سه‌شنبه 24 تير 1399 - 2:20
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

نياز به ارتقاء سليقه‌ مخاطبان فرهنگ‌ عاشورايي

 

گزارشي از برگزاري برنامه‌هاي فرهنگي و هنري شهرداري تهران به مناسبت اربعين حسيني:

شهرداري تهران همزمان با اربعين حسيني و دهه آخر ماه صفر ويژه برنامه‌هاي فرهنگي، مذهبي و هنري گسترده‌اي را برگزار کرده است که از آن جمله مي‌توان به اجراي تئاتر هاي بزرگ خورشيد کاروان و تاوان، توزيع بسته‌هاي فرهنگي ، کارگاه نگارگري هامون، نمايشگاه کتبيه‌هاي عاشورايي، توليد و توزيع نغمات مذهبي و برپايي گسترده و منسجم هيات‌هاي مذهبي اشاره کرد.

 به گزارش شهرنوشت، همچنين در روز سي ام ماه صفر، به مناسبت شهادت امام رضا(ع) نيز در هزار و 250 نقطه از سطح شهر برنامه‌هاي سخنراني و سوگواري برگزار مي‌شود. علاوه بر برگزاري پرشکوه مراسم عزاداري در مساجد، فضا‌سازي شهري نيز با استفاده از جملات حضرت امام خميني(ره) و مقام معظم رهبري در خصوص پيامبر اعظم(ص) و امام حسن مجتبي (ع) و امام رضا(ع) با محوريت اخلاق اسلامي به شکل گسترده  صورت مي‌گيرد.

کارگاه نگارگري هامون باغ موزه هنر ايراني:

در کنار برنامه‌هاي مختلف شهرداري براي اربعين امام حسين (ع) و يارانش، امير خوراکيان، رئيس سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران گفت: «در پي اجراي موفق کارگاه نگارگري مهر هامون در سال گذشته و توليد 15 تابلوي نگارگري، امسال نيز در ايام ماه محرم 15 هنرمند نگارگر ايراني براي به تصوير کشيدن فرازهايي از زيارت وارث به باغ موزه هنر ايراني آمده‌اند. از سوي ديگر در همين ايام آثار برگزيده دور اول کارگاه نگارگري مهر هامون به همراه آثار ديگري از نگارگري‌هاي گنجينه موزه امام علي (ع) در سالن حجاب به نمايش گذاشته شد.»

رونمايي از کيميا و ساقي سرمست:

در ادامه برنامه‌هاي شهرداري تهران به مناسبت ايام پاياني ماه صفر رئيس سازمان فرهنگي‌ هنري شهرداري تهران از رونمايي يک آلبوم موسيقي جديد ديگر با مضمون سوگواري امام حسين (ع) خبر داد. آلبوم «ساقي سرمست» با آهنگسازي آريا عظيمي‌نژاد و صداي محمدعلي کريمخاني که دومين آلبوم در اين حوزه بعد از آلبوم «کيميا» است که آهنگسازي آن را ‌سيد محمد ميرزماني بر عهده داشت و با صداي ابراهيم يوسفي‌نژاد توليد شد.

 آلبومي که در دهه اول محرم امسال در دسترس مخاطبان قرار گرفت. خوراکيان همچنين از تدوين و توليد لوح فشرده آثار «سليم موذن‌زاده» خبرداد و افزود: «اين لوح فشرده تصويري، مشتمل بر مراسم عزاداري اين مرثيه‌خوان سيدالشهداء(ع) در جوار ضريح در حال ساخت حضرت ابوالفضل(ع) است؛ در سال 1387 که مراحل ساخت ضريح حضرت ابوالفضل(ع) در فرهنگسراي بهمن انجام مي‌شد، سليم موذن زاده مداح معروف آذري زبان، در کنار ضريح در حال ساخت حضرت اباالفضل(ع) به اجراي برنامه عزاداري براي امام حسين(ع) پرداخت و حالا سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران لوح فشرده تصويري اين مرثيه خواني را در دسترس مخاطبان قرار خواهد داد.»

توزيع 220 هزار بسته فرهنگي و مذهبي:

معمولاً مديريت شهري هنگامه مناسبت‌هاي مختلف با ارائه گسترده بسته‌هاي فرهنگي گامي در حوزه فعاليت‌هاي فرهنگي و اجتماعي بر مي‌دارد. بر همين اساس هم شهرداري تهران به مناسبت اربعين حسيني امسال و در راستاي برنامه‌هاي ترويجي خود مجموعه کتاب‌ها و بسته‌هاي فرهنگي را متناسب با پيام و محتواي چهلمين روز درگذشت امام حسين (ع) تهيه کرد. در اين راستا بيش از 220 هزار بسته فرهنگي، سي‌دي مذهبي و کتاب‌هايي با موضوع اربعين حسيني و سيره زندگي پيامبر اکرم و ائمه معصوم در اختيار شهروندان قرار گرفت.

نمايش «خورشيد کاروان» در ايوان شمس:

اما يکي ديگر از برنامه‌هايي که شهرداري تهران به مناسبت چهلمين روز شهادت امام حسين ( ع ) و ياران با وفايش برگزار کرد، نمايش خورشيد کاروان است که در محل ايوان شمس اجرا  ‌شد.

مدير کل فرهنگي شهرداري در اين خصوص با اشاره به اينکه شهرداري تهران اجراي تئاتر‌هاي مذهبي در نقاط مختلف شهر در کنار مراسم تعزيه خواني را به مناسبت اربعين حسيني برگزار کرده است از تئاتر خورشيد کاروان به عنوان شاخص‌ترين اقدام شهرداري تهران در اين حوزه ياد کرد.

نمايش «خورشيد کاروان» که با اقتباس از داستان مشهور دير راهب به واقعه پس از عاشورا مي‌پردازد، بيست سال گذشته در کشورهاي انگليس، هلند، دبي و بيست شهر ايران اجرا شده و  با 909  اجرا ميزبان بيش از 755 هزار نفر تماشاچي بوده است. اين اثر نوشته مهدي متوسلي و کارگرداني محمود فرهنگ است و بازيگراني همچون  انوشيروان ارجمند، کرامت رودساز، فرهاد بشارتي، اسداله بابايي، مهدي اميني و … در آن به ايفاي نقش مي‌پردازند.

برپايي نمايشگاه کتيبه‌هاي عاشورايي:

موزه هنرهاي ديني امام علي (ع) براي ايام محرم و صفر، و اربعين حسيني نمايشگاه کتيبه‌هاي عاشورايي شامل آثار خوشنويسي استاد کرمعلي شيرازي برگزار کرد که با مضامين ديني در معرض ديد شهروندان و علاقمندان قرار گرفت. نمايشگاهي که تا سوم اسفند ماه ادامه خواهد داشت و شهروندان مي‌توانند با حضور در موزه هنرهاي ديني امام علي (ع) از آن بازديد کنند.

اربعين در بلندترين سازه ايران:

برج ميلاد تهران هم برنامه‌هاي ويژه‌اي را براي روز اربعين حسيني در نظر گرفت. از آن جمله مي‌توان به حمل پرچم امام حسين (ع) توسط يکي از پيرغلامان اهل بيت در محيط برج ميلاد اشاره کرد. علاوه بر آن سوگواري ويژه‌اي با برنامه مداحي و سخنراني هم در اين برج برگزار ‌شد و همچنين در ظهر روز اربعين، از بالاي برج ميلاد صداي اذان طنين انداز شد.

در کنار تمامي اين برنامه‌ها، مراسم عزاداري و سخنراني در مراکز فرهنگي و هنري، سازمان‌هاي تابعه شهرداري و هيات‌هاي مذهبي با حمايت شهرداري تهران، ادامه ويژه برنامه «عاشورا، مظهر بيداري» به عنوان ويژه ‌برنامه‌ شهرداري تهران در ايام محرم و صفر و اجراي نمايش سوگواره تاوان در غرب تهران از ديگر برنامه‌ها براي دهه پاياني صفر است.

آيين رونمايي از آلبوم عاشورايي «کيميا»: 

به گزارش اداره کل روابط عمومي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران به نقل از «شهر»، سيدقاسم ناظمي معاون هنري اين سازمان، ـ19دي‌ـ در آيين رونمايي از آلبوم عاشورايي «کيميا» و قدرداني از پديدآورندگان آن که در موزه هنرهاي امام علي(ع) برگزار شد، اظهارکرد: هنر و ادبيات عاشورايي تنها موضوعي است که مي‌تواند ارزش‌هاي اسلامي ما را به جهان عرضه کند اما با اين وجود در 30سال گذشته به اين حوزه توجه لازم و کافي نشده است.

او تصريح‌ کرد: حرکت‌هاي فرهنگي در حوزه عاشورا از گذشته تا‌کنون نيازي به نهادهاي حکومتي نداشته‌اند اما اگر نهادهاي فرهنگي نتواند در جريان فرهنگ عاشورايي، سطح سليقه‌ مخاطبان را افزايش دهند، به‌طورقطع بايد شاهد برخي کج‌روي‌ها در اين حوزه باشيم

ناظمي گفت: درکنار فعاليت‌هاي مردمي، نهادهاي فرهنگي بايد براي عرضه متفاوت فرهنگ عاشورايي تلاش کنند که آلبوم عاشورايي کيميا ازجمله اين کوشش‌ها در اين حوزه است.

او افزود: نهادهاي فرهنگي بايد زمينه‌ساز فعاليت‌هاي عاشورايي باشند و موظفند از آثار ارزشمند اين حوزه حمايت کرده و با طرح مجددشان از محدود شدن مخاطب اين آثار به نخبگان جلوگيري کنند.

معاون هنري سازمان فرهنگي‌ هنري شهرداري تهران در ادامه از رونمايي دو آلبوم موسيقايي جديد ديگر در حوزه عاشورايي در آينده نزديک خبرداد.

بنابراين‌ گزارش، در ادامه اين مراسم، پوراميد از استادان حوزه موسيقي به ارزيابي اثر و بيان برخي نکات در مورد موسيقي عزاداري پرداخت و افزود: تنها راهکار براي جلوگيري از ابتذال در موسيقي و عزاداري توليد آثار اصيل و صحيح هنري است.

سيد محمد ميرزماني مديرکل مرکز موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و آهنگساز آلبوم عاشورايي «کيميا» نيز در اين مراسم با قدرداني از سازمان فرهنگي‌هنري شهرداري‌ تهران،گفت: هم‌ اکنون توليد آثار موسيقي مذهبي دچار التهاب بوده و سرمايه‌گذاري کمتري براي توليد اين آثار مي‌شود.

سيدمحمد سادات‌ اخوي شاعر اين آلبوم‌ عاشورايي نيز در اين مراسم با اشاره به روند آماده‌سازي و توليد اين اثر و قدرداني از رياست سازمان فرهنگي‌هنري شهرداري تهران، اظهارکرد: موسيقي مذهبي همچنان غريب است و فعاليت‌هاي بيشتري بايد در اين حوزه انجام گيرد.

بر اساس اين گزارش در پايان اين مراسم از آلبوم عاشورايي «کيميا» رونمايي و از سيدمحمد ميرزماني آهنگساز ، ابراهيم يوسفي‌نژاد خواننده و سيدمحمد سادات‌اخوي شاعر اثر با اهداي لوح سپاس، قدرداني شد.

اين‌گزارش مي‌افزايد: اين آلبوم به مناسبت ايام سوگواري حضرت سيد الشهدا(ع) توسط مديريت موسيقي و سرود سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران توليد شده و از جمله ويژه برنامه‌هاي «خيمه هنر» است.

 

 

 

 

 

يكشنبه 25 دی 1390 - 8:22


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری