جمعه 9 خرداد 1399 - 11:0
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

تلاش براي تمرکز زدايي از جشنواره

 

«گزارشي از برنامه هاي جشنواره تئاتر فجر»

دومين نشست خبري سي‌امين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر در حالي برگزار شد که به آغاز اين رويداد مهم هنري نزديک شده ايم.

به گزارش همشهري آنلاين رحمت اميني، دبير جشنواره در اين نشست که در سالن کنفرانس تئاتر شهر برگزار شد از نقاط قوت جشنواره و حضور فعال گروه‌هاي نمايشي سخن گفت، درحالي‌که بيشتر سؤالات خبرنگاران به موضوع مميزي، مشخص نبودن معيارهاي مميزي و توقيف تئاترها اختصاص داشت.

اين سؤالات باعث شد که رحمت اميني که رياست شوراي نظارت و ارزشيابي اداره کل هنرهاي نمايشي را برعهده دارد در اين باره بگويد: «تئاتر هنري زنده‌ است. اضافه کردن يا کم کردن يک جمله يا عبارت مي‌تواند معني تئاتر را دگرگون کند. نمايشي که بازبيني مي‌شود با نمايشي که اجرا مي‌شود، رفته‌رفته متفاوت مي‌شود.»

او اين روند را در تئاتر طبيعي خواند و با اين حال در خصوص مشکلات ايجاد‌ شده براي اجراي نمايش خشکسالي و دروغ گفت: «وظيفه شورا اين بود که از مجوز خود دفاع کند. از گروه نمايش نيز تشکر مي‌کنم زيرا براي جلوگيري از آسيب ديدن تئاتر، همکاري و تعامل بسيار خوبي با شوراي نظارت و ارزشيابي داشتند.»

سي‌امين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر که از 5 تا 22 بهمن‌ماه با دبيري رحمت اميني برگزار مي‌شود قرار است با کيفيت ‌تر از سال‌هاي قبل برگزار شود، و عده‌اي که دبير جشنواره آن را اينطور نويد مي‌دهد: «کيفيت جشنواره امسال بسته به تمرين گروه‌هاست و ما از بين کارها بهترين‌ها را انتخاب مي‌کنيم.»

به گفته اميني، در اين دوره 250 اثر متقاضي حضور در بخش بين‌الملل بودند. اين حضور باعث شد که او استقبال از بخش بين‌الملل اين دوره از جشنواره‌ را نسبت به دوره‌ گذشته متفاوت بخواند. ايتاليا، آلمان،فرانسه، سوئيس و ژاپن کشورهاي متقاضي حضور در جشنواره هستند و تا به حال حضور 7 اثر نمايشي در بخش بين‌الملل جشنواره سي‌ام قطعي شده است.

انتخاب آثار خارجي توسط فيلم‌هاي ارسالي صورت گرفته‌ است، اين شکل انتخاب باعث شد که دبير جشنواره بگويد: «اميدواريم کيفيت موجود در فيلم اجراي آثار انتخاب شده در زمان اجرا در جشنواره هم وجود داشته باشد.»

رحمت اميني نزديک به 3 ماه است که دبيري اين دوره از جشنواره را پذيرفته است. او پس از استعفاي محمد حيدري از دبيري سي‌‌امين دوره جشنواره موسيقي فجر بر اين مسند تکيه زد و قول داد که مسئوليت‌هاي خود را کم کند تا به دبيري اين دوره تمام و کمال برسد. به همين دليل او از مدير گروهي تئاتر دانشگاه آزاد استعفا‌ کرده است و مسئوليت خودش را در سمت رئيس ارزشيابي و نظارت و سمت خود را در جشنواره شمسه به ديگري واگذار کرده‌است تا به‌خوبي از عهده دبيري سي‌امين جشنواره تئاتر فجر بر بيايد.

او در اين نشست اعلام کرد: «از پنجم تا 11 بهمن‌ ماه کارگاه‌ هاي آموزشي مختلف نظير تئاتر نوين دنيا، ماسک، تنفس و تصور، بدن در سايه، ميزانسن، افسانه شخصي بازيگر و مديريت تئاتر چيست برگزار مي‌شوند.»

همچنين نمايشگاه عکس نمايش مارينا آبراموويچ به کارگرداني رابرت ويلسون در تماشاخانه ايرانشهر برگزار مي‌شود. به گفته او، استقبال دانشجويان از بخش نگاه ويژه بسيار عالي بوده است. همچنين او اعتقاد دارد که بازار تئاتر اين جشنواره از رونق بهتري برخوردار است، چراکه افرادي که به بازار دعوت شده‌اند افراد تشريفاتي و توريستي نيستند.

گرچه سخنان رحمت اميني در جايگاه دبير جشنواره اميد بخش بوده است، با اين حال او با اشاره به بودجه 2‌ميليارد توماني جشنواره اعلام کرد: «از نظر من اين بودجه بسيار کم است اما چون تعهد کردم با همين بودجه کم کار را ادامه مي‌دهم. با اين حال اميدوارم که بودجه جشنواره در سال آينده افزايش پيدا کند.»

«جشنواره تئاتر فجر در 5 استان کشور»: 

 حضور سي‌امين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر در 5 استان کشور قطعي شد و کارگاه‌هاي آموزشي ميهمانان خارجي جشنواره نيز در اين استان‌ها برگزار مي‌شود.

مدير بخش استاني جشنواره تئاتر فجر، از برگزاري کارگاه هاي آموزشي و نمايشگاه‌هاي کتاب در استان‌هاي برگزارکننده بخش استاني خبر داد.

پيمان شريعتي همچنين از تمهيدات ويژه براي پر بار کردن بخش استاني جشنواره تئاتر فجر خبر داد و گفت: «در اين دوره از برگزاري جشنواره، با تکيه بر تجربه سال گذشته، قرار بر اين شد که روند تمرکز زدايي از جشنواره تئاتر فجر را ادامه دهيم.»

وي افزود: «به همين دليل، از مراکز استان‌ ها خواسته شد تا در صورت تمايل، براي شرکت در بخش استاني جشنواره اعلام آمادگي کنند.»

در اين بخش، پنج استان گلستان، البرز، لرستان، کرمانشاه و خراسان شمالي، براي شرکت داوطلب شدند و آثارشان را نيز ارائه دادند.

شريعتي افزود: «نمايش‌ ها بر اساس پتانسيل موجود در سي‌امين جشنواره تئاتر فجر و نيز بخش‌هاي مختلف جشنواره همچون نگاه ويژه و ميهمان به اجرا در خواهند آمد.»

البته اجراهاي بخش استاني در بخش نخست جشنواره، يعني پنجم تا يازدهم و همزمان با بخش ورک‌شاپ ‌ها به صحنه خواهند رفت.

مدير بخش استاني سي‌امين جشنواره بين المللي تئاتر فجر، با اشاره به اين که هدف عمده، به شهرستان بردن نمايش‌هاي تهران است، درباره نمايش‌هايي که از شهرستان به تهران مي‌آيند، توضيح داد: «اين گروه ها مشکل اسکان در تهران نخواهند داشت.»

با توجه به اين که اجراهاي آن ها در بخش صحنه‌اي جشنواره برگزار نخواهد شد تلاش مي‌کنيم، هسته گروه ها براي تعامل با جشنواره و استفاده از اجراها تا پايان جشنواره در تهران بمانند.

او همچنين از انتقال برخي از کارگاه هاي آموزشي سي‌امين جشنواره بين المللي تئاتر فجر به شهرستان‌ها خبر داد و گفت: «اين براي اولين بار است که کارگاه هاي آموزشي در شهرستان‌ها برگزار مي‌شوند.»

علاوه بر آن، با همکاري انتشارات نمايش، همزمان نمايشگاه و فروشگاه کتاب نيز در حاشيه جشنواره‌هاي استاني برگزار خواهد شد.

«آثار بخش مرور»:

بخش مرور سي‌امين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر با حضور 9 نمايش از استان‌هاي مختلف کشور برگزار مي‌شود.

به گزارش همشهري آنلاين، کميته انتخاب اين دوره از جشنواره تئاتر فجر، پس از بررسي پيشنهادهاي آثار متقاضي در بخش مرور، 9 اثر را براي حضور در اين بخش انتخاب کردند.

بر اين اساس آثار بخش مرور به شرح ذيل است:

1. ابرها، نويسنده و کارگردان: سيد مرتضي مير منتظمي، از تهران

2. اژدهاک، نويسنده: بهرام بيضايي، کارگردان: مصطفي حميدي فر، از سبزوار

3. اين روبان سياه که به سقف آسمان است، نويسنده و کارگردان: محمد مساوات، از تهران

4. پري، نويسنده: خيرا... تقياني پور، کارگردان: خيرا... تقياني پور و جواد نوري، از تهران

5. خاموشي دريا، نويسنده : رضا گوران، کارگردان: نيما دهقان از تهران

6. روياي تفتيده، نويسنده: حسين ابراهيمي، کارگردان: امين سالاري و رضا عباسي، از بيرجند

7. ريچارد سوم، نويسنده: محمد چرمشير، کارگردان: آتيلا پسياني، از تهران

8. سفيد برفي و هفت کوتوله، والت ديزني 1937 ، نويسنده و کارگردان: نصير ملکي جو، از تهران

9. هولستر فرزند اصفهان، نويسنده: محسن رهنما، کارگردان: محسن عرب‌زاده، از اصفهان

«آثار بخش ميهمان»:

 کميته انتخاب سي‌امين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر 9 نمايش را براي حضور در بخش ميهمان اين دوره از جشنواره برگزيد.

کميته انتخاب آثار اين دوره از جشنواره، پس از بررسي پيشنهادات هيات‌هاي ارزيابي آثار بخش‌هاي  تجربه‌هاي نو، نگاه ويژه ،چشم انداز و مناطق، 9 اثر را به عنوان ميهمان هر يک از اين بخش‌ها معرفي کردند.

آثار بخش‌هاي مختلف به شرح ذيل است:

بخش تجربه‌هاي نو:

اين همه سنگر و اين آدمها که تا آخر زنده اند، نويسنده: روزبه حسيني، کارگردان : روزبه حسيني، شهر: تهران

مار خورده افعي شده، نويسنده: يونگي گرشکاوتن(اقتباس)، کارگردان: گلبرگ ابوترابيان، شهر: تهران

بخش نگاه ويژه:

باگانه: نويسنده و کارگردان: مجتبي رفيعي، شهر: تهران

پروانه زرد روشن، نويسنده: حميد رضا نعيمي، کارگردان : ميلاد نيک آبادي، شهر: تهران

دراکولا، نويسنده: جلال تهراني، کارگردان: ستاره پسياني، شهر: تهران

بخش چشم انداز:

چنگيز خان، نويسنده: چيستا يثربي، کارگردان: چيستا يثربي، شهر: تهران

روشان، نويسنده: سياوش پاکراه، کارگردان: سياوش پاکراه و فريدون محرابي، شهر: تهران

بخش مناطق:

آناليز، نويسنده و کارگردان: عدالت فرزانه، شهر: خلخال

مراقب گربه باش، نويسنده: فاطمه مکاري، کارگردان : صاحب آهنگر، شهر: ساري

«82  نمايش راديويي، متقاضي حضور در جشنواره»:

 با پايان مهلت قانوني دريافت آثار بخش راديو تئاتر، 82 نمايش راديويي متقاضي حضور در سي‌امين جشنواره تئاتر فجر شدند.

بخش راديو تئاتر اين دوره از جشنواره با استقبال بي‌سابقه هنرمندان شهرستاني و دانشجويان روبرو شده است و با توجه به اين استقبال، احتمال افزايش آثار در اين بخش از جشنواره وجود دارد.

بر اين اساس از تاريخ 10 دي ‌ماه مرحله انتخاب آثار بخش راديو تئاتر با حضور هياتي متشکل از شهين‌دخت نجف‌زاده، نادر برهاني مرند، بهرام ابراهيمي، فريدون محرابي و فرشاد آذرنيا؛ آغاز شده، و آثار در حال ارزيابي هستند.

پيش از اين ايوب آقاخاني مدير بخش راديو تئاتر سي‌امين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر، اعلام کرده بود؛ به دليل استقبال مراکز راديويي استان‌هاي مختلف کشور و تعدد آثار اين بخش احتمال افزايش آثار در بخش راديو تئاتر وجود دارد.

طبق فراخوان منتشر شده سي‌امين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر؛ 7 نمايش راديويي در اين دوره از جشنواره حضور خواهند داشت.

 

 

 

دوشنبه 26 دی 1390 - 8:48


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری