شنبه 27 دی 1399 - 18:12
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

محمدمهدي همايي سرشت(نارنجي نژاد)

 

بزرگترين ويژگي منحصربفرد مدارس صدرا، جنبه معنوي و تقدس اين مدارس است

 

گفتگو با خانم گودرزي،مدير دبيرستان دخترانه صدراي بروجرد

 

 

لطفا خودتان را معرفي کنيد و بفرماييد دبيرستان صدراي دخترانه تبريز در چه سالي تأسيس شده و هم اکنون چند دانش آموز دارد ؟

اينجانب خدمتگزار دبيرستان صدرا معصومه گودرزي از سال 1386 سال تاسيس اين واحد آموزشي  تا کنون مسئوليت اداره آنرا به عهده داشته ام اين مدرسه با 20 نفر دانش آموز شروع به کار کرده و در حال حاضر با 62 دانش آموز در 4 پايه تحصيلي دبيرستان به کار خود ادامه مي دهد.

 

مدرسه صدرا از چه ويژگي هايي برخوردار است و مديريت در اين مدرسه را چگونه ارزيابي مي کنيد ؟

بزرگترين ويژگي منحصربفرد اين مدارس جنبه معنوي و تقدس اين مدارس است بطوري که مي توان گفت اين مدارس به منزله و جايگاه حوزه هاي علميه در ميان سازمان آموزش و پرورش ميباشد به همين دليل رخنه فرهنگي دشمنان در اين مدارس بدليل برنامه هاي خاص که براي دانش آموزان دارند بسيار کمتر از ساير مراکز آموزشي است.

لطفا در خصوص رشته علوم و معارف اسلامي و جايگاه آن در نظام آموزشي و شهرستان تبريز توضيح دهيد ؟

اين رشته درسي بسيار مهم که متاسفانه بسيار مظلوم هم تاکنون واقع شده و اکنون در مراحل اوليه تکوين مي باشد نياز به تلاش هاي همه جانبه داردکه جايگاه خود را شايسته و بايسته پيدا کند و دقيق و مدون به کار ادامه دهد از جمله نياز به کتاب هاي کد دار خاص خود دارد و کاستن از حجم زياد اين دروس و تشويق دانش آموزان جهت ادامه تحصيل در اين مراکز دارد و موارد ديگر که گفتن آنها به طول مي انجامد.

 

برنامه هاي سازمان مدارس معارف اسلامي چه تأثيري در بارورسازي مدارس داشته است ؟

شکي نيست که زحمات و تلاش هاي صادقانه  برادران سازمان مدارس براي احياي اين رشته درسي تاثير فوق‌العاده در جلو بردن اهداف اين مدارس دارد و ميتوان با قاطعيت  گفت اگر اين  تلاشها  نبود  اين مدارس با توجه به بي توجهي  برخي به اهداف اين مدارس هم چنين کج سليقگي ها و ساير مشکلات به  باروري نمي رسيد خداوند اين برادران را حفظ و موئد  فرمايد.

اولويتها و برنامه هاي آموزشي شما چيست و تا کنون چه اقدامات خاص آموزشي را مبذول داشته ايد؟

مهم ترين اولويت هاي آموزشي مدرسه صدرا الف- ابتدا ساخت يک واحد آموزشي که ثابت و پا برجا بوده  و هر سال تغيير مکان ندهد ب-تامين دبيران زبده و ماهر در دروس تخصصي که بسيار مهم مي باشد.ج- ثبت نام از دانش آموزان خاصي که هم علاقه و هم زمينه اين رشته را داشته باشند. د-برنامه ريزي جهت دانش آموزان سال سوم نهايي که آبروي هر مدرسه مي باشد و نشان دهنده رشد و افت مدرسه ميباشد. ه-تشکيل  انجمنهاي علمي در مدارس بسيار مهم است و تشويق بچه ها به مسائل علمي دروس مختلفي - بردن دانش آموزان به اردوهاي يکروزه ديدار از دانشگاه ها – حوزه ها و غيره که عملا" ديده شده بسيار موثر است  و فعاليتهاي ديگر

 

برنامه هاي فرهنگي  دانش آموزي و پرورشي شما چگونه است و تا کنون چه کارهايي را انجام داده ايد ؟

محور کليه برنامه هاي پرورشي چند امر بسيار مهم است و ساير امور حول اين محورها مي چرخد. الف.محور تقرب دانش آموزان به توحيد و توجه هر چه بيشتر آنها به اينکه خداوند متعال سر چشمه هر خير و نيکي است که نماز هم جزء برنامه محور مي باشد.ب.محوريت اهل بيت عصمت و طهارت يا نزديکي هر چه بيشتر به آنها از طرقي که خودشان توصيه نمو ده اند علي الخصوص  بقيه ا... الا عظم در اين زمانه پر از آشوب و آسيب براي فرزندان شيعه بسيار مهم است.ج.محوريت سوم دفاع از ولايت فقيه و انقلاب عظيم اسلامي که اکثر برنامه ها بنحوي بايد به اين سمت وسو گرايش داشته ونسل امروز را با اين اصل مترقي شيعه نزديک کرد.د. محور چهارم دشمن شناسي که بسيار مهم است و باعث نجات همه ما مي باشد و دادن بصيرت ديني به انحاء گوناگون به نسل جوان در اين راستا  و در کنار اين محورها ي اصلي غافل  نبودن از روحيات  نسل جوان بسيار مهم است از جمله برنامه هاي ورزشي و شادي بخش که در مدارس بايد اجرا گردد.

 

 در خصوص معرفي رشته و مدرسه و جذب دانش آموزان شايسته چه اقداماتي را انجام داده ايد ؟ و برنامه هاي شما چيست ؟

برنامه هاي تبليغي مدرسه صدرا در ايام تابستان  و در طول سال  عبارتند از جلساتي که با مديران ساير مدارس برگزار مي شود مصاحبه هاي راديويي، تلويزيوني، اطلاعيه ها در مساجد و مراکز فرهنگي آگهي در روزنامه ها نصب بنر و پلاکاردها در سطح شهر و غيره.

 

 در پايان اگر مطلب خاصي را مد نظر داريد ، بيان بفرماييد ؟

 در پايان لازم است از زحمات شبانه روزي جناب آقاي سيفي رياست محترم سازمان و همکاران تلاشگر شان بويژه روابط عمومي سازمان مدارس كه امكان اين مصاحبه را فراهم آوردند، نهايت تشکر را داشته و دعامي کنم که خداوند متعال اين برادران  را در حمايت خاص خود موفق ومويد فرمايد.

 

چهارشنبه 21 دی 1390 - 10:23


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری