دوشنبه 29 دی 1399 - 19:36
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اكرم اماني

 

قصه­ي براق

 

- قصه­ي براق

- عبدالتواب يوسف

- مترجم: آذر رضايي

- تصويرگر: صلاح بيصار

- کتابهاي شکوفه وابسته به انتشارات اميرکبير، چاپ اول 1390

- شابک: 5- 649- 300- 964- 978

- قيمت: 1300تومان

 

هفدهمين داستان از سري داستانهاي «زندگاني پيامبر در بيست قصه»، قصه­ي براق، داستان اسبي که پيامبر بر آن سوار مي­شد و نويسنده ماجراي شب معراج پيامبر که در بيست و هفتم ماه رجب اتفاق افتاد را از زبان اين اسب – براق – براي کودکان و نوجوانان تعريف مي­کند:

«. . . حادثه­هاي خوب و بد بسياري براي پيامبر اتفاق افتاده بود، اما هيچ کدام از آنها به پاي حادثه­اي که در شب بيست و هفتم ماه رجب آن سال اتفاق افتاد نمي­رسيد. در آن شب جبرئيل به خانه­ي پيامبر اکرم رفت و او را به خانه­ي کعبه برد. در آنجا جبرئيل، دل پيامبر را با آب زمزم شستشو داد. پيامبر پس از آن شستشو احساس کرد که دلش از حکمت و دانش و آگاهي لبريز شده است.

من کنار خانه­ي کعبه منتظر پيامبر بودم. پيامبر سوار من شد و ما، همراه جبرئيل، سفري بزرگ را آغاز کرديم. ابتدا در چشم بهم زدني، به سرعت برق به «بيت المقدس» رفتيم. در راه به کارواني از مردم مکه برخورديم که راهشان را گم کرده بودند. پيامبر راه درستي را که افراد کاروان بايد مي­رفتند به آنها نشان داد. در اين سفر براي پيامبر اتفاق­هاي ديگري هم افتاد و چيزهاي ديگري را هم ديد. مثلاً به کارواني برخورديم که پاي يک از شترهايش شکسته بود. کاروان ديگري را هم ديديم که در پيشاپيش آن شتري حرکت مي­کرد که بارش فقط دو کيسه­ي سياه بود و مشک آب و خرما در آن کيسه­هاي سياه گذاشته بودند. . .».

نويسنده در ادامه درباره­­ي شب معراج و کسانيکه به استقبال پيامبر آمدند چنين گفت:

«. . . جبرئيل پيامبر را به آسمان اول رساند. در آنجا حضرت آدم به استقبال پيامبر ما آمد و به او خوش آمد گفت. در آسمان دوم حضرت عيسي، حضرت يحيي و حضرت زکريا به استقبال پيامبر آمدند. در آسمان سوم حضرت يوسف به پيامبر خوش آمد گفت. در آسمان چهارم حضرت ادريس، در آسمان پنجم حضرت هارون، پسر عمران و در آسمان ششم حضرت موسي به استقبال محمد آمدند. پيامبر با جبرئيل به آسمان هفتم رسيدند. در آسمان هفتم، حضرت ابراهيم به استقبال پيامبر آمد و مثل بقيه پيامبران به او گفت: درود بر تو برادر خوب ما، پيامبر نيکوکار. سفر آسماني پيامبر با رسيدن به آسمان هفتم تمام نشد. پس از آن پيامبر ما به تنهايي به «سدره المنتهي» رفت و در پيشگاه خداي يگانه سجده کرد و به ستايش خداوند پرداخت. پيش از پيامبر ما، هيچ يک از پيامبران خدا به آنجا راه پيدا نکرده بودند. . . .».

در پايان نويسنده به ماجراهاي ديگري که در شب معراج براي پيامبر اتفاق افتاده اشاره مي­کند.

 

 

 

چهارشنبه 5 بهمن 1390 - 9:36


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری