يكشنبه 22 تير 1399 - 0:55
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

سميرا حسن

 

کاربران مي‌توانند در ارائه محتواي تخصصي، نقش داشته باشند

 

گفتگو با دكتر عليرضا طالب پور ، رييس دبيرخانه کنسرسيوم محتواي ملي

 

اشاره : در غروب روز دوازدهم دي ماه،  چهارمين نشست هيئت موسسين کنسيرسيوم محتواي ملي ، در تالار شوراي دانشگاه تهران برگزار شد. در اين جلسه با اکثريت آراي موافق ، موسسه فرهنگي اطلاع رساني تبيان به عنوان دبيرخانه دائم اين کنسرسيوم انتخاب شد و رياست دبيرخانه نيز بر عهده دکتر عليرضا طالب پور قرار گرفت. به همين منظور ، در گفتگوي مختصري با ايشان ، برنامه هاي آتي کنسرسيوم را جويا شديم.

 

برنامه دبيرخانه براي آينده کنسرسيوم چيست؟

با لطف اعضاي کنسرسيوم پيش از اين نيز موسسه فرهنگي اطلاع رساني تبيان به عنوان دبيرخانه کنسرسيوم فعاليت مي کرد و اکنون با برگزاري جلسه امروز، اين موضوع تثبيت شد و موسسه به عنوان دبيرخانه ابقا شد.  ثبات در دبيرخانه موجب مي شود که برنامه ها با چشم انداز دراز مدت  برنامه ريزي و اجرا شود. اکنون بايد تلاش مضاعفي صورت گيرد که اعضاي هيئت موسسين- که قسمت اعظم محتواي کشور را در بردارند،-  تمامي اطلاعات و فراداده هاي خود را در اين کنسرسيوم قرار دهند. اين اراده اي است که صورت گرفته  و براي نهايي شدن نياز  به يک سري فعاليتهاي عملي، رفع اشکالالت فني و استاندارد سازي داده ها  دارد که  اکنون هم قدمهاي موثري برداشته شده ، دبيرخانه بايد تلاش خود را در اين زمينه معطوف کند تا اين روند تسريع شود.  « توسعه اعضا کنسرسيوم و عضو پذيري ، افزودن سرويسهاي بهتر و حرکت به سمت چشم انداز تعيين شده براي دسترسي بهتر  و جامع تر کاربران به اطلاعات کنسرسيوم    » از ديگر برنامه هاي دبير خانه است که با همت و تلاش مضاعف دبيرخانه و ساير اعضا محقق خواهد شد.

 

آيا مخاطب عام هم مي تواند در ارائه محتوا  در کنسرسيوم شرکت کند؟

بله ، در حال حاضر اين امکان براي همه کاربران هم فراهم است که بتوانند اطلاعات و محتواي خود  نظير پايان نامه،  نسخ خطي ، عکس با شناسه هاي مناسب ، را در کنسرسيوم به اشتراک و در معرض ديد قرار دهند.  دبيرخانه هم اين اطلاعات را به مراجع تخصصي متولي اين امر ارجاع مي دهد. مثلا نسخه هاي خطي به مرکز اسناد و کتابخانه ملي ارجاع مي شود. اين شيوه، ضمن ترغيب همه مخاطبان به ارائه محتوا خصوصا محتواهاي تخصصي،  فرصتي را فراهم مي کند که همه بتوانند در محتوا گزاري مشارکت کنند و نقش موثر داشته باشند.

 

آيا  به محتواهاي اين چنيني ؛ ارزش مضاعفي نيز افزوده مي شود؟

بله ، در برنامه هاي آتي کنسرسيوم است که بتوانيم به محتواها و اطلاعات اينچنيني، ارزش مضاعفي افزوده شده و بر روي پورتال قرار گيرد. اين موجب مي شود همه بتوانند از اطلاعات و محتواهاي تخصصي بهره مند شوند.

 

آيا دبيرخانه کنسرسيوم برنامه اي براي تحليل و ساده سازي اطلاعات و محتواهاي تخصصي  و تهيه يک بانک اطلاعاتي ملي دارد؟

اين موضوع در برنامه هاي آتي و چشم انداز کنسرسيوم است که در آينده با همکاري و تلاش صاحبان محتوا ، محقق خواهد شد.

 

 

 

شنبه 17 دی 1390 - 9:48


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری