شنبه 25 مرداد 1399 - 20:55
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

مونا ناصرپور

 

صفحه جديد محصول زحمات تمامي کارکنان موسسه تبيان

 

گفتگو با محمدرضا واحدي مديريت بخش نرم افزاري تبيان

آنچه چند روزي است تمام کاربران اينترنتي به خصوص تبياني ها با آن مواجه هستند تغييرات اعمال شده بر روي سايت موسسه فرهنگي اطلاع رساني تبيان وابسته به سازمان تبليغات اسلامي است، تغييرات ظاهري که بسيار به چشم مي آيند.

در همين راستا گفت و گويي را با مديريت بخش نرم افزاري سايت موسسه فرهنگي اطلاع رساني تبيان محمد رضا واحدي انجام داده ايم که در ادامه مي خوانيم .

 

بعد از تغييرات اعمال شده بر روي سايت تبيان، تعدادي از کاربران تبياني به شباهت سايت به سايت راسخون اشاره کردند اين شباهت از کجا نشئت مي گيرد ؟

طراحي جديد بر خلاف طراحي قبل که بر اساس مسائل فني صورت گرفته بود ، کاملا محتوايي بوده و براساس بررسي هاي به عمل آمده و نياز موسسه مطالب چيدمان شده و اين موضوع که هر بخشي به چه شکلي بايد اطلاعات خود را در صفحه ارائه دهد، ما طراحي هاي مختلفي را انجام داده و در اختيار مسئولين قرارداديم و در اکثر اين موارد بيشتر نيازهاي محتوايي ديده شد تا مسائل فني به همين دليل ما زياد در اين رابطه نظري را اعمال نکرديم.

 

شباهتي که سايت تبيان با سايت ديگري دارد (سايت راسخون ) نشان دهنده بالابودن سايت مذکور از نظر محتوا است ؟

ما خودمان را با هيچ سايت ديگري يکي نمي دانيم و فکر نمي کنم سايت ما هيچ تناسبي با سايت راسخون داشته باشد و ما فقط اجرا کننده بوديم و نظرات کلي بر اين اساس شکل گرفت و طراحي نيز به ما ابلاغ شد تا پياده شود ولي اين مطلب که ما مد نظرمان سايت راسخون باشد به اين شکل نبود.

 

کابران تبياني در شلوغ شدن صفحه جديد با هم اتفاق نظر دارند، نظر شما چيست ؟

ماهيت کار نرم افزاري و سيستم هاي نرم افزاري اين است که هر تغييري پذيرش اوليه آن مشکل است مانند ورژن هاي جديد windows که به بازار وارد مي شود اکثر کاربران در ابتدا با سختي کار مواجه مي شوند ولي به مرور زمان آن را مي پذيرند. صفحه قبلي بيشتر جنبه محتوايي داشت و تمامي فعاليت هاي موسسه در آن صفحه بروز نداشتند ولي صفحه جديد به شکلي طراحي شده است که همه فعاليت ها را بتوان در صفحه اول به نمايش در آورده و کاربر بتواند آنها را مشاهده کند و از صفحه نخست به بسياري از صفحات داخلي راه پيدا کند و متوجه وجود يک سري از سيستم هاي موجود در سايت بشود و انگيزه پيدا کند که به آن ها دست پيدا کند که اين مورد در صفحه قبلي کمتر به چشم مي خورد. مراجعه کنندگان که بيشتر هدف استفاده از مطالب محتوايي سايت را داشتند در صفحه قبل که دسته بندي شده بود راحت تر عمل مي کردند ولي قسمت هاي ديگري نيز در تبيان وجود دارد که از اهميت خاصي برخوردار و حجم زيادي را اشغال کرده است و بنا به خواست مسئولين بايد بيشتر بروز پيدا مي کرد و کاربران جديد که وارد سايت مي شوند بتوانند به راحتي از آنها استفاده کنند.

 

چرا برخي از صفحات و مطالب در منوي بالاي صفحه و برخي در پايين صفحه قرار دارد بهتر نبود براي دسترسي راحت تر تمام صفحات در يک رديف قرار مي گرفتند؟

موسسه تبيان خدمات مختلفي را ارائه مي دهد و اين خدمات از نظر اهميت طبقه بندي شده و آنهايي که از اهميت بيشتري برخوردار هستند و ما تمايل داريم کاربر مراجعه کننده در نگاه اول متوجه وجود اين خدمات در سايت شود، در صفحه اول يک سري خدمات داريم که برخي از آنها در اولويت بيشتري قرار دارند و طراحي بر اساس آنها صورت مي گيرد که در بالاي صفحه به نمايش در آمده است و برخي ديگر که از اهميت کمتري برخوردارند در پايين صفحه قرار گرفتند.

 

آيا به دليل تغييرات ايجاد شده بر روي سايت، بارگزاري سايت به مشکل برخورد کرده است يا خير ؟

تلاش ما بر اين اساس شکل گرفت که نحوه تراکنش ها را به نحوي برنامه ريزي کنيم که کاربر آن مطلبي را که تمايل دارد با سرعت بالايي دريافت کند و باقي صفحات به صورت آرام آماده شود، به همين دليل بايد سرعت بالاتر رفته باشد.

 

چرا سايت به شکل آزمايشي اجرا نشد ؟

هر طرح جديدي اگر بخواهد به شکل آزمايشي قرار گرفته شود جذابيت خود را از دست مي دهد و به دليل اينکه اين تغييرات، تغييرات ظاهري بود تست شده و اجرا شد.

 

هنوز وقتي وارد سايت مي شويم گاهي اوقات به صفحات قديمي مي رسيم اين مطلب موضوعي قابل انتقاد مي باشد يا خير توضيح دهيد ؟

مطلب ذکر شده انتقاد و ايراد محسوب نمي شود کاربران مي توانند از صفحات قديم نيز استفاده کنند و اگر جايي هم اين مسئله پيش آيد مورد خاصي ندارد ولي باز هم مي شود خيلي سريع تغييرات را روي آن صفحات نيز اعمال کرد و جاي نگراني ندارد.

 

در خصوص مدت طراحي اين صفحه توضيح مي دهيد؟

در اين تغييرات نظرات و پيشنهاد هاي بخش ها را گرفتند و زياد بودن بخش ها و پراکندگي نظرات تا جمع آوري آن ها و فکر کردن روي آنها و تصميم گيري آنها و اولويت بندي نظرات و طراحي بر اساس انتخاب شدگان، پروسه اي زمان بر بود چون نظر افراد زيادي را بايد اعمال مي کرديم و از طرفي هم هر اندازه تلاش کنيد نمي توانيد رضايت همه را جلب کنيد در بحث نرم افزاري بحث عادت و رفتار انسان وجود دارد، ولي آنچه ما پياده کرديم نظر موسسه و مسئولين تبيان است و بيشتر اولويت بر اين اساس بود تا اينکه نظرات شخصي اعمال شود.

 

چرا فروشگاه اينترنتي فضاي بيشتري را گرفته است ؟

قسمت هايي که در تبيان داراي پتانسيل بالايي هستند و خودش مي تواند در جذب کاربر و اينکه کاربران بدانند بسياري از نيازهايشان در اين سايت برطرف مي شود اهميت داشته باشند، تلاش شده بيشتر روي آن تاکيد شود و جزو بخش هاي پر بازديد و داراي جذابيت زيادي براي کاربران مي باشند و اين کار در راستاي اهداف آينده است ما قصد حضور بيشتر کاربران را در سايت داريم، هر گاه نيز خواستيم از پتانسيل کاربران استفاده کنيم آنها با اين سيستم آشنا باشند .

 

نظر کاربران و اعمال آنها بر روي سايت به چه صورتي است؟

اگر در نظرات کاربران انتقادي از ما باشد که اشکال کار ما محسوب شود ما حتما آن را برطرف مي کنيم ولي نظريه شخصي کسي را اعمال نمي کنيم و اگر قرار باشد نظر همه اعمال شود صفحه اي مي شود که هيچ کس از آن خوشش نمي آيد، نظرات هم بايد مکانيزمي داشته باشد که مستقيما وارد شوراي کاربران شود و اگر تاييد شد اعمال آن بر روي سايت براي ما کار خاصي ندارد چون موسسه تبيان از نظر فني داراي سيستمي است که ساختار زير بنايي در اختيار دارد که در طراحي کار ما را راحت تر کرده است و دست ما در اعمال همه اين تغييرات باز است که چقدر با سياست و اهداف موسسه تبيان هماهنگ است .

 

قرار دادن اطلاعات بخش هاي مختلف در سايت به چه شکلي مي باشد؟

در هر بخشي يک نفر مسئول بروز رساني صفحه مربوطه بوده و هماهنگي نيز با سردبير مي باشد.

 

چه تعداد ويژه نامه مي توان در سايت قرار داد؟

قرار دادن ويژه نامه ها محدوديتي ندارند اگر هم در يک روز تمام بخش هاي سايت ويژه نامه بدهند مي توان تمامي آنها را در سايت قرار داد.

 

از نظر دانلود مطالب آيا نسبت به صفحه گذشته تغييراتي کرده است؟

خير به دليل اينکه ساختار اصلي سايت هيچ گونه تغييري نکرده است، فقط تغييرات ظاهري بوده تغييري نيز در سرعت دانلود مطالب يا .... ايجاد نشده است.

 

در صفحه اصلي عکس ها به شکلي بدريخت (مستطيل) قرار گرفته است که گاهي اوقات چهره اشخاص کشيده شده و نماي خوبي ندارد؟

نرم افزار هاي ما به گونه اي طراحي شده اند که به اپراتور اين امکان را مي دهد براي ارسال تصوير خود بر روي سايت بتواند عکس را برش داده و در فضا قرار دهد، اگر با موردي به اين شکل مواجه شديد مقصر اپراتور مربوطه بوده که تغييرات را بر روي تصوير اعمال نکرده است.

 

اطلاعات در سايت استاندارد خاصي دارد؟

سايت تبيان مجهز به نرم افزاري است که اين استاندارد را مدت هاست پياده مي کند مطالب حتما بايد از چينش خاصي برخوردار باشد از نظر سايز و تعداد و فرم عکس ها همه يک استاندارد دارند که تمام محتواي سايت تبيان از آن ها تبعيت مي کنند اين مطالب از نقاط قوت سايت تبيان به حساب مي آيد که بسياري از سايت ها با مراجعه به ما درخواست کرده تا ما رمز موفقيت خود را در نظم داشتن اطلاعات در سايت به آنها بگوييم. يکي از وظايف اين نرم افزار استانداردهايي است که ما براي بخش محتوايي که روي سايت قرار مي دهيم را دارا مي باشد.

 

بازديد روزانه شما از سايت چطور است؟آيا عضو تبيان هستيد؟

خودم عضو هستم در روز بخش زيادي را ملاحظه مي کنم مخصوصا بخش شبکه اجتماعي که هر روز زماني را برايش اختصاص مي دهم بيشتر بخش هاي محتوايي يا بخش هاي کاربري مورد توجه من قرار مي گيرند.

 

آيا بازديد به دليل وظيفه کاري صورت مي گيرد؟

وظيفه کاري نه ولي هميشه به آن سر مي زنم که اگر مشکلي را کاربران به ما اعلام کنند بتوانيم رفع کنيم، البته گاهي نيز مطالبي براي ما جذاب است که به شکل شخصي چند بار آن را بازديد مي کنيم.

 

تبليغات شما براي جذب خانواده و دوستانتان در سايت تبيان به چه شکلي است؟

من نه تنها تمام خانواده بلکه تمام افرادي که مي شناسم را ترغيب کردم که از سرويس هاي ما استفاده کنند.

 

اضافه شدن بخش هاي جديد به چه شکلي است؟ آيا بخشي را حذف کرده ايد ؟

در بخش هاي محتوايي دسته بندي ها تغيير کرده و مجزا شدند تمرکز بيشتر شده مثل شبکه اجتماعي که به تازگي راه اندازي شده است، بخشي را از سايت حذف نکرديم شايد به دليل نزديک بودن دو بخش با هم ادغام شده باشند ولي حذفي نداشتيم.

 

از قسمت هاي جذاب سايت بخش جستجو و تغيير رنگ صفحه بيشتر مد نظر کاربران است در اين خصوص برايمان توضيح مي دهيد؟

جستجو به صورتي است که کاربر مي تواند جستجوي خود را به آنچه مد نظرش مي باشد محدود کند، عکس، فيلم، متن و .... و باعث سرعت بيشتر جستجو و راحت تر و دقيق تر بودن مطلب درخواستي مي شود، از نظر رنگ نيز باعث جذابيت بيشتر شده و شريطي را که وب دلخواه است بوجود مي آورد، در آينده تغييراتي را بر روي سايت اعمال مي کنيم که کاربر بتواند صفحه سايت را به سليقه خودش تغيير دهد.

 

اگر تحت شرايطي براي ارتقاء سايت مجبور به کار با شرکت ديگري باشيد قبول مي کنيد؟

در بخش نرم افزاري کارکنان موسسه به اندازه اي توانمند هستند که مشکلي نداريم ولي اگر ما قادر به ايجاد تغييرات نباشيم بله استقبال مي کنيم، فعاليت تبيان بعد از 10 سال است حتي شايد سايتي از ما کپي برداري کند ولي ما اين کار را انجام نمي دهيم.

 

در تغييرات قبلي شما حضور داشتيد ؟

دفعه قبلي که خودم مسئوليت تغييرات را به عهده داشتم ما قصد يک پارچه کردن سايت را داشتيم ولي در حال حاضر تغييرات ظاهري است و اساسي نيست و مختصر تر است.

اينجا نکته اي که مهم است اين است که ماهيت کار وب سايت تحول ايجاد کردن است و مدام بايد کار شود ولي سايت بسيار گسترده است و تغييرات خيلي اساسي را نمي توان بر روي آن اعمال کرد.

 

عدم تغييرات در 5 سال اخير را توضيح مي دهيد؟

در پنج سال اخير سايت تغيير ظاهري نکرده ولي تغييرات داخلي انجام شده است، ماهيت کار تبيان حالت پويا دارد و ثابت نيست افراد مدام نظر مي دهند و قطعا ما خيلي تغييرات اعمال کرديم که قبلا نداشتيم.

 

لزوم تغييرات ظاهري را توضيح دهيد؟

رابطه کاربري که داريم ما را در استفاده از تکنولوژي جديد تشويق مي دهد و کاربران هم از تبيان انتظار دارند با تغييرات روز تغيير کنند با تغييرات تکنولوژي مانند وايد شدن مانيتورها ما هم شرايط بهتر و هم فضاي بيشتري براي ارائه اطلاعات محتوايي داريم.

 

اطلاعات حوزه علميه به چه شکلي بر روي سايت اعمال مي شود؟

حوزه علميه اطلاعات را به دفتر قم ارجاع مي دهند و روي سايت قرار مي گيرد.

 

سخن پاياني :

دوستان زيادي در بخش محتوايي و فني تلاش کردند که شايد خيلي هم به چشم نيايند،در اينجا جاي تقدير دارد و به طور کلي صفحه جديد ماه عسل زحمات تمامي کارکنان موسسه تبيان است، اميدوارم با تمام اين تلاش ها کاربران راحت تر به صفحه دست پيدا کنند و رضايت خاطر داشته باشند البته اين نکته که تبيان در مسائل مختلفي وارد شده و انتقال تمامي اين مطالب به کاربران کار راحتي نيست و ما اين اميد را داريم که در سالهاي آينده بتوانيم حجم بالايي از اطلاعات محتواي ايراني را تامين کنيم .

 

 

 

 

دوشنبه 19 دی 1390 - 9:33


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری