دوشنبه 12 خرداد 1399 - 16:28
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

بابك راكخواه

 

لزوم اتخاذ سياست‌هاي ايجابي و مثبت در امور فرهنگي

 

گفتگو با حجت‌الاسلام سيد اسماعيل حسيني، مدير‌كل امور فرهنگي سازمان تبليغات اسلامي

 

فرا رسيدن سي و سومين سالگرد پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي بهانه‌اي شد تا با حجت‌الاسلام سيد اسماعيل حسيني، مدير‌كل امور فرهنگي سازمان تبليغات اسلامي گفتگوي كوتاهي را انجام دهيم كه در پي مي‌آيد...

 

نقش انقلاب اسلامي در احياء و گسترش فرهنگ ديني و امتداد بيداري اسلامي چيست؟

انقلاب اسلامي ايران را مي‌توان تجلي تحقق قدرت فرهنگي به معناي توانايي نفوذ در رفتار ديگران بدون تهديد و با پرداختن هزينه محسوس به شمار آورد. انقلاب اسلامي ايران از رهگذر تبيين انديشه و آرمان عدالتخواهانه خود درصدد و برآمد كه با روشهاي غير مستقيم به نتيجه دلخواه و مطلوب يعني بيداري اسلامي دست يابد. تاييد ارزشهاي انقلاب توسط جنبش‌هاي آزادي بخش، اشاعه الگوي مردم سالاري ديني، استقبال ملل مستضعف و افزايش اشتياق آنان به نقش آفريني جمهوري اسلامي، صحنه بين‌الملل و شكل دادن به اولويتهاي آنان، جلب و جذب جهان اسلام به شخصيت رهبري، فرهنگ، ارزشها، ساختار سياسي، اعتبار اخلاقي جمهوري اسلامي ايران در زمره مواردي دانست كه جايگاه قدرت فرهنگي را در فرايند استقرار بنيانهاي‌ انقلاب اسلامي‌ايران آشكار مي‌سازد.

انقلاب هايي كه در جوامع مختلف بوجود آمده دلايلي را به دنبال داشته كه از جمله آنها مي توان شكست  اقتصاد جامعه و دولت را عنوان كرد كه موجب بوجود آمدن انقلاب در كشورها را داشته مثلا در كشور روسيه قديم به علت قحطي بود كه انقلاب صورت گرفت ولي اگر انقلاب ايران را در نظر بگيريم به عنوان نمونه در دهه 50 وضعيت اقتصادي ايران با توجه به بالارفتن قيمت نفت وضع معيشتي مردم خوب بود بنابر اين وضعيت اقتصادي نمي تواند موجب انقلاب در ايران شده باشد چرا كه موارد معيشتي و اقتصادي در بين مردم از جمله موارد انقلاب را به دنبال دارد. اگر توجه كنيم مي بينيم حتماً خلائي از نظر فرهنگي بين مردم و حكومت وقت موجود بوده كه حكومت به دنبال اسلام زدايي بود. در جامعه ايراني به دنبال جايگزيني و توسعه فرهنگ شاهنشاهي به جاي فرهنگ اسلامي بود، لذا فشار موجود باعث خلاء و نوعي سرپيچي مردم از مسئولين و تقابل بين مردم و حكومت را به وجود آورد. فرهنگ چيزي نيست كه بتوان آن را پاك كرد و از مردم گرفت.

صاحب نظران معتقدند كه در سال 57 شكل گيري انقلاب برپايه مسائل مذهبي و فرهنگي مردم شكل گرفت چرا كه مردم به اصول اعتقادي خود پاي بند بوده و اين امر موجب شد كه مردم مورد تمرد قرار گرفته و موارد شكل گيري انقلاب را بوجود آورد لذا مردم به صحنه آمدند و باعث شكل گيري انقلاب ايران شد و اين كه به دوران شكل گيري و نهادينه شدن و متولد شدن انقلاب را در برداشت كه اين انقلاب در طول رشد به سوي نهادينه شدن مي رفت و ما در موارد مختلف مي بينيم كه مردم از دولت مي خواهند كه به مسئله عفاف و حجاب، مسائل فرهنگي اخلاقي و اجتماعي توجه داشته و اين مسائل براي مردم  به مراتب مهمتر از خيلي موارد ديگر است و آنقدر كه اين مسائل مدنظر است مسائل اقتصادي در رتبه پايين تر قرار دارد.

وظيفه نسل امروز در پاسداري از ارزش‌هاي انقلاب اسلامي چيست؟

جوانان بايد با درك مقتضيات زمان، الويت خود را برنامه‌ريزي كنند و اصلاح فرهنگي جامعه و نهادينه كردن آن مطابق با نيازهاي توسعه فرهنگي در جامعه ديني قرارداد و سياست فرهنگي برگرفته از جهان بيني و انسان شناسي اسلامي بر اساس احترام به كرامت انساني، سرشت معنوي بشر، خير خواهي، كمال جويي، آرمان‌طلبي، استقلال‌گرايي، آزادي‌خواهي، عزت نفس و قدرت ايمان را محور فعاليت‌هاي خود قرار دهد در اين زمينه مي‌توان به اهداف فرهنگي انقلاب اسلامي در پرتو اين سياستها اشاره كرد.

اتخاذ سياست‌هاي ايجابي و مثبت در امور فرهنگي، هنري و اجتماعي و ايجاد مصونيت براي افراد جامعه و اهتمام به جانبه رحمت و جامع‌نگري و دود انديشي و شور و مشورت و پرهيز از خشونت و شتابزدگي و يكسو نگري و احترام گذاشتن به قانون و نظم عمومي در دفاع از حرمت قانون و حقوق اشخاص.

گسترش زمينه مشاركت و مباشرت مردم در امورفرهنگي و علمي و همچنين حمايت از فعاليت و اقدامات غير دولتي به منظور همگاني شدن فرهنگ و توسعه امورفرهنگي و همچنين اهتمام و اقدام همه جانبه به منظور شناخت نيروها و نيازها و مقتضيات نسل جوان كشود فراهم آوردن زمينه‌هاي مناسب و مساعد براي تكامل و تعالي شخصيت علمي و عقيدتي جوانان و مسئوليت پذيري و مشاركت هرچه بيشتر آنان در عرصه مختلف جيات فردي و اجتماعي.  انقلاب اسلامي توانست به باز سازي تمدن اسلامي براساس تبيين اصول ديني و ارزشي و تقويت فضاي عمومي و جامعه مدني اسلامي و ارتقاي آگاهي‌هاي ديني و سياسي جهان اسلام مبادرت ورزد.

كلام آخر اينكه اين انقلاب بر اصل سه محور به پيروزي رسيد آن هم اعتقاد مردم به خدا و رهبر جامعه كه همان ولايت مطلقه فقيه است و حدت همه مردم بود. وظيفه همه ماست كه در راستاي اين سري از انقلاب اسلامي كه ميراث هزان شهيد قبل و بعد از انقلاب است پاسداري كنيم.

خاطره‌اي از روز‌هاي انقلاب بيان كنيد؟

اين حقير هم مثل همه مردم در كليه حركت‌هاي مردمي شركت مي‌كردم و سعي هم داشته‌ام كه هميشه همراه با خانواده باشم. فرزند بزرگم كه الان خودش داراي فرزند و خانواده مي‌باشد در آن دوران يك سال بيشتر نداشت در يكي از حركتهايي كه به ضد رژيم شاهنشاهي كه شركت كرده بوديم ايشان به جاي اينكه بگويد مرگ بر شاه چون هنوز توانايي سخن گفتن نداشت مي‌گفت "مرگ بر كاه" به هر حال گارديها گاز اشك آور زدن و سيد محسن خيلي اذيت شد و شروع به گريه كردن نمود كه بعضي از دوستاني كه آنجا بودن به من اعتراض كردند كه چرا اين بچه را آورده‌ايد كه عرض كردم چون ادامه اين انقلاب به دست اين افراد است. امروز كه 32 سال از آن زمان مي‌گذرد و خداي‌شكرهم من و هم فرزندم در خدمت به انقلاب هستيم.

 

شنبه 8 بهمن 1390 - 8:44


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر