پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 12:8
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

سيدرضا آباقي

 

فرازهايي از زندگاني حضرت رسول اکرم (ص)

 

 

نام کتاب: فرازهايي از زندگانيحضرت رسول اکرم (ص)

تهيه و تدوين: موسسه البلاغ

شرکت چاپ و نشر بين الملل

نوشته حاضر، به منظور طرح و بررسي روش­هاي مهم و اساسي زندگي شريف پيامبر اکرم (ص)، به گونه­اي گزيده و مختصر، به رشته تحرير درآمده است. مشوق البلاغ در اين حرکت فرهنگي، نياز شديد نسل حاضر به آگاهي و شناخت سيره پشتوايان دين، به ويژه شخص رسول اکرم (ص) است. در اين اثر کوشش شده است تا شيوه­هاي اصلي و برجسته «شخصيت»، «رفتار» و «موقعيت اجتماعي» آن حضرت، قبل و بعد از بعثت و از زاويه­هاي مختلف «دعوت به حق»، «تشکيل حکومت»، «منزلت فردي در متن جامعه»، «دعوتگر رسالتي الهي» و سرانجام «رهبري براي امت اسلام» در حد توان و امکان مورد بررسي قرار گرفته است.

اين بررسي در سه مرحله انجام مي­شود.

الف) زندگي رسول اکرم (ص) در مکه مکرمه قبل و بعد از بعثت.

ب) زندگي آن حضرت در مدينه منوره، هم زمان با عهده­داري امر خطير رهبري سياسي – اجتماعي .

ج) شخصيت پيامبر خدا (ص) به لحاظ شيوه عبادي – رفتاري نسبت به مبدا کمال، خانواده و جامعه خويش.

«موسسه البلاغ» تاکنون توانسته شرح حال و زندگي نامه پيامبر (ص) و ائمه معصومين (ع) را به صورت فشرده و مختصر و با بياني ساده و روان به زبان عربي منتشر کرده است.

ضرورت چنين اقدام به جا و شايسته­اي به زبان فارسي، شرکت چاپ و نشر بين الملل/ سازمان تبليغات اسلامي را براي چاپ به همت گماشته است.

اين کتاب با عناوين اصلي، رسول اکرم (ص) قبل از بعثت، رسول اکرم (ص) بعد از بعثت، حکومت اسلامي در مدينه (اجراي صيغه برادري و زندگي براساس آن)، سياست نظامي پيامبر (ص)، افق­هاي تازه، زماني که نصرت خداوند و پيروزي، فرا رسد!، بيعت فرخنده غدير خم، شخصيت رسول اکرم (ص)، رابطه پيامبر با خداي متعال، جنبه اجتماعي شخصيت رسول اکرم (ص)، سخنان درخشان (1)، سخنان درخشان (2)، سخنان درخشان (3) و پرتوي از احاديث رسول اکرم (ص) تنظيم شده است.

زندگي نامه رسول اکرم، کتاب قطور و بزرگي را تشکيل مي­دهد. از اين رو تلخيص و عرضه آن در چند صفحه محدود و اندکي، کار آساني نخواهد بود. همچنين زندگي اين انسان برگزيده، روشنگر شکوه، عظمت و اعجازي است که در تاريخ بشريت نظير ندارد و در برگيرنده مظاهر گوناگوني از قبيل پيروزي و کاميابي، پرهيزکاري و خضوع، بيم و اميد، قهرماني و رنج است.

موسسه البلاغ تصميم گرفته از آنجا که آموختن راه و رسم زندگي رسول اکرم (ص) و امامان اهل بيت (ع)، نخستين وسيله براي شناخت مقاصد و مفاهيم عاليه اسلام به شمار مي­رود، بهتر آن است که مجموعه – خاندان پيامبر (ص) – شيوه و روش چهارده معصوم (ع) را در بر خواهد داشت. از زندگينامه رسول اکرم (ص) شروع مي­شود و با تدوين زندگينامه امام دوازدهم حضرت ولي عصر (عج)، به پايان خواهد رسيد.

موسسه «دارالتوحيد»، اکنون «موسسه البلاغ» خوانده مي­شود،  به ياري خداي متعال و لطف و توفيق آن ذات اقدس، نشر فرهنگ اسلامي براي استفاده عموم مسلمانان آن را بر عهده گرفته است. دست اندرکاران، علاقه زيادي دارند که فکر و فرهنگ اسلامي در سطحي وسيع و فراگير، منتشر شود. لذا مفاهيم اسلامي به سبکي ساده و آسان به صورت قابل فهم و از طريق شماره­هاي پي در پي و مربوط به هم، در دسترس علاقمندان قرار مي­گيرد.

گفتني است، حضرت رسول اکرم (ص) تهيه و تدوين موسسه البلاغ  از سوي انتشارات چاپ و نشر بين الملل منتشر شده است.       

 

 

 

چهارشنبه 5 بهمن 1390 - 10:52


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری