پنجشنبه 6 آذر 1399 - 21:17
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

استقبالي چشمگير از جشنواره امسال

 

«گزارشي از مراسم اختتاميه ششمين جشنواره فيلم پروين اعتصامي»

آيين اختتاميه ششمين جشنواره فيلم پروين اعتصامي شامگاه پنج‌شنبه (15 دي‌ماه) با حضور شفيع آقامحمديان، علي معلم، گلاب آدينه، ليلا حاتمي، مازيار رضاخاني، بهرام عظيمي، محمدرضا اصلاني، سيدهادي منبتي، عاطفه خادم‌الرضا و حميدرضا ديبايي در تالار انديشه حوزه هنري و تبليغات اسلامي برگزار شد.

به گزارش خبرگزاري فارس، در ابتداي مراسم مازيار رضاخاني به ارائه گزارشي از فعاليت هاي جشنواره پرداخت و گفت: در 4 بخش اصلي جشنواره بيش از 900 فيلم ارائه شد و 70 درصد فيلمسازان به بخش ملي، زنان بودند که اين باعث افتخار ماست. در ضمن با وجود سختگيري در طرح موضوع، در بخش بين‌‌الملل کشورهاي خارجي، هم مرز و هم زبان ايران 130 فيلم به دبيرخانه ارسال کردند و 32 اثر به بخش مسابقه رسيد.

وي در ادامه افزود: اگر حمايت‌هاي آقاي شمقدري نبود روشن است که امکانات جشنواره موضوعي چون جشنواره فيلم پروين اعتصامي با شرايط اقتصادي امروز اجازه برگزاري اين جشنواره را نمي‌داد و ما با حمايت‌هاي معاونت سينمايي و تعديل هزينه‌ها توانستيم اين دوره از جشنواره را نيز برگزار کنيم؛ در ضمن جوايز نقدي برگزيدگان در مراسم جداگانه‌اي تقديم اين عزيزان خواهد شد.

دبير ششمين جشنواره فيلم پروين در ادامه از شفيع آقامحمديان به خاطر حمايت مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي تشکر کرد و بيان داشت: در 5 سال گذشته افرادي چون محمدرضا اصلاني و بهمن حبشي بار برگزاري اين جشنواره را برعهده داشته‌اند، اما نکته آزاردهنده اين است که يکي دو روزنامه اخبار اين دوره از جشنواره را کار نکرده‌‌اند و براي انتشار خبر پول مطالبه کرده‌اند.

رضاخاني در ادامه تصريح کرد: اگر هزينه برگزاري جشنواره را بيت‌المال محسوب نکنيم، بودجه جشنواره که مي‌تواند در بطن آن هزينه شود نبايد تبديل به اتومبيل شخصي و سفرهاي خارجي براي برخي از افراد که رفتارشان دور از ادب فرهنگي است، شود.

بعضي روزنامه‌ها بيشتر احساس مي‌کنند با وجود چنين جشنواره‌هايي يک منبع درآمد به دست آورده‌اند و بيشتر به فکر اين چيزها هستند تا پوشش اخبار فرهنگي مملکت‌شان.

وي در پايان با اشاره به حمايت‌هاي کارگاه تخصصي فيلم کوتاه مستقل و حوزه هنري در برگزاري جشنواره خاطر‌نشان کرد: اين تشکرها نشان‌دهنده اين است که ما در فشار مالي شديد در برگزاري جشنواره بوديم و در حالي جشنواره را هفت ساله مي‌کنيم که اميدوارم سال آينده همه جوايز به فيلمسازان زن تعلق گيرد.

در ادامه اين مراسم شفيع آقامحمديان به روي سن آمد و گفت: بنده سلام گرم معاونت سينمايي را به شما عزيزان مي‌رسانم و با توجه به مشکلات برگزاري جشنواره‌هاي موضوعي به خصوص شخصيت‌ تأثيرگذاري مانند پروين اعتصامي بايد سخنان آقاي رضاخاني را تأييد کنم.

وي ادامه داد: بنده در همين جا از دوستاني که در مورد شخصيت‌هايي مانند پروين اعتصامي و جلال آل‌احمد طرح و موضوعي دارند دعوت مي‌کنم تا طرح‌هاي خود را براي ما ارسال کنند و ما حمايت‌هاي لازم را انجام دهيم؛ چرا که حمايت از چنين طرح‌هايي جزء رسالت‌هاي اصلي مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي است.

آقامحمديان در ادامه خاطر نشان کرد: سال گذشته خانم صارمي با ساخت فيلمي در مورد پروين اعتصامي دومين اثر بعد از فيلم زن مبارز «خانم دباغ» اقدامي تحسين ‌برانگيز را انجام دادند و بنده از اين کارگردان تشکر ويژه دارم.

به گزارش خبرگزاري فارس در بخش ديگري از اين مراسم «محمدرضا اصلاني» رئيس هيئت داوران به روي سن آمد و بيان داشت: تبريک مي‌گويم که جشنواره فرهنگي مانند جشنواره فيلم پروين اعتصامي به ششمين دوره خود رسيد؛ چرا که اين جشنواره با فراز و نشيب‌هاي زيادي همراه بود و نزديک بود که جشنواره برگزار نشود اما خوشبختانه اين اتفاق نيفتاد.

اصلاني ادامه داد: حضور بيش از 500 زن فيلمساز اتفاق خوشايندي را در جشنواره فيلم پروين رقم زد و بايد بگويم بيش از هزار فيلم کوتاه به اين جشنواره رسيده است. بخش اعظم توسط بخش خصوصي و همسران و دوستان اين عزيزان بوده است.

رئيس هيئت داوران در ادامه گفت: ما هم‌اکنون چيزي از اروپاي شرقي دهه 60 تا 70 کم نداريم و آثار رسيده به جشنواره درخشان است. اين فيلم‌ها از ساده‌گويي به ساده‌سازي تصوير و درام رسيده است.

اصلاني در ادامه گفت: مستندهاي ما تحت تأثير برنامه‌سازي تلويزيوني و تک ساحتي بودن فيلمسازي‌هاي تلويزيوني است و از رشد طلايي که در دهه 60 تا 70 داشتيم عقب مانديم. مستندها تبديل به مصاحبه‌هاي ساده‌انگارانه که ميان آن‌ها قدري تصوير نيز وجود دارد، تبديل شده است و نمي‌دانم آيا بايد اين اتفاق پاي مديران، مسئولان و يا هراسي که از نقد در جامعه ما شکل گرفته است، نوشت. در هر صورت اميدوارم ما شاهد نگاه نقادانه و موشکافانه به سينماي سازنده‌اي مانند مستند باشيم.

سپس اجراي بخش ويژه جشنواره به علم معلم واگذار شد.

وي به روي سن آمد و با قرائت اشعاري از پروين اعتصامي حضار را به تماشاي ميهماناني از ديار باقي دعوت کرد.

در ابتدا نماد بازسازي شده رقيه چهره‌آزاد (با بازي فرزند وي، افسانه چهره‌آزاد) به روي سن آمد و حاضران در سالن را هيجان‌زده کرد. حضار با تشويق‌هاي پي در پي به تماشاي قسمت کوتاهي از فيلم مادر با نقش‌‌آفريني رقيه چهره‌آزاد نشستند.

پس از آن کاميار شکيبايي در نقش عموي خود (خسرو شکيبايي) به روي سن آمد و فيلم «روزي روزگاري» براي همه حضار تداعي شد و بعد از آن آرش اسلامي در نقش پدر (هادي اسلامي) به روي سن حاضر شد.

سپس از ليلا حاتمي فرزند خالق فيلم «مادر» در غياب پدر تشکر شد و حاتمي با ابراز خشنودي براي حضور در اين مراسم گفت: بسيار خوشبختم که در اينجا حضور دارم و اين جايزه را مي‌گيرم.

علي معلم پس از اين مراسم نمادين گفت: بعضي از آدم‌ها جايگزين ندارند، يکي از آن‌ها زنده‌ ياد علي حاتمي بود، علي حاتمي همواره مي‌گفت مدرسه هنر مزرعه‌ بلال نيست که هر سال محصول بهتري دهد و اين سخن در مورد وي کاملا صدق مي‌کرد؛ چرا‌که ما افرادي چون حاتمي و شکيبايي را شايد ديگر تجربه نکنيم.

نماد خسرو شکيبايي «روزي روزگاري» با اهداي تنديس جشنواره از مهديه الهي‌قمشه‌اي تشکر کرد و پس از آن نماد هادي اسلامي از گلاب آدينه با اهداي تنديس تشکر کرد.

سپس شفيع آقامحمديان، حميدرضا ديبايي، علي معلم، مازيار رضاخاني و اجاقي؛ فرمانده بسيج امور بانوان وزارت بهداشت در اين قسمت از برنامه به روي سن آمدند و از پنج زن پرستار دوران دفاع مقدس با اهداي لوح افتخار و دو سکه بهار آزادي به پاسداشت از خودگذشتگي در راه اسلام و ميهن تقدير کردند.

ناهيد بيناروند به خاطر 6 ماه حضور مستمر در منطقه غرب مورد تجليل قرار گرفت و گفت:‌ تنها خواهش بنده اين است که ارزش‌هاي دفاع مقدس را ارج نهيم و در فيلم‌ها از زنان و مادران شهيدان نيز صحبت کنيم و براي جوانان امروز که به دنبال الگوهاي ايراني اسلامي هستند الگوهاي مناسبي را در فيلم‌ها ارائه دهيم.

در ادامه مراسم اعظم دبيريان که به خاطر 2 سال حضور در منطقه جنوب و پرستاري از جانبازان مورد تقدير قرار گرفت، گفت: نياز جامعه فعلي ما اين است که ارزش‌ها را به جوانان‌مان گوشزد کنيم و از جوانان امروزمان خواهشمندم که بدانند ارزش‌هاي جوانان ديروز چه بوده است و در حفظ اين ارزش‌ها بکوشند.

سپس در ادامه اين تجليل‌ها از لاله زارع‌زاده به خاطر سه ماه حضور مستمر در منطقه جنوب تقدير شد و پس از آن، صديقه حناني به جهت 45 روز حضور مستمر در مناطق جنگي مورد تجليل قرار گرفت.

وي در سخنان خود گفت: بنده به عنوان رزمنده‌اي کوچک از جمع خانواده شهدا در اينجا حضور دارم و مي‌خواهم پيغامي از کساني که در جبهه بودند، يا شهيد شدند و يا هم‌اکنون در جمع ما زندگي مي‌کنند به شما بگويم. جوانان ديروز که به شهادت رسيدند افتخار انداختن مدال شهادت را پيدا کردند و اميدوارم بتوانيم تا فضايي را ايجاد کنيم که جوانان امروز لايق جانبازي در راه بقية‌الله الاعظم امام زمان باشند و افتخار جانبازي و شهادت در راه ايشان را پيدا کنند.

به گزارش فارس، زهرا سياه‌پوست به پاس 9 ماه پرستاري از رزمندگان انقلاب در مناطق جنوب و غرب ايران مورد تقدير قرار گرفت و گفت: خواهشمندم در عرصه سينما حقيقتاً از شهدا ياد کنيم و اميدوارم آن‌ها را به فراموشي نسپاريم.

بنابراين گزارش، در پايان اين تجليل‌ها به حميد بهمني؛ يگانه جانباز نابيناي فيلم‌ساز کشورمان ديپلم افتخار اهدا شد.

حميد بهمني پشت تريبون قرار گرفت و گفت: بنده در جنگ‌هاي بوسني و هرزگوين و جنگ آمريکا و افغانستان و حمله آمريکا به عراق حضور داشتم و در جنگ آمريکا و عراق خداوند اين هديه (جانبازي) را به من داد و به شما عزيزان مي‌گويم هرچند که بنده با چشم دل مي‌بينم اما شما مراقب باشيد که چه چيزهايي را مي‌بينيد در ضمن از همسرم که چندين سال است بار مشکلات يک نابينا را بردوش مي‌کشد بسيار سپاسگزارم.

پس از آن حديث شجاعي تهيه‌کننده در راستاي سخنان بهمني گفت: دوستان مرا تهيه‌کننده‌اي جسور ناميدند اما بايد بگويم با توجه به شرايط جانبازي آقاي بهمني اراده ايشان در امر کارگرداني و فيلم‌سازي جسارت است.

در بخش ويژه فرناز قيصري‌پور؛ مديرعامل خانه حمايت از زنان هنرمند ايرانيان و کيانوش غريب‌پور مدير هنري جشنواره از اعظم نجفيان به خاطر فيلم «در راه ويلا» براي تصويرگري نقاشانه و روايت غيرخطي هماهنگ با روانشناسي - رفتار شخصيت‌ها با اهداي ديپلم افتخار و ۵ ميليون ريال جايزه نقدي تقدير کردند.

همچنين بهترين نامگذاري فيلم نيز به فيلم «زني زير يخ‌ها آواز مي‌خواند» تعلق گرفت و پوران صارمي نيز به خاطر فيلم «فصلي از هستي»؛ فيلم «پرتره پروين اعتصامي» مورد تقدير قرار گرفت.

در بخش نيلوفر سيمي، گلاب آدينه، محمدرضا اصلاني، احمد الستي به روي سن آمدند و با اهداي ديپلم افتخار و 5 ميليون ريال جايزه نقدي از برگزيدگان اين بخش تجليل کردند.

جايزه بهترين کارگرداني زن به مريم فتحي‌فر براي کارگرداني فيلم‌هاي «با هم» و «وندا»‌ تعلق گرفت و در بخش بهترين فيلم‌نامه‌نويس زن، اليکا رضايي براي فيلم‌نامه‌نويسي فيلم «بار ديگر خاطراتي که دوست دارم» مورد تجليل قرار گرفت. در ضمن از فيلم «باران اگر» نيز تقدير شد.

در بخش بهترين تصويربردار زن، از نرگس ضياءالملکي براي تصويربرداري فيلم‌ «وقتي رشته خيالاتم از دست برود» تقدير شد و بهترين تدوينگر زن، فائزه عزيزخاني براي تدوين فيلم «پشت بام» شناخته شد.

بهترين پژوهشگر زن نيز کاترين غلامي براي پژوهش فيلم «عروس خون» معرفي شد و در بخش بهترين بازيگر زن به آيدا نصري بازيگر نوجوان فيلم «من شيرينم» ديپلم افتخار تعلق گرفت.

همچنين ديپلم افتخار هيئت داوران براي بازي دروني و ميني‌مالستيک مؤثر به ژيلا شاهي براي نقش‌آفريني در فيلم «عريان» اهدا شد و شيرين آقارضا کاشي براي بازي در فيلم «پشت بام» به عنوان يکي بهترين بازيگران زن شناخته شد.

در بخش انيماتور زن نيز ليلا شعباني‌نژاد براي انيماتور فيلم «ماسوله» جايزه گرفت و در پايان اين بخش هاجر معماريان براي تهيه فيلم «فصل سرد»‌ مورد تقدير واقع شد.

در بخش نيلوفر زرين علي معلم، محمدرضا اصلاني، سيدهادي منبتي، احمد الستي، مازيار رضاخاني و هنگامه قاضياني به روي سن آمده و از برگزيدگان اين بخش با اهداي ديپلم افتخار و 10 ميليون ريال جايزه نقدي تقدير کردند.

در بخش بهترين فيلم داستاني، روح‌الله اکبري براي فيلم «شيرينم»، قادر فريور براي فيلم «قارال»‌ و اسماعيل منصف براي فيلم «عريان» مورد تقدير قرار گرفتند.

در بخش فيلم مستند، با تقدير از فيلم «خانه سنگ ندارد» ديپلم افتخار و جايزه نقدي به آزاده بيزارگيتي براي فيلم «فرشته‌اي روي شانه راست‌« تعلق گرفت.

در بخش فيلم تجربي نيز عاطفه خادم‌الرضا براي فيلم «طنين» ديپلم افتخار هيئت داوران را به خود اختصاص داد و تنديس نيلوفر زرين به مريم فخيمي براي فيلم «بيگاني» رسيد.

در بخش بهترين فيلم پويانمايي، بهرام عظيمي براي کارگرداني فيلم «ماسوله» ديپلم افتخار هيئت داوران را از آن خود کرد و همچنين با تقدير از فيلم «من همسرم و گاومون»‌ از ساره شفيعي‌پور براي فيلم «بالاتر از ابرهاي خاکستري» جايزه گرفت.

جايزه ويژه هيئت داوران نيز به فيلمي که بيشترين نگاه شاعران در آن بود، فيلم «زني زير يخ‌ها آواز مي‌خواند» به مريم خليلي‌زاده تعلق گرفت و بهترين فيلم جشنواره «شير تلخ» به کارگرداني ناصر ضميري بود که تنديس نيلوفر زرين، ديپلم افتخار و جايزه نقدي را به خود اختصاص داد.

در ضمن ديپلم افتخار هيئت داوران براي جوان‌ترين بانوي فيلم‌ساز (13ساله) به فاطمه امجدي مسلمان براي ساخت فيلم «اگه چي بشه چي» تعلق گرفت.

در بخش اهداي جايزه نخستين کارگاه تخصصي فيلم کوتاه مستقل مهدي يار محمدي به احسان جعفري براي فيلم «جعبه‌ها» ديپلم افتخار و حمايت 6 ماهه کارگاه تخصصي فيلم مستقل را اهدا کرد.

پس از آن يلدا جبلي و مريم فخيمي روي سن آمده و ديپلم افتخار بهترين فيلم کوتاه را به اليکا رضايي براي فيلم «بار ديگر خاطراتي که دوست مي‌داشتم» اهدا کردند.

فيلم «دور دست» به کارگرداني کاوه قهرماني ديپلم افتخار بهترين فيلم‌نامه‌نويسي را به خود اختصاص داد.

در بخش بهترين فيلم‌برداري نيز علي محمد قاسمي براي فيلم «پرسيان» جايزه گرفت و بهترين بازيگر مرد رضا بهبودي براي فيلم «ايستگاه 44» و بهترين بازيگر زن شيرين آقارضا کاشي براي فيلم «پشت بام»‌ شناخته شد.

«برخي از حاشيه‌هاي مراسم»:

-مراسم با ۵۰ دقيقه تأخير آغاز شد.

-در بخش ويژه جشنواره نمادهاي بازسازي‌ شده از خسرو شکيبايي، رقيه چهره‌آزاد و هادي اسلامي ميهماني از ديار باقي را در اختتاميه جشنواره فيلم پروين به نمايش گذاشت.

-علي معلم در بخشي از مراسم که حميد بهمني فيلم‌ساز نابيناي کشور صحبت مي‌کرد، گفت که بنده مدت زيادي است که حميد بهمني را نديدم و از اين واقعه (جانبازي) بي‌اطلاع بودم. بهمني سالهاست که کار تصوير انجام مي‌داده و کاري که نياز شديد به چشم دارد. وي چشم‌هايش را از دست داده اما فکر و ايده‌هايش را از دست نداده است در ضمن بايد از رسول ملاقلي‌پور که از معدود افرادي بود که در مورد پرستاران فيلم ساخت ياد کنم.

-برخلاف کنداکتور برنامه جواد شمقدري، بهمن حبشي، عليرضا سجادپور، جهانگير الماسي در اين مراسم حضور نداشتند.

-حضور جوان‌ترين بانوي فيلم‌ساز (۱۳ ساله) فاطمه امجدي مسلمان براي ساخت فيلم «اگه چي بشه چي» در ميان برگزيدگان مايه شگفتي تماشاگران شد.

-در بخشي از اختتاميه اين جشنواره از ۵ زن پرستار که در دوران دفاع مقدس در مناطق مختلف جنگي حضور داشتند تقدير به عمل آمد.

 

چهارشنبه 21 دی 1390 - 10:1


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری