دوشنبه 16 تير 1399 - 21:47
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اميد زماني

 

تذکره السالکين

 

 

کتاب: تذکره السالکين (نامه­هاي عرفاني آقا محمد بيد آبادي)

تأليف: علي صدرايي خويي

شرکت چاپ و نشر بين الملل

يکي از بزرگاني که انديشه و کلماتش مورد توجه ارباب نظر قرار گرفته، حکيم الهي «آقا محمد بيد آبادي» است. اين حکيم فرزانه در سده دوازدهم هجري محضرش کانون معرفت بود و انديشمندان زيادي از آن پيمانه معرفت سرکشيدند.

نگارنده با قلت معرفت و علم – به مصداق اُحبُ الصالحينََ و لستُ مِنهُم – در چند سال اخير اقدام به جمع آوري آثار اين حکيم از لابه­لاي نسخه­هاي خطي نموده و تاکنون دو اثر درباره اين مرد الهي تقديم صاحبنظران گرديده است:

1- تصحيح رساله «حسن دل» آقا محمد بيدآبادي».

2- نگارش کتاب «آشناي حق» در احوال و آثار و انديشه­هاي آن حکيم.

کتاب حاضر نامه­هاي عرفاني آقا محمد بيدآبادي است که از سوي انتشارات چاپ و نشر بين الملل منتشر شده و در اختيار عموم علاقمندان قرار گرفته است. اين کتاب موسوم به تذکره السالکين، سومين اثر درباره آقا محمد بيدآبادي است و شامل مکاتبات آن حکيم مي­باشد که از نسخه­هاي خطي جمع آوري شده است. اين کتاب در دو بخش تنظيم شده است:

زندگي و احوال آقا محمد بيدآبادي، نامه­هاي عرفاني بيدآبادي.

در بخش اول زندگي و احوال آقا محمد بيد آبادي، ميرزا ابوالقاسم گيلاني، سيد ابوالقاسم مدرس خاتون آبادي، احمد همداني، سيد اسماعيل جزايري، سيد جعفر و سيد محمد تهراني کاشاني، شيخ الاسلام شيخ صفر لاهيجي، ملاحسين ساروي مازندراني، سيد صدرالدين کاشف دزفولي، ملا عبدالکريم اشراق بيرجندي، سيد عبدالله دزفولي، عبدالله بيدگلي کاشاني، ميرسيد علي مير محمد صادقي، ملا علي نوري، ملا علي اکبر اژه­اي، اخوند ملا محراب گيلاني، حاجي محمد ابراهيم کلباسي بخشي از اسامي شاگرداني است که نگارنده تاکنون در لابه­لاي نوشته­هاي عالمان بدان­ها دست يافته­ اند.

بيدآبادي در تدريس علوم عقلي و نقلي، توجه خاصي به تربيت نفوس و سير دادن آن­ها به ملکوت داشت و شاگردان زيادي در سايه تعليمات وي مرغ روان خود را از خاکدان طبيعت خلاص کرده به ماوراي حس و ماده راهياب شدند. متاسفانه تعداد کل دانش آموختگان محضر بيد آبادي در هيچ مصدري ذکر نشده است.

در اين بخش به سي نظر از شاگردان وي اشاره شده است. نامه­هاي عرفاني آقا محمد بيدآبادي شامل بيست مکتوب است.

آقا محمد بيدآبادي فرزند آقا محمد رفيع است. پدرش اصالتا مازندراني بوده و به اصفهان کوچيده و در محله بيدآباد ساکن و به بيدآبادي مشهور شده است. آقا محمد در محله بيدآباد اصفهان چشم به جهان گشوده و هم در اين شهر مراتب رشد و کمال را پيموده است. دوران زندگي وي مصادف با سقوط صفويه و انتقال قدرت به افشاريه و پس از آن زنديه بوده است و او در دوران انحطاط زنديه درگذشته است.

زندگي پربار آن مرحوم را مي­توان در سه مرحله خلاصه کرد: اول: مرحله تعليم علوم رسمي. دوم: روي آوردن به عرفان و خودشناسي، سوم: تربيت نفوس مستعده و تدريس علوم يقينيه.

گفتني است، تذکره السالکين (نامه­هاي عرفاني آقا محمد بيد آبادي) تاليف «علي صدرايي خويي» با شمارگان 3000 نسخه و قيمت 30000 ريال از سوي انتشارات چاپ و نشر بين الملل وابسته با سازمان تبليغات اسلامي، منتشر شده است.

 

        

 

 

يكشنبه 9 بهمن 1390 - 9:48


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری