سه‌شنبه 13 خرداد 1399 - 15:29
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اميد زماني

 

كتابشناسي كتب منتشر شده در انتشارات اميركبير با موضوع تاريخ و جغرافيا

 

كتابشناسي كتب منتشر شده در انتشارات اميركبير با موضوع تاريخ و جغرافيا

 

علم در تاريخ (جلد اول و دوم)

نويسنده: جان برنال

مترجم: حسين اسدپور پيرانفر, کامران فاني

نوبت چاپ: دوم، 1380

معرفي كتاب: علم در تاريخ کتابي است در چهار جلد که جلد اول و دوم شامل بحث پيرامون پيدايش علم ‌و انقلاب‌هاي علمي و صنعتي است. بررسي علوم زيستي در قرن جديد همراه با بحث پيرامون زمينه و نقش تاريخي علوم انساني و فلسفه، در جلد سوم و چهارم اين اثر صورت گرفته است.

 

علم در تاريخ (جلد سوم و چهارم)

نويسنده: جان برنال

مترجم: حسين اسدپور پيرانفر ـ کامران فاني

نوبت چاپ: دوم، 1380

معرفي كتاب: علم در تاريخ کتابي است در چهار جلد که جلد اول و دوم شامل بحث پيرامون پيدايش علم ‌و انقلاب‌هاي علمي و صنعتي است. بررسي علوم زيستي در قرن جديد همراه با بحث پيرامون زمينه و نقش تاريخي علوم انساني و فلسفه، در جلد سوم و چهارم اين اثر صورت گرفته است.

 

شيخ فضل‌الله نوري و مشروطيت

نويسنده: مهدي انصاري

نوبت چاپ: 1387

معرفي كتاب: هدف نگارنده در اين کوشش، تحقيقي در خط‌مشي فکري، نقش مؤثر شيخ فضل‌الله در مراحل مختلف جنبش مشروطيت، مروري بر باورهاي فقهي و استنباطات اجتهادي و اصولي وي و ديگر مجتهدان هم‌عصر او در عراق و ايران در مورد حاکميت نظام جديد و مشروطيت در برخورد با شريعت است، که بر آن اساس حرکت «مشروعه‌خواهي» پي‌ريزي شد.

 

عصر امپراتوري ۱۸۷۵ـ۱۹۱۴ م

نويسنده: ا. ج. هوبز باوم

مترجم: علي‌اکبر مهديان

نوبت چاپ: اول، 1382

معرفي كتاب: کتاب فوق به بررسي تحليلي تاريخ جهان در حد فاصل سال‌هاي ۱۸۷۵ـ ۱۹۱۴ م. پرداخته است. اين کتاب که در واقع جلد سوم از مجموعة چهار جلدي مؤلف را شامل مي‌شود با ريشه‌يابي بحران‌ها و جنگ‌هاي قرن بيستم درصدد دستيابي به علل اساسي و بنيادين مسائل عمدة بين‌المللي از زمان شکل‌گيري کشور يکپارچة آلمان و حوادث بعد از آن در عرصة اروپا و جهان است. تأکيد نويسنده بر واقعيات و آمارهاي موجود از آن مقطع زماني و تلاش براي جامع نگريستن به ابعاد مختلف جوامع فصل‌بندي‌هاي متناسب را براي کتاب پديده آورده است.

 

شهر، سياست و اقتصاد در عهد ايلخانان

نويسنده: سيدابوالفضل رضوي

نوبت چاپ: اول، 1388

معرفي كتاب: پژوهش‌هايي که پيرامون اوضاع سياسي و اقتصادي عصر ايلخانان صورت گرفته، اغلب با رويکرد پيشيني و تحت تأثير عملکرد مغول‌ها در دوران تهاجم، عهد ايلخاني را عصر انحطاط حيات اقتصادي ـ اجتماعي مي‌دانند و معمولاً با رهيافت سياسي و نظامي صرف به تحولات اين عصر مي‌نگرند. اين اثر با در نظر داشتن تأثير دوران هجوم مغول بر چگونگي ساختار حيات شهري عصر ايلخانان، ميان دوره هجوم و عصر حکومت‌گري مغول‌ها فرق مي‌گذارد و وجوه ساختاري شهر، سياست و اقتصاد را در پرتو ملاحظات خاص عهد ايلخانان بررسي مي‌نمايد.

 

شناسايي منابع و مآخذ تاريخ ايران

نويسنده: عزيزالله بيات

نوبت چاپ: دوم، 1383

معرفي كتاب: اين اثر در دنباله جلد قبلي مآخذ و منابع تاريخ ايران را از دورة صفويه تا عصر مشروطه پيگيري مي‌کند. فصل اول منابع و مآخذ اصلي تاريخ اين دوران، فصل دوم منظومه ها، فصل سوم سفرنامه‌ها، فصل چهارم سلسله صفويه، فصل پنچم سلسله افشاريه، فصل ششم سلسله زنديه، فصل هفتم قاجاريه.

 

سيري در تاريخ ايران بعد از اسلام

نويسنده: آن. ك. س. لمبتون

مترجم: يعقوب آژند

نوبت چاپ: 1385

معرفي كتاب: اين کتاب پژوهشي در مورد تاريخ ايران از دورة سلاجقه تا عهد قاجار مي‌باشد. اين پژوهش ابتدا ساخت دروني امپراتوري سلجوقي، جريان‌هاي اجتماعي و اقتصادي در تاريخ ايران، مناصب ديوان‌سالاري و فروپاشي جامعة ايران در سده‌هاي هيجده و نوزده ميلادي را مورد بررسي قرار داده است. در ادامه نيز تجارت ايران در اوايل قرن نوزدهم ميلادي و واقعة رژي را که درآمدي بر انقلاب مشروطيت است، بيان مي‌دارد.

 

سياست و خردمندي (خاطرات تاريخي ـ سياسي دکتر علي شريعتمداري)

نويسنده: علي شريعتمداري

نوبت چاپ: اول، 1388

معرفي كتاب: کتاب سياست و خردمندي تأمل و نگاهي ژرف به زندگي سياسي ـ اجتماعي و خاطرات مبارزاتي دکتر علي شريعتمداري، استاد صاحب‌نام و باسابقه دانشگاه است. در خلال مرور يادها و خاطرات اين استاد با گوشه‌هايي از رويدادهاي سياسي ايران آشنا مي‌شويم که در بستر تاريخ اين سرزمين پديد آمدند و زمينه‌ساز بزرگ‌ترين رويداد سياسي و تاريخي ايران يعني انقلاب اسلامي شدند. در پايان کتاب حاضر، تصاويري از دکتر شريعتمداري در قالب يک آلبوم به خوانندگان گرامي عرضه شده است.

 

سرگذشت گاندي

نويسنده: تايا زينكين

مترجم: علي شريفي

نوبت چاپ: چهارم، 1389

معرفي كتاب: کتاب مروري است بر زندگاني مهاتما گاندي از کودکي تا ازدواج و سفر به انگليس و افريقاي جنوبي و مبارزات او در هند و افريقاي جنوبي و نيز مبارزه عليه‌استعمار انگليس و بالاخره ترور او توسط يک جوان هندو.

 

 

سربازان مزدور ـ سرگذشت ممالک

نويسنده: جان باگت گلاب

مترجم: مهدي گلجان

نوبت چاپ: 1386

معرفي كتاب: شايد بديهي بودن حقانيت مماليک دليل خوبي است تا ما در افکار و عقايد ايشان بازنگري نماييم. علاقه شخصي مضاعف من به مماليک حقيقتاً بدان جهت است که آن‌ها در ظهور و سقوط امپراتوري خود، ما را با تاريخ مکتوب روشن و مفيدي مواجه مي‌سازند، تاريخي که شامل حوادث مهم و زيادي است. حوادثي که به زحمت مي‌توان وجود آن‌ها را نزد ديدگان امروزي ما در کشورهاي غربي باور کرد و به رسميت شناخت. بايد بدانيم که پيشداوري و تعصب روي مليت‌ها و عقايد مذهبي، ما را از دستيابي به تجربيات تاريخي زيادي محروم مي‌نمايد، تجربيات و موضوعاتي که مي‌تواند راهنماي ما در حل مشکلات جامعه خودمان باشد.

 

سالاري از ملک جم

نويسنده: زهرا جمالي

نوبت چاپ: اول، 1379

معرفي كتاب: اين کتاب داستان زندگي ميرزاتقي‌خان اميرکبير، وزير باوجدان و کاردان دربار ناصري را با نثري ساده و زباني شيوا براي مخاطبان نوجوانش بيان مي‌کند. در اين کتاب خوانندگان با کارشکني‌ها و توطئه‌هايي که در مسير اقدامات اميرکبير ايجاد شد و در نهايت به شهادت وي منجر گرديد، آشنا مي‌شوند.

 

زن در تاريخ‌نگاري صفويه

نويسنده: عباسقلي غفاري فرد

نوبت چاپ: 1387

معرفي كتاب: در زمينه نقش و حضور زنان در تاريخ صفويه، داده‌ها محدود، مبهم و حتي ناچيز است. بنابراين در ارتباط با موضوع اين کتاب، تلاش شده است هرجا که سخن از زن گفته شده، از آن سود بجوييم و تصويري از زن در تاريخ صفويه، هرچند با تکيه بر زنان مشهور و خاندان سلطنتي ارائه دهيم. تاريخ‌نگاري دورة صفويه عموماً متوجه شخص پادشاه است و بيشتر به شرح حوادث و رويدادهايي مي‌پردازد که فرمانرواي صفوي به‌طور مستقيم و غيرمستقيم و به نوعي در آن‌ها دخيل بوده است.

 

روش تحقيق و پژوهش علمي در تاريخ

نويسنده: جواد هروي

نوبت چاپ: 1389

معرفي كتاب: اين کتاب پاسخگوي سؤالات بسياري از دانشجويان و محققان پهنه علوم انساني به‌ويژه تاريخ در عرصه تحقيق، پژوهش و نگارش مقالات، کتب و پايان‌نامه‌هاي فوق‌ليسانس و دکتري مي‌باشد. نويسنده با تکيه بر تجربيات چندين ساله خويش و همکاران در عرصه نگارش کتب تاريخي و تدريس روش تحقيق در تاريخ و با استفاده از نگرش‌هاي تمامي اصحاب نظر و قلم، تلاش کرده است تا بتواند اسلوب علمي و تمهيدات لازم در يک تحقيق با مشخصه‌هاي علمي و مقبول روز دنيا را به خوانندگان فهيم ارائه دهد.

 

روزنامة خاطرات اعتمادالسلطنه

نويسنده: ايرج افشار

نوبت چاپ: ششم، 1385

معرفي كتاب: يادداشت‌هاي خواندني و پر فايده (اعتمادالسلطنه) سياستگر دانش اندوخته دورة ناصري از اسناد فوق‌العاده بااهميت عصر خود و از مآخذ مستندي است که اخبار مربوط به مملکت‌داري و آداب مخصوص دستگاه سلطنت ناصرالدين شاه را در اختيار ما مي‌گذارد. اين کتاب به همت استاد فقيد، ايرج افشار و با گذشتن از صافي حساس دقت نظر وي تدوين يافته است.

 

روزنامه اخبار مشروطيت و انقلاب ايران

نوبت چاپ: 1389

نويسنده: ايرج افشار

معرفي كتاب: اين کتاب روزشمار وقايع دوران مشروطيت همچون نقش شخصيت‌هاى سياسى ـ مذهبى، نقش دولت‌هاى بزرگ در وقايع مشروطيت و تحصن در سفارت روسيه و عثمانى را به شکل خلاصه مورد بررسى قرار داده است. در پايان کتاب ۷۵ قطعه عکس از دوران آزادى فکر، آغاز نهضت مشروطه‌طلبى، استبداد صغير و انقلاب مشروطيت ارائه شده است.

 

ديوانسالاري در عهد سلجوقي

نويسنده: كارلا كلوزنر

مترجم: يعقوب آژند

معرفي كتاب: اين کتاب پژوهشي است در امور ديواني و وزارت در عهد سلجوقيان که عصر تکوين و تکامل ديوان‌سالاري عريض و طويل با ريشه‌هاي عميق تاريخي است. اين ديوان‌سالاري در ادامة روند خويش با ايرانيان مسلمان اين دوره پيوند خورده است. اين کتاب به بررسي مسئلة حکومت به‌طور اعم و نهاد وزارت به‌طور اخص در سرزمين‌هاي مرکزي امپراتوري سلجوقي (ايران و عراق)، از زمان ورود طغرل بيگ به بغداد تا زمان مرگ آخرين حاکم سلجوقي در عراق مي‌پردازد.

 

دو سفرنامه از جنوب ايران در سالهاي ۱۲۵۶ـ۱۳۰۷

به تصحيح و اهتمام: سيدعلي آل داود

نوبت چاپ: دوم، 1377

معرفي كتاب: کتاب حاضر شامل دو سفرنامه است که اولي را يکي از ديوانيان عصر محمد شاه قاجار نوشته و طي آن توصيفات جغرافيايي دقيق و قابل استنادي را بيان داشته که حاکي از اطلاعات وسيعي است که نامبرده در دوران مأموريت خود کسب کرده است. سفرنامة دوم اثر محمدحسن ميرزا مهندس و علي‌خان مهندس است که هردو از مهندسين عصر ناصري و از فارغ‌التحصيلان دارالفنون بوده‌اند. در مجموع اين کتاب اثري جذاب و خواندني و در عين حال مستند به مدارک و شواهد صحيح است.

در قلمروي خانان مغول

نويسنده: آنه ماري شيمل

نوبت چاپ: 1389

معرفي كتاب: کتاب حاضر در ابتدا به بررسي زندگي شش فرمانرواي مقتدر مغول در طول تقريباً ۱۸۰ سال از بدو تأسيس اين سلسله مي‌پردازد. دوراني که در واقع دوران شکوه، جلال و اقتدار اين خاندان بود. در ادامه نيز ۱۵۰ سال (دوران پاياني سلسله مغول) و زندگي فرمانروايان اين دوره که در واقع دوران افت و افول اين سلسله مي‌باشد مورد بررسي و واکاوي قرار مي‌گيرد. از جمله مواردي که در اين کتاب از سلسله مغول بررسي شده مي‌توان به اين موارد اشاره نمود: روابط ديپلماتيک، مشاغل، نظام ارتش، اقتصاد، تجارت، اوضاع مذهبي، رسوم مذهبي، زندگي روزمره و اجتماعي، بناهاي تاريخي، زبان‌هاي رايج مردمي و…

 

 

دانشگاه زيتونه

نويسنده: طاهر معموري

مترجم: زهرا خسروي

نوبت چاپ: اول، 1378

معرفي كتاب: کتاب حاضر دربارة تاريخ فرهنگ و علوم اسلامي از آغاز سده هفتم هجري قمري تا آغاز سده سيزدهم در شمال افريقاست که در دانشگاه زيتونه متجلي شده بود. با توجه به اطلاعات کم بيشتر مردم نسبت به مسلمانان شمال افريقا مطالعه اين کتاب مي‌تواند مؤثر باشد.

 

داستان دو انقلاب ۱۹۱۷ روسيه از نگاه گردانندگان آن

نويسنده: د. س. آنين

مترجم: فتح‌الله ديده‌بان

معرفي كتاب: کتاب حاضر مجموعه‌اي از خاطرات بزرگان احزاب مختلف و متعدد چپ و راست در سال ۱۹۱۷ روسيه مي‌باشد که هرکدام براي خود نقش فعالي را در جريان حوادث قائل شده و ديگران را به ارتکاب اشتباهات عمدي و يا غيرعمدي، حتي خيانت متهم کرده‌اند.

 

داريوش و پارس‌ها (تاريخ فرهنگ ايران در دوره هخامنشيان)

نويسنده: والتر هينتس

مترجم: عبدالرحمن صدريه

نوبت چاپ: دوم، 1385

معرفي كتاب: در اين کتاب اطلاعات تاريخي، نتيجه‌گيري‌هاي دقيق علمي، تصاوير رنگي و بسيار زيباي آثار باستاني در کنار ترجمه دلنشين مرحوم صدريه اثري مرجع و معتبر آفريده است و همچنين تحقيقات و آثار پروفسور هينتس براي تمام علاقه‌مندان به تاريخ ايران باستان از اهميت خاصي برخوردار است.

 

خليج‌فارس از ديرباز تاکنون

نويسنده: احمد اقتداري

نوبت چاپ: 1389

معرفي كتاب: تحقيق حاضر مجموعه‌اي است از مطالبي درخصوص آداب و رسوم، تجارت، کشتيراني، وضعيت سياسي و حکومتي، مسائل جغرافيايي و اوضاع اجتماعي، راه‌ها و خطوط ارتباطي، مداخلات انگلستان و روسيه در خليج‌فارس، اثرات انقلاب مشروطيت در خليج‌فارس و… که مؤلف در اين اثر سعي کرده با تحقيقي جامع اين مباحث را مورد تدقيق و مداقه قرار دهد.

 

 

امريکا‌شناسي- فراز و فرود يک امپراتوري

نويسنده: پروفسور حميد مولانا

نوبت چاپ: اول-1390

تعداد صفحات: 289

معرفي كتاب: شناخت دنياي جديد و وضعيت کنوني و آينده‌اي که در پيش دارد، يکي از ضروري‌ترين موضوعاتي است که، بايد مورد کندوکاو قرار گيرد. امريکا شايد بيش از هر کشور ديگر، امروز نماد و نشانه‌ي تمدن غرب و نظام جديد سرمايه‌داري است. از طرفي، براي بيشتر مردم دنيا، ايالات متحده امريکا تصويري ذهني، و نه واقعي و حقيقي است. اين کتاب مي‌کوشد تا امريکا را آنگونه که حقيقتا هست، معرفي کند نه آنگونه که ما تصور کرده و حدس مي‌زنيم. به يقين تجربه‌ي تدريس، پژوهش و بيش از نيم قرن زندگي نويسنده در امريکا، مي‌تواند چشم‌اندازهاي جديدي را فرا روي خوانندگان قرار دهد.

 

ايران در اوايل عهد ايلخانان (رنسانس ايراني)

نويسنده: جورج لين

مترجم: سيد ابوالفضل رضوي

معرفي كتاب: در نگاه مؤلف کتاب، دهه‌هاي آغازين حکومت ايلخانان، دگرگوني‌هايي را در جامعه ايراني ايجاد کرد که در دوران اسلامي بي‌سابقه بوده است. در قرن هفتم هجري، عصري که اصطلاحاً دوره فاجعه ناميده شده است، ايران به عنوان يک کانون فکري و فرهنگي در سطح منطقه ظاهر شده و نقش سياسي پررنگي را در غرب آسيا بر عهده گرفت. در پي غارتگري‌هاي اسلاف هولاکو، ورود وي نه به عنوان يک فاتح، بلکه به عنوان يک منجي قلمداد مي‌شد و با استقبال عمومي همراه بود. در اوايل عهد ايلخانان حيات فرهنگي و ادبي ايران دچار تحول اساسي شد و نوعي نوزايي را از سرگذارند که در کتاب حاضر با عنوان رنسانس از آن ياد مي‌شود. در اين عهد اقتصاد و جامعه و فرهنگ دگرگوني‌ بنيادين حاصل شد و هويت ايراني رنگ و رويي ديگر يافته است.

 

اسکارن ها و کانسارهاي اسکارني با نگاهي ويژه به اسکارن هاي ايران

نويسنده: فريده حلمي

معرفي كتاب: کتاب اسکارن ها و کانسارهاي اسکارني کتابي تخصصي و مرتبط به علوم زمين است. اسکارن ها و کانسارهاي اسکارني به واسطه جذابيتهاي علمي و ارزش تجاري و اقتصادي مواد معدني هميشه مورد توجه کارشناسان زمين شناسي و معدن بوده و هست. طلا، آهن، مس، تنگستن، قلع، سرب – روي، گارنت و لاستونيت از جمله فلزات و کاني هاي صنعتي هستند که امکان دستيابي به آنها از طريق کانسارهاي اسکارني وجود دارد. تعاريف، کاني شناسي، کاني سازي، تکوين و پيدايش، طبقه بندي، پي جويي، ارتباط با ساير کانسارها و سرانجام پراکندگي اسکارن ها در ايران از جمله موضوعات مورد بحث اين کتاب است. در تدوين و نگارش کتاب حاضر سعي بر آن بوده که با بهره گيري هرچه بيشتر از جديدترين کتب و مقالات منتشر شده حتي المقدور اثري جامع در زمينه اسکارن ها به زبان فارسي در اختيار علاقه مندان قرار گيرد. خواننده محترم براي استفاده بهينه از مباحث مطرح شده در اين کتاب نيازمند آشنايي کافي با علوم زمين است.

 

سياست و خردمندي

نويسنده: علي شريعتمداري

گردآورنده: علي محمد گودرزي

معرفي كتاب: بررسي رويدادها و جريان هاي سياسي نيم قرن اخير و ترسيم روشن و مستندي از زواياي پنهان تاريخ معاصر ايران، به ويژه دوران بيست و پنج ساله بين کودتاي ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و پيروزي انقلاب اسلامي، يک ضرورت مهم فرهنگي اجتماعي است. کتاب سياست و خردمندي تأمل و نگاهي ژرف به زندگي سياسي – اجتماعي و خاطرات مبارزاتي دکتر علي شريعتمداري، استاد صاحب نام و باسابقه دانشگاه است. در خلال مرور يادها و خاطرات اين استاد با گوشه هايي از رويدادهاي سياسي ايران آشنا مي شويم که در بستر تاريخ اين سرزمين پديد آمدند و زمينه ساز بزرگترين رويداد سياسي و تاريخي ايران يعني انقلاب اسلامي شدند. در پايان کتاب حاضر، تصاويري از دکتر شريعتمداري در قالب يک آلبوم به خوانندگان گرامي عرضه شده است.

 

مضامين حماسي در متن هاي ايران باستان و مقايسه آن با شاهنامه فردوسي

نويسنده: ژيلا ده بزرگي

معرفي كتاب: روايتها و داستانهاي کهن ايراني يادگاري از گذشته تاريخ ايران است. اين روايتها بر مبناي معاني ژرف و عميقي استوارند که از انديشه ها، باورها و تمايلات مردم باستان سرچشمه مي گيرند. با دستيابي به مضامين روايتها تصويري از انسان کهن را مي بينيم که براي تحقق بخشيدن به برخي از آرمان هايش با رويدادهايي روبرو مي شود و مبارزاتي را انجام مي دهد. در متن هاي باستاني چون اوستا و پهلوي، اشارات و داستانهاي کوتاه رزمي بسياري ديده مي شود. مضامين موجود در متن کهن نشان دهنده سير صعودي تمدن بشر به سوي آينده است. شمار زيادي از اين مضامين کاملا رزمي هستند. در انتقال داستان هاي کهن از گذشته به آينده، مضامين آنها شکل هاي متفاوتي مي يابد: ثبات، نوزايي، حذف، دگرگوني. اما نامداران حماسه ساز بدون دگرگوني نقش ثابتي را در داستان هاي کهن و حماسي بر عهده دارند. در اين کتاب با بهره گيري از متن هاي موجود ايران باستان و تواريخ نخست اسلامي و شاهنامه فردوسي، مضامين حماسي با بن مايه هاي باستاني از داستان هاي کهن استخراج گرديد و با نمونه هاي مشابه در شاهنامه سنجيده شده و شباهت ها، تفاوت ها، افزوده ها و کاستي ها نمايان گرديده است.

 

عمان

نويسنده: ناصر كرمي

معرفي كتاب: مجموعه جهان ما شامل کتابهايي است که به طور مختصر اما کاربردي و مفيد به معرفي کشورهاي جهان مي پردازد. هر کدام از کتابهاي اين مجموعه افزون بر آنکه مي تواند منبعي روزآمد و کامل براي تحقيق و مطالعه درباره يک کشور باشد، به عنوان راهنماي دستي در مسافرت نيز قابل استفاده خواهد بود. کتاب حاضر به معرفي کشور عمان مي پردازد.

 

انقلاب وسيل مجموعه داستان وقايع سرآغاز بيداري و حرکت چيني ها

نويسنده: پرل اس. باك

مترجم: محمد نادري

معرفي كتاب: نويسنده کتاب با نگاهي تيزبينانه اوضاع اجتماعي چين را در زمان وقوع انقلاب کمونيستي سال ۱۹۲۷ در قالب داستانهايي شيرين بيان مي کند که انتشار آنها در آمريکا، موجب تغيير نگرش آمريکائيان نسبت به چيني ها شد. چهار داستان اين مجموعه به اوضاع رقت بار مردم چين در زمان جاري شدن سيل خانمان برانداز سال ۱۹۳۱ مي پردازد و ناتواني دولت و مردم را در مقابله با اين بلاي طبيعي به نمايش مي گذارد. پرل سيدنستريکرباک، نويسنده پرآوازه آمريکايي و اولين زن برنده جايزه ادبي نوبل در ادبيات، در طي عمر پربار خود بيش از هفتاد اثر از خود به جا گذاشت که اکثر آنها موفق به اخذ جايزه هاي ادبي شدند و در مجموع او را به نويسنده اي بي بديل تبديل نمود که موفق به اخذ بيش از سيصد جايزه کشوري و بين المللي گرديد. او که چهل سال از عمرش را در چين به سر برد، کوشش فراواني در راه تفاهم، تعامل و تحميل نژادي و تسکين آلام آسيايي هاي رنج کشيده از استعمار و استثمار غربيان، به ويژه کودکان، به خرج داد.

 

تاريخ آذربايجان و بلواي تبريز

نويسنده: محمدباقر ويجويه اي

تصحيح: غلامرضا طباطبايي مجد

معرفي كتاب: کتابي که پيش رو داريد، وقايع چهار ماه از روزهاي بحراني و خونبار آغازين يازده ماه انقلاب تبريز – در محدوده تاريخي که سالها بعد به استبداد صغير مشهور شد – است به قلم شادروان حاجي محمدباقر ويجويه¬اي، يکي از تاجران آگاه تبريز که «پيش از نوشتن احوالات تبريز از اول مشروطه به طريق اختصار، کيفيت ايام گذشته» را با قلمي موشکاف و دقيق نوشته و سپس «انقلاب تبريز و احوال جوانمردي جناب سردار و جناب سالار» را به تقرير آورده، آنگاه به نگارش يادداشتهاي روزانه خود مبني بر شرح رخدادهاي «وقايع انقلاب آذربايجان و بلواي تبريز» مي¬پردازد.

 

امپراتوري جهاني ايران

ترجمه: وحيد عسگراني

گردآورنده: فيليپ براند جورج

 

معرفي كتاب: حدود ۴۰۰۰ سال قبل از ميلاد مسيح ساکنين جلگه‌هاي جنوب غربي ايران اولين شهرها را بنا کردند. اولين شهر شوش يا همان پايتخت کشور عيلام بود. در پي آن، قرون پرفراز و نشيب جنگ‌ها و فتوحات و دوران پادشاهان و لشکرکشان بزرگ که سرنوشت اين سرزمين را رقم زدند، آغاز شد.

 

حکومت صد روزه ناپلئون بناپارت

نويسنده: دومينيك دو ويلپن

مترجم: سيد حامد رضيئي

معرفي كتاب: حکومت پرفراز و نشيب ناپلئون بناپارت امپراتور قدرتمند فرانسه سرشار از حوادثي است که مجموعه آنها اين برهه از تاريخ فرانسه را از ديگر بخش هاي آن متمايز ساخته است. در ماه هاي آخر فرمانروايي ناپلئون دوره کوتاهي وجود دارد که در تاريخ به دوره ي «حکومت صد روزه» شهرت يافته است. اين دوران که حد فاصل تبعيد اول و آخرين تبعيد ناپلئون مي باشد سرشار از وقايع متنوع و مهمي است که تأثير فراواني بر تاريخ و ادبيات پس از خود گذارد و موجد آثار ارزشمندي در عرصه تاريخ نويسي و تحقيقات ادبي گرديد. در دوران حکومت صد روزه، پنجره جديدي براي بررسي زندگي ناپلئون گشوده مي شود و در فرانسه جديد دسيسه ها، توطئه ها و آشفتگي هاي بزرگ با روش ها و هنجارهاي گوناگون آشکار مي گردد.

 

چهارشنبه 5 بهمن 1390 - 10:50


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری