دوشنبه 29 دی 1399 - 0:36
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان گلستان

 

مناديان نور ( مؤذنين)

 

مناديان نور ( مؤذنين)

تهيه و تنظيم : محمدرضا بهرامي

چاپ و شمارگان : اول / 2000 جلد

ناشر : عشق دانش

 مقدمه كتاب حاضر بيان مي‌كند كه اذان نور است و مؤذنين، مناديان نور؛ مادامي كه اذان مي گويند خود و ديگران را در دنيا و آخرت مشمول رحمت الهي مي كنند. محبوبيت '' بلال حبشي'' به عنوان يك صحابي وارسته و پاكباز، و فردي كه ليلقت احراز اين مقام را پيدا كرده و نيز ابو ثمامه صيداوي در نماز ظهر عاشورا ؛ هرگز از خاطره مسلمين محو نمي شود. گرچه با پيشرفت علمي و صنعتي و پيدايش وسايل تقويت صدا اكنون '' مؤذنين'' نقش زمانهاي گذشته را ندارد؛ اما باز هم به عنوان نغمه پردازاني كه مردم را به ياد خدا و انجام فريضه نماز مي اندازند، داراي ارزش و اعتبار؛ و در پيشگاه خدا، ماجور هستند.

نگارنده در پايان مقدمه آورده كه به منظور احياي سنت پسنديده اذان گويي و تحقق توصيه هاي مقام معظم رهبري بر گسترش فرهنگ اذان گويي حلقومي و پاسخگويي به اظهارات و محبت هاي دوستان ، برآن شد كتابي مختصر در اين باره فراهم آورد به گونه اي كه براي عامه مردم بخصوص نوجوانان و جوانان عزيز قابل استفاده باشد. آنچه پيش روي شماست نتيجه اين تصميم و تلاش است اميد است مقبول افتد.

كتاب حاضر داراي مقدمه و شش فصل مي باشد كه به اهميت و جايگاه اذان گفتن، آثار و بركات اذان گفتن، آداب و شرايط مؤذن ، پاداش مؤذن از ديدگاه احاديث و روايات، جملات مؤذن و تفسير و اهميت آن  و همچنين فصل ششم كه به ويژگي بلال، نخستين منادي نور و اذان هاي ماندگار ايراني ، از دماوندي تا مؤذن زاده اردبيلي معروف به بلال ايران مي پردازد.

مناديان نور ، تهيه و تنظيم محمدرضا بهرامي در شمارگان 2000 نسخه توسط انتشارات عشق دانش(نوروزي) منتشر شده است .

 

 محمدرضا بهرامي

 مسئول دفتر مديركل تبليغات اسلامي گلستان

 

 

 

 

دوشنبه 10 بهمن 1390 - 14:43


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری