شنبه 21 تير 1399 - 12:48
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

اميد زماني

 

حوزه هنري؛تركيب هماهنگ ارزش هاي اعتقادي و تكنيك هاي هنري مدرن

 

 استاد شيخ شفيق جرادي مدير مركز مطالعات حكمت و انديشه كشور لبنان سه شنبه 20 دي از بخش هاي مختلف حوزه هنري ديدن كرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي: استاد شيخ شفيق جرادي از نظريه پردازان حزب الله لبنان و از نزديكان شيخ حسن نصرالله رهبر حزب الله لبنان سه شنبه (20 دي ماه)به همراه حجت الاسلام محمدرضا زائري، حبيب ايل بيگي مدير كل روابط عمومي و امور بين الملل حوزه هنري و مرتضي گودرزي ديباج مدير مركز هنرهاي تجسمي حوزه هنري از بخش هاي مختلف حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي بازديد كرد.
 مدير مركز مطالعات حكمت و انديشه لبنان با حضور در كارگاه هنرهاي تجسمي حوزه هنري از آثار اين مركز ديدار كرد و با هنرمندان حاضر درباره آثارشان به گفت و گو پرداخت.
 استاد شيخ شفيق جرادي پس از آن، در گنجينه آثار تجسمي حوزه هنري حضور يافت و ضمن بازديد از آثار اين گنجينه در گفت و گو با مرتضي گودرزي ديباج علاقه مندي اش را براي برگزاري نمايشگاه آثار تجسمي حوزه هنري در كشور لبنان اعلام داشت.
 اين مقام همچنين از نمايشگاه آثار برگزيده ششمين سوگواره پوسترهاي عاشورايي در گالري ابوالفضل عالي حوزه هنري ديدن كرد.

مدير مركز مطالعات حكمت و انديشه كشور لبنان در گفت و گويي اظهار داشت: وقتي به ايران آمدم طبيعتا اين باور و ذهنيت را داشتم كه جايگاه هنر در ايران بسيار برجسته است و اكنون معتقدم واقعا هنرمندان ايراني توانسته اند به طور قابل توجهي به هويت انقلاب اسلامي ايران تجسم ببخشند و ارزش هاي انقلاب را در قالب آثار هنري عرضه كنند.
 جرادي درباره ويژگي آثاري هنري هنرمندان حوزه هنري گفت: اولين نكته اي كه از ديدن آثار تجسمي هنرمندان ايراني در اين مركز به چشم مي آيد تركيب و هماهنگي خط و تذهيب و نگارگري ست كه با سازگاري و هماهنگي پديد آمده ميان آن ها جلوه  و زيبايي خاصي به آن ها بخشيده است.
 او ادامه داد: دومين مطلب اين است كه تجربه ها و حافظه تاريخي اين ملت به خوبي در قالب آثار هنري چه در تابلو هاي نقاشي و طراحي ها و چه در مجسمه ها بازتاب و تبلور يافته است.
 مدير مركز مطالعات حكمت و انديشه كشور لبنان همچنين گفت: نكته قابل توجه ديگر جمع ميان ارزش هاي ديني و باورهاي اعتقادي انقلاب اسلامي و هماهنگي ساختن آن ها با آخرين دستاوردهاي تكنيكي و فني هنر روز جهاني ست و اين به معناي به روز بودن اين هنر ارزشي ست كه مطلب بسيار مهمي به شمار مي آيد.
 شيخ شفيق جرادي آثار هنري هنرمندان ايراني را ملهم از اسلام مبتني بر ولايت فقيه دانست و گفت: اين آثار نشان مي دهند كه قبل از هر چيز دنيا بايد امروز با اسلام معرفي شده از سوي حكومت ولايت فقيه روبه رو شود كه اين اسلام در عين پايبندي به مبادي اصيل و سنتي عالم اسلام، كاملا ظرفيت ها و نياز هاي شرايط دنياي جديد و مخاطب دنياي امروز را در نظر مي گيرد و براي توليد آثار هنري متناسب با فضاي امروز كاملا كارآمد است.

اين مقام لبناني با بيان اين كه بزرگترين رسانه و پيام آور ارزش ها و آرمان هاي جمهوري اسلامي براي كشورهاي ديگر همين هنر و آثار هنري هستند، افزود: اين هنر با ظرفيت و قابليت هايي كه دارد مي تواند نقش پيام رسان داشته باشد و ابلاغ كننده پيام كشور ايران به جهانيان باشد.
 جرادي درباره ضرورت همكاري ميان ايران و لبنان در زمينه هاي هنري گفت: نه تنها آرزو دارم كه تعامل و همكاري ميان كشورهاي ايران و لبنان در زمينه هاي فرهنگي و  هنري ايجاد شود، بلكه به خاطر كيفيت و سطح آثار هنري ايران، معتقدم جمهوري اسلامي بايد در همه جاي دنيا آثار هنري هنرمندان خود را عرضه كند و زمينه آشنايي جهانيان با اين آثار ارزشي را بوجود آورد.
 او در ادامه گفت: با توجه به ظرفيت و نيازي كه در لبنان و كشورهاي ديگر براي عرضه آثار فاخر و ارزشي با معيارهاي جديد وجود دارد گمان مي كنم اين رسالتي را بر دوش جمهوري اسلامي مي گذارد تا در اين خصوص نمونه هاي اين آثار و زمينه توليد و عرضه گسترده آن ها را در اين كشور ها فراهم كند.

 

چهارشنبه 21 دی 1390 - 12:51


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری