سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 2:12
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

امضاي تفاهم‌نامه فرهنگي- سينمايي ايران و لبنان

 

گزارشي از سفر وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به لبنان

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در سفر چهار روزه خود به لبنان با رئيس جمهور، نخست وزير، رئيس مجلس، دبيرکل حزب‌الله لبنان، وزير فرهنگ و ... ديدار و گفت ‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاري فارس«سيد محمد حسيني» وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي روز دوشنبه 26 دي ‌ماه در راس هيئتي متشکل از «سيد علي حسيني» نماينده مردم نيشابور در مجلس شوراي اسلامي، «حميد شاه‌آبادي» معاون امور هنري وزير ارشاد، «مهدي فداکار» معاون اداري مالي وزير ارشاد و «علي اسماعيلي» مديرکل حوزه وزارتي وزارت ارشاد وارد فرودگاه بيروت شد و پس از ورود به فرودگاه، مورد استقبال وزير فرهنگ لبنان قرار گرفت.

اداي احترام به مقام شامخ شهيد مغنيه:

حسيني در اولين برنامه سفر چهار روزه خود با حضور بر مزار شهيد عماد مغنيه به مقام شامخ اين سردار شهيد اداي احترام کرد.

وزير فرهنگ و ارشاد کشورمان در اين مراسم علاوه بر گفت وگو با پدر شهيد مغنيه در سخنان کوتاهي گفت: ملت ايران همواره پس از پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي شهداي زيادي را تقديم انقلاب کرده است که نمونه آخر آن هم همين چند روز پيش بود که يکي از نخبگان ما را به شهادت رساندند.

ديدار با رئيس جمهور، نخست‌وزير و رئيس مجلس لبنان:

«سيد محمد حسيني» وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي کشورمان در ادامه سفر خود به کشور لبنان با نخست وزير و رئيس مجلس کشور لبنان ديدار و گفت‌و‌گو کرد.

حسيني در اين ديدارها به استحکام روابط دو کشور لبنان و ايران اشاره و بر فعاليت‌هاي فرهنگي هر چه بيشتر ميان دو کشور تاکيد کرد.

وزير ارشاد پس از ديدار با نخست وزير و رئيس مجلس لبنان مقابل خبرنگاران لبناني قرار گرفت و در سخنان کوتاهي آمادگي وزارت ارشاد براي پذيرايي از هنرمندان لبناني را اعلام کرد.

حسيني گفت: مردم ايران علاقه زيادي به لبنان دارند و مقاومت مردم لبنان را مي‌ستايند.

وي روابط سياسي دو کشور را گرم و صميمي توصيف کرد و گفت: ما مشترکات زيادي با لبنان داريم و لازم است فعاليت هاي فرهنگي بيش از گذشته انجام شود.

حسيني در اين جلسات در خصوص حرکت‌هاي اسلامي هم با مقامات لبناني صحبت و تبادل نظر کرد. «نجيب ميقاتي» نخست وزير لبنان در ديدار با وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي کشورمان ثبات در منطقه را امري مهم دانست و گفت: جمهوري اسلامي ايران نقش مهم و سازنده‌اي را در خصوص تحکيم ثبات در منطقه ايفا مي‌کند.

نخست وزير لبنان در اين ديدار ضمن خوش‌آمد گويي به حسيني، تداوم اين گونه سفرها ميان دو کشور را مهم دانست و خواستار افزايش ديدارهاي دو جانبه شد.

ميقاتي با تقدير از نقش منطقه‌اي ايران، تلاش‌هاي کشورمان در راستاي تقريب مذاهب و اديان را ستود و گفت: بايد نقاط مشترک پر رنگ شده و اختلافات بين مذاهب و اديان کنار گذاشته شود.

وي براي تحکيم روابط ميان دو کشور اعلام آمادگي کرد و گفت: هنر و مسائل فرهنگي از اهميت بالايي در ارتقا روابط برخوردار است، بنابراين ما آمادگي خود را براي گسترش روابط فرهنگي با ايران اعلام مي‌کنيم.

بر اساس اين گزارش، «سيدمحمد حسيني» وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با «نبيه بري» رئيس مجلس نمايندگان لبنان ديدار کرد.

رئيس مجلس لبنان در اين ديدار گفت: امروز نبرد اصلي در دنيا ميان دو عقيده و طرز تفکر است که ايران و آمريکا در دو طرف آن قرار دارند و در اين رويارويي، بهره‌گيري از امکانات و توانمندي‌هاي فرهنگي، هنري و رسانه‌اي براي ابلاغ پيام انقلاب اسلامي و مقاومت به جهانيان، ضروري است.

در اين ديدار رئيس مجلس نمايندگان لبنان با اشاره به روابط بسيار خوب و قديمي بين مردم، شيعيان و انديشمندان لبنان و ايران گفت: هيچ کس نتوانسته اين ارتباطات عميق فرهنگي را سست کند و همواره رودخانه‌اي از انديشه و فکر بين دو کشور در جريان بوده است.

رئيس مجلس لبنان در ديدار با وزير ارشاد به مناسبت شهادت شهيد احمدي‌روشن پيام تسليت داد.

«سيد محمد حسيني» وزير فرهنگ و ارشاداسلامي عصر سه‌شنبه با ميشل سليمان «رييس جمهوري» لبنان ديدار و گفت‌وگو کرد.

ميشل سليمان رئيس جمهوري لبنان در ديدار وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ايران ضمن درخواست ابلاغ سلام و محبت خود به محمود احمدي‌نژاد، سفر سال گذشته رييس جمهوري ايران به لبنان و تبادل موافقت‌نامه‌ها در خلال اين سفر را آغازگر فصل تازه‌اي از روابط ميان دو کشور دانست.

رئيس جمهوري لبنان برگزاري کنفرانس منطقه‌اي اسلام و مسيحيت را گام مهمي براي تقريب افکار و آراء پيروان اديان آسماني برشمرد.

وي همچنين ابراز اميدواري کرد که لبنان در آينده نزديک پذيراي سفر وزير خارجه جمهوري اسلامي ايران به اين کشور باشد.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز در اين ديدار با اشاره به تأکيد رئيس جمهوري کشورمان بر تعامل نزديک با پيروان کليه اديان الهي، برگزاري کنفرانس اسلامي و مسيحيت در لبنان را در همين راستا عنوان کرد.

عضو کابينه دولت دهم همچنين از امضاي يادداشت تفاهم همکاري‌هاي فرهنگي، هنري و سينمايي بين وزارتخانه‌هاي فرهنگ دو کشور ابراز خرسندي کرد.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، لبنان و سوريه را بخاطر ايستادگي در خط مقدم مقاومت در برابر رژيم متجاوز صهيونيستي داراي اهميت ويژه براي جمهوري اسلامي ايران و منطقه توصيف کرد.

امضاي تفاهم‌نامه:

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي کشورمان در دومين روز از سفر خود به لبنان با حضور در محل وزارتخانه فرهنگ لبنان، تفاهمنامه همکاري فرهنگي- سينمايي ميان دو کشور را امضا کرد.

بر اساس اين گزارش، سيد محمد حسيني در ابتداي اين مراسم گفت: سال گذشته سفر رئيس جمهور ايران به لبنان انجام و تفاهم‌نامه‌هاي همکاري در زمينه‌هاي ميراث فرهنگي، گردشگري و جهانگردي بين دو کشور امضا شد. با وزير فرهنگ سابق کشور هم گفت‌وگوهايي انجام شد که به نتيجه‌اي نرسيد ولي امروز با خاطره‌اي شيريني از اين اتاق بيرون خواهيم رفت.

وي افزود: هفته فرهنگي ايران با حمايت وزير فرهنگ لبنان انجام مي‌شود و در ارديبهشت‌ماه برگزار خواهد شد. اميدواريم آنچه امروز روي کاغذ امضا شد، آثارش را در خارج مشاهده کنيم.

حسيني همچنين از آمادگي کشورمان براي برگزاري هفته فرهنگي لبنان در ايران خبر داد.

وي در ادامه افزود: سال گذشته فيلم سينمايي «۳۳ روز» را در لبنان ساختيم که به زبان عربي قرار است براي لبنانيان به نمايش گذاشته شود. در حال حاضر هم دو گروه سينمايي در لبنان در حال فيلمبرداري هستند.

حسيني در ادامه بيان داشت: ما در بين کشورهاي عربي براي لبنان از يک جايگاه ويژه‌اي قائل هستيم و در اين يادداشت به همکاري‌هاي مختلفي از جمله همکاري در زمينه سينمايي، کتابخانه ملي، مبادله دانشجويان هنري و سينمايي و برگزاري هفته‌هاي فرهنگي اشاره شده است.

وي افزود: اگر چه همکاري‌هاي خوبي در گذشته انجام شده ولي اين يادداشت تفاهم به توسعه همکاري‌ها کمک مي‌کند.

در ادامه مراسم، وزير فرهنگ لبنان هم طي سخناني گفت: رابطه دوستي ميان ايران و لبنان از ديرباز وجود داشته است. همان‌طور که مي‌دانيد در درون فرهنگ لبنان برخورد مسالمت‌آميز و قبول داشتن ديگر تفکرها وجود دارد و همواره اگر لطمه‌اي به زندگي مسالمت‌آميز خورده باشد از طريق توطئه‌هاي خارجي صورت گرفته است.

وي افزود: در زمينه تعامل و همکاري نياز به مرور زمان است. ايران تا به حال همکاري‌هاي خوبي در زمينه فرهنگي داشته است که الان شاهد رونق آن هستيم. من قول مي‌دهم از الان به بعد تمام تلاش خود را به کار بگيرم تا مناسبات فرهنگي دو کشور افزايش پيدا کند، چرا‌که براي فرهنگ و هنر ايران اهميت خاصي قائلم و بايد تلاش کنيم پايه‌هاي روابط حسنه دو کشور مستحکم‌تر شود.

وزير فرهنگ لبنان در ادامه بيان داشت: خيلي خوشحالم که امروز توانستيم اين تفاهمنامه فرهنگي و به ويژه سينمايي را امضا کنيم و در آينده هم هرگونه امکاناتي در زمينه برگزاري عرصه‌هاي فرهنگي در اختيار ايرانيان قرار خواهيم داد. همچنين از پيشنهاد جناب وزير براي برگزاري هفته فرهنگي لبنان در ايران استقبال مي‌کنيم تا اين ارتباط دو طرفه باشد.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي کشورمان در ادامه سفر خود به لبنان با رئيس جمهور لبنان هم ديدار کرد.

 

وزير ارشاد در ديدار با وزير فرهنگ لبنان و سفير ايران در لبنان مقاومت را يکي از وجوه مشترک دو کشور ايران و لبنان معرفي کرد.

سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي کشورمان با حضور در سفارتخانه ايران در لبنان در جمع اعضاي سفارت و وزير فرهنگ لبنان طي سخناني گفت:‌ سفر ما به لبنان بيشتر براي تحکيم روابط و اظهار محبت و دوستي بود. ما جشنواره‌ها و برنامه‌هاي مختلفي در کشورمان داريم که هر ساله به صورت باشکوهي برگزار مي‌شود و نيازي به توضيح ندارد.

وي افزود: هنرمند هرجا برود قدر مي‌بيند و بر صدر مي‌نشيند بايد نگاه به اهالي هنر اين طور باشد.

حسيني در ادامه بيان داشت: مخالفت ما با رژيم صهيونيستي به خاطر ظلم و ستمي است که آن‌ها عليه مردم روا مي‌دارند و اگر از مردم لبنان و فلسطين دفاع مي‌کنيم به خاطر اين است که بايد جلوي ظلم ايستاد و از مظلوم دفاع کرد، چرا‌ که مقابله با ظلم وظيفه همه ماست.

وزير ارشاد در ادامه گفت: ‌ايران و لبنان وجوه مشترکي دارند که يکي از آن‌ها مقاومت است. ايران مقابل تحريم‌ها ايستاده است و علي‌رغم اينکه مي‌خواهند ايران را منزوي کنند کشور ما سرپاي خود ايستاده و به حرکت خود ادامه مي‌دهد.

حسيني افزود:‌ نظام سرمايه‌داري به پايان رسيده و دنيا به سمت برپايي عدالت در حرکت است. آمريکايي‌ها هر توطئه‌اي که عليه ما داشتند به نتيجه نرسيد و اگر امروز شاهد خيزش اسلامي هستيم، همه اين‌ها از برکات پايداري و مقاومت است. اميدواريم در آينده شاهد همکاري‌هاي بيشتر در زمينه فرهنگ و به ويژه سينما باشيم.

بازديد وزير ارشاد از شبکه المنار لبنان:

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي کشورمان در دومين روز از سفر خود به لبنان، با حضور در محل شبکه المنار لبنان از بخش‌هاي مختلف اين شبکه بازديد کرد.

وي در اين بازديد با عبدالله قصير مدير شبکه تلويزيوني المنار گفت‌وگو کرد.

سيد محمد حسيني در اين بازديد، قطع نشدن برنامه‌هاي شبکه المنار در زمان جنگ ۳۳ روزه را يک پيروزي بزرگ توصيف کرد.

افتتاح نمايشگاه هنرمندان ايراني و موسسه رسالات:

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در برنامه پاياني دومين روز از سفر خود به کشور لبنان، نمايشگاه آثار هنرمندان ايراني و بخش آموزش مؤسسه فرهنگي هنري رسالات را افتتاح کرد.

حسيني با حضور در محل مؤسسه فرهنگي هنري رسالات از نزديک در جريان فعاليت اين مؤسسه قرار گرفت و پس از بازديد از بخش‌‌هاي مختلف، نمايشگاه نقاشان ايراني را افتتاح کرد.

در اين نمايشگاه ۵۰ تابلوي نقاشي و چند کتاب براي عموم به نمايش گذاشته شد. همچنين کيومرث قورچيان، پرويز روزبه و احمد خيلي‌فرد سه نقاش پيشکسوت ايراني هم با حضور در اين نمايشگاه کارگاه آموزشي برگزار کردند.

اجراي موسيقي زنده توسط گروه دلگشا به سرپرستي عبدالرسول کارگشا از ديگر بخش‌هاي اين برنامه‌ بود که با استقبال لبناني‌ها روبه‌رو شد.

گروه موسيقي دلگشا قطعاتي از موسيقي «في‌ محضرالحسين» را براي حاضران در سالن اجرا کرد.

به گزارش فارس، سيدمحمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در ديدار با مسئولان مؤسسه فرهنگي هنري رسالات گفت: خداوند را شاکر هستيم که در جمع برادران و خواهران لبناني شاهد افتتاح نمايشگاهي هستيم که آثار فاخري به آن ارائه شده است. همين‌طور حضور هنرمندان و برگزاري کارگاه آموزشي فضايي را براي ارتباط فرهنگي ايجاد کرده است.

وي افزود: برادران و خواهران لبناني ثابت کردند با روحيه مقاومت‌شان مي‌توانند بهترين آثار را ارائه دهند.

وزير ارشاد ادامه داد:‌ ما امروز با وزير فرهنگ لبنان يادداشت تفاهمي امضا کرديم و الان هم شاهد همکاري‌هاي دو کشور هستيم. اين برنامه اولين قدم از همکاري‌هاي دوجانبه فرهنگي است و به دنبال آن هنرمندان در حوزه‌هاي مختلف مي‌توانند در رشته‌هاي تخصصي خودشان به فعاليت ادامه دهند. ما آمادگي ارائه هرگونه امکانات در اين زمينه هستيم تا همکاري‌هاي فرهنگي ادامه داشته باشد.

حضور در کنفرانس اسلام و مسيحيت:

«سيد محمد حسيني» وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي کشورمان در اين مراسم گفت: تمام درگيري‌ها و کشمکش‌هاي موجود ميان مسلمانان يا مسيحيان و يا درگيري بين آن‌ها، ارتباطي به اسلام و مسيحيت ندارد بلکه يک حالت غير معمول است که اميدوارم با حرکت تمدن‌ساز امت از بين برود.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي دوشنبه شب طي سخناني در همايش «اسلام و مسيحيت و چالش‌هاي پيش رو» که توسط رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي در هتل کورال بيچ بيروت برگزار شد، گفت: کشورهاي عربي و اسلامي در حوزه تمدن واحدي زندگي مي‌کنند و تمام ساکنان اين حوزه از هر دين و مذهبي، فرزندان اين تمدن هستند.

وي با اشاره به اينکه علاوه بر مسلمانان، مسيحيان، يهودي ها، زرتشتي‌ها و صابئين نيز در ساختن اين تمدن سهيم بودند، افزود: اين همزيستي ميان اديان به بهترين وجه برقرار بوده و تاکنون نيز برقرار است مگر آن تحريک ها و دشمني‌هايي که تحت شعار صليبيت و صهيونيست به عمل آمده است.

حسيني با بيان اينکه هم‌زيستي ديني در جهان اسلام نياز به مطالعات جداگانه‌اي داشته تا مروت اسلام و مروت اديان الهي را روشن کند، اظهار داشت: تمام اديان الهي بر اساس رهايي انسان از خود پرستي و تنگ نظري و بر اساس تکامل خصلت هاي خداگونه استوار هستند.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در بخشي از سخنان خود با تاکيد بر اينکه غرب نبايد خود را مدافع مسيحيان در جهان اسلام بداند، خاطر نشان کرد: مسيحيان در جهان اسلام بايد از ارزش هاي مسيحي پايمال شده به نام آزادي و مبارزه با تروريسم دفاع کنند.

وي افزود: امروز در غرب انواع انحرافات و زشتي‌ها و ضد ارزش‌هاي انساني از قبيل هم‌جنس بازي، شبکه‌هاي فحشا، سايت‌هاي بي‌بند و باري و بي عفتي، انحصار ثروت‌ها به دست اقليت و تبعيض طبقاتي و نژادي، لشکر کشي به کشورها و قتل بي گناهان و تهديد کشورهاي مستقل و امثال اينها ديده مي‌شود.

وي با اشاره به اينکه از جمله عوامل عقب ماندگي، احساس ذلت، شکست روحي، تسلط طاغوتيان و بي هويتي است، ادامه داد: اين عوامل باعث ضعف، زبوني، رخوت، بي‌همتي و تسليم طلبي مي‌شوند.

حسيني گفت: اين بيداري که جهان عرب و اسلام را فرا مي گيرد، از بازگشت حيات به اين امت خبر مي دهد؛ اگر اين بيداري توانست از دخالت جباران، مستبدان، از عقب نشيني ضعفا و از تخريب متعصبان و جاهلان نجات پيدا کند، حيات را به امت باز مي‌گرداند و همراه آن شاهد همزيستي ها و همکاريها در چارچوب منظومه تمدني ما خواهيم بود.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در ادامه گفت: در اين عصر ما شاهد خدمات بزرگ مسيحيان لبناني به زبان و ادبيات عرب دوشادوش مسلمانان هستيم و اين نشان ديگري بر وحدت حوزه تمدني و وابسته بودن ملت‌هاي آن با همه اديان و مذاهب و نژادها به ريشه فرهنگي واحدي است.

به گفته وي، اگر جهان اسلام به حيات خود باز گردد، مي‌تواند بهترين نمونه فرهنگ هم‌زيستي ديني و روابط انساني را به جهان ارايه دهد.

بازديد وزير ارشاد از موزه جنگي مليتا:

وزير ارشاد چهارشنبه ۲۸ دي‌ماه در سومين روز از سفر چهار روزه خود به کشور لبنان، ابتدا به موزه جنگي مليتا رفت و در آنجا با استقبال خانواده‌ها شهداي لبنان و دانش‌آموزان مواجه شد.

سيد محمد حسيني در اين مراسم پس از سخنراني شيخ علي ظاهر به ايراد سخنراني پرداخت و پس از آن از بخش‌هاي مختلف اين موزه ديدن کرد.

وزير ارشاد در ادامه برنامه خود با حضور در زندان خيام که در زمان جنگ رژيم صهيونيستي زندانيان را در آنجا شکنجه مي‌دادند، بازديد کرد و پس از آن به نقطه صفر مرزي رفت و از منطقه بوابة الفاطمه بازديد کرد.

بر اساس اين گزارش در ادامه اين بازديدها، «سيد محمد حسيني» وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به پارک حديقة ايران که توسط معماران ايراني ساخته شده است، رفت و از بخش‌هاي مختلف اين پارک ديدن کرد.

حضور بر مزار شهداي بنت جبيل و قانا و اداي احترام به مقام شامخ شهدا از ديگر برنامه هاي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در سفر به لبنان بود.

ديدار وزير ارشاد با وزير اطلاع‌رساني لبنان و خانواده امام موسي صدر:

به گزارش خبرنگار اعزامي فارس به لبنان، «سيدمحمد حسيني» در آخرين روز از سفر چهار روزه خود به لبنان با وزير اطلاع‌رساني لبنان ديدار و گفت‌وگو کرد.

وي پس از اين ديدار مقابل خبرنگاران قرار گرفت و در صحبت کوتاهي گفت: ديدار بسيار صميمي و خوبي با وزير اطلاع‌رساني لبنان داشتيم. قرار بر اين شد يادداشت تفاهمي که قبلا امضا شده، عملياتي و اجرايي شود.

وي در ادامه افزود: در اين جلسه از وزير اطلاع‌رساني لبنان دعوت شد تا به کشورمان سفر کنند و از دستاوردهاي کشور بازديدي داشت باشند.

حسيني ادامه داد: مردم ايران علاقه فراواني به لبنان و مردمش دارند. خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و اهالي رسانه ايران علاقه زيادي دارند تا از نزديک با فرهنگ کشور آشنا شوند و ما هم درصديم اين کار را انجام دهيم. در طرف مقابل هم اين آمادگي وجود دارد تا پذيراي خبرنگاران لبناني در کشورمان باشيم.

وزير ارشاد در پايان بيان داشت: اميدواريم اين ديدار در توسعه همکاري‌ها در بخش خبرگزاري‌ها، رسانه‌ها و راديو تلويزيون دو کشور موثر باشد.

به گزارش فارس، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي کشورمان در اين روز همچنين از جامعة‌المصطفي لبنان هم ديدار کرد.

در بخشي از ديدارهاي اين روز، «سيدمحمد حسيني» با خواهر و دختر امام موسي صدر ديدار کرد.

وزير ارشاد در اين ديدار از بخش‌‌هاي مختلف موسسه متبوع خانواده امام موسي صدر بازديد کرد و از نزديک در جريان فعاليت اين موسسه قرار گرفت.

حسيني در اين ديدار ضمن ابراز خوشحالي از زنده نگه داشتن ياد امام موسي صدر گفت: تصميم داريم سال آينده براي شخصيت‌‌هايي چون استاد فرشچيان، محمدرضا حکيمي و امام موسي صدر در انجمن آثار مفاخر ايراني بزرگداشتي بگيريم.

خواهر امام موسي صدر هم در اين ديدار گزارشي از فعاليت هاي موسسه ارائه کرد.

ديدار وزير ارشاد با سيد حسن نصرالله:

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در بخشي از سفر چهار روزه خود به لبنان همچنين با «سيد حسن نصرالله» دبيرکل حزب‌الله لبنان ديدار کرد.

 

چهارشنبه 5 بهمن 1390 - 9:7


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری