يكشنبه 18 خرداد 1399 - 14:14
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

محمدرضا صادقي

 

نقش شاعران آييني در ثبت حوادث انقلاب

 

گزارش ديدار شاعران جوان کانون‌هاي فرهنگي و هنري مساجد با معاون امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

 

جمعي از شاعران جوان کانون‌هاي فرهنگي و هنري مساجد کشور با معاون امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ديدار و در جريان ديدگاه هاي بهمن دري در خصوص موضوع شعر و نقش شاعران جوان کانون‌هاي فرهنگي و هنري مساجد در فضاي فرهنگي کشور قرار گرفتند.

معاون امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در ديدار گفت: شعر به‌عنوان يکي از رسا‌ترين و تاثيرگذار‌ترين ابزارهاي هنري و فرهنگي، در خط مقدم انقلاب اسلامي تاثير جدي خود را برجا گذاشت.

بهمن دري که در جمع صميمي شاعران جوان شرکت کرده بود ضمن بيان اين‌که در تمام عرصه‌هاي هنري، شعر جلودار بود و قبل از هر رسانه و هر هنري به توصيف و تثبيت ارزش‌هاي انقلابي و اعتقادي اعتناي ويژه‌اي نشان داد گفت: انصافا چه در دوران انقلاب که بسياري از شعارهاي اصلي و کليدي انقلاب از سوي شاعران متعهد مورد توجه قرار گرفت و تبديل به اشعار جذاب و شنيدني و ماندگار شد، و چه در دوران هشت سال دفاع مقدس و نيز هشت ماه مقاومت و پايداري در سال ۱۳۸۸ شاعران ارزشمدار ما تلاش ستايش برانگيزي را براي ثبت مولفه‌هاي دفاع و پايداري ملت مسلمان به خرج دادند.

معاون امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي افزود: رويکرد توجه و علاقه‌مندي ملت ايران به شعر و شاعري بيش از هر هنر ديگري است و از همين رو از بزرگان و مفاخر ما گرفته تا مردم عادي به شعر تعلق خاطر داشته و دارند و غزل‌ها، قصايد و دوبيتي‌هاي فراواني که از سال‌هاي گذشته به جا مانده حاکي از علاقه‌مندي مردم ما به شعر و استفاده از عناصر تخيل و عاطفه است.

دري با اشاره به نقش مضاعف شاعران آييني ادامه داد: شاعران آييني در اين مسير نقشي مضاعف دارند و شما مي‌بينند که شاعران عصر انقلاب اسلامي در مقاطع گوناگون اشعار حماسي و آييني مانايي خلق کردند که آيندگان، حوادث انقلاب اسلامي را مي‌توانند در آيينه اين اشعار ببيند و لمس کنند.

وي با تشريح وضعيت کنوني شعر يادآور شد: ما در وضعيت کنوني شاهد حضور شاعراني گران‌قدر هستيم که اشعار آن‌ها دو نوع زايش داشته است. نخست اين‌که بسياري از اشعار جديد از اين شاعران خلق شد و دوم اين‌که شاعران جوان و ارزش‌مداري با پيروي از سبک‌هاي آنان قدر و منزلت يافتند و خود در صدر نشستند در حالي که جوان هستند و همچنان مي‌توانند مسير پويايي و رشد را طي نمايند.

دري با تاکيد براي اين‌که اکنون بستر براي تداوم پيشرفت شعر و افزايش اين ثروت ملي فراهم است ادامه داد: نبايد فاصله گذاري و خط‌کشي ميان شاعران را پررنگ کرد اما تقدم ملاکي بالا‌تر از اسلاميت نظام و حفظ ارزش‌هاي ديني ايران اسلامي را درحمايت از شاعران و انجمن‌هاي شعر و ادب نمي‌پذيريم.

معاون امورفرهنگي افزود: بنده با شاعران و انجمن‌هاي ادبي بسياري آشنا هستم و باتوجه به مسووليتم روزي نيست که چند شاعر را نبينم يا با آن‌ها ديدار و مذاکره نداشته باشم؛ بگذريم که حداقل روزي ۱۰ تا ۲۰ شاعر هم نامه مي‌نويسند، تقاضا دارند، درد دل دارند، براي چاپ کتابشان حمايت مي‌خواهند، براي صدور مجوز آثارشان نکاتي را پيشنهاد مي‌دهند و الي آخر.

دري با اشاره به اين‌که انجمن‌ها، دفا‌تر و مراکز و موسسات ادبي بسياري در کشور فعاليت مي‌کنند اضافه کرد: البته گرايش‌هاي مختلف هم دارند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بايد همه آنان را در چتر حمايت خود قرار دهد اما مشروط به اين‌که شاعران عزيز ما و انجمن‌هاي ادبي به چند نکته کليدي و طلايي توجه کنند. شاعران بايد تلاش کنند نظام اسلامي که يادگار خون مقدس شهدا است از هويت اصلي خود دور نشود.

معاون امورفرهنگي هدف اصلي شعر را تقويت هويت ديني و ملي و اعتناي جدي به مشروعيت و مقبوليت نظام که بر دو مولفه اسلاميت و جمهوريت استوار است، دانست و خواستار خدمت هنر شعر براي حراست از نظام اسلامي و صيانت از ارزش‌هاي انقلاب شد.

دري افزود: روشنگري و بصيرت و اصلاح‌گري در عرصه‌هاي فرهنگي و اجتماعي و دشمني ورزيدن با دشمنان اصلي از ديگر مؤلفه‌هاي شعر متعهد و شعر انقلاب است که شاعران بيشتر و پيش از همگان بايد به آن توجه داشته باشند.

دري گفت: درباره قضاياي اخير و بده و بستان‌هاي رسانه‌اي درباره دفتر شعر جوان به‌نظر مي‌رسد حرف غلط و نادرست با سخن صحيح و درست ممزوج شده است و اگر دخالت معاونت امور فرهنگي وزارت ارشاد نبود اين رويه ابعاد گسترده‌اي به خود مي‌گرفت.

وي افزود: به هرحال چون و چراي شخصي به اين مساله دامن زد و يا يک خبرگزاري با نگاه اصول‌گرايانه به اين موضوع پرداخته است نمي‌توان واقعيت‌ها را کتمان کرد. دفتر شعر جوان با نيت خوبي آغاز به کار کرد و وزارت ارشاد هم اگر از آن حمايت کرده باتوجه به اين نيت بوده اما هر حمايتي بايد توأم با نظارت باشد. در دوره‌اي اين نظارت جدي گرفته نشده و اين دفتر از اهداف اصلي و اوليه خود دور شده و اين رسالت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است که وظيفه نظارتي خود را اعمال كند.

دري ادامه داد: اين دفتر در سال ۱۳۸۹ مواجه با اين نظارت شد و حتي با اين‌که قراردادهايي هم با معاونت فرهنگي وزارت ارشاد داشت به‌دليل اعمال نظارت هرگونه پرداختي متوقف شد. يادداشتي بر روي گزارش فعاليت آن‌ها که در سال‌هاي گذشته ارايه شده بود، که از سوي بنده نوشته شد و تذکراتي هم داده شد. اين يادداشت معطوف به اين بود که بايد دفتر شعر جوان مسير خود را اصلاح کند و اهداف موردنظر را به اين دفتر مجددا يادآور شديم. بدون هرگونه هياهويي در آن يادداشت عنوان شد که اين دفتر از اهداف اوليه خود که اعتلاي شعر انقلاب و تربيت شاعران انقلابي است دور شده است.

معاون امورفرهنگي اضافه کرد: مدير دفتر شعر جوان بيش از ده نامه به وزير و قائم مقام وزير در امور شعر و ادب در سال ۳۸۹ و ۱۳۹۰ نوشت و به شدت اظهار گلايه کرد مبني بر اين‌که دري برخلاف معاونت قبلي از دفتر شعر جوان حمايت نمي‌کند و حتي دستور پرداخت قراردادهاي حمايتي دوران معاونت قبلي را صادر نمي‌کند و فعاليت‌هاي اين دفتر متوقف و رو به تعطيلي است.

وي افزود: بنده توصيه‌هاي زيادي به ايشان کردم. حتي هرگونه کمک به اين دفتر را مشروط به رعايت مصالح و ارزش‌هاي انقلاب کرديم و در هفته کتاب امسال اين شروط به‌صورت کتبي هم شد. البته در ارزيابي فعاليت‌هاي دفتر شعر جوان نبايد دچار افراط و تفريط شود.

دري در پايان گفت: ما جنبه پدرانگي خود را اعلام کرديم و معتقديم حمايت از مراکز فرهنگي خصوصي بايد توأمان با جهت دهي و نظارت باشد. دفتر شعر جوان نيز به اعتبار سابقه شاعراني چون قيصر امين‌پور، حسن حسيني و نيز زحمت‌هايي که آقاي عبدالملکيان در عرصه شعر انقلاب کشيده است؛ شايد موردنظارت جدي در دوره‌اي قرار نگرفته است اما بايد با اصلاح مسير خود و توجه جدي به انتقادهاي منصفانه و دلسوزانه طرحي نو دراندازد.

 

 

يكشنبه 9 بهمن 1390 - 10:15


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری