دوشنبه 12 خرداد 1399 - 23:8
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اكرم اماني

 

قصه­ي کوه

 

- قصه­ي کوه

- عبدالتواب يوسف

- مترجم: آرزو رضايي

- تصويرگر: صلاح بيصار

- کتابهاي شکوفه وابسته به انتشارات اميرکبير، چاپ اول 1390

- شابک: 5- 649- 300- 964- 978

- قيمت: 1300تومان

« قصه­ي کوه» يکي از مجموعه داستانهاي زندگي پيامبر اسلام مي­باشد که نويسنده سعي کرده ماجراهاي زندگاني پيامبر را در قصه­هايي کوتاه و با زباني ساده و گويا براي کودکان و نوجوانان به نگارش درآورد. نويسنده در اين کتاب–  قصه­ي کوه – داستان جنگ احد را از زبان خود کوه احد بيان کرده است و براي فهم بهتر و بيشتر کودکان واقعيت جنگ را در قالب داستاني کوتاه و دلنشين تعريف کرده است:

«اسم من احد است. تقريباً پنج کيلومتر از مدينه فاصله دارم. سه سال پس از هجرت پيامبر از مکه به مدينه و درست يکسال پس از جنگ بدر چيزي ديدم که تا آن روزگار نديده بودم. يک روز ديدم که يکباره دور و بر من شلوغ شد. خوب که به حرفها گوش کردم فهميدم که قريشي­هاي مکه، لشگر بزرگي گرد آورده­اند تا با پيامبر خدا بجنگند. سپاه قريش بيش از سه هزار نفر بودند. همه­ي آنها جنگجو بودند و آماده­ي نبرد. در آن سپاه، دويست نفر سوار بر اسب، براي جنگ آمده بودند که بيش از صد نفرشان سر تا پا زره پوشيده بودند.

من از آن بالا ديدم که جنگجويان قريش سوار بر اسبها و شترهايشان دور و بر مدينه را گرفته­اند. پيامبر با لشگر کوچک خودش براي مقابله با اين سپاه بزرگ از مدينه خارج شدند و به طرف من آمدند. لشگر پيامبر، هزار نفر بيشتر نبودند. در ميان آنها فقط دو نفر بودند که اسب داشتند و تعداد کسانيکه زره پوشيده بودند، به صد نفر هم نمي­رسيد. . .»

همانطور که از محتواي داستان پيداست نويسنده تلاش کرده ضمن دادن اطلاعات به کودکان درباره­ي جنگ احد، چگونگي وقايع آن جنگ را نيز بيان کند.

در پايان نيز داستان را اينگونه تعريف مي­کند که:

«. . . با اينکه تعدادي از مسلمانان در اين جنگ زخمي يا شهيد شدند، اما پيروز و سربلند شدند. حمزه عموي پيامبر هم در اين نبرد شهيد شد. مسلمانان شب را کنار من ماندند و به مدينه برنگشتند. آنها شب را در کنار من به عبادت و شکرگزاري گذراندند. ازآن به بعد نام من در تاريخ ماند. حالا هرکس اسم مرا مي­شنود، ياد آن گروهي مي­افتد که به حرف پيامبر گوش ندادند و محل مأموريتشان را رها کردند. اسم من به همه مي­گويد که پيروزي در هر نبردي نياز به مراقبت هميشگي دارد.»

 

 

چهارشنبه 28 دی 1390 - 9:55


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری