يكشنبه 18 خرداد 1399 - 13:28
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

محمدرضا صادقي

 

نوشتن خاطرات حيوانات سابقه چندهزار ساله دارد

 

گزارش مراسم رونمايي از کتاب «دفتر خاطرات حيوانات»

 

 جشن رونمايي از کتاب«دفتر خاطرات حيوانات»نوشته عليرضا غفاري که اخيراً از سوي انتشارات سوره مهر چاپ و منتشر شده است، به همراه نمايشگاهي از تابلوهاي نقاشي و اجراي پرفورمنس با الهام از همين کتاب در گالري کبک برگزار شد.

اين مراسم در حالي برگزار شد که تعدادي از هنرمندان و مجريان راديو و تلويزيون و اهالي فرهنگ از جمله محمد صالح علا؛ مجري تلويزيون، محمود عزيزي؛ بازيگر تئاتر و تلويزيون در گالري کبک با مديريت محمد صالح‌علا حاضر شده بودند.

اولين منظره اي که با ورود با فضاي گالري کبک به چشم مي‌خورد، تعدادي تابلو نقاشي بود که به گفته عليرضا غفاري، نقاش‌هايي بود که فرشيد صفاري با الهام‌گيري از کتاب «دفتر خاطرات حيوانات» کشيده است. نيم ساعت اول مراسم حاضران از اين تابلوهاي نقاشي که جلوه خاصي به گالري داده بود، ديدن کردند.
در سالن ديگري هم، محسن حسيني؛ هنرمند پرفورمنس سرشناس ايران در حال تمرين بود که قصد داشت در ادامه اين مراسم براي حاضران قطعاتي را اجرا کند.

عليرضا غفاري؛ نويسنده کتاب که وظيفه ميزباني از حاضران را برعهده داشت، در ادامه مراسم ضمن معرفي اين کتاب، توضيحاتي درباره ايده نوشتن کتابي درباره خاطرات حيوانات را بيان کرد و افزود که براي نوشتن اين داستان‌ها 10 سال زمان صرف کرده است.
اين مراسم تنها يک سخنران هم داشت و آن هم کسي نبود جز محمد ابراهميان؛ روزنامه‌نگار و نمايش‌نامه نويس که سال‌هاست در زمينه نمايش‌نامه نويسي با اقتباس از کتاب‌هاي کهن فارسي فعاليت دارد.
غفاري به رسم ادب از دوست روزنامه‌نگار و منتقد خود خواست که درباره اين کتاب و سابقه نوشتن از خاطرات حيوانات توضيحاتي را بيان کند.

ابراهيمان در ابتدا با بيان اينکه نوشتن خاطرات حيوانات سابقه چندهزار ساله دارد از کتاب «کليله و دمنه» به عنوان اولين اثر در اين زمينه نام برد.
اين نمايش‌نامه نويس در ادامه توضيحاتي درباره اولين کتاب درباره حيوانات داد و گفت که کتاب ارزشمند «کليله و دمنه» اولين بار در هندوستان متولد شد. بعدها اين کتاب از زبان هندو به عربي ترجمه و تعداد ديگري داستان به آن اضافه شد. در زمان اميرنصر ساماني که بزرگ‌ترين خدمت را به زبان فارسي کرد، ترجمه شد. آن هم زماني که شمشير در برابر قدرت عباسيان در بغداد کاربردي نداشت.
اين نمايش‌نامه نويس ادامه سخنان خود را اينگونه بيان کرد که اتفاق زيباتر اين بود که او از رودکي؛ شاعر بزرگ اين دوره خواست اين کتاب ارزشمند را به صورت منظوم درآورد و رودکي هم منظومه کليله و دمنه را سرود ولي متاسفانه از اين منظومه تعداد خيلي کمي در حدود 1034 بيت طبق تحقيق استاد سعيد نفيسي باقي مانده است.
او در ادامه ترجيح داد درباره چند وجهي بودن دوست خود صحبت کند و گفت که عليرضا غفاري را از سال‌هاي قبل مي‌شناسد. غفاري کارش را از گزارشگري در راديو شروع کرد، بعدها به عنوان مجري به تلويزيون آمد. ولي او شاعر و منتقد تئاتر است که البته اخيرا هم به جرگه نويسندگي وارد شده است.
ابراهيمان ادامه داد: البته غفاري يک کتاب منتشر نشده هم با عنوان «ده صدا» دارد که مجموعه دلنشيني از مصاحبه‌هاي او با تعدادي از هنرمندان و نويسندگان ايراني از جمله بهرام بيضايي است که چند سالي است به من سپرده که هر کاري که خواستم با آن انجام دهم.
اين نمايش نامه‌نويس بيان داشت: معمولا نويسنده، شاعر و هنرمند حقوق‌‍بگير و کارمند موظف نيست جز تعداد معدودي از شاعران چون بلعمي که علاوه بر نويسندگي در دربارحاکم زمان، کاتب هم بودند. چرا که شغل کارمندي و پست داشتن، هنرمند، نويسنده و شاعر را از دنياي هنري جدا مي‌کند و به عنوان سدي در مقابل خلاقيت‌هاي هنري وارد مي‌شود.
به گفته ابراهيمان، اگرهنرمند و نويسنده به جاي چندوجهي بودن، استعداد خود را در يک حوزه مشخص متمرکزکند براي جامعه فرهنگي کشور مفيدتر خواهد بود.
اين روزنامه نگار با بيان اينکه اگر دقت کرده باشيم نسل بعد از ما، با کارتون‌ها بزرگ شدند، افزود: آنها تام وجري و رابين هوود را تماشا مي کردند. زبان کارتون‌ها براي آن‌ها پذيرفتني‌تر از زبان آدم بزرگ‌ها بوده و هست. امروز با خودم فکر مي کردم که چطور شد که داستان موش و گربه ما، سر از هاليوود و دنياي انيمشن درآورد. مي‌خواهم بگويم که زبان حيوانات در ادبيات فارسي مسبوق به سابقه درازي است که از کليه ودمنه شروع و بعدها در منطق الطير عطار و مثنوي مولوي ادامه پيدا مي‌کند.
ابراهيمان در پايان اضافه کرد: وقتي آدم‌ها امکان برقراري درست ديالوگ و ارتباط را ندارند و در دنيايي که ما هنوز نمي‌توانيم بدون تنش با هم ارتباط برقرار کنيم، به نظرمي‌رسد استفاده از زبان حيوانات مي‌تواند راه‌گشا باشد.
آخرين برنامه اين مراسم اجراي پرفورمنس با هنرمندي محسن حسيني بود.
لازم به يادآوري است که کتاب «دفتر خاطرات حيوانات»از توليدات دفتر طنز حوزه هنري است که در ۹۶ صفحه، قطع رقعي و در شمارگان ۲ هزار و ۵۰۰ جلد به تازگي توسط سوره مهر منتشر شده است.

 

چهارشنبه 5 بهمن 1390 - 9:46


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری