سه‌شنبه 17 تير 1399 - 21:17
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ستاره سعادت

 

نقش رسانه‌ها در ترويج کتابخواني

 

در جديدترين شماره دو هفته نامه «مهر» بررسي شد؛

صدوسي و ششمين شماره دو هفته نامه کتاب «مهر» با آثار و گفتارهايي از دکترمحمدمهدي فرقاني، مرضيه برومند، محسن سليماني، جعفر ابراهيمي (شاهد) و ... منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، جديدترين شماره اين نشريه با پرونده‌اي درباره نقش رسانه‌ها در ترويج کتابخواني همراه شده است. در اين شماره به سوالاتي در اين باره که رسانه‌ها و مهم‌ترين آنها يعني رسانه ملي چه نقشي در ترويج فرهنگ مطالعه و کتابخواني صورت داده‌اند، پاسخ داده شده است.

بر اين اساس در اولين مطلب پرونده، به مقايسه تبليغ و ترويج کتابخواني از سوي رسانه‌ها و وجوه افتراق اين دو مقوله مهم با عنوان « غلبه تبليغ» پرداخته شده است.

رسانه‌ها و ترويج کتابخواني براي کودکان و نوجوانان موضوع مطلب بعدي پرونده است که سعي شده ضمن گفت‌وگو با دو تن از نويسندگان کودک؛ جعفر ابراهيمي (شاهد) و رودابه حمزه‌اي و همچنين دکتربهاره نصيري؛ عضو هيئت علمي دانشگاه، نقش رسانه‌ها در اين زمينه بررسي شود.

«تسهيل ترويج کتاب»؛ عنوان يادداشتي است که به ملاحظات اجتماعي ترويج کتاب و کتابخواني از طريق رسانه‌هاي اجتماعي پرداخته است.

همچنين گزارشي درباره نقش رسانه ملي در ترويج کتابخواني با عنوان «قامت کتاب در تلويزيون ديده نمي‌شود» منتشر شده است. در اين مطلب با مرضيه برومند؛ کارگردان سينما و تلويزيون که سريال «کتابفروشي هدهد» به کارگرداني او تنها سريال در زمينه کتابخواني است که از رسانه ملي پخش شده، درباره ظرفيت‌هايي که رسانه‌اي ملي بايد در دستور کار قرار دهد گفت‌وگو شده است.

در ادامه دکترمحمدمهدي فرقاني؛ استاد ارتباطات اجتماعي دانشگاه علامه نيز در يادداشتي سعي کرده به نقش رسانه‌ها از جمله رسانه‌ ملي در ترويج کتابخواني بپردازد.

گفت‌وگوهاي اين شماره هم با محسن سليماني درباره تجديدچاپ کتاب «درس‌هاي درباره داستان نويسي» و وضعيت داستان نويسي کشور و گلستان جعفريان درباره چگونگي تدوين خاطرات مهدي طحانيان است.

گزارشي از رونمايي کتاب «پايي که جا ماند»؛ خاطرات خودنوشت سيد ناصر حسيني پور و رونمايي از چاپ سوم کتاب «نامي که ماند»، گفت‌وگو با کمال شفيعي؛ مسئول امور ادبي استان‌هاي مرکز آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري، اخباري درباره رونمايي از کتاب «دفتر خاطرات حيوانات» نوشته عليرضا غفاري در گالري کبک در بيست و هشتم ديماه و همچنين سفر پال اسپراکمن به ايران در اواخر اسفندماه و ... از ديگر مطالب مهر شماره 136 است.

گفتني است دو هفته‌نامه تخصصي کتاب «مهر» زيرنظر روابط‌عمومي انتشارات سوره‌مهر منتشر مي‌شود.

 

سه‌شنبه 27 دی 1390 - 14:22


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری