دوشنبه 5 خرداد 1399 - 7:28
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

تلاش براي استاندارد سازي جشنواره امسال

 

«گزارشي از نشست خبري‌ سي‌امين جشنواره فيلم فجر»

 

دومين نشست خبري سي‌امين جشنواره فيلم فجر صبح يکشنبه 9 بهمن‌ماه با حضور «محمد خزاعي» دبير جشنواره، «يزدان عشيري» مدير روابط عمومي و «غلامرضا منتظمي» مشاور امور بين‌الملل معاونت سينمايي و دبير کنفرانس هاليووديسم و سينما و جمع کثيري از اهالي رسانه در مجتمع فرهنگي اسوه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاري فارس در ابتداي اين نشست آنونس سي‌امين جشنواره فيلم فجر به کارگرداني علي روئين‌تن، براي اولين بار به نمايش درآمد.

محمد خزاعي در ابتداي سخنانش ضمن تبريک به اهالي سينما و رسانه براي نزديک شدن به 12 بهمن، گفت: 12 بهمن‌ماه سال جاري ساعت 18:30 سال تحويل سينماگران ايراني خواهد بود. امسال جشنواره فيلم فجر شامل بخش‌هاي مختلفي خواهد بود. در بخش اصلي سوداي سيمرغ 32 فيلم، در بخش نگاه نو 22 فيلم، در بخش آيينه سينماي ايران 17 فيلم و به صورت کلي در بخش فيلم‌هاي ايراني 71 فيلم حضور دارند.

داوران بخش تجلي اراده ملي تمامي آثار را مي‌بينند:

دبير سي‌امين جشنواره فيلم فجر ادامه داد: در قسمت تجلي اراده ملي امسال علاوه بر مشارکت سازمان‌ها و نهادهاي مختلف بنا داريم پايه‌گذاري براي تفاهمات و اشتراکات ايجاد کنيم و تا کنون 4 هم‌انديشي براي اين منظور برگزار شده است و قرار است سينماگران با نهادها و سازمان‌ها همکاري مستقيم داشته باشند. در ضمن در اين بخش داوران تنها آثار سينمايي بخش مسابقه را نمي‌بينند بلکه تمامي آثار مستند، فيلم اولي، خارج از مسابقه را نيز تماشا خواهند کرد، چرا که ما معتقد بوديم نبايد داوران را محدود به ديدن چند فيلم کرد. شايد در بين ساير فيلم‌ها، آثاري وجود داشته باشند که به اهداف و گرايشات سازمان‌ها و نهادهاي مختلف نزديک باشند.

انتخاب بهترين فيلم مردمي در بخش بين‌الملل جشنواره سي‌ام:

وي ادامه داد: در بخش بهترين فيلم از نگاه مردمي 45 نفر مستقر هستند که نظرات مخاطبان را منعکس کنند. يکي از دغدغه‌هاي سينماي ايران ايجاد اين بخش بود و ما نه تنها در بخش سينماي ايران بلکه در بخش بين‌الملل نيز بهترين فيلم از نگاه مردمي را لحاظ کرديم که مديريت آن را آقاي سيمون سيمونيان برعهده دارد.

تغييرات رويکردي و ساختاري در بخش بين‌الملل جشنواره:

خزاعي در خصوص تغييرات بخش بين‌الملل اظهار داشت: در بخش بين‌الملل تغييرات رويکردي، ساختاري و محتوايي وجود داشته و اين تغييرات با نگاه جدي به تغييرات منطقه‌اي بوده است. 65 فيلم در بخش بين‌الملل وجود دارد، 9 فيلم بسيار خاص در بخش هاليوود به نمايش درخواهد آمد و در بخش جام جهان‌نما بر اساس 5 موضوع ظلم‌ستيزي، حقوق بشر، تروريسم و ... 80 درصد فيلم‌ها ارائه شده است و 17 اثر وجود دارد. در بخش جلوه‌هاي شرق نيز 12 اثر حضور خواهند داشت.

نمايش فيلم‌هاي سه بعدي شاخص در جشنواره سي‌ام:

دبير سي‌امين جشنواره فيلم فجر در ادامه بيان داشت: در بخش سينماي سعادت که مربوط به فيلمسازان مسلمان است، 10 اثر و در بخش جشنواره جشنواره‌ها 11 اثر حضور دارند. بخش سينماي سه بعدي نيز در جشنواره حضور دارد و ما با همکاري معاونت سينمايي توانستيم اين بخش را اجرا کنيم و 5 اثر را به نمايش درخواهيم آورد. برخي از اين آثار سه بعدي کانديداي اسکار و برخي ديگر آثار شاخص جهاني هستند.

برگزاري نمايشگاه اقلام تبليغي در سينما فلسطين و اريکه ايرانيان:

وي ادامه داد: در بخش اقلام تبليغي با ارائه آنونس، عکس، پوستر و ... 399 اثر به دفتر جشنواره ارائه شد. آثار راه يافته به بخش مسابقه جشنواره 66 اثر است که در سينماهاي فلسطين و اريکه ايرانيان، نمايشگاه اين آثار برگزار مي‌شود و جوايز آن طبق پيشنهاد دوستان در اختتاميه اهدا خواهد شد.

اسامي مهمانان بخش بيداري اسلامي 12 بهمن اعلام مي‌شود:

 به گزارش فارس محمد خزاعي در ادامه سخنانش گفت:کنفرانس هاليووديسم 13 بهمن با حضور 250 تا 300 ميهمان خارجي برگزار مي‌شود. در اين کنفرانس که دومين سال برگزاري خود را مي‌گذراند نمايش فيلم‌هاي خاص و مراسم ويژه وجود دارد.

وي ادامه داد: در بخش بيداري اسلامي نيز 600 ميهمان خارجي حضور خواهد داشت و جلسات آن از 16 بهمن ماه در سالن همايش‌هاي برج ميلاد برگزار مي‌شود. اسامي اين ميهمانان 12 بهمن اعلام مي‌شود.

بخش تجلي اراده ملي با حضور 150 داور از 30 نهاد برگزار مي‌شود:

خزاعي در ادامه گفت: براي افتتاحيه فيلم فجر امسال برنامه خاصي تحت عنوان «در کوچه انقلاب» در تالار وحدت برگزار مي‌کنيم. مراسم اختتاميه بخش بين‌الملل نيز 17 بهمن‌ماه در تالار وحدت برگزار مي‌شود.

وي در ادامه بيان داشت: مراسم اختتاميه بخش مسابقه 23 بهمن‌ماه پس از پايان نمايش فيلم‌ها در سالن‌هاي سينما انجام مي‌شود. اختتاميه بخش تجلي اراده ملي نيز 27 بهمن‌ماه با حضور 150 داور از 30 نهاد در تالار ايوان شمس برگزار خواهد شد.

تمرکز‌زدايي در استان‌ها يکي از اولويت‌هاي اصلي جشنواره است:

دبير سي‌امين جشنواره فيلم فجر در ادامه اظهار داشت: برگزاري جشنواره استاني فيلم فجر در 9 استان کشور از 17 بهمن شروع و تا 3 اسفند‌ماه ادامه خواهد داشت. البته يک استان ديگر براي برگزاري جشنواره اعلام آمادگي کرده که آن نيز در دست بررسي است.

خزاعي در ادامه گفت: برگزاري جشنواره فيلم فجر در استان‌ها به منظور استفاده تمامي مردم ايران از امکانات جشنواره فيلم فجر است. بنده سال‌هايي را به خاطر دارم که بسياري از ايراني‌هاي مقيم خارج از کشور به خاطر کارنامه سينمايي ايران در ايام دهه فجر به تهران مي‌آمدند.

وي در مورد نحوه برگزاري جشنواره در استان‌ها گفت: جشنواره‌هاي استاني تنها به اختتاميه و افتتاحيه ختم نمي‌شود بلکه جلسات پرسش و پاسخ، بزرگداشت‌ها و نمايش‌ فيلم‌ها در آن وجود خواهد داشت. نکته مهم‌‌تر اينکه تمرکز‌زدايي در استان‌ها را يکي از اولويت‌هاي اصلي خود قرار داده‌ايم.

بنده اميدوارم بتوانيم همزمان در 30 استان کشور جشنواره فيلم فجر را برگزار کنيم. اما برگزاري جشنواره در 9 استان در شرايط فعلي نيز نتيجه زحمات استانداري‌ها و مديريت‌ها در وزارت ارشاد بوده است.

حضور 36 کارگردان در فيلم بزرگداشت حسين زندباف:

خزاعي در مورد بزرگداشت‌هاي جشنواره فيلم فجر، گفت‌: در اين دوره از جشنواره 5 بزرگداشت از آقايان داوود رشيدي، حسين‌ زندباف، عليرضا زرين‌دست، جمال ‌شورجه و محمد بزرگ‌نيا داريم. براي اين بزرگداشت‌ها کارگردانان بزرگي فيلم‌هاي خاصي ساخته‌اند به عنوان مثال در فيلم آقاي زند‌باف 36 کارگردان به نام سينماي ايران بازي کرده‌اند.

وي ادامه داد: آنونس جشنواره را آقاي علي روئين‌تن ساخته‌اند و امروز براي اولين بار رونمايي از آن در اين مکان انجام شد.

ميرباقري به عنوان نويسنده در ترکيب هيئت داوران حضور دارد:

دبير سي‌امين جشنواره فيلم در مورد ترکيب داوري گفت: در جايي خوانده‌ام که جاي نويسندگان در ترکيب هيئت داوران خالي است، من بايد بگويم از 71 نفر که کار داوري و هيئت انتخاب را بر عهده داشته‌اند آقاي داود ميرباقري حقيقتاً نويسنده ماهري هستند و من جاي خالي هيچ نويسنده‌اي را در اين ترکيب نمي‌بينم.

خزاعي در خصوص داوري بخش‌هاي مختلف فيلم فجر گفت: داوران بخش مستند داوري آثار را از ديروز آغاز کرده‌اند و در بخش مسابقه نيز داوران کار خود را دو سه روز آينده شروع مي‌کنند.

مشکل خانه سينما به هر حال حل مي‌شود:

محمد خزاعي در ادامه سخنان درباره تعامل صنوف در جشنواره فجر امسال گفت: من از اول که آمدم گفتم تعامل، و امروز نيز مي‌گويم تعامل. صنوف بازوهاي اجرايي سينماي ايران هستند و اگر در هيئت داوران، هيئت انتخاب و بقيه ترکيب‌هاي ستاد برگزاري جشنواره نگاهي کوتاهي داشته باشيد خواهيد ديد که ترکيبي هستند که صنوف به ما معرفي کرده‌اند.

وي ادامه داد: حتي در بحث بزرگداشت‌ها نيز آقاي داود رشيدي رئيس يک صنف است اما بحث بنده اين است که ما در هيچ جايي افراط و تفريط نداشته باشيم. چقدر خوب است که خانواده سينما در کنار هم باشند و بر اساس شعار امسال جشنواره بر مبناي اخلاق، اميد و آگاهي عمل کنند. به هر حال مشکل خانه سينما حل خواهد شد و جشن ما با حضور آن‌ها کامل‌تر خواهد شد.

فقط تکليف يک فيلم مشخص نيست:

وي در مورد مميزي برخي فيلم‌ها نيز گفت: تنها يک فيلم وجود دارد که تکليف آن مشخص نيست و حضور آن منوط به نظر آقاي سجادپور است و نمي‌دانيم آيا مجوز گرفته و اگر مجوز بگيرد نمايش محدودي خواهد داشت و يا جدول نمايش براي يک فيلم دوباره چيده خواهد شد يا خير؟

«زندگي خصوصي آقا و خانم ميم» به بخش آيينه سينماي ايران مي‌‌رود:

خزاعي در ادامه گفت: فيلم «زندگي خصوصي آقا و خانم ميم» به خواست عوامل فيلم از بخش آيينه سينماي ايران خارج شد و دوباره تصميم گرفتند فيلم را به جشنواره ارائه دهند. اگر فيلمي از بخش آيينه سينماي ايران حذف شود، «زندگي خصوصي آقا و خانم ميم» اضافه خواهد شد.

احتمال عدم حضور «کلاه قرمزي و بچه ننه» در جشنواره سي‌ام:

دبير سي‌امين جشنواره فيلم فجر اظهار داشت: در مورد فيلم «کلاه قرمزي و بچه ننه» هم بايد بگويم که احتمالا اين فيلم به جشنواره نمي‌رسد.

جشنواره فجر جشن خصوصي نيست:

خزاعي در ادامه گفت: جشنواره فيلم فجر کاملا دولتي و متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است و جشن خصوصي نيست. اگر تعهدي داده شده، مربوط به شوراي سياست‌گذاري جشنواره است که رياست آن را آقاي شمقدري به عهده دارد و چه خزاعي باشد و چه نباشد تعهدات گفته شده حتماً عملي خواهد شد. تعهداتي همچون پرداخت سيصد ميليون تومان پول براي رايت 5 فيلم برتر که توسط مؤسسه تصويري انجام شود يا حمايت 50 درصدي از کارگردان فيلم برتر و ... البته اگر کارگرداني 500 ميليارد تومان بودجه را براي فيلمش در نظر بگيرد، شما بايد منطقي به قضيه نگاه کنيد و آيا 500 ميليارد تومان بودجه کل سينماي ايران است، به هر حال همه اين تعهدات بر عهده شوراي سياستگذاري است.

سينماگران در ايام جشنواره به راحتي فيلم مي‌بينند:

دبير سي ‌امين جشنواره فيلم فجر در مورد زمان‌بندي فيلم‌ها و اينکه برخي از آثار در دقيقه 90 به جشنواره مي‌رسند نيز گفت: اين اتفاقي است که در طي 30 سال افتاده است اما اگر به زمان‌بندي اين دوره از جشنواره نگاه کنيد پي خواهيد برد که خوشبختانه همه آثار خود را با زمان‌بندي فوق وفق داده‌اند و حتي بسياري از سينماگران و فيلمسازان که با بنده صحبت مي‌کردند اظهار خشنودي داشتند که امسال با خيال راحت به ديدن فيلم مي‌پردازند و من به شما مي‌گويم که از چند روز ديگر لابراتوارها و استوديوها خلوت خواهند شد و اين خروجي تلاش دو ماه و نيمه ستاد اجرايي است. ما تلاش کرديم در اين دوره از جشنواره استانداردسازي داشته باشيم اما هيچ شرايطي را بر فيلمي تحميل نکرديم.

براي فيلم‌هاي پرمخاطب سانس فوق‌العاده در نظر گرفتيم:

محمد خراعي در پاسخ به اين سؤال که چه تدبيري براي بازار سياه بليت برخي فيلم‌ها انديشيده‌ايد، گفت: گيشه يکي از بحث‌هاي بسيار مهم است و من بايد بگويم مردم ما مي‌توانند امسال بدون دغدغه براي تهيه بليت به گيشه‌‌ها مراجعه کنند. همچنين براي برخي از فيلم‌ها که استقبال ويژه پيش‌بيني شده، سانس فوق‌العاده در نظرگرفتيم و گيشه باز است و هيچ مشکلي وجود ندارد. مردم مي‌توانند اگر نتوانستند فيلمي را ببينند منتظر سانس فوق‌العاده آن باشند و حتي در مورد کارت‌هاي افتتاحيه و اختتاميه نيز همين طور است.

حضور 250 ميهمان خارجي از 63 کشور جهان:

وي در مورد ميهمانان خارجي بخش بين‌الملل گفت: با وجود تبليغات منفي بسياري که در اين روزها وجود داشته ما 250 ميهمان خارجي از 63 کشور دنيا براي حضور در جشنواره داريم.

نمايش فيلم‌هاي مستند در بهترين سينماها:

دبير سي‌امين جشنواره فيلم فجر در ادامه پرسش و پاسخ‌هاي خبرنگاران گفت: در ابتدا بنده نيز در خصوص بخش مستند بلند نگران بودم و فکر مي‌کردم 10 تا 25 اثر سينمايي بيشتر در اين بخش حضور نخواهد داشت اما با توجه به تعريف جهاني سينماي مستند بر مبناي 70 تا 90 دقيقه ما اين زمان را اعلام کرديم و 93 اثر نيز به دست ما رسيد و بايد بگويم اين بخش مقدمه‌اي براي رونق سينماي مستند در آينده است. در ضمن بهترين سالن‌ها در سينماهاي آزادي، فرهنگ، صحرا، ملت و برج ميلاد را براي نمايش آثار مستند در نظر گرفتيم.

مشکل «قلاده‌هاي طلا» حل شد:

وي در مورد فيلم «قلاده‌هاي طلا» نيز گفت: در خصوص اين فيلم تنها معاونت سينمايي نظر نمي‌دهد و ارگان‌ها و نهادهاي ديگري نيز وجود دارند. اين فيلم حاصل دو سال تلاش شبانه‌روزي عوامل آن است. روز 7 بهمن نسخه ديجيتالي آن تحويل دفتر جشنواره شد و بنده از قول وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي مي‌گويم مشکل اين فيلم در حال حل شدن است و به احتمال زياد در جشنواره حضور خواهد داشت.

يک فريم هم از «بي‌خود و بي‌جهت» کم نشده است:

خزاعي در ادامه گفت: فيلم‌ داريوش مهرجويي و سامان سالور مشکلي ندارند و فيلم آقاي کاهاني (بي‌خود و بي‌جهت) نه يک فريم نه يک سکانس از آن حذف نشده است. فيلم «بي‌خود و بي‌جهت» اطلاحات زيادي ندارد، به غير از گذاشتن صدا و هيچ حذف و مميزي ندارد و اميدوارم آقاي کاهاني مشکل فيلم را برطرف کنند.

درباره خانه سينما موضع‌گيري نمي‌کنم:

دبير سي‌امين جشنواره فيلم فجر در پاسخ به اين اظهار نظر که کليد انحلال خانه سينما توسط شما زده شده است؟ گفت: نمي‌دانم اين فکر چگونه به ذهن شما رسيده است و اينکه شما استقلال را چگونه معنا مي‌کنيد؟ آيا اگر ما موضع‌گيري در مورد خانه سينما داشته باشيم يا نداشته باشيم معناي استقلال داشتن جشنواره فيلم فجر تغيير مي‌کند. اين تعريف از نگاه شماست، من همين جا مي‌گويم موضع‌گيري در مورد خانه سينما ندارم و باز هم مي‌گويم که مستقل هستم.

افراد موافق و مخالف در ترکيب جشنواره فيلم فجر حضور دارند:

شايد همه اتفاقات اخير رخ داده در سينماي ايران از نظر شما يک سناريو باشد اما بنده مي‌گويم اگر شما به ترکيب هيئت برگزاري جشنواره و هيئت انتخاب، داوري و بقيه بخش‌ها نگاهي کوتاه بيندازيد مي‌بينيد که مخالف، موافق و نظرات متوسط همگي در اين ترکيبات لحاظ شده و اينکه در اين جمع هفتاد و چند نفره دو نفر نيز نظر مخالف داشته و يا بداخلاقي‌هايي داشتند، نمي‌توانند استقلال جشنواره را زير سوال ببرند. به عنوان مثال آقاي رشيدي مخالف اين جريانات بودند يا موافق آن که جزء داوران بخش مسابقه هستند يا آقاي حميد نعمت‌الله، جواد طوسي، دکتر رفيعي و ... نيز به همين صورت.

پرده نمايش برج ميلاد ترميم شد:

خزاعي در خصوص ترميم پرده نمايش سالن سينما رسانه برج ميلاد و عدم کيفيت صدا و تصوير و نور در سال‌هاي قبل نيز گفت: تمام سالن‌هاي سينما نمايش دهنده فيلم‌هاي نمايش‌دهنده جشنواره فيلم فجر استانداردسازي شده‌ و پرده سالن سينما رسانه برج ميلاد تعويض شده و سعي کرديم فيلم‌ها در اين سالن با کيفيت صدا، تصوير و نور مناسب براي اهالي رسانه به نمايش درآيد اما بايد در نظر بگيريد که اين سالن چند منظوره بوده و تنها براي برگزاري جشنواره فيلم فجر آماده نشده است.

بنابراين گزارش، دبير سي‌‌امين جشنواره فيلم فجر در ادامه افزود: جدول نمايش فيلم بخش مسابقه و خارج از مسابقه از 22 روز قبل اعلام شد و اين اتفاقي است که در کمتر دوره‌اي از جشنواره فيلم فجر اتفاق انجام شده است.

وي ادامه داد: در اين دوره از جشنواره تنوع موضوعي و نسل‌هاي مختلف فيلمساز و فيلم‌هاي متفاوت وجود دارد. بنابراين مي‌توانم به شما بگويم جشنواره فيلم امسال جشنواره‌اي غيرمنتظره خواهد بود، چرا‌ که مضامين، جنس، ساختار و انگيزه‌هاي متفاوتي در ژانر‌هاي مختلف در فيلم‌ها منعکس شده است.

افراد نام‌آشناي سينماي داستاني آثار شاخصي در بخش مستند بلند ارائه کرده‌اند:

وي در ادامه گفت:‌ بازار فيلم جشنواره فيلم فجر يکي از بازارهاي فيلم آسياست که به همت آقاي اسفندياري پانزدهمين سال خود را برگزار مي‌کند و دبيرهاي فستيوال‌ها و فيلم‌سازان شاخص در اين بازار فيلم حضور خواهند داشت.

دبير جشنواره سي‌امين جشنواره فيلم فجر ادامه داد: در بخش مستند بلند جشنواره نيز با تنوع موضوعي و محتوايي بسياري مواجه هستيم، افراد نام‌آشناي زيادي که در سينماي داستاني آثار شاخصي را ارائه دادند اين بار در بخش مستند فيلم عرضه کردند. اما در مورد مخاطب سينماي مستند بايد بگويم اين بحثي کارشناسي است که نياز به نشستي تخصصي دارد.

نگراني خزاعي از بخش مستند بلند در فجر سي‌ام:

خزاعي ادامه داد: استاندارد براي فيلم‌هاي مستند در زمان 52، 59 و 70 دقيقه‌اي است و برخلاف برخي نظرها فيلم‌هاي خوب بالاي 70 دقيقه‌اي در آثار مستند ديده مي‌شود و ما شاهد ارائه 93 مستند بلند به دفتر جشنواره بوديم. اين در حالي بود که خود بنده نيز در اين خصوص نگراني داشتم و فکر مي‌کردم ممکن است 10 تا 20 اثر به جشنواره ارسال شود و ما به اين بخش نرسيم اما خوشبختانه مستندهاي بلند خوبي به جشنواره ارائه شد.

خزاعي در پاسخ به اين سؤال که شنيده مي‌شود شما فيلم «هوگو» را از دلالي در لبنان خريده‌ايد، اظهار داشت: نمايش فيلم‌هاي روز دنيا شرايط خاصي دارد، همچنين خريدن آن‌ها به صورت مستقيم با واسطه است و پول‌ها به کمپاني مورد نظر داده مي‌شود و کد نمايش خاصي براي آن‌ها در قبال دادن سود گرفته مي‌شود در ضمن بايد بگويم قانون خريد کپي رايت در دنيا قانون خاص و ويژه‌اي است که همگي از آن مطلع‌اند و هيچ دلالي در کار نبوده است. اگر شما دلالي را مي‌شناسيد، آدرسش را به ما بدهيد تا براي خريد فيلم‌هاي بعدي از آن استفاده کنيم.

خزاعي در مورد بخش هاليووديسم و چرايي پرداختن به هاليوود در اين دوره از جشنواره فيلم فجر گفت: ما با سينماي آمريکا مخالف نيستيم اما زماني که دولت آمريکا سرمايه‌گذاري عليه اسلام انجام مي‌دهد و

فيلم‌هاي متعدد مي‌سازد آيا ما بايد سکوت کنيم. در برخي مسائل جاي هيچ سکوتي وجود ندارد اما بايد بدانيم که امر توليد يا مشارکت را اگر تفکيک کنيم بسياري از مشکلات حل مي‌شود.

دبير سي‌امين جشنواره فيلم فجر در پاسخ به اين سؤال که چگونه شد تمامي صنوف و اهالي سينما با وجود شرايط پيش آمده اخير در جشنواره فيلم امسال حضور دارند گفت: من همواره سعي مي‌کنم افراط و تفريط نداشته باشم و شرايط فعلي جشنواره فيلم فجر بر اساس اعتمادي است که خانواده سينما داشته است و بنده گاهي اوقات خنده‌‌ام مي‌گيرد از اينکه مي‌گويند جشنواره فيلم فجر توسط خانه سينما و صنوف تحريم شده است.

بايد بگويم دوستان خانه سينما دو ماه پيش نامه‌اي را تحت عنوان حمايت از جشنواره فيلم فجر منتشر کردند که اين نشان از لطف و محبت بين اهالي خانواده سينما مي‌دهد البته دوستاني که در شبکه‌هايي چون بي‌بي‌سي فارس و voa هستند و دم از تحريم جشنواره توسط صنوف سينمايي مي‌زنند حق دارند، چرا که حقوق‌هاي بسيار خوبي مي‌گيرند که آنتن را پرکنند اما بايد بدانند برخلاف تمام برنامه‌ريزي‌ها و توطئه‌چيني‌هاي اين افراد جشنواره فيلم فجر به خوبي برگزار خواهد شد.

وي در مورد اينکه امسال فيلمسازان شاخصي به عنوان برند در جشنواره حضور کمرنگي دارند، گفت: ما يک سال در جشنواره فيلم‌هاي خوب و سال ديگر فيلمسازان بزرگ و به تعبير برخي برندهاي شاخص داريم اما بايد بگويم هر فيلمساز بزرگي هر دو سه سال يک بار شرايط فيلمسازي برايش پيش مي‌آيد و در آن زمان که فيلمسازان بزرگ و شاخص حضور ندارند اکثر اوقات ما شاهد ارائه آثار بسيار خوب از سوي فيلمسازان جوان بوده‌ايم و امسال نيز شايد فيلمسازان شاخص حضور نداشته باشد اما ممکن است فيلم‌هاي بسيار شاخص از فيلمسازان جوان ديده شود.

در انتخاب برج ميلاد با تناقض‌گويي اهالي سينما مواجه بودم:

خزاعي در مورد جريان انتخاب برج ميلاد با عنوان سينما رسانه و اينکه آيا اين امر استقلال وي را به عنوان دبير جشنواره فيلم فجر زير سؤال نمي‌برد، گفت: بنده در جريان انتخاب برج ميلاد به عنوان سينما رسانه با تناقضات زيادي روبرو شدم، به عنوان مثال آقاي علايي رئيس انجمن نويسندگان و منتقدان سينماي ايران تحت نامه‌اي اعلام کردند که سينما رسانه جايي به غير از برج ميلاد باشد اما در برنامه سينما 7 اظهار داشتند که بهترين جا براي اهالي رسانه برج ميلاد است و بنده که با اين تناقض‌گويي روبرو شده بودم، بعد از بحث‌ها و مشورت‌هاي مختلف مطمئن شدم اگر جايي به جز برج ميلاد به عنوان سينما رسانه انتخاب شود تيترهاي روزنامه‌ها در روزهاي اول برگزاري جشنواره فيلم فجر قابل پيش‌بيني است که دم از نبودن برج ميلاد مي‌زنند بنابراين آقاي شمقدري نيز گفتند با اين شرايط اگر برج ميلاد انتخاب شود بهتر است و بنده بعد از مشاوره‌هاي مختلف و بررسي‌هاي متعدد به اين نتيجه رسيدم که موارد ديگر سينماها براي اين امر به اندازه برج ميلاد مناسب نيست.

دبير سي‌امين جشنواره فيلم فجر در ادامه اين پرسش و پاسخ در مورد نمايش فيلم‌هاي سه بعدي گفت: فيلم‌هاي سه بعدي در تالار ايوان شمس (حرکت) به نمايش در خواهند آمد و سهميه محدودي براي اهالي رسانه در نظر گرفته‌ايم.

خزاعي با ذکر خاطره‌اي در مورد جمال اميد گفت: روزي جمال اميد براي بنده تعريف کرد يکي از مديران فستيوال‌ها در چند دهه تغيير نکرده بود و زماني که اميد از وي در اين خصوص پرسيده بود وي پاسخ داده بود هر حزبي که تغيير مي‌کند مرا صدا مي‌زند و مي‌گويد سياست‌گذاري و خط مشي ما اين است و من سياست‌گذاي‌هاي آن‌ها را دنبال مي‌کنم؛ بنابراين مي‌بينم که در تمام دولت‌ها حتي کشورهايي که ادعاي دمکراسي دارند دولت‌ها به طور غير مستقيم به دخالت در امور فرهنگي مي‌پردازند. بايد بگويم اميدوارم مشکل خانه سينما حل شود، من هنوز جزء صنوف و عضو انجمن منتقدان و تهيه‌کنندگان سينماي ايران هستم و در هر صورتي به فعاليت خود ادامه مي‌دهم.

 وي درباره جلسات نقد و بررسي فيلم و اينکه يکي از خبرنگاران نحوه مديريتي وي را ديکتاتوري ناميد، گفت: ما هرگز جلسات نقد و بررسي نداشتيم و هميشه در اين جلسات سؤالاتي مانند اينکه چند روز فيلمبرداري فيلم طول کشيد، اتفاق خاصي در پروسه توليد افتاد يا نه و غيره بيان مي‌شود. به گفته برخي دوستان حاضر در اينجا اين شيوه برگزاري جشنواره و مديريت بنده ديکتاتوري است. ديکتاتوري کلمه جالبي است، چرا که ادبيات برخي از افراد اين است اما مي‌‌توان آن را تعامل نام نهاد.

وي در خصوص انتخاب محمود گبرلو به عنوان مجري جلسات پرسش و پاسخ جشنواره، گفت: همواره در جلسات پرسش و پاسخ در کنار مجري يک منتقد نيز وجود دارد، در ضمن هيچ اعمال نفوذي از سوي نظارت به هيئت داوران انجام نشده است. جدول فيلم‌ها نيز چاپ شده و در دسترس همه قرار دارد.

 وي در مورد مشکلات فيلم کاهاني و اينکه آيا شب گذشته جلسه‌اي با کاهاني داشته است يا خير نيز گفت: من هيچ جلسه‌اي با آقاي کاهاني نداشتم و تا 4 صبح امروز در حال صدور کارت افتتاحيه براي افراد بودم، در ضمن در مورد صدور پروانه موقت نمايش نيز بايد بگويم در سال‌‌هاي گذشته پروانه نمايش موقت فيلم‌ها صادر مي‌شد و فيلم‌ها در جشنواره به نمايش در مي‌آمد اما امسال نمايش فيلم‌ها منوط به صدور دائمي پروانه نمايش است. اين مسئوليت بزرگ امسال بر عهده ما گذاشته شده است.

وي در خصوص داوران جشنواره، گفت: تا آنجا که بنده مي‌دانم آقاي الماسي در دهه 60 فرد شاخصي در سينماي ايران بوده است و زماني ايشان استاد دانشگاه بوده و چندين بار در جشنواره فيلم فجر کانديدا شده است و باز هم مي‌گويم ترکيب امسال داوران ترکيب بسيار خوبي است و اگر اين را قبول نداريد کارنامه ترکيب داوري سال‌هاي گذشته را با ترکيب داوري امسال مقايسه کنيد و خود قضاوت کنيد.

به گزارش فارس، در ميان پرسش و پاسخ برخي از اهالي رسانه و خبرنگاران بدون قرار گرفتن در پشت تريبون در جاي خود نشسته و با صداي بلند سعي در بر هم زدن نظم موجود در برنامه داشتند و چندين و

چند بار سؤال‌هاي بي‌‌ربط با جشنواره فيلم فجر مطرح شد که محمد خزاعي توانست با آرامش به تمامي سؤالات پاسخ داده و نظم جلسه را حفظ کند.

در پايان اين سخنان «يزدان عشيري» مدير روابط ‌عمومي جشنواره فيلم فجر از پخش زنده برنامه‌هاي جشنواره براي کاربران اينترنتي خبر داد و گفت: در اين دوره از جشنواره بولتن اينترنتي بر روي سايت جشنواره منتشر مي‌شود. ايجاد بانک اطلاعاتي فيلم‌سازان و اصحاب رسانه اقدام ديگري است که اميدواريم به عنوان يک سند معتبر در سال‌هاي ديگر جشنواره مورد استفاده قرار گيرد.

 

دوشنبه 10 بهمن 1390 - 14:36


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری