اسم الهي اميدوار باشد. اين کتاب براي زائران و حجاج بيت الله الحرام و در قالب مسائل اخلاقي ، آداب ، دعا ، احکام ، مناسک ، تاريخ ، زيارت نامه ، شعر ، داستانهاي آموزنده و … به صورت مصور تهيه گرديده و براي زائران عزيز ، روحانيون محترم کاروانها و مداحان اهل بيت قابل استفاده مي‌باشد.

 

زروان يا معماي زرتشتي گري

نويسنده: آر.سي.زنر

مترجم: تيمور قادري

معرفي كتاب: کتاب حاضر به ده فصل تقسيم گرديده است که هر فصل به طور کامل بيان گرديده است. اين فصلها عبارتند از : فرق زرتشتي ، زروانيسم و مزدا پرستي در عهد ساسانيان ، پدر خوبي و بدي ، کيهان شناسي (۱) خداي بادي ، کيهان شناسي (۲) قطعات زرواني از فصل اول بندهش بزرگ ، اختران ، ديوآز ، سه خالق (= آفريننده ) ، زروان خدا و قانون و تقدير (= بخت ).

 

عبادات در اديان ابراهيمي (يهوديت ، مسيحيت ، اسلام)

نويسنده: عباس اشرافي

معرفي كتاب: اين کتاب تشريح عبادات را در سه دين يهوديت ، مسيحيت و اسلام بررسي تطبيقي مي کند. کتاب هفت فصل دارد و قبل از فصول ، در مقدمه اي اديان ابراهيمي و کتب مقدس آنها معرفي اجمالي شده اند. فصل يکم به معناشناسي عبادت مي پردازد و در فصل بعدي به ترتيب نماز، زکات، روزه، قرباني، اعياد و جشنها و حج و زيارت بررسي شده است. در پايان هر فصل نيز عبادت در هر دين ابراهيمي به صورت مختصر مقايسه شده است.

 

اصول حديث ( علم الحديث، دراية الحديث، مصطح الحديث اشيعه)

نويسنده: عبدالهادي فضلي

مترجم: محمد مهدي حقي ، ابراهيم اقبال

معرفي كتاب: حديث بيانگر سنت است و سنت پس از قرآن کريم، دومين منبع احکام اسلامي است. اما از جهت کميت و تفصيل احکام، گسترده تر از آيات الحکام قرآن است و لذا در علم اصول الحديث تعريف سند حديث، انواع سند و تعريف هر نوع و ميزان اعتبار و عدم آن بحث مي شود. اين کتاب در نه فصل در مورد اصول الحديث نگاشته و ترجمه شده است.

 

شيوه مناظرات انبيا و امام صادق عليهم السلام

نويسنده: سيده فاطمه حسيني ميرصفي

معرفي كتاب: حيات انسان در طول تاريخ توأم بوده است با تقابل و تخاصم دو جبهه حق توحيدي و باطل الحادي. اما اين تقابل همواره جنگ بيروني در پي نداشته ، اغلب مناظرات و گفت و گوهايي را موجب شده است که هر چند در مواردي اهل باطل را به سبب لجاجت و عناد مجاب نمي‌کرد ، به درخشش خورشيد حقيقت در دل حاضران در مجلس مناظره و مخاطبان متن مکتوب آن در اعصار بعدي انجاميده است. نويسنده اين کتاب شيوه مناظرات انبياء و امام صادق عليهم السلام را در مقام اسوه‌هاي جبهه حقيقت تبيين کرده است ؛ به اين اميد که پيروان مکتب جعفري را در راه روشنگري و گسترش معارف بلند اين مکتب و پاسخ گويي به شبهه‌هاي دشمنان مفيد باشد.

 

عرب کهن در آستانه بعثت

نويسنده: صالح احمد العلي

مترجم: هادي انصاري

معرفي كتاب: کتاب حاضر تلاشي عالمانه و محققانه است تا بخشهاي تاريک ، مبهم و گنگ تاريخ مذهبي و ديني دوران جاهليت جزيرة العرب و سرزمينهاي پيرامون و مرتبط با آن را آشکار کند. براي اين منظور ، به ريشه‌يابي بسياري از حقايق تاريخي پرداخته است و خواننده را به خاستگاه بسياري از معتقدات و انديشه‌هاي عرب جاهلي رهنمون مي‌سازد. عرب کهن در آستانه بعثت در بيست و پنج بخش به بررسي خاستگاه جنس عرب و تبارشناسي آنان و دسته‌بندي نژادهاي عرب ، دولتهاي حاکم در سرزمينهاي عرب پيش از ظهور اسلام ، اعراب بدوي ، دين و معتقدات عربهاي جاهلي ، وضعيت مکه در دوره جاهلي تا هنگام ظهور اسلام و … مي‌پردازد

 

تجليات حکمت معنوي در هنر اسلامي

نويسنده: محمد مددپور

معرفي كتاب: اين کتاب که يک سال پس از درگذشت تأسف بار مرحوم دکتر مددپور چاپ شده ، در دو باب « حکمت هنر اسلامي » و « تاريخ هنر اسلامي » تأليف شده است. باب اول شامل دوفصل به قرار زير است : پيدايي و ابداع اثر هنري : تأملاتي در زمينه هنر وشعر؛ حقيقت تاريخي هنر و ادوار فرهنگي تاريخي. باب دوم چهار فصل دارد : زمينه‌هاي پيدايي هنر اسلامي؛ شمه‌اي از تفکر و تاريخ هنري جهان قبل از اسلام؛ حقيقت هنر در فرهنگ و تمدن اسلامي؛ صور مختلف هنر اسلامي. در ابتداي کتاب نويسنده نسبت حقيقت، ولايت و هنر ديني را به اختصار شرح داده است که شايد بتوان گفت ماحصل و عصاره مطالب را شامل مي‌شود و اين اجمال مطالب را در فصل آخرين کلام در انتهاي کتاب نيز مي‌توان ديد. اين اثر با مقدمه يار ديرين مرحوم دکتر مددپور، آقاي جهانگير فروشاهي، با عنوان « رقم فيض و سايه‌هاي خيال » به چاپ رسيده است.

 

عصر ظهور

نويسنده: علي کوراني

مترجم: مهدي حقي

معرفي كتاب: اين کتاب داراي بشارتي خوشحال کننده براي قوم مسلمان (ايرانيان ) است که با نگاهي به تاريخ گذشته و سابقة آنان در اسلام و گرايش به آل محمد (ص) و در آخر با به وجود آوردن انقلاب کبير اسلامي نشان داده اند که به حق شايسته چنين بشارتي مي باشند . بشارات به اينکه رسالت مهمي در ايجاد شرايط براي ظهور و ادامه آن دارند و در بين ۳۱۳ تن اصحاب تن اصحاب خاص ان حضرت جايگاهي تعيين شده خواهند داشت .

 

احسان

نويسنده: غلامعلي نعيم آبادي

معرفي كتاب: احسان در شمار مقوله هايي است که اندک اندک حوزه معنايي آن محدود شده و فقط به دستگيري بينوايان معنا شده است و در اين صورت تفاوتي بين احسان و انفاق نخواهد بود. حال آنکه تأمل در آيات و احاديث مرتبط به احسان نشان مي دهد که مقوله اي فراتر از نيکوکاري پيش روي ما قرار گرفته است. براي روشن شدن معناي احسان نويسنده آن را در لغت و کاربرد آن را در نزد مفسران و احاديث بررسي نموده است و نتيجه اين شد که احسان به معني انجام دادن هر عملي است به گونه اي که به صورت حسن انجام گيرد. و در آخر کتاب نويسنده نشانه هاي عارف و عوامل گرايش به عرفان منطقي اشاره شده است.

 

آيت اله بروجردي

نويسنده: عباس عبيري

معرفي كتاب: دوره ديدار با ابرار در کورد عالمان رباني است که در حيات فرهنگي شيعه سهمي بسزا داشته اند و زندگي عملي آنان هم ، درس آموز و موعظه عملي است . يکي از ايشان حضرت آيت الله بروجردي ، در زمان مرجعيتشان ، حوزه علمي چه از نظر علمي و تبليغي پيشرفتهاي بسيار مهمي داشته است . باشد که سعي و کوشش ايشان را پاس بداريم و چونان چراغي فراسوي عمل و زندگي خويش قرار دهيم .

 

مسافري غريب شرح احوال و آثار علامه سيد حيدر آملي و بررسي موضوع ولايت در آثارش

نويسنده: اسماعيل منصور لاريجاني

معرفي كتاب: سيد العرفا والمتالهين علامه سيد حيدر آملي (ره) از عرفاي بزرگ قرن هشتم هجري قمري است . شرح احوال و آثار اين عارف عظيم الشان و بررسي سير تحولات معنوي و علمي او در ميان عرفا و فلاسفه تاريخ ويژگيهاي خاصي دارد . دقت در تحولات روحي سيد حيدر (ره) که در اوج اقتدار سياسي و مزاياي دنيوي ، به يکباره کهنه دلقي را بعنوان آغاز سفر الي الله بر تن مي پوشد بسيار حائز اهميت است . خمير مايه عرفان را عزم جزم و تصميم قاع و اجتناب از تعلقات غير خدا مي داند . تضمين سلامت سير سلوک به اين بستگي دارد که انسان چگونه تصميم بگيرد و تا چه حد به تصميم خود پايبند است . از اينرو اقبال قلبي سيد حيدر (ره) به آستان حضرت دوست و امتناع از ماسوي الله ، در سلسله عرفا ضرب المثل است . مهمترين رکن انديشه عرفاني سيد حيدر (ره) جامعيت آن بر مبناي ولايت است که توانست انديشه محيي الدين (ره) را در انديشه خود ادغام کند و با طرح پيوند شريعت و طريقت ، نه تنها سازگاري عميق اين دو را به اثبات رسانيد بلکه ارتباط ماهوي دو حوزه شريعت و طريقت را براي دستيابي به حقيقت ضروري دانست و در اين رهگذر به نقد ديدگاههاي صوفي نماها مي پردازد و مرز شيعه و عارف واقعي را از اعمال و شبهات آنها که بعضا اعتراض جماعت شريعت را در پي داشته است ، به نحو محسوسي جدا مي کند. اين کتاب در پنج فصل به افکار و آثار علامه سيد حيدر آملي پرداخته است .

 

حسين بن علي (ع) حماسه تاريخ

نويسنده: محمد جواد حجتي كرماني

معرفي كتاب: مضمون کلي اين کتاب ، شناخت رسالت تاريخي حسين بن علي (ع) است و راه ما به اين شناسايي ، اولاً شناخت شخصيت امام (ع) و ثانياً درک زمان او و ثالثاً وقوف به متن سرگذشت عاشورا و آنگاه بررسي ماهيت عوامل و موجبات و آثار و نتايج قيام است .

 

مسلمانان و مسئله جهاني شدن

نويسنده: محمد قطب, زاهد ويسي

معرفي كتاب: کتاب حاضر ترجمه اي است از محمد قطب به عنوان المسلمون و العولمه ؛ مؤلف ـ که از نويسندگان مشهور عالم اسلام است ـ ابتدا به ابعاد جهاني شدن پرداخته و پس از آن مسؤوليت و موضعگيري مسلمانان را در اين رابطه مورد بحث قرار مي دهد .

 

سوگنامه امام حسين و يارانش

نويسنده: سيد عبدالحسين شرف الدين موسوي

مترجم: سيد ابراهيم سيد علوي

معرفي كتاب: تشکيل مجالس تعزيه و ذکر مصايب عترت پاک پيامبر (ص) به خصوص عزاداري براي سبط گرامي آن حضرت يعني سيد الشهداء حسين بن علي (ع) ، براستي مايه عزت و شرف و سرمايه فضيلت و افتخار است . چرا که شهادت امام حسين (ع) ، فرزندان ، اقربا و ياران باوفاي آن حضرت با ويژگيها که در تاريخ آمده است را آبرو بخشيده است . اين کتاب در دو بخش است که بخش يکم به اهميت گريستن بر مصائب آن جناب و در بخش دوم مجموعه اي از مجالس مراثي سيد الشهداء (ع) است که مرحوم شرف الدين آنها را فراهم نموده است .

 

سخني با دختران جوان

نويسنده: محمد رشيد العويد

مترجم: زاهد ويسي

معرفي كتاب: دختران در سنين ۱۳تا ۲۰ سالگي نيازمند راهنمائيهاو ارشاد هايي هستند که براي آنها قابل فهم ، قابل قبول و قانع کنننده باشد . گفتگوهاي کتاب حاضر علاوه بر اين که شامل ارشاداتي براي دختران باشند ، حامل توصيه هاي غير مستقيم به والدين آنها نيز مي باشند . به طوري که بکوشند به دختران خود بيشتر نزديک شوند ، براي آنها الگو باشند .

 

بررسي عملکرد سياسي آيت الله حاج شيخ عبدالکريم حائري يزدي

گردآورنده: فرزانه نيكوبرش

معرفي كتاب: بررسي نقش و عملکرد سياسي آيت الله حائري در ايران ، از حساسيت و دقت و ظرافت خاصي برخوردار است . در اين تحقيق سعي شده است با استفاده از منابع و اسناد و خاطرات شخصيتهاي سياسي و مذهبي عملکرد ايشان بررسي و نقد شود.

 

مقتل امام حسين (ع)

نويسنده: گروه حديث پژوهشكده باقرالعلوم

مترجم: جواد محدثي

معرفي كتاب: بعضاً در جلسات ذکر مصائب در وصف اهل بيت و کيفيت شهادت آن بزرگواران ذکر مي گردد که کاملاً اشتباه است و موجب وهن و اهانت به مقام عصمت و عزّت اهل بيت است . اين کتاب جلد دوم فرهنگنامه شهادت معصومين است که عنوان مقتل الحسين براي آن برگزيده شده است . اين جلد مختص به شهادت امام سوم شيعيان مي باشد . کتاب حاوي ۹ فصل پيرامون اين موضوع است

 

ديدار با ابرار وحيد بهبهاني پاسدار حريم عقل

نويسنده: عباس عبيري

معرفي كتاب: وحيد آقا باقر بهبهاني فرزند آقا محمدخان اکمل از مشاهير علماي شيعه و مشايخ علماي عظام و احياگر علم اصول است. وي در کربلا رهبري بلانزاع شيعيان جهان را در دست داشت. سيد مهدي بحرالعلوم و صاحب رياض و … از شاگردان او بودند. اين کتاب شرحي است داستان گونه از زندگي اين عالم رباني.

 

روزبهان بقلي (تجربه عرفاني و شطح ولايت در تصوف ايراني)

نويسنده: پرفسور كارل و.ارنست

مترجم: كورس ديوسالار

معرفي كتاب: کتاب فوق شامل چهار فصل است. فصل اول: وضعيت تاريخي و سياسي ايران در قرن دوازده ميلادي، بازسازي و ترسيمي نو از سير سلوک عرفاني روزبهان در زمان حياتش براساس شواهد قابل قبول، خانواده و طايفه منسوب به وي، مساعي او در اعتلاي عرفان در تصوف، همچنين نگرشي دقيق بر ميراث ادبي و عرفاني به جاي مانده از وي، را بيان کرده است. فصل دوم: تجزيه و تحليل از مواجهات و ملاقاتهاي وجدآميز روزبهان با خداوند را مورد بررسي قرار داده است. فصل سوم: نحوه تأسيس مکتب عرفاني که روزبهان پي ريزي کرد و پس از وي اولاد و نوادگانشان در شيراز دنبال کردند را مورد تأمل قرار مي دهد. فصل پاياني کتاب حاضر، به طور اختصار به تفسير واژه ولايت از ديدگاه روزبهان مي پردازد، ديدگاههاي متفاوت در مورد ولايت نيز در ديگر تذکره نامه هايي که در ارتباط با روزبهان نگاشته شده در اين فصل اجمالاً بررسي مي شود.

 

ديدار با ابرار سيد بحرالعلوم درياي بي ساحل

نويسنده: نورالدين علي لو

معرفي كتاب: محمد مهدي فرزند سيد مرتضي طباطبائي بروجردي از نوادگان امام حسن مجتبي از علماي رباني شيعه است . اين کتاب شرح زندگي و افکار اين عالم رباني است.

 

احکام دين (سه جلدي)

نويسنده: محمد حسين فلاح زاده

نوبت چاپ: چاپ پنجم 1386

معرفي كتاب: اين سه کتاب به ترتيب براي افراد ذيل نگاشته شده است: دفتر اول، براي افرادي که با مسائل فقهي آشنايي چنداني ندارند و از نظر علمي در سطح ابتدايي و اوايل راهنمايي هستند؛ دفتر دوم، براي کساني که آشنايي اجمالي در حد کتاب اول دارند و از نظر علمي در سطح سوم راهنمايي و دبيرستان هستند؛ دفتر سوم، براي افرادي که اين دو سطح را گذرانده يا آگاهي دارند و از نظر علمي نيز از دو سطح اول بالاترند.

 

عرفان قرآني

نوبت چاپ: اول، 1390

نويسنده: محمدجواد رودگر

قيمت: 16,500 ريال

 

معرفي كتاب: در عرفان قرآني از نسبت عرفان با قرآن، نقد ديدگاه حداقل‌گرايان و تحويل‌گرايان و تحجرگرايان و تجددزدگان در نسبت‌شناسي عرفان با اسلام (قرآن و عترت) و مبادي و مباني سير و سلوک و جايگاه و منزلت قلب در عرفان و مباني و مؤلفه‌هاي معنويت در قرآن مطرح و تحليل شده است.

 

 

چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 11:25


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری