پنجشنبه 26 تير 1399 - 5:40
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان بوشهر

 

عکس ها برش ناجوانمردانه مي خورند

 

 

سه دهه حضور موفق در عرصه هنر در گفت و گو با محمود صادقي، عکاس بوشهري

 

گزارش تصويري مراسمات ملي، راهپيمايي ها، تشييع پيكر شهداي دفاع مقدس، تجلي حضور مردم ولايتمدار در حماسه 9 دي و همچنين برگزاري نمايشگاه ملي عكس حماسه خون در بوشهر که با مشارکت اداره کل تبليغات اسلامي استان بوشهر، که در حافظه جمعي مردم ما به يادگار مانده است و خواهد ماند. به همين بهانه به سراغ محمود صادقي، استاد عکاسي و عضو فدراسيون جهاني عکس و عکاس با سابقه اداره کل تبليغات اسلامي استان بوشهر رفتيم تا اين بار از منظري هنري و جامعه شناسانه به سه دهه حضور موفق در عرصه هنر عکاسي بپردازيم.

 

عکاسي را چگونه ياد گرفتيد ؟

عکاسي را خود جوش و  بدون رفتن به کلاس ولي با مطالعه مداوم  وپشتکار به صورت خود آموز ياد گرفتم و فتوشاپ و يادگيري آن که امروزه يکي از بخش هاي جدا نشدني عکاسي مي باشد نيزبا تلاش و پي گيري زياد به طور خود آموز ياد گرفتم.

امروزه کار با فتوشاپ لازم و ملزوم عکاسي و مكمل همديگر مي باشند و در اين زمينه بايد خود را به حد عالي رساند البته من معتقدم که در کار عکاسي خبري هيچگونه دخل و تصرفي نبايد صورت بگيرد ولي در بقيه موارد شاخه هاي عکاسي اين اجازه اعم از دخل و تصرف و ويرايش هاي فتوشاپي به عکاس مي دهد، امروزه عکاسي با نگاه خلاقانه يا عکاسي آرتي arti جايگاه ويژه اي در ميان عکاسان از جمله عکاسان آمريکايي و اروپايي پيدا نموده ولي متاسفانه اين موضوع در کشور ما کمتر به چشم مي آيد به اين دليل که اساتيد پيشکسوت کمتر اعتقاد به نو آوري دارند و اين طرز تفکر در هنرجويان اثر گذاشته و يک حالت يکرنگي و رخوت در آنها پيدا شده که اين طرز فکر باعث ضرر و سکون در عکاسي مي شود اگر شما در جشنواره هاي جهاني عکس هاي عکاسان را ببينيد متوجه موضوع من و تغيير نگرش آنها در رشته عکاسي مي شويد .

 

شروع کار شما از کي بود ؟

من ازدهه ۶۰ عکاسي را شروع کردم البته فقط عکاسي مي کردم و در دو الي سه جشنواره نيز شرکت نمودم ولي درهيچ جشنواره اي ديگرشرکت نکردم ولي از نيمه سال ۸۶ کارم با شرکت در جشنواره ها شروع شد که لطف خدا شامل حال من حقيرشد و دوست داشتم استان بوشهر را سربلند نشان بدهم، کارم را به صورت عکاسي خبري شروع کردم اول از استان براي سازمان تبليغات اسلامي و بعد عکاسي خبري در سطح کشور و پيوستن به عضويت فدراسيون جهاني عکس که اين اتفاق براي اولين بار در سطح استان بوشهر انجام مي گرفت من خلاء عکاسي خبري وهنري در سطح استان را شديدا احساس مي کردم و بخاطر همين موضوع وارد اين مقوله شدم؛ مواقعي که با مدير يا سردبير هفته نامه صحبت مي کردم عکاسي را ديدن چند منظره مي دانستند، مفهوم عکس  و چگونه عکس ديدن و اصل زيبايي شناسي در عکس را اصلا نمي شناختند و اين لطمه اي بزرگ به مطبوعات استان ميزد ولي با صحبت کردن در مورد عکس ها مخصوصا عکس هاي خبري سعي در روشن کردن هنر عکاسي وتثبيت آن درجامعه مطبوعاتي استان داشتم .

 

جايگاه عکاسي هنري را چگونه توصيف مي کنيد ؟

به اعتقاد من عکاسي کشف دنياي ناشناخته هاي پيرامون اطرافمان مي باشد در آنچه مي بينيم ولي دقت نمي کنيم و عکاس به دنبال اين زواياي پنهان مي باشد تا به ديگران در کشف اين زواياي نهان تعميم دهد البته من اعتقاد دارم عکس هنري در کشور در جايگاه واقعي نيست، پتانسيل زياد جوانان و عطش سيري ناپذيري آنان مي تواند آنها را به جايگاه واقعي برساند به شرطي که اساتيد پيشکسوت نيز قدم جلو بگذارند و موجب جنب و جوش در بين جوانان شوند

 

از آخرين کارهايتان در جشنواره ها بگوييد ؟

در دو سه جشنواره بين المللي عکس هايم را ارسال کردم که راهيابي در جشنواره تنسي آمريکا آخرين خبر بوده که منتظر نتيجه آن و جشنوارهاي ديگر هستم .

 

دوست داريد بيشتر در چه زمينه هايي کار کنيد ؟

علاقه من به عکاسي طبيعت و مستند اجتماعي و فرهنگ ديني و اسلامي مي باشد که اين اواخر نيز علاقه مند به عکاسي خلاقه شدم ولي دوست داشتم اولين کارم در مورد آقا امام حسين باشد و خدا را شکر لطف آقا امام حسين (ع) و خانم حضرت زينب (س) شامل حالم شد که اولين کار انفرادي ام در مورد حماسه عاشورا باشد. البته به خاطر عدم حمايت هاي کافي و موجود نبودن موقعيت ها اين نمايشگاه کمي با تاخيرانجام گرفت البته مجموعه هايي کم نظيري ديگر آماده دارم که اگر مورد حمايت قرار بگيرد و منت نيز بر سرم نگذارند نمايشگاهي با موضوعاتي همچون سنگ درار و غيره اقدام خواهم نمود در مجموعه سنگ درآر که مدت ۷ روز با آنها زندگي کرده ام يکي از مجموعه هاي خوب مي باشد که انشا الله در آينده در معرض ديد عموم قرار خواهد گرفت.

 

در عکس بيشتر دنبال چه هستيد ؟

خويشتن خويش – گم شده خويش – خداي خويش

و اگر منظورتان شهرت باشد به هيچ وجه اين طور نيست چون من بيست سال از جشنواره ها دور بودم و در هيچ جشنواره اي نيزشرکت نکردم البته فضاي داوري را نيز قبول نداشتم و اين موضوع باعث شد که بدون دغدغه کارهايم را انجام بدهم و به فکر تکميل کردن اديت و ويرايش کارهايم باشم .

 

عکاسان پيشکسوت به چه کساني مي گويند ؟

به نظر اينجانب عکاسان پيشکسوت به کساني گفته مي شود که در کار خود استمرار داشته و هنوز هم به کار عکاسي مشغول مي باشند ولي اينکه يک نفر در سال هاي دور چند عکس گرفته باشد و بگويد من عکاس بودم و نان همان چند عکس را بخورد اين از نظر من عکاس پيش کسوت به حساب نمي آيد. امروزه دست هر کس دوربين و موبايل بدهيد ميتواند عکس بگيرد ولي آيا اين افراد عکاس مي باشند؟ در صورتي که کار عکاسي با تفکرات و ايده ها و خلاقيت هاي ذهني سازگاري دارد. و ابزار که همان دوربين مي باشد در مرحله بعد قرار مي گيرد. يعني دوربين بايد در اختيار عکاس و هنرمند باشد. نه عکاس در اختيار دوربين. و وقتي هنرمند عکاس بر دوربين مسلط شد يعني تفکرات خود را پشت دوربين آورد و آن را پياده نموده ايشان هنرمند و عکاس به حساب مي آيد .

 

کشور ما کشوري است نوشتاري که بيشتر در اين زمينه کار مي کند ولي کشورهاي اروپايي از دبستان شروع به آموزش عکاسي مي کنند. نظر شما در اين مورد چيست ؟

متاسفانه در کشور ما به هنرهاي تصويري بهاي کمتري مي دهند وهمين کم توجهي موجب لطمه هاي زيادي به جامعه هنري ما شده. همه اينها به اين دليل است که کشورهاي ديگر با ساخت فيلم ها سعي در القاي تفکرات خود بر ديگر کشورها دارند ولي کشور ما در اين زمينه خيلي کوتاهي نموده که در اين موارد بايد با سعي و تلاش و پشتوانه خوب مالي اين نقيصه جبران شود ولي در مورد آموزش عکاسي، ما بايد در سطح مدارس شروع به آموزش به دانش آموزان نمائيم .با توجه به اينکه ذهن دانش آموزان بسيار گيرا ميباشد همين موضوع موجب ميشود آنها درک صحيحي از آموزش عکاسي از پايه داشته باشند و در بزرگ سالي با زبان تصوير به خوبي اشنايي داشته و بتواند ان را در ديگر هنرهاي تصويري به کار ببرند. البته به خاطر وضعيت دروس مي توانند کلاس هاي فوق برنامه جهت دانش آموزان علاقه مند به اين رشته برگزار و به صورت پايدار استمرار داشته باشد.

 

آيا شما کتاب مطالعه مي کنيد ؟

صد در صد اين کار را به صورت مرتب انجام ميدهم من از اينترنت و کتاب هاي روز و همچنين مجلات عکاسي که داراي نظريات جديد در عکاسي مي باشد مرتب مطالعه مي نمايم. اگر موفقيتي از خودم ميدانم فقط به دليل همين مطالعاتي ميباشد که به روز و به قول امروزي ها آبديت مي باشم .

 

چهره افراد بازيگر تعزيه چطور انتخاب مي کنيد ؟

قبل از اينکه به تعزيه بروم چهره افراد را مي ديدم در صورتي که احساس مي کردم اين چهره مي تواند در عکس خوب باشد و موضوع من را پوشش دهد آن را انتخاب  و کار را دنبال مي کردم . دومين مسئله براي من لوکيشن يا محل اجرا مي باشد که از اهميت فوق العاده برخوردار بوده که وقتي بيننده تصوير را مي بيند تداعي زمان گذشته و سرزمين کربلا و حس و حال صحنه هاي حماسه کربلا براي ايشان مجسم شود .

 

در کار شما به نوعي ايده هاي نقاشي و مينياتور ديده مي شود که ما را ياد تابلوهاي استاد فرشچيان مي اندازد ، اين خلاقيت ها از کجا سر چشمه گرفته است ؟

اولا من نقاش نيستم دوما جايگاه استاد فرشچيان خيلي بالاست ايشان شخصيتي بسيار وارسته و اهل دل هستند و من خود را به هيچ وجه در جايگاه ايشان نمي دانم ولي در اين کار و سبک که براي اولين بار در سطح کشور اجرا و پياده شده در اثر ذهنيت هاي است که از قبل براي خودم ايجاد کرده بودم و به وجود آمده.  فضاي عاشورا و حادثه عظيم کربلا در ذهن من اين ايده به وجود آورد که بتوانم با اقتباس از تابلوهاي استاد فرشچيان و لطفي که خود آقا امام حسين و خانم زينب در اين مورد به اين حقير داشتند بتوانم در اين مورد کار جديد با ايده نو ارائه نمايم .

 

قبلا اشاره به چاپ کتاب کرديد . حاميان شما چه کساني ميباشند ؟ و چقدر از شما حمايت کرده اند ؟

امروزه حاميان زياد مي باشند ولي موقع عمل کسي وسط ميدان نيست دوست ندارم تعابيري به کار ببرم که تشويش خاطر بعضي ها شود، متاسفانه امروزه به کارهاي هنري و ارزشي کمتر بها داده مي شود کارها ي که بابت آن زحمت هاي زيادي کشيده شده و ارزشي قائل نمي شوند حتي اگر براي آن سالها زحمت کشيده باشي ولي اگر يک کار در مورد خودشان باشد فورا حمايت ميکنند من نميدانم اين چه حمايتي است بودجه فرهنگي براي چيست؟ آيا در اين بودجه نبايد حمايتي از هنرمندان صورت بگيرد نبايد آثار آنها مورد حمايت قرار بگيرد واگر نمي توانند هنرمندان را به حال خود رها و فراموش کنند تا به درد دلشان برسند، ديگر ادامه ندهم بهتر است. من از آيت الله صفايي بوشهري، نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه محبوب بوشهر و همچنين حجت الاسلام و المسلمين سيد نورالله موسوي نيا مديرکل تبليغات اسلامي استان که هر دو بزرگوار از حاميان اصلي هنرمندان در استان بوشهر مي باشد عاجزانه تقاضا دارم در اين مورد حمايت هاي خود را از کار هاي ارزشي هنري و ماندگار در شوراي فرهنگي استان حمايت  ومطرح نمايند تا دل گرمي براي هنرمندان استان باشد .

 

از مجموعه عکسهايتان کتابي در حال چاپ داريد ؟

بله کتابي دارم که امروز به دستم رسيد اسمش ( ديدار با خورشيد ) است و موضوع آن سفري است که مردم استان بوشهر با رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت الله خامنه اي داشتند که در نمايشگاه کتاب استان بدستان حضرت آيت الله صفايي بوشهري  و با حضور معاون وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و استاندار بوشهر و مديرکل تبليغات اسلامي استان و مديرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي استان رونمايي شد و کتاب دوم در مورد حماسه عاشورا است که يک الي دو ماه ديگر به چاپ ميرسد .

 

آيا کتاب ديدار با خورشيد در نمايشگاه حماسه ي خون ارائه داديد ؟

خير اين کتاب يک مستند مردمي است که با هماهنگي که با مسئولين استاني نمودم و قبول کردند و در يک مراسم خاص رونمايي شد .

 

 عکس هاي گرفته شده در اين نمايشگاه چند سال طول کشيد و مکان آنها را چطور انتخاب مي کرديد ؟

کارهاي من مدت سه سال طول کشيد و عکاسي ام در محيط هاي مختلف و ۱۵ ماه ويرايش و اديت بوده ، البته نه همه جا چون من برايم مهم نيست تعزيه متعلق به کجاست بلکه چهره افراد و لوکيشن محل برايم مهم بوده. محل عکس ها هم بيشتر در شهرستان هاي دشتستان، تنگستان و بوشهر بوده.

 

آيا در زيارت هم کار عکاسي داشتيد ؟

خير، محيط بازي و چهره افراد من را جذب نکرد من به دنبال يک شمر مي گشتم که واقعا چهره اش به شمر شباهت داشته باشد که تعزيه زيارت اينگونه نبود البته تعزيه خيلي خوب و قدمت طولاني دارد.

 

کارگرداناني ( کارگردان تعزيه ) که نزد آنها مي رفتيد کارشان سنتي بود يا زمينه هنري هم داشتند ؟

مهم سنتي يا هنري نيست مهم اين است تعزيه اي که بازيگران ۲۰۰ نفر ميباشد کارگرداني آن خيلي سخت است و آنها لحظه شماري مي کنند براي زماني که مراسم شروع شود و لازم نيست که حتما طرف حرفه اي باشد مهم عشق وعلاقه اي مي باشد که به امام خود آقا اباعبدالله دارند البته اين بزرگواران داراي تجربيات زيادي مي باشند که الحق وانصاف کارشان به خوبي انجام ميدهند آنها هيچ وقت دنبال پول گرفتن نيستند و با عشق و علاقه کار خود را دنبال مي کنند .

 

دوستيتان با مرحوم ضيا جمالي (عکاس ورزشي بوشهر ) چطور بود ؟

مرحوم ضياء از دوستان قديمي بود و رفتنش واقعا تاثير گذار و يکي از دوستان خوب که از بينمان رفت،  روحيه شاد ايشان بود که هميشه موجب مسرت و سرور بچه ها مي شد همه بچه بعد از اين جريان خيلي لطمه روحي خوردند. ولي رفتن او يک حسن داشت و آن هم اين بود که جايگاه عکاسي بهتر نشان داده شد وما را درحزن و اندوه گذاشت.

 

آيا از مراسم هم عکس گرفتيد ؟

به خاطر وضعيت روحي که داشتم نتوانستم از مراسمش عکس بگيرم. وقتي که مغز و دل کار نکند عکاسي سخت است و حتي اگر عکسي هم ميگرفتم خوب نميشد .

 

در صحنه ي عکاسي از چند دوربين و لنز استفاده مي کنيد ؟

يک دوربين با لنز هاي مختلف دارم و از قبل فکر همه جا را ميکنم که مشکلي پيش نيايد ولي براي کار مستند خبري داشتن دو دوربين و دو لنز مختلف الزامي مي باشد .

 

تعداد فرزندان شما ؟

دو فرزند – يک دختر و يک پسر

 

اطلاع داريم که دختر شما به کار عکاسي علاقه مند ميباشد اين حس و حال چگونه در او ايجاد شد ؟

من قبل از اينکه ازدواج کنم عکاسي ميکردم قاعدتا دخترم نيز در همان اوان کودکي با دوربين و کار من آشنا شد و علاقه مندي در او بيشتر نمود پيدا کرد مقداري از کارها را به ايشان نشان دادم و سعي کردم که بتواند روي پاي خودش بايستد او بايد ياد بگيرد با تلاش و پشتکارخودش ميتواند پل هاي ترقي را طي کند خوشبختانه با تلاش هايش در چندين جشنواره مهم علاوه بر راهيابي در جشنواره ها به مقام هاي خوبي نيز برسد که اين باعث افتخار اينجانب ميباشد .

 

آيا فرزند دوم شما به رشته اي از کار هنري علاقه مند ميباشد ؟

پسرم به کارهاي هنري خاص علاقه مند نيست ولي تازگي ها علاقه زيادي به کار تدوين فيلم و موسيقي پيدا نموده. البته ايشان در کار کامپيوتر و نرم افزار فوق العاده ميباشد. ايشان نيز بدون رفتن به کلاس يا آموزش از جاي خود آموز اين رشته ميباشد به طوري که چند ين کار تحقيقاتي در سطح دانشگاه به دوستانش ارائه داده البته اين در حالي است که ايشان سال آخر دبيرستان ميباشد .

 

شنيده ايم ميخواهيد سايتي راه اندازي کنيد و تمام سايت ها را ساپورت کنيد . از انگيزه کارتان بگوييد ؟

در سايت هاي استان يک سري عکس ها مي بينيد که از نظر هنري خوب تعريف نشده و به خورد مردم مي دهند و فاجعه بزرگي از لحاظ هنري رخ ميدهد و فکرش را نمي کنند که بعدا بايد جوابگوي مردم وجامعه هنرمندان منجمله عکاسان باشند و حتي من به مدير مسئولان مطبوعات و سايت ها توصيه کردم که کارگر نگيريد بلکه يک عکاس هنري بگيريد من احساس ميکنم اين جايگاه دارد خدشه دار ميشود براي همين سايت www.photokhabar.com را طراحي نموده ام که احتمالا يک الي دو ماه ديگر راه اندازي مي شود .

 

چه توصيه اي به عکاسان جوان داريد ؟

با مردم انس بگيرند ، بايد خاک پاي عزادار بشوند. حريم ها را نگه دارند؛ عزاداران امام حسين سرور آنها هستند،هدف خودشان را بايد مشخص کنند، با مردم برخورد بسيار مهربانانه داشته باشند .

 

براي سايت سازمان تبليغات اسلامي چه نظر و آموخته اي داريد؟

سايت سازمان تبليغات اسلامي يکي از سايت هاي جامع و خوب فرهنگي و خبري کشور است که در اين مقوله به خوبي پيش مي رود،چون اکيپ يک اکيپ فرهنگيست، که متشکل از مجموعه اي از افراد فکور و با تجربه نخبگاني و با ديدگاه مهندسي فرهنگي به کارها مي باشد.

در بعضي موارد خبرها، تحليل ها، مقالات و معرفي نشر و انتشارات و ... به چشم مي خورد.نبايد جايگاه خودتان راعوض کنيد.درصورتي که جايگاه فرهنگ وهنر بالاتر از سياست است. قدر جايگاه خود را بدانيد و حفظش کنيد. در مطالب خروجي دقت لازم را داشته باشيد، که هنرمند به آنچه که بايد باشد پرداخته شود. بعضي دوستان دور و گمنام هستند، و کارهاي بزرگ مي کنند و دنبال پست و مقام و جايزه نيستند، و کارهاي هنرهايي خلق مي کنند که در حد عالي مي باشد بايد شما به دنبال ناشناخته ها بگرديد با حفظ جايگاهشان .

 

 

تهيه و تنظيم : حامد فکوري ـ خبرنگار روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي استان بوشهر

 

سه‌شنبه 27 دی 1390 - 14:19


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری