دوشنبه 5 خرداد 1399 - 22:40
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

احمد محمد اسماعيلي

 

روايت زندگي مادران ايراني

 

 

گفت وگو با آزيتا حاجيان بازيگر مجموعه تلويزيوني تا ثريا به کارگرداني سيروس مقدم

 

 مقدمه : آزيتا حاجيان در بيش از سه دهه حضورش در عرصه بازيگري نقش ماندگاري را در سينما و تلويزيون تجربه کرده است . نقش هاي مختلفي که ويژگي هاي متفاوتي را از زنان جامعه شامل شده است . آزيتا حاجيان در مجموعه تا ثريا در نقش محوري مجموعه به بازي مي پردازد . زني مستقل ،  زحمتکش ، خود ساخته و مذهبي  که براي خوشبختي فرزندانش از هيچ کاري رويگردان نيست و حتي به خاطر بچه هايش وارد مسئله پرمخاطره و خطرناکي ( ربا) مي شود و از تنها سرمايه زندگيش (خانه مسکوني) مي گذرد و وارد چالش بزرگي در زندگيش مي شود. آزيتا حاجيان در باره ابعاد شخصيتي اين کاراکتر در بعد اجتماعي و فردي توضيحاتي را در اين گفت و گو  ارائه مي کند.

 

مهمترين ويژگي شخصيت ثريا برايتان چه ويژگي بود که بازي در اين مجموعه را قبول کرديد ؟

مهمترين ويژگي اين مادر عشق او به فرزندانش است . عشقي که ويژه مادران فداکار ايراني است و مخاطبان ايراني متوجه اين عشق و علاقه مي شوند . در اين عشق ها مادران معمولا از خودشان مي گذرند و وجودشان را وقف توجه و مراقبت از فرزندانشان مي کنند .

 

آيا مادران در قبال چنين فداکاري هايي از فرزندان خودشان تقاضاي قدرشناسي ندارند ؟

 بله چنين توقعي به وجود مي آيد اما نکته مهمي درباره اين بحث وجود دارد که مربوط است به برخي از مواقع که  سطح اين توقعات بالا مي رود . کما اينکه ثريا هم چنين توقعاتي دارد و خطاب به پسرش مي گويد من از خيلي خواسته هايم گذشته ام و توقع دارم تو هم بايد چنين گذشتي داشته باشي و ثريا مي خواهد پسرش از برخي از خواسته هايش به خاطر او صرف نظر کند و اين مسئله اتفاقاتي را در زندگي آنها به وجود مي آورد . اين مادر ابعاد گسترده روحي و فکري دارد که او را جذاب مي کند .  مادران ايراني در برخي از مواقع خيلي اغراق آميز در مسائل فرزندانشان ورود پيدا مي کنند . بهترين شيوه ممکن اين است که يک بالانس و تعادلي در اين بحث ايجاد شود تا رابطه مابين مادران و فرزندان دچار چالش نشود .

 

آيا بايد فرزندان تمام زحمات والدينشان را جبران کنند ؟

ببينيد در اين بحث نکته مهم اين است که مادران به صورت غريزي در وجودشان مهر و محبت به فرزندان توسط خداوند به وديعه گذاشته است و نبايد والدين متوقع باشند که بچه ها بايد به شکل کاملي جوابگوي محبت آنها باشند  . نمي شود متوقع بود که فرزندان زندگي خودشان را وقف خواسته هاي والدين کنند .

 

چه مرزي بين خواسته منطقي و غير منطقي والدين از بچه ها وجود دارد ؟

بهر حال بايد توقع به حدي باشد که مرزبندي مشخصي در آن وجود داشته باشد . به عنوان مادر فرزندانمان را به دنيا مي آوريم . براي رشد و بزرگ شدن آنها کلي زحمت مي کشيم . در تمام مدت دوران کودکي و نوجواني مراقب وضع تغذيه ، تحصيل و نوع ارتباطاتشان با دوستانشان هستيم . تا مسير درستي داشته باشند . فرزند موقعي که به سن مشخصي رسيد بايد والدين بگذارند تا او وارد زندگي مستقلي بشود و بي خود و بي جهت وارد زندگيش نشوند . زندگي مستقل تابع شرايط خاصي است که بايد مورد توجه قرار بگيرد اگر تربيتمان درست باشد به حتم بچه ها هم در زندگي موفق مي شوند و دچار لغزشي نمي شوند .  بهر حال بايد براي استقلال درست بچه هايمان احترام قائل بشويم .

 

چقدر اعتقادات ثريا به خصوص در وسواسي که در جهت دادن پول به رضا انجام مي دهد موثر است ؟

حضرت علي مي فرمايند موقعي که فقر وارد خانه اي مي شود ايمان از در ديگر خانه بيرون مي رود . در مورد ثريا هم چنين اتفاقي به وجود مي ايد و موقعي که براي تهيه جهيزيه دختر و خرج تحصيل پسرش دچار مشکل مي شود تن به وسوسه مي دهد و پول فروش خانه را در اختيار رضا قرار مي دهد .البته ثريا زني است که منش خاصي دارد و به نظر مي رسد  خاستگاه اين منش از اعتقادات مذهبيش است. ثريا هم از نظر ظاهر, پوشش  و هم از نظر تفکر به يک تعادلي رسيده است و خدا برايش مسئله است و خدا را دوست دارد و براي تصميم گيري هاي زندگيش مي رود و استخاره مي کند.

 

 ريشه مستقل بودن  ثريا چگونه به وجود آمده است  ؟

 بهر حال ثريا زن با استقامتي است که يک تنه در برابر مشکلات ايستادگي کرده است . زني که اين قدرت را دارد که در برابر سختي ها مقابله کند و به راهش ادامه بدهد . در جامعه ما معمولا زنان را موجودي وابسته فرض مي کنند که مي تواند اين وابستگي به پدر ، فرزند ، شوهر و يا برادر باشد . در حالي که زنان هم مي توانند به اندازه مردان قوي و محکم باشند .

 

 

 

 

 

 

 

چهارشنبه 21 دی 1390 - 13:10


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری