دوشنبه 5 خرداد 1399 - 12:16
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اميد زماني

 

تحليلي قرآني بر نام­گذاري­هاي سالانه رهبر معظم انقلاب

 

 

کتاب: تحليلي قرآني بر نام­گذاري­هاي سالانه رهبر معظم انقلاب

 نويسندگان: رقيه جعفرپور، نرگس خادمي، معصومه طبيبي، زهرا محسن پور

شمارگان: 3000 نسخه

ناشر: انتشارات تلاوت (وابسته به سازمان دارالقرآن الکريم)

 

کتاب در تحليلي قرآني بر نام­گذاري­هاي سالانه رهبر معظم انقلاب نوشته رقيه جعفرپور، نرگس خادمي، معصومه طبيبي، زهرا محسن پور از سوي انتشارات تلاوت وابسته به سازمان دارالقرآن الکريم منتشر شده است. آنچه در اين اثر آمده است تحليل و بررسي و تبيين اجمالي عناوين سال­هاي پيشين از منظر قرآن کريم و روايات اسلامي است تا با برنامه­ريزي و تلاش و کوشش در تحقق آن اهداف با دقت و سرعت بيشتري گام برداشته شود.

چند سالي است که رهبر معظم انقلاب در آستانه سال نو شمسي و براساس دغدغه­هاي موجود در نظام و نيازهاي فرهنگي، سياسي و اقتصادي جامعه، نامي را براي سال جديد شمسي برمي­گزينند.

نام­گذاري سال­هاي مختلف که از اول فروردين 1387 با شکل امروزي در حالي آغاز شده بود که رهبر معظم انقلاب پيشتر نيز در پيام­هاي نوروزي خود چارچوب اصلي نيازهاي کشور را تشريح مي­کردند. به گونه­اي که ايشان در سال 1373 محوريت پيام نوروزي خود را بر وجدان کاري، انضباط اجتماعي، انضباط اقتصادي و پرهيز از ريخت و پاش بنا نهادند. اين مساله در پيام نوروزي سال 1374 نيز مور تاکيد قرار گرفته بود. مقام معظم رهبري در سال 1375 مبني بر ضرورت پرهيز از اسراف کاري و حفظ ثروت و منابع عمومي کشور تاکيد نمودند و در سال 1376 توجه به معنويات و فضايل اخلاقي را مورد اشاره قرار دادند. همچنين ايشان در سال 1377 بر «پرهيز از اسراف، رعايت صرفه جويي، قناعت و نيز پايداري بر مواضع اسلامي و انقلابي» تاکيد کردند.

در بخش اول «سال 1378، سال امام خميني (ره) با اخلاق در خانواده، ويژگي­هاي شخصي امام ويژگي­هاي عبادي و معنوي امام آشنا مي­شويم و درباره سال 1379، سال امام علي (ع) و حکومت، راهکارهاي تربيتي فرزندان در سيره حضرت علي (ع)، آداب معاشرت از منظر حضرت علي (ع)، مديريت روابط اجتماعي ديدگاه امام علي (ع) و الگوهاي عملي براي رفتار مديران را از نظر مي­گذرانيم.»

اقتدار ملي: عوامل تحقق اقتدار ملي، عوامل عدم تحقق اقتدار ملي، اشغال آفريني، ارزش آفريني، ارزش اشتغال، هدف اشتغال زايي، راه­هاي اشتغال زايي، لوازم اشتغال زايي و عوامل اشتغال زايي از جمله موارد آمده در بخش سوم با عنوان «سال 1380؛ سال اقتدار ملي و اشتغال آفريني» است.

سال 1381؛ سال عزت و افتخار حسيني از مطالب فصل چهارم است که درباره ويژگي­هاي فضاي جامعه آن روز امام حسين (ع)، هدف قيام امام حسين، ويژگي­هاي عزتمندي قيام امام حسين (ع) و قاعده نفي سبيل ترجمه عزتمندي مسلمانان صحبت مي­کند.

سال 1382؛ سال خدمت رساني نام گرفته که در اين نامگذاري درباره اهميت خدمت گذاري، ويژگي­هاي خدمت رساني اسلامي، موانع خدمت رساني و ويژگي­ها و مصاديق خدمت رساني مي­خوانيم.

همچنين، سال 1383؛ سال پاسخگويي عنوان گرفته که در اين بخش با معناي پاسخگويي، مناسب ترين زمان پاسخگويي، پاسخگويي به چه کسي؟ فايده پاسخگويي مسولان، پيشگامي در پاسخگويي، توصيه بر پاسخگو بودن دولت، پاسخ در پيشگاه الهي، توجه به حسابرسي پروردگار، پاسخگويي راه شناخت قوت و ضعف­ها، نقد و پاسخ دهي، رمز تداوم انقلاب و اصلاحات، ملاک ارزيابي پاسخ­هاي مسولان و مردم تصميم گيران اصلي درباره پاسخگويي آشنا مي­ شويم.

پيامبر (ص) اسوه جهانيان، مديريت در سيره نبوي، وصيت­هاي پيامبر (ص) به اميرالمومنين (ع) از جملات مطالب «سال 1385، پيامبر اعظم (ص)» است.

«سال 1386؛ سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي» به مطالبي همچون جايگاه وحدت و تفرقه در اسلام، اتحاد رمز پيروزي امت اسلام، برادري مومنان در سايه وحدت عقيده و عوامل شکل گيري در اتحاد بين مسلمين اشاره مي­کند. الزامات تحقق نوآوري، موانع نوآوري، نوآوري در قرآن، نوآوري از ديدگاه امام خميني (ره)، جمهوري اسلامي ايران حاصل نوآوري انديشه امام خميني (ره) و حوزه­هاي نوآوري از ديدگاه مقام معظم رهبري از جمله مطالب «سال 1387، سال نوآوري و شکوفايي» به شمار مي­رود.

«سال 1388؛ سال اصلاح الگوي مصرف هم به معناي الگوي مصرف، ضرورت توجه به اصلاح الگوي مصرف، جايگاه اعتدال و اسراف در قرآن و مصاديق افراط و تفريط در قرآن کريم، اشاره مي­کند.»

همچنين سال 1389 سال همت مضاعف و کار مضاعف نام دارد که در آن درباره همت و کار در قرآن، کار، سيره انبيا و اولياي الهي، نگاه تکليف مدارانه به کار و تلاش در اسلام و مذمت بيکاري، آداب کار و عمل و وجدان کاري مي­پردازد.

همت و کار در قرآن، کار، سيره انبيا و اولياي الهي، نگاه تکليف مدارانه به کار و تلاش در اسلام و مذمت بيکاري، آداب کار و عمل و وجدان کاري از مطالب بخش «سال 1389، سال همت مضاعف و کار مضاعف» به شمار مي­رود.

در بخش پاياني عنوان «سال 1390؛ سال جهاد اقتصادي» نام دارد که علت نامگذاري سال جهاد اقتصادي، بسط عدالت اقتصادي و توسعه­ي آن، مقابله با فشارها و تهديدات اقتصادي دشمنان، استحکام نظام در الگوسازي، مفهوم و بايسته­هاي جهاد اقتصادي، جهاد اقتصادي از منظر قرآن، وظايف حکومت اسلامي در پيشبرد اهداف اقتصادي و وظايف امت اسلامي در پيشبرد اهداف اقتصادي را مطالعه مي­کنيم.

در مورد نامگذاري سال­ها به اعتقاد برخي کارشناسان مي­توان اين مساله را از دو جهت نمادين و برنامه­اي مورد توجه قرار داد، اگر به جنبه نمادين آن توجه کنيم، نامگذاري يعني توجه دادن مردم به عنصر مهمي که مورد غفلت قرار گرفته يا عنصر مهمي که در طول سال بايد مورد توجه قرار بگيرد. يک جهت نامگذاري برنامه­اي است به اين معنا که مي­ خواهيم يک بخشي از يک برنامه بزرگتر را در يک سال مشخص عملياتي کنيم.

جمهوري اسلامي در مسير راهبردي خويش پله­هاي تکامل را طي مي­کند. توجه به چشم انداز بيست ساله، برنامه ريزي براساس دهه پيشرفت و عدالت، داشتن برنامه توسعه پنج ساله و سرانجام راهبردهاي يک ساله که خود را در قالب نام سال نشان مي­دهد، حکايت از اهتمام جمهوري اسلامي براي رسيدن به جامعه­ي متدين و کارآمد مي­کند.

گفتني است، «تحليلي قرآني بر نام­گذاري­هاي سالانه رهبر معظم انقلاب» نوشته رقيه جعفرپور، نرگس خادمي، معصومه طبيبي، زهرا محسن پور با شمارگان: 3000 نسخه از سوي انتشارات تلاوت وابسته به سازمان دارالقرآن الکريم وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، منتشر شد.

              

 

 

 

دوشنبه 19 دی 1390 - 9:39


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری