يكشنبه 11 خرداد 1399 - 20:31
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اميد زماني

 

كتابشناسي اديان و مذاهب

 

 

بخش اول:

القضاء في الاسلام ـ (القضاء و القاضي)

نويسنده: آيت‌الله شيخ مهدي هادوي تهراني

نوبت چاپ: اول، 1390

قيمت: 52،500 ريال

معرفي كتاب: اين کتاب که تماماً به عربي نگاشته شده به بحث قضاوت در اسلام مي‌پردازد با بررسي و تحقيق و شرح و نقد براساس آراء امام خميني(ره) در مباحث سه‌گانة قضاوت، شهادت، و اقرار. مباحث کتاب حاضر پيرامون شخصيت قاضي، وظايف، آداب و احکام قاضي مي‌باشد.

 

عاشق شو

نويسنده: علي‌رضا برازش

نوبت چاپ: اول، 1390

قيمت: 48,500 ريال

معرفي كتاب: کتاب حاضر افضل عبادات و بهترين نوع و راه‌هاي پيمودن آن را پيش روي خواننده قرار مي‌دهد. پيامبران، اولياء، عرفا و شعراي انسان‌شناس همه و همه عبادت عاشقانه را بهترين نوع عبادت دانسته و اين نوشتار درواقع کتاب تمرين عبادت عاشقانه است.

 

سراب يا سرِآب کداميک؟

نويسنده: محمدجواد رودگر

نوبت چاپ: اول، 1390

قيمت: 16,500 ريال

معرفي كتاب: در کتاب حاضر روشن است که معنويت‌هاي بدون خدا سراب بوده و معناگرايي خداباورانه و معادگروانه سَرِآب است و انسان تشنه آب است نه سراب. حال اي طالب آرامش پايدار و معنويت راستين و عرفان صائب و صادق در جستجوي سرابي يا سَرِآب؟

 

زخم خورشيد کاوشي در زندگي حضرت زهرا (س)

گردآورنده: مهدي حسينيان قمي

نوبت چاپ: اول، 1379

قيمت: 65،000 ريال

معرفي كتاب: کتاب حاضر زندگاني و ارزش‌هاي جهاني و جاودانه حضرت زهرا (س) را بررسي کرده و در مورد خطبه‌هاي آن حضرت در مسجد پيامبر و در بستر شهادت سخني به ميان آورده است. چهل حديث از حضرت زهرا (س) نيز در کتاب ذکر شده است.

 

نقش شيعه در فرهنگ و تمدن اسلام و ايران

نويسنده: دكتر علي اكبر ولايتي

تعداد صفحات: 1107

شمارگان: 3000 نسخه

بهاي کتاب: 210000ريال

معرفي كتاب: تبيين علمي نقش شيعه در فرهنگ و تمدن اسلام و ايران به دو طريق صورت پذيرفته است، نخست شناساندن نقش تعيين کننده حوزه‌ها و مدارس علمي شيعه طي قرون متمادي در گسترش  و تعميق فرهنگ و تمدن اسلامي و دوم معرفي آثار و خدمات برجسته دانشمندان بنام و رجال شيعه در شاخه هاي گوناگون. دانشمندان برجسته شيعه چون کندي، فارابي، ابن سينا، خواجه نصيرالدين طوسي هريک به نوعي قائل به فلسفه تمثيلي طبيعت بوده اند. بر همين اساس شيوه رده بندي آنها از دانشهاي زمانه خود منعکس کننده بينش توحيدي است که در آن اجزاي هستي در منظومهاي به هم پيوسته مشاهده مي شود.

نگاهي به تاريخچه حوزه ها و مدارس علمي شيعه، روشها و مواد و منابع درسي حوزه هاي علميه شيعه، علوم طبيعي و دقيقه، جغرافيا، تاريخ، ادبيات، هنر، عرفان، فلسفه و کلام، نمايه اشخاص و نمايه کتاب بخشهاي مختلف کتاب “نقش شيعه در فرهنگ و تمدن اسلام و ايران” هستند.

اهميت و جايگاه ابن سينا در تاريخ فلسفه اسلامي، آيت الله شاه آبادي اصفهاني، سياست، انواع دولت در انديشه اخوان الصفا، ميرفندرسکي، خواجه نصيرالدين طوسي، علم طبيعي، مابعدالاطبيعه فارابي، شروع فلسفه اسلامي و سير تطور آن تا دوره معاصر و خاستگاه فلسفه نيز برخي مباحثي هستند که در کتاب مطرح شده‌اند

 

اعلام قرآن

معرفي كتاب: کتاب حاضر مشتمل بر صد و چهار گفتار است که در خلال گفتار ها ، از همه اشخاص و قبايل و اماکن و همچنين فرشتگان و از ملل و کتب و بت هائي که نامشان در قرآن مجيد مذکور است گفتگو شده و آخرين گفتار به اعلام مبهمه قرآني اختصاص يافته است .

 

مجموعه چهارده معصوم (عليهم السلام)

معرفي كتاب: اين مجموعه سعي خواهد داشت با تامل و دقت در زندگاني، شخصيت و سيره ي معصومين (عليهم السلام) که متکي بر فرم کوتاهه نويسي و ساده نويسي در نثر است، زمينه ي آشنايي سريع و صريح با ايشان را فراهم کند.

 

يک عمر مسلماني ( دو جلدي)

نويسنده: سيد محمد سادات اخوي

معرفي كتاب: کتاب حاضر، فقط يک تلاش ساده است، تا مخاطبان ارجمند را به مفهوم بلند کتابي نزديک کند که بسياري از بزرگان عرفان معتقدند، عمل کامل به آن، مخاطبش را صاحب کرامت مي‌کند. نه آن گونه که به اندازه طبيعي چيزي اضافه کند يا مشکلي را به شکل ديگر تبديل نمايد. به اين معنا که محبوب ديگران و نزديک به خوبان روزگار شود؛ چنانکه خدا و اهل بيت دوستش داشته باشند و احساس کند آدم خوشبختي شده است.

 

فرهنگ جامع سخنان حضرت فاطمه(عليها السلام)

نويسنده: پژوهشكده باقرالعلوم

مترجم: علي مؤيدي

معرفي كتاب: کتابهايي که تا کنون پيرامون شخصيت حضرت صديقه طاهره نوشته شده است به صدها عنوان مي‌رسد. برخي در زمينه تاريخ نگاري و سيره آن بزرگوار و بعضي در مورد فضايل و جايگاه رفيع و شخصيت بي‌نظير او و يا در مورد حوادث ويژه‌اي از زندگي ايشان و شماري نيز به گردآوري احاديث وارده از زبان مبارک آن حضرت پرداخته‌اند. گروه حديث پژوهشکده باقرالعلوم پس از آنکه در مراجعات حديثي خود با کمال تاسف جايگاه فرهنگ جامعي از سخنان چهارده معصوم را خالي ديد، مصمم گرديد تا مجموعه سخنان هريک از حجج معصوم را با مراجعه کامل و جامع به کتب و منابع حديثي، در قالبي مناسب و با رعايت نظامي ويژه و سهولت مراجعه، استخراج و تنظيم نمايد. موسوعه کلمات الصديقه الطاهره فاطمه الزهرا در دو جزء که جزء اول شامل احاديثي است که تاريخ صدور آنها از آن حضرت مشخص بوده است و بر طبق تاريخ زندگي آن حضرت در هشت فصل از پيش از ولادت تا لحظه شهادت تنظيم گرديده است و جزء دوم شامل احاديثي است که تاريخ صدور آنها معلوم نبوده و بر اساس موضوعاتي که از محتواي حديث استخراج شده است در چهار بخش عقايد، اخلاق، احکام و ادعيه تنظيم گرديده است.

 

تطور اجتهاددر حوزه استنباط (دو جلدي)

نويسنده: آيت الله العظمي محمدابراهيم جناتي

معرفي كتاب: علم ” فقه ” از نظر شأن و جايگاه، از جمله مهمترين علوم اسلامي؛ زيرا انسان به کمک آن مي تواند با مسائل ديني آشنا شده و از وظايف شرعي خويش آگاه گردد. در تاريخ پر فراز و نشيب فقاهت و اجتهاد، همواره مردان بزرگي ظهور کرده اند که با خلاقيت و ذوق سرشار خويش و با آفرينش آثار علمي، ديني و اجتماعي فراوان، اين راه طولاني را هموار ساخته اند. حضرت آيت ا… العظمي محمد ابراهيم جنّاتي (دام ظلّه العالي) از زمرۀ‌ اين شخصيتها هستند که در عرصۀ‌استنباط و هماهنگ نمودن قواعد فقهي با مقتضيات و شرايط زمان و مکان و عرف و احوال انسان امروز، تلاش کرده اند حوزه هاي علميه، حيات علمي خويش را مرهون تلاشهاي عالمانۀ بزرگاني مي داند که در راه اشاعۀ‌ علوم اسلامي تلاشهاي فراواني نموده اند.

 

 

آينه‌داران آفتاب (دوجلدي)

نويسنده: محمدرضا سنگري

معرفي كتاب: ياران بزرگ عاشورا که بودند؟ چرا و چگونه به حسين پيوستند و در منظومه عظيم عاشورا و نهضت شکوهمند حسين چه کردند و چه جايگاهي داشتند؟ اين پرسش‌ها براي هر کس که با عاشورا حتي اندک آشنايي مي‌يابد مطرح مي‌شود و کنجکاوانه به جستجوي منابعي مي‌پردازد تا پاسخ‌هاي مناسب بيابد. روش و اسلوب کار و نظام و چينش مباحث در اي اثر، با آثاري که در زمينه زندگي اصحاب اباعبدالله الحسين نگاشته شده، متفاوت است. مباحث تحليلي و تبييني درباره اصحاب، جايگاه و فضايل آنها، نوع رابطه آنان با امام حسين، مباحث در باب تقسيم‌بندي صحابه، قبايل آنان و منازل و حوادث راه مدينه به مکه و از مکه تا کربلا نخستين فصل کتاب است. فصل دوم کتاب که آغاز بررسي زندگي و شناسنامه شهيدان است با شهيدان پيشاهنگ آغاز مي‌شود. يازده تن شهيدان پيشاهنگ، شهيداني هستند که قبل از وقوع حادثه عاشورا، در کوفه و بصره به شهادت رسيده‌اند. در فصل سوم کتاب شهيدان نبرد نخستين شناسانده شده‌اند که در اين اثر تعداد آنان پنجاه و دو تن است. در فصل چهارم شهيدان نبرد تن به تن مطرح شده‌اند. چهل و هفت تن شهيد اين مرحله، از برجسته‌ترين ياران اباعبدالله هستند.در فصل پنجم شهيدان نماز(دوتن) معرفي شده‌اند. فصل بعد بازشناسايي نه تن شهيدان پس از نماز است. و فصل هفتم که از گسترده‌ترين فصول کتاب است، بيست و چهارتن از شهيدان بني هاشم را به تفصيل باز مي‌شناساند.آخرين فصل به شهيدان پس از امام مي‌پردازد که هشتن تن شهيدان کربلا و کوفه‌اند. درمجموع، در اين کتاب با يکصد و پنجاه و سه شهيد نهضت حسيني آشنا‌تر مي‌شويم.

 

پيامبر اعظم (ص) در نهج البلاغه

معرفي كتاب: در اين کتاب سخنان اميرالمومنين علي (ع) در خصوص پيامبر اعظم حضرت محمد (ص) بررسي شده است. در اين ا ثر، بعثت پيامبر اعظم، پيامبر در اجتماع، سيره پيامبر اعظم، اعجاز پيامبر اعظم و رابطه پيامبر (ص) و علي (ع) به طور کلي مورد بحث و بيان قرار گرفته است.

 

ترجمه دلائل الصدق (جلد سوم)

نويسنده: محمد سپهري

معرفي كتاب: کتاب حاضر پنج مطلب را مورد ارزيابي قرار داده است. مطالب اول: مطاعني که اهل سنت در مورد ابوبکر نقل کرده اند مطلب دوم: مطاعن عمر در روايات اهل سنت مطلب سوم: روايات جمهور دربارۀ عثمان. مطلب چهارم: روايات جمهور دربارۀ معاويه و مطلب پنجم: روايات جمهور اهل سنت دربارۀ صحابه.

 

فقه و فقهاي اماميه در گذر زمان

نويسنده: محمد حسن رباني

معرفي كتاب: اين کتاب درباره تاريخچه فقهاي شيعه اماميه و ديدگاههاي آنان از دوران پيامبر اسلام و ائمه معصومين (ع) تا عصر حاضر مي‌باشد. مؤلف اين کتاب را بعد از مقدمه مفصلي که در خصوص بررسي تاريخ فقهاي شيعه بر اساس زمان، مکان و مکتب و آراء و نظريات آنها مي‌باشد به ۱۷ بخش که هريک نمايانگي يک دوره مي‌باشد تقسيم نموده که عبارتند از: ۱- عصر تشريع ۲- عصر ائمه ۳- انتقال فقه از عصر ائمه به عصر فقيهان ۴- عصر اجتهاد و گسترش فقه ( شيخ مفيد،سيد مرتضي،شيخ طوسي) ۵- عصر رکود اجتهاد ۶- عصر انتقاد ( ابن ادريس حلي) ۷- عصر گسترش فقه ۸- عصر شرح و بسط متون فقه ۹- عصر گسترش فقه حکومتي (محقق کرکي) ۱۰- عصر تحول قه،اصول،رجال و پالايش حديث (محقق اردبيلي) ۱۱- عصر انشعاب فقه و پيدايش اخباري‌گري ۱۲- عصر شکست اخباري‌گري ۱۳- عصر فقه جواهري (محمد حسن نجفي) ۱۴- عصر تحول فقه و اصول (شيخ انصاري) ۱۵- عصر نقد و کنکاش در آثار شيخ انصاري ۱۶- عصر نقد آراي آخوند و پيدايش سه مدرسه اصولي ۱۷- عصر معاصرين يا نقد و بررسي آراء سه مدرسه نجف در خاتمه نيز سبک نگارش کتابهاي فقهي بررسي شده‌اند.

 

مدينه در آستانه بعثت

نويسنده: عبدالله عبدالعزيز بن ادريس

مترجم: دكتر هادي انصاري

معرفي كتاب: اين کتاب تحقيقي است که تصويري گويا از شهر مدينه در دوران رسول خدا (ص) و اندکي پيش از آن ارائه مي‌کند و حوادث تاريخي مدينه را تا سال دهم هجري بازگو مي‌کند. همچنين شرايط اجتماعي، سکونت، پيشه، وضعيت اقتصادي بوميان و مهاجران مدينه، منابع درآمد مالي مردم از قبيل تجارت، کشاورزي، باغ داري، پول و انواع مسکوکات، وضعيت فرهنگ و رفتارهاي اجتماعي مردم از قبيل خانه‌سازي، لباس، خوراک و … در آن دوره آشکار مي‌شود. اين کتاب توسط شرکت چاپ و نشر بين الملل در پاييز ۸۶ روانه بازار نشر شد.

 

درسهايي از زندگاني زنان نامدار در قرآن و حديث و تاريخ

نويسنده: احمد بهشتي

معرفي كتاب: در ميان زنان در طول تاريخ انسانيت، زنان بزرگ و نمونه بسيار پيدا شده‌اند. شايسته است در اين باره تحقيقات و بررسي‌هاي بيشتري صورت گيرد و اين قهرمانان به دنيا و بشريت معرفي شوند. نام اينگونه زنان درقرآن و احاديث و کتب تاريخ آمده است. امتياز مهم اين کتاب در اين است که نگارنده با مراجعه به تعداد قابل توجه و چشمگيري از کتب تاريخي و رجالي و تفسيري و حديثي، مطالب آنرا تدوين کرده است. همچنين در اين مجموعه سه جلدي اولويت به زنان برجسته‌اي داده شده که انتساب به بيت والاي رسالت دارند و به همين جهت کتاب با نام مبارک « آمنه» مادر گرامي پيامبر اکرم شروع شده است.

 

نشاط و نيرومندي در حديث نبوي

نويسنده: دكتر عباس اشرفي

معرفي كتاب: در بين خصوصيات مختلفي که در جوانان ديده مي‌شود، برخي ويژگي‌ها ممتاز و برتر از ساير ويژگي‌ها هستند؛ از جمله مي‌توان به انرژي، اميد و ابتکار به عنوان سه خصوصيت مهم و بارز اشاره کرد که در صورت هدايت صحيح آنها جوانان به سوي را اسلام حرکت کرده و استعدادهاي خود را به فعليت خواهند رسانيد. امروز امت اسلام و ملت ما بيش از هميشه به بشارت ،انذار و معنويت پيامبر نيازمند است. اين کتاب به شيوه چهل حديث با ترجمه هر حديث از پيامبر اعظم، توضيح برخي واژه‌ها ذکر منابع حديث و استفاده از بيانات حضرت امام خميني (ره) و مقام معظم رهبري ذيل برخي حديث‌ها به نگارش درآمده است. از جمله عناوين احاديث عبارتند از : تفريح و سرگرمي، نشاط، سلامتي، نيرومندي، اسب سواري، تيراندازي، شنا، پياده‌روي و … مي‌باشند.

 

موسوعة کلمات الام الحسن العسکري عليه السلام

نويسنده: گروه حديث پژوهشكده باقر العلوم

معرفي كتاب: ويژگي سياسي عصر امام حسن عسگري (ع) ، محدوديت‌هاي گوناگوني را بر حضرتش تحميل کرده بود که نشر معارف اهل بيت (ع) و ارتباط هواداران امامت را با آن ائمه معصومين دشوار مي‌ساخت. از اين رو در منابع موجود، احاديث و سخنان آن حضرت آنگونه که بايد انعکاس نيافته است. در اين کتاب سعي شده پس از شناسايي منابع، استخراج احاديث صورت گيرد و پس از استخراج، تنظيم و دسته‌بندي سخنان امام (ع) در چهار فصل انجام گرفت: سخنان امام در عقايد، سخنان امام در احکام، سخنان امام در اخلاق، و در موضوع دعا و زيارت و دعاهاي نقل شده از آن حضرت. در اين مجموعه سعي بر آن بوده است که احاديث تکرار و تقطيع نشود و در ترتيب متن احاديث هم از منابع اوليه انتخاب شده است و تا حد امکان نيز تلاش شده متن کاملتر آورده شود و چنانچه در متن احاديث در منابع اختلاف قابل توجهي بود، اين اختلاف بيان گردد. متن اين کتاب که با تلاش گروه حديث پژوهشکده باقرالعلوم جمع آوري شده توسط آقاي جواد محدثي ترجمه شده است.

 

فلسفه در دام ايدئولوژي

نويسنده: رضا داوري اردكاني

معرفي كتاب: فلسفه در دام ايدئولوژي مجموعه مقالاتي است از دکتر داوري اردکاني که پيش از اين با نام « فلسفه در بحران» چاپ شده بود. در اين کتاب موضوعات و مباحث گوناگون فلسفي در چهار بخش استيلاي غرب، تماس با غرب، پريشاني در فکر و نظر، و سياست و فلسفه طرح شده است. در بخش اول مباحث زير آمده است: ۱٫ انقلاب و انديشه ۲٫ جوهر و ماهيت غرب ۳٫ لوازم و نتايج انکار غرب ۴٫ غرب مدعي سلطنت بر عالم و آدم ۵٫ ديانت، فلسفه و علم جديد ۶٫ مفهوم توسعه و مدرنيزاسيون ۷٫ اخذ و اقتباس تکنولوژي ۸٫ فلسفه و علوم انساني در غرب ۹٫ نظري به ماهيت علوم انساني ۱۰٫ فرهنگ و توسعه. در بخش تماس با غرب عناوين مطالب از اين قرار است: ۱٫ آغاز آشنايي با علم و تمدن جديد ۲٫ ملاحظاتي در باب ترجمه فلسفه اروپايي و غربي به فارس ۳٫ آموزش فلسفه در دانشگاههاي ايران ۴٫ علم و فلسفه ۵٫ دين و زندگي کنوني ۶٫ انقلاب فرهنگي ۷٫ وضع پژوهش در ايران در بخش سوم درباره موضوعات زير بحث شده است: ۱٫معني علم و مراتب آن ۲٫ التقاط چيست و التقاطي کيست؟ ۳٫ ريشه‌هاي التقاط ۴٫ علم و آزادي، التقاط نه ۵٫ سوفسطاييان جديد غرب ۶٫ ديني کردن عصر، غايت انقلاب فرهنگي ۷٫ بحثي در باب عصر ديني و دين عصري سرانجام در بخش سياست و فلسفه عناوين زير آمده است: ۱٫انقلاب و فرهنگ ۲٫ نظري به انقلاب مشروطه ۳٫ آزادي بيان و نظر ۴٫ ملاحظاتي در باب حقوق بشر ۵٫ حج و سياست.

 

کودک در خانواده

نويسنده: ماريا مونتسوري

مترجم: سعيد بهشتي

معرفي كتاب: کتاب حاضر، اثر متفکر برجسته و مشهور آموزش و پرورش، خانم دکتر ماريا مونتسوري است. دانشجويان علوم تربيتي، بهتر از ديگران با نام و افکار مونتسوري آشنا هستند. او مربي بزرگ ايتاليايي الاصلي است که در رشته‌هاي روانشناسي، انسان شناسي، تعليم و تربيت و بهداشت، متخصص و صاحب نظر است. وي بر مبناي افکار وايده‌هاي جديد تربيتي خويش مدرسه‌هايي در اروپا و هندوستان تاسيس کرد. مونتسوري در سال ۱۹۵۲ درگذشت اما بي‌شک روش ويژه تربيتي او جايگاه خاصي در دنياي علوم انساني داشته و دارد. نظريات و نگرش‌هاي مونتسوري، درکل ، بيانگر تجديد نظري اساسي در مباني تربيتي و اعتقادي درباره کودک است. او معتقد است که کودک همچون صفحه‌اي سفيد در تاريخ حيات بشري است که در رابطه با حقوق، ويژگي‌ها،تمايلات،طبيعت و امتيازاتش، چيزي گفته نشده است.

 

آيين بودا

نويسنده: بردلي هوكينز

مترجم: محمد رضابديعي

معرفي كتاب: يک کتاب اساسي و کليدي براي شناخت يکي از کهن ترين و جذاب ترين دين هاي عالم بشري اثر مزبور به قصد آشنا ساختن خواننده با طرح مختصري از فلسفه ، تاريخ و فضاي آيين بودايي تدوين شده است .

 

آيين هندو

نويسنده: سيبل شاتوك

مترجم: محمد رضابديعي

معرفي كتاب: آيين هندو از پيچيده ترين ، جذاب ترين و ديرپاترين اعتقادات بشري است . نويسنده در اين کتاب کوچک اما جامع خواننده را با تمام زواياي مبهم گذشته و حال آشنا مي سازد . از مهمترين نکات مثبت اين کتاب تفهيم مطالب سنگين و اعتقادات هندوان به زباني نسبتاً ساده و قابل درک براي ديگران است .

 

 

احکام روزه

نويسنده: محمد حسين فلاح زاده

معرفي كتاب: کتاب احکام روزه ۴۲ فهرست موضوعي را مورد بررسي قرار مي دهد ، روزه و اقسام آن همچنين شرايط صحت روزه و مبطلات روزه ، مستحبات روزه ، مکروهات روزه ، احکام قضا و کفاره روزه ، روزه مسافر ، زکات فطره و احکام آن مطالب مفيدي در اختيار خواننده قرار مي دهد .

 

درآمدي بر علم رجال

نويسنده: ابوالقاسم خويي (ره)

مترجم: عبدالهادي فقهي زاده

معرفي كتاب: کتاب فوق متني است ترجمه شده از مقدمات ششگانه کتاب ۲۳ جلدي ( معجم رجال الحديث ) که مؤلف دانشمند آن در مقدمه اول آن ضمن بحث پيرامون ضرورت مراجعه به علم رجال در استنباط احکام شرعي با دلايلي استوار به ابطال ذهنيتي پرداخته است که يک اربعه را قطعي الصدور مي داند .

 

زهرا (س) مولود وحي

نويسنده: سيد احمد علم الهدي

معرفي كتاب: در مورد تبيين شخصيت با عظمت حضرت زهرا (س) کتابهاي متنوع و مختلفي نوشته شده است ولي خصوصيت اين کتاب اين است که مجموع فضايل و خصوصيات زندگي فردي آن حضرت به ضميمه تحليل شخصيت سياسي و قهرمان آفريني هاي آن جناب را در قالب نقل سرگذشتي چامع از ولادت تا شهادت به صورت يک داستان بيان مي کند .

 

راه محمد (ص)

نويسنده: عباس محمود العقاد

مترجم: اسدالله مبشري

معرفي كتاب: کتابي درباره درک فهمي از اسلام محمدي که سعي در زدودن تحريفات و تهمتها از دامن اسلام دارد. در اين کتاب به بسياري از کج فهمي هاي متشرقين و نويسندگان غربي درباره مباني و اصول و ارکان و تاريخ اسلام پاسخ داده شده است .

 

مباني جهان شناسي در قرآن

نويسنده: عبدالله نصري

معرفي كتاب: کتاب جاضر به بحث پيرامون مسائل بنيادين جهانشناسي از ديدگاه قرآن پرداخته است و در اين سلسله بحث ها کوشش شده که آيات قرآن به مدد آيات تفسير شوند نه آنکه مطالبي که ارتباطي به آيات الهي ندارند به قرآن کريم تحميل گردد .

 

مباني جهان شناسي در قرآن

نويسنده: عبدالله نصري

معرفي كتاب: کتاب جاضر به بحث پيرامون مسائل بنيادين جهانشناسي از ديدگاه قرآن پرداخته است و در اين سلسله بحث ها کوشش شده که آيات قرآن به مدد آيات تفسير شوند نه آنکه مطالبي که ارتباطي به آيات الهي ندارند به قرآن کريم تحميل گردد .

 

ام سلمه

نويسنده: علي محمد علي دخيل

مترجم: فيروز حريرچي

معرفي كتاب: اين کتاب صفحاتي از زندگاني بانو ام سلمه همسر پيامبر (ص) گرامي است ، اين صفحات صورت راستيني از ايمان استوار ، عقيده صحيح ، مقاومت در راه مبداء و سير و سلوک در طريق هدايت رسول گرامي (ص) و ولايت اهل بيت (ع) است .

 

فاطمه دختر امام حسين (ع)

نويسنده: علي محمد علي دخيل

مترجم: صادق آيينه وند

معرفي كتاب: نويسنده اين کتاب پرده جديدي از فاجعه طف و مصائبي که اهل بيت (ع) در راه حفظ رسالت جد مقدسشان از دستبرد ستمگران و بي دينان با نثار خون پاک و اشکشان ، بر خود خريدند ، برابر چشمان خواننده باز مي گشايد و از زندگي يکي از زنان بزرگ اسلام حضرت فاطمه (ص) دختر امام حسين (ع) و مصائب و زوجهاي آن بزرگوار و شيوه زندگي وي سخن مي گويد .

 

سکينه دختر امام حسين

نويسنده: علي محمد علي دخيل

مترجم: فيروز حريرچي

معرفي كتاب: اين کتاب صفحاتتي چند درباره سيره بانو سکينه دختر امام حسين (ع) و به عبارتي گوشه اي از مصيبت کربلا و پيامد آن ، وقايع و مصائبي است که در آن اهل بيت (ع) شهادت و اسارت و شماتت را تحمل نمودند و فجايعي را ديدند که هر انساني تا قيامت از شنيدن آن بر خود مي لرزد.

 

شرح باب حادي عشر

نويسنده: علامه حلي

مترجم: حسن مصطفوي

معرفي كتاب: کتاب فوق خلاصه اي است از ابواب توحيد و عدل و نبوت و امامت و معاد ، که مشتمل است بر : ۱ ـ نقل متن عربي باب حادي عشر که از علامه حلي است .۲ ـ ترجمه اين متن به فارسي که روشن کننده مقصود است .۳ ـ ترجمه شرح باب حادي عشر از فاضل مقداد با توضيح مختصر .۴ ـ توضيح و تحقيق در خصوصيات متن و شرح از جهات لغوي ـ رجالي ـ کلامي ـ فلسفي ـ عرفاني.

 

زندگي دوازده امام (دوجلدي)

نويسنده: هاشم معروف الحسني

مترجم: محمد رخشنده

معرفي كتاب: پژوهش نسبتا جامع و عميق درباره شناخت جنبه هاي مختلف ائمه دوازده گانه شيعه از قبيل سيره شخصي ، مواضع سياسي ، پيروان ، توصيه ها و ساير مواردي که آشنايي با هر يک براي همگان بخصوص پيروان آنها ضروري است.

 

قانون سخنان اميرالمؤمنين علي بن ابيطالب

نويسنده: قاضي قضاعي

مترجم: فيروز حريرچي

معرفي كتاب: کتاب در نه باب شامل حکمتهاي سودمند ، سرزنش دنيا ، ادعيه ، شعر و موعظه و امثال آن با الهام از نهج البلاغه تدوين شده است .

 

تحليلي نو از قصص قرآن

نويسنده: محمد تقي ملبوبي

معرفي كتاب: قصه هاي قرآني به تعبير اين کتاب الهي صرفا براي نقل تاريخ گذشتگان نيست بلکه درس عبرتي براي حال و آيندگان است تا از خلال آنان به معرفت بيشتري از جهان و خالق آن دست يابند اثر فوق به تشريح بيشتر مطلب مي پردازد.

 

سخنان پير هرات

نويسنده: خواجه عبد الله انصاري

مترجم: محمدجواد شريعت

معرفي كتاب: ابو اسماعيل عبدالله ين ابو منصور مشهور به عبدالله انصاري و ملقب به شيخ الاسلام از پرورش يافتگان مکتب تصوف است که با تدوين منازل طريقت و مقامات سلوک عرفاني خدمت مهمي به مکتب عرفاني خراسان نمود از وي آثاري منظوم و منثور باقي مانده است . سخنان پير هرات در اغلب موارد شعري است منثور يا نثري است موزون .

 

سکينه

نويسنده: علي محمد علي دخيل

مترجم: فيروز حريرچي

معرفي كتاب: کتاب فوق به سيره و روش زندگي بانوي بزرگ سکينه دختر امام حسين (ع) مي پردازد که در حقيقت بررسي زندگي اين بانوي بزرگ گوشه اي از مصيبت کربلا و پيامدهاي آن و وقايع و مصائبي است که در آن اهل بيت (ع) شهادت و اشارت را تحمل تمودند

 

قصه‌هاي تربيتي در آثار حجة الاسلام فلسفي

نويسنده: لطيف راشدي

معرفي كتاب: کتاب قصه هاي تربيتي در آثار حجت الاسلام فلسفي حاوي ۳۵۸ داستان است که از مجموعه کتاب هاي خطيب مشهور مرحوم آقاي محمد تقي فلسفي برگزيده است. آقاي لطيف راشدي که انتخاب و نگارش قصه ها را بر عهده داشته ، معتقد است که بيان معارف در قالب هنري داستاني از ساير شيوه هاي بياني مؤثرتر و دلنشينتر خواهد بود.

 

چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 11:23


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری