يكشنبه 11 خرداد 1399 - 5:28
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

احمد محمد اسماعيلي

 

باورهاي ديني در کاهش جرائم اجتماعي موثر است

 

گفت وگو با مسعود اطيابي کارگردان فيلم سينمايي اخلاقتو خوب کن

 

مقدمه : مسعود اطيابي از جمله تهيه کنندگان – کارگردان هاي پر کار اين سال هاي سينماي ايران است . آهوي پيشاني سفيد آخرين فيلمي است که اطيابي در سمت تهيه کنندگي در آن فعاليت داشته است . عمده فيلم هاي مسعود اطيابي در حوزه فيلم هاي  کمدي  قابل ارزيابي هستند .  شرط اول و خروس جنگي نمونه هاي قابل اشاره فيلم هاي کمدي کارنامه اطيابي هستند .مسعود اطيابي در فيلم اخلاقتو خوب ضمن توجه به وجوهات طنز به طرح مسائل و مشکلات جامعه امروز مي پردازد .

 

فيلم اخلاقتو خوب کن در چه ژانر سينمايي باز تعريف دارد ؟

با توجه به داستان و فضايي  که در فيلم وجود دارد اخلاقتو خوب کن يک فيلم اجتماعي – شهري قلمداد مي شود و محور اصلي فيلم در ارتباط با مسائل و مشکلاتي است که  براي يک دختر جوان در جامعه رخ مي دهد و بي آنکه بخواهم به طرفي نگاه جانبدارانه داشته باشم با طرح موضوع به زواياي مختلف حضور يک دختر در جامعه و عواقبي که مي تواند کارهاي ناسنجيده او در پي داشته باشد پرداختم . نکته قابل بحث اين است که ناهنجاري هاي اجتماعي علاوه بر آسيب هاي که براي شخص به وجود مي آورد تبعات ناخوشايندي در کل جامعه پديد مي آورد و همه بايد در طرح و پيگيري اين نوع مسائل اقدام کنند .به طور حتم نگاه بي تفاوت حاصلي جز گسترش اين نوع پديده هاي اجتماعي در پي نخواهد داشت  .

 

با حضور شخصيت روحاني و اعتقاداتي که برخي از شخصيتهاي فيلم در حوزه مذهب دارند چقدر اين رويکرد در کاهش اين نوع مسائل اجتماعي مي تواند موثر عمل کند ؟

رويکردم  در ساختار فيلم نامه به گونه اي بود تا نشان دهم باورهاي ديني در حکم ترمزي است که باعث مي شود اشخاص از رفتن به سمت گناه دوري گزينند . تجربه نشان داده است در جوامعي که باورهاي ديني و استحکام و جايگاه خانواده بالا بوده است در سطح جامعه با مشکلات کمتري مواجه شده اند .

 

بنا به چه دلائلي برخي از رفتارهاي بد اجتماعي که در دهه هاي گذشته اصلا مورد توجه نبود در مقطع فعلي موردتوجه جوانها قرار گرفته است ؟

 مسئله مهمي که در مورد اين بحث قابل بازخواني است متاسفانه برخي از رفتارهاي اجتماعي از فرط تکرار در جامعه و بي تفاوتي مردم جايگاه ناپسندش در بين مردم  فراموش شده و چون جوانها در قبال انجام آن واکنشي  مشاهده نمي کنند به سمت آن مي روند . برخي از صاحب نظران معتقد هستند که ريشه برخي از ناهنجاري هاي اجتماعي در مسائل مادي و نياز آدمها خلاصه مي شود که از منظري مي توان در باره آن بحث و گفت وگو کرد . نکته مهم در اين حوزه اين پرسش ميزان خرد و ايمان مردم است که مي تواند در اين شرايط بحراني به عنوان يک عامل بازدارنده عمل کند .

 

جايگاه خانواده در کاهش اين ناهنجاري هاي اجتماعي چيست ؟

 خانه به عنوان يک مامن و محل امن براي جوانها خيلي حائز اهميت است اکثر دختر و پسران جوان که به سمت بزهکاري مي روند موقعي که شرايط آنها را بررسي مي کنيد متوجه مي شويد از نظر خانوادگي در وضعيت مناسبي به سر نمي برند و يا فرزند طلاق هستند و يا پدر و مادرشان نسبت به آنها بي تفاوت هستند . خانوده اي که در آن پدر و مادر به مسائل تربيتي فرزندانشان اهتمام مي ورزند هرگز فرزندانشان به سمت کارهاي ناشايست و جرم نمي روند .

 

چقدر اعتقاد داريد برخي از فيلمسازان براي پيدا کردن گيشه به سراغ زندگي دختران خياباني مي روند ؟

 برخي از فيلمساز به صرف ايجاد جذابيت کاذب به سراغ طرح اين موضوع در فيلمشان مي روند بدون آنکه تلاش کنند به بررسي و چرايي بروز چنين مسئله اي بپردازند . بسياري از اين فيلمسازان بدون آنکه چشم انداز کامل و دقيقي از اين موضوع با کار تحقيق شده داشته باشند با تکيه صرف به دانسته ها و اخبار رسانه ها به سراغ اين موضوع مي روند و چون اين نگاه فاقد عمق و جهان بيني است همه چيز در سطح مطرح مي شود و نمي توانيم شاهد مسئله جديد و نويي در اين نوع فيلم ها باشيم . در فيلم سعي کردم با دوري از نگاه شعاري و کليشه شيوه هاي مختلف از بين رفتن اين معضل مي تواند که آگاهي و يا رجوع به باورهاي ديني باشد را مطرح کنم .

 

در اين زمينه با الگوهاي موفقي هم مواجه بوديد؟

در دهه شصت مردم خيلي ساده زيست و اخلاق مدار بودند و در سطح جامعه يک نگاه سالم و اخلاقي حاکم بود و اغلب مردم با توجه به شرايط جامعه و جنگ تحميلي خيلي اتکا به باورهاي مذهبي و توکل داشتند و کمتر اين نوع ناهنجاري ها در جامه ديده مي شد .

 

مخاطبان اصلي فيلم اخلاقتو خوب کن چه گروهي هستند ؟

باتوجه به مضمون فيلم جوانها و خانواده مخاطبان اصلي فيلم محسوب مي شوند که مي تواند ديدن فيلم براي آنها تبعات مثبتي در پي داشته باشد .

 

آيا فيلم اخلاقتو خوب کن با توجه به ويزگي هايي که دارد در شرايط مناسبي به نمايش عمومي در آمده است ؟

 فيلم قرار بود در مهر ماه اکران شود که بنا به دلائلي فيلم ديگري جايگزين فيلم اخلاقتو خوب کن شد . اگر فيلم در اين موقع اکران مي شود با توجه به مضمون اجتماعي و تا حدي  طنز آن مي توانست ارتباط  وسيع تر و گسترده تري با مخاطب پيدا کند .

 

چهارشنبه 14 دی 1390 - 14:3


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری