دوشنبه 16 تير 1399 - 23:5
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

اميد زماني

 

مومني شريف؛با فقدان نظريه ادبيات هنر اسلامي مواجهيم

 

گزارش رونمايي کتاب «شيري در قفس 902» در بيرجند   

 کتاب «شيري در قفس 902» همزمان با آغاز برنامه‌هاي سومين سوگواره ملي 72 راوي آسمان با حضور محسن مؤمني؛ رئيس حوزه هنري کشور، قهرمان رشيد؛ استاندار خراسان جنوبي، مهدي حبيبي؛ رييس حوزه هنري استان خراسان جنوبي، خانواده اين شهيد و جمعي از دوستان و همرزمانش در بيرجند رونمايي شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي محسن مومني شريف ؛ رييس حوزه هنري در اين مراسم اظهار داشت: تاکنون به حوزه نظريه ادبيات و هنر اسلامي پرداخته نشده و از اين جهت ادبيات کشور دچار آسيب شده است. در شرايط فعلي در چهارچوب اصول و چشم انداز، اين ادبيات را مي‌توان تبيين کرد. اين امر را با استفاده از کارهاي انجام شده تاکنون مي‌توان اجرايي کرد.

رئيس حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي کشور اضافه کرد: اين در حالي است که کارهاي انجام شده بايد به گونه اي طراحي شود که نسبت به آينده انقلاب و آرمان‌هاي تعريف شده براي انقلاب اسلامي، ادبيات و هنر اسلامي مورد بي توجهي قرار نگيرد.

وي با اشاره به کتاب «شيري در قفس902» مجموعه شعرهاي شهيد احمد زارعي؛ عنوان کرد: اين شهيد در اشعار خود به نظريه ادبيات و هنر اسلامي اهتمام ويژه‌اي داشته و اميدواريم پس از شهادت ايشان نيز دوستان اين شهيد در اين حوزه همکاري کنند.

مومني با اشاره به اهميت اين موضوع در ادبيات کشور، تصريح کرد: به دليل اينکه کشور در فقدان نظريه ادبيات هنر اسلامي هر روز متوجه ضرر و زيان‌هايي مي‌شود، بايد رسيدگي به اين حوزه در دستور کار متوليان هنر کشور قرار گيرد.

اين مدير فرهنگي ادامه داد: در اين راستا نظريه‌هاي جديد ترجمه شده‌اي هر روز وارد کشور مي‌شوند که اين امر استعدادهاي درخشان و استعدادهاي برتر هنري ايران را کمرنگ کرده و موجب غفلت مسئولان از اين افراد مي‌شود.

رئيس حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي در پايان يادآور شد: شهداي گمناي در کشور وجود دارند که مانند شهيد احمد زارعي در راستاي تبيين و معرفي ادبيات هنر اسلامي اقدام کرده اند، که بايد شناسايي و به جامعه معرفي شوند.

قهرمان رشيد؛ استاندار خراسان جنوبي نيز در اين مراسم با ابراز خرسندي از فعاليت‌ حوزه هنري در زمينه تدوين مجموعه اشعار شهيد احمد زارعي، اظهار داشت: شعرا، هنرمندان و نويسندگان با تاسي از اين شهيد، بايد آثار خود را در راستاي تقويت ارزش‌هاي اسلامي، انساني و توحيدي خلق کنند.

وي همچنين تقويت ولايت فقيه را از ديگر ويژگي‌هاي نويسندگان و هنرمندان عنوان کرد و بيان داشت: شهداي انقلاب اسلامي همچون شهيد زارعي در آن مقطع حساس ازانقلاب اسلامي ضمن حفظ بصيرت درجهت تقويت اصل مترقي ولايت فقيه از هيچ تلاشي فروگذار نکردند.

استاندار خراسان جنوبي اضافه کرد: با توجه به آثار خلق شده از سوي شهداي انقلاب مسائلي از قبيل ولايت فقيه و هشت سال دفاع مقدس به عنوان نقطه عطفي در تاريخ ايران به شمار رفته که بايد بيش از پيش تقويت و در جامعه تبيين شوند.

رشيد خواستار نقد سازنده از هنرمندان شد و تصريح کرد: براي مقايسه انسان‌ها، شرايط زمان و مکاني که در آن زندگي کردند بايد در نظر گرفته شود و انسان‌ها در مقام نقد ضمن رعايت انصاف نبايد از دايره فتوت وجوانمردي خارج شوند که شهيد زارعي در اين راستا به عنوان الگويي براي براي جوانان و نويسندگان جوان مطرح شده است.

استاندار خراسان جنوبي با اشاره به شخصيت شهيد احمد زارعي، اظهار داشت: اين شهيد بزرگوار داراي بصيرت زياد و وابسته به خلق و خوي اسلامي و انساني بوده است.

در ادامه اين مراسم مهدي حبيبي؛ رييس حوزه هنري استان خراسان جنوبي نيز در سخناني گفت: اين کتاب مجموعه‌اي از سروده‌هاي احمد زارعي است، که پس از شهادتش توسط دو تن از دوستانش، محمد حسين جعفريان و محمد کاظم کاظمي جمع آوري و توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

حبيبي با اشاره به زندگي اين شهيد، تصريح کرد: شهيد احمد زارعي در اواخر سال 64 کارشناسي خود را به اتمام رساند و براي اولين بار در سال 65 در جنگ تحميلي شيميايي شده است.

به گفته وي اين شهيد در اسفند 66 در منطقه حلبچه براي باري ديگر شيميايي شد و به دليل وضعيت وخيم جسمي از تحصيل در مقطع کارشناسي ارشد بازماند، تا اينکه در 19 دي 1372 به شهادت رسيده است.

حبيبي در خصوص برگزاري سوگواره ملي 72 راوي آسمان نيز تصريح کرد: اين سوگواره براي اولين بار به صورت ملي در استان برگزار و از منابع استاني تامين هزينه شده است.

رئيس حوزه هنري خراسان جنوبي در پايان يادآور شد: بالغ بر شش هزار و 500 اثر هنري در قالب شعر،عکس، پوستر، فيلم و نمايش راديويي به دبيرخانه اين سوگواره ارسال شده است.

 

شنبه 8 بهمن 1390 - 8:33


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری