دوشنبه 23 تير 1399 - 6:17
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

اميد زماني

 

رنگ زمان بر کتاب «پايي که جا ماند» تاثير نگذاشته است

 

گزارش مراسم رونمايي  کتاب پايي كه جا ماند در ياسوج

 

 رييس حوزه هنري در مراسم رونمايي از کتاب «پايي که جا ماند» گفت:سيد ناصر حسيني‌پور نويسنده اين کتاب از آغاز اسارت به يادداشت‌برداري خاطرات خود مشغول بوده ٬ لذا رنگ زمان نتوانسته است بر اين خاطرات تاثير گذارد. از اين حيث بايد گفت که اين کتاب يک سند معتبر تلقي مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي به نقل از پايگاه خبري سوره مهر: مراسم رونمايي کتاب «پايي که جا ماند» با حضور محسن مومني شريف؛ رييس حوزه هنري، مرتضي سرهنگي؛ مدير دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري، اکبر نيکزاد؛ استاندار کهکيلويه و بوير احمد، رضا پارسيان نژاد؛ رييس حوزه هنري ياسوج و ... در مرکز همايش‌هاي صدا و سيما استان کهکيلويه و بوير احمد برگزار شد.

رنگ زمان بر اين کتاب تاثير ندارد

در ابتداي اين مراسم محسن مومني؛ رييس حوزه هنري اظهار کرد: امروز شاهد تلاش‌هاي آگاهانه و ناآگاهانه‌اي هستيم که اين گونه کتاب‌ها در ادبيات و هنر ما ديده نشوند.

وي بيان کرد: اگر روايت اسراي دفاع مقدس از سياه چال‌هاي دشمن نبود، ما شايد درک درستي از حوادثي که بر اهل بيت(ع) در واقعه عاشورا و پس از آن گذشت نداشتيم.

رييس حوزه هنري تصريح کرد: ادبيات و هنر دفاع مقدس بدون فرهنگ عاشورا معنا نخواهد يافت و بدون آن ادبيات ما تفاوتي با ادبيات ساير نقاط دنيا نمي‌کند.

مومني با بيان اينکه نبايد چهره نوراني دفاع مقدس آسيب ببيند، گفت: کساني تلاش مي کنند از چهره دفاع مقدس تقدس‌زدايي کنند لذا ما بايد هوشيار باشيم و با نشر و ترويج فرهنگ دفاع مقدس در مقابل اين تفکر و اين افراد بايستيم.

رئيس حوزه هنري کشور يکي از ويژگي‌هاي ملت ايران بعد از انقلاب را هويت انقلابي آنها عنوان کرد و گفت: امروز ملت ايران در دنيا با اين شخصيت جديد انقلابي مي‌شناسند.

مومني مشخصات اين هويت جديد را ايمان به خدا، فداکاري، ظلم ستيزي و شهادت طلبي خوانده٬ افزود:ملت ايران اين هويت جديد را همواره از فرهنگ عاشورا مي دانند.

وي در ادامه با اشاره به کتاب «پايي که جا ماند» گفت: سيد ناصر حسيني‌پور نويسنده اين کتاب از آغاز اسارت به يادداشت‌برداري خاطرات خود مشغول بوده ٬ لذا رنگ زمان نتوانسته بر اين خاطرات تاثير بگذارد. از اين نظر بايد گفت که اين کتاب يک سند معتبر تلقي مي‌شود.

سيدناصر پيشاپيش پايش را به بهشت فرستاد

آيت الله ملک حسيني؛نماينده ولي فقيه در استان کهکيلويه و بويراحمد نيز در پيامي که در مراسم رونمايي خوانده شد٬ آورده است: اگر روايتگران پاک و مقدسي چون امام زين العابدين (ع)، امام باقر(ع)،زينب کبري(س) ٬سکينه(س) و زنان و نوجوانان و نونهالان حاضر در صحنه عاشورا، اين مصيبت عظمي را حکايت و روايت نکرده بودند و بار پيام آن را براي تاريخ بشري به عهده نمي گرفتند، هرگز اين پيام بلند به بشر نمي رسيد و اين نور خاموش مي شد.

در ادامه اين پيام آمده است: اين اراده و مشيت خداوند تبارک و تعالي بود که با اسارت آل الله آن نور خاموش نگشت و اين رسالت به انجام رسيد.

در بخش ديگري از اين پيام آمده است: خاطرات دوران جنگ و اسارت سيد ناصر حسيني پور در کتاب «پايي که جا ماند» بصيرت و عمق درک يک نوجوان 16 ساله را از حادثه پل خندق که توسط دلير مردان کهگيلويه و بويراحمد در جزيره مجنون آفريده شد، نشان مي دهد.

آيت الله ملک حسيني همچنين در اين پيام گفت:در اين کتاب٬ روايت عشق به اهل بيت، غيرت ٬ آزادگي و وطن دوستي فرزندان عشاير به خوبي به تصوير درآمده است.همچنين اين کتاب نشان داده است که يک نوجوان مي تواند خزينه اي براي خاطرات نسل هاي آينده باشد.

در پايان اين پيام آمده است: نبايد روايت گري و بازگويي خاطره هاي دفاع مقدس را ساده شمرد بلکه بايد رشادت هاي فرزندان پاک اين ملت را که با اقتدار و تأسي از اباعبدالله الحسين(ع) جان خود را فداي نام مقدس رسول الله(ص) و اميرالمؤمنين(ع) و حسين بن علي(ع) و مکتب و وطن خويش کردند، در کتاب ها و سينه ها به وديعت سپرد تا به نسل هاي آينده منتقل شود.

خاطرات عراقي‌ها بيان مي‌کند چه بر سر امثال حسيني‌پور آمده است

در ادامه اين مراسم مرتضي سرهنگي؛ مدير دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري گفت: اگر بخواهيم بدانيم چه بر سر امثال سيد ناصرحسيني پور در دوران اسارت گذشت، بايد نگاهي به خاطرات اسراي عراقي هم داشته باشيم.

وي با نقل خاطره اي از يکي از اسراي ايراني در عراق افزود: يکي از افسران عراقي که به شدت اسراي ايراني را کتک مي زد، پس از آنکه به ايران آمد و با برادر اسير خود در زندان‌هاي ايران ملاقات کرد، دست از آزار و اذيت اسراي ايران کشيد.

سرهنگي بيان داشت: خاطرات اسراي جنگي، از خواندني ترين ادبيات‌ها در جهان است که به آن ادبيات دلهره و اضطراب نيز مي‌گويند.

وي اظهار داشت: مردم با خواندن اين خاطرات مي‌خواهند بدانند در زندان‌ها چه بر سر انسان‌هايي همچون خودشان آمده است.

سرهنگي در خصوص نحوه آشنايي خود با کتاب «پايي که جاماند» گفت: يک روز وقتي سرکار آمدم با دو متن قطور بر روي ميزم روبرو شدم و وقتي آن را ورق زده و به تقديميه کتاب رسيدم، همانجا ماندم و تا چند روز جلوتر نرفتم.

وي عنوان کرد: وقتي ديدم اين کتاب به کسي تقديم شده که شکنجه‌گر اين آزاده بوده است، مجذوب آن شدم.

خاطرات رزمندگان متعلق به شهداست

اکبر نيکزاد؛ استاندار کهکيلويه و بويراحمد نيز در اين مراسم گفت: انقلاب اسلامي بر اساس اعتقادات اسلامي شکل گرفت و امام خميني (ره) بنيان اين انقلاب را بر اساس اعتقادات اسلامي برنامه ريزي کرد.

نيکزاد افزود: اين انقلاب را با خون شهدا و بدون سلاح به دست آورديم و در هشت سال دفاع مقدس نيز با اين اعتقادات از کشور دفاع کرديم.

وي افزود: خواست خدا اين بود که سيد ناصر حسيني پور در منطقه عملياتي پل خندق مجروح شود و آنجا قسمتي از اتفاقات روي داده را ببيند و به تصوير بکشد تا ما امروز بدانيم عزت و اقتدار ما در جنگ به چه قيمتي به دست آمده است.

استاندار استاندار کهکيلويه و بويراحمد بر ترويج فرهنگ دفاع مقدس در جامعه تاکيد کرد و گفت: خاطرات رزمندگان متعلق به خود آنها نيست بلکه متعلق به شهداست که بايد آنها را به نگارش درآورده تا هنرمندان با استفاده از آنها به توليد آثار هنري بپردازند.

نکيزاد تصريح کرد: ما اين عزت و افتخار را ارزان به دست نياورديم بلکه در ازاي بهايي سنگين همچون خون شهدا و جانبازي جانبازان و ايستادگي تک تک مردم ايران،به دست آورديم.

استاندار کهکيلويه و بوير احمد در پايان سخنانش تاکيد کرد: در عرصه سازندگي نيز بايد همانند جنگ بر اساس اعتقادات تلاش کنيم و اگر اينگونه عمل شود در اين عرصه هم پيروز خواهيم بود.

براي هميشه شانزده ساله خواهم ماند

سيد ناصر حسيني پور؛ راوي کتاب نيز در اين مراسم گفت: اين کتاب را به وليد فرحان افسر عراقي که سال‌ها مرا در کنار حرم جدم شکنجه مي کرد تقديم کردم که وقتي او مرا اذيت مي کرد نگهبان عراقي در گوشه اي مي گريست.

وي با بيان اينکه «پايي که جا ماند» خاطرات تمام حماسه سازان پل خندق است، گفت: اين کتاب حماسه کساني است که استراتژي تن در مقابل تانک را به رخ دشمن کشاندند.

حسيني پور بيان داشت: اين کتاب براي نسل‌هاي آينده نوشته شده و از آقاي مومني؛ رئيس حوزه هنري کشور و آقاي سرهنگي؛ مدير دفتر ادبيات پايداري حوزه هنري تشکر مي‌کنم که من را براي هميشه 16 ساله نگه داشته اند.

وي با بيان اينکه روزگاري فرا خواهد رسيد که در رونمايي کتاب‌هاي دفاع مقدس هيچکدام از ايثارگران زنده نيستند، گفت: در آن زمان تنها اين کتاب‌ها هستند که با نسل آينده حرف خواهند زد.

 

چهارشنبه 28 دی 1390 - 10:16


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری