چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 5:6
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

رساله كنترپوان

 

رساله كنترپوان

نويسنده : لوئيجي كروبيني

ترجمه : محسن الهاميان

چاپ و تيراژ : 90 – 2500 نسخه

ناشر : سوره مهر

 

كتاب حاضر با يك مقدمه مترجم و زندگي‌نامه كروبيني داراي شش فصل با عناوين مقدمه‌اي بركنترپوان ، كنترپوان دوصدايي ، كنترپوان سه‌صدايي ، كنترپوان چهارصدايي ، تقليد ( ايميتاسيون ) و همچنين كنترپوان معكوس مي‌باشد . مترجم كتاب حاضر در ابتداي مباحث به بيان معني كنترپوان از قول «‌ ارنست توخ » مي‌پردازد . تئوري موسيقي اصطلاح « نقطه مقابل نقطه » را گرفته و به جاي واژه « نقطه » مفهوم آن در موسيقي يعني نت را گذارده است .  بنابراين معني اين اصطلاح خواهد شد : نت مقابل نت . محسن الهاميان ادامه مي‌دهد كه استفاده از اين اصطلاح براي اين رشته تئوري بسيار قديمي برمي‌گردد به اولين كوشش‌ها در اجراي موسيقي در چند بخش موسيقي (‌موسيقي چندبخشي = پلي فوني )‌ افراد تحصيل‌كرده آن دوران در انتخاب آن نقش موثري داشته‌اند كه خود اين به نظر مرموز مي‌رسد ، با وجودي كه اين اصطلاح از مذهب گرفته شده تا به امروز براي هيچ‌كس دليل مفهومي آن روشن نشده است .

الهاميان يادآور مي‌شود كه با وجودي كه بيش از صد و پنجاه سال از تاليف رساله كنترپوان لوئيجي كروبيني مي‌گذرد ولي اين رساله هنوز ارزش خود را حفظ كرده است ( شايد به اين دليل كه قواعد كنترپوان مربوط به گذشته است و بعد از نوشته شدن اين رساله قواعد كنترپوان دقيق تغييري نكرده است ) رساله كروبيني بخش ديگري براي فوگ دارد ولي با نوشته شدن كتاب‌هايي چون رساله فوگ شارل كوكلن يا آندره ژدالژ ، رساله فوگ كروبيني از اعتبار افتاده و به همين دليل از چاپ آن صرف‌نظر شده است .

قضاياي اوليه ، به كارگيري فواصل مطبوع در كنترپوان دقيق ، به كارگيري فواصل نامطبوع در كنترپوان دقيق ، انواع حركت ، نت مقابل نت ، دو نت مقابل يك نت ، چهار نت سياه در مقابل يك نت گرد ، سنكوپ ، فلوريد كنترپوان ، دو نت سفيد در مقابل يك نت گرد ، ايميتاسيون در دو صدا ، تقليد يا حركت مشابه ، تقليد آزاد با حركت مخالف ، تقليد منظم يا دقيق با حركت مخالف ، اشكال ديگر تقليد ، تقليد در سه و چهار بخش ، كنترپوان معكوس در دوصدا ، معكوس در آثار ، معكوس در اكتاو ، معكوس درفاصله نهم ، معكوس در فاصله دهم ، معكوس در فاصله يازدهم ، معكوس در فاصله دوازدهم ، معكوس درفاصله سيزدهم ، معكوس در فاصله چهاردهم ، كنترپوان معكوس سه و چهار صدايي ، كنترپوان معكوس سه و چهار صدايي در فاصله چهارم ، كنترپوان معكوس سه و چهار صدايي در فاصله دوازدهم و همچنين دو ضميمه با عناوين سوژه يا باس‌هاي داده شده براي تمرين روي درس‌هاي كنترپوان دقيق و سوژه با باس‌هاي داده شده براي كنترپوان در هشت صدا يا دو دسته كر مباحث و مطالب طرح شده در كتاب حاضر مي‌‌باشند .

كروبيني مصنف كتاب كنترپوان در 8 سپتامبر 1760 در فلورانس متولد مي‌شود و با نام ماريا لوئيجي كارلو زنوبيو سالوادور كروبيني غسل تعميد مي‌يابد .  نخستين درس‌هاي موسيقي را در شش سالگي فرا مي‌گيرد . در نه سالگي درس‌هاي هارموني و آكومپانيمان را با بارتولومئو فليچي شروع كرد و سپس اين درس‌ها را با پسر اين استاد اكسانرو ادامه مي‌دهد . بعد از فوت اين دو استاد فراگير موسيقي را نزد پيترو بتيزاري و جوزپه كاستروچي ادامه داده و آهنگسازي و بخصوص تصنيف در موسيقي آوازي را نزد اين اساتيد فرا مي‌گيرد . كروبيني راه پيشرفت را به سرعت مي‌پيمايد بطوريكه در اوايل سال 1773 ، قبل از پايان سيزده سالگي ، يك مس باشكوه از تصنيفات او در فلورانس به اجرا گذاشته شد . آثاري كه اين آهنگساز جوان تا به اين زمان نوشته بود ، آثاري مذهبي و دنيوي بود كه مورد تشويق شنوندگان قرار گرفت و بعنوان آثار يك آهنگساز نابغه قدرداني شد .

محسن الهاميان يادآور مي‌شود كه درميان آثار اصلي كروبيني بايد 32 اپرا ، 29 تصنيف ، 4 كانتات و آثار متعدد سازي را جاي داد و علاوه بر آنها ، تاليف رساله جامع كنترپوان و فوگ را ذكر كرد كه ابتدا در سال 1883 به چاپ رسيد . اين كتاب نتيجه 25 سال تدريس كنترپوان به دانشجويان كنسرواتوار است و مثال‌هاي ذكر شده در آن نمونه‌هاي كامل از سبك برجسته‌اي است كه استادان بزرگ ايتاليايي نوشته‌اند . كروبيني بعد از آنكه بيست سال در سمت بازرس كنسرواتوار مشغول خدمت بود در سال 1816 به سمت استاد آهنگ‌سازي انتخاب شد و در سال 1822 سمت مديريت كنسرواتوار را بدست آورد . در سال 1814 عنوان شواليه لژيون دواونور را كسب كرد و افسر نظامي و شواليه سنت ميشل شد . انستيتوي هلند و آكادمي هنرهاي زيباي فرانسه او را بعنوان عضو خود انتخاب كردند . كروبيني سرانجام درسن هشتاد و دو سالگي و در سال 1842  در پاريس چشم از جهان فرو مي‌بندد و تشييع جنازه باشكوهي براي اين مصنف بزرگ برگزار مي‌شود . او به نحوي شايسته از طرف شاگردان خود قدرداني و احترام شده و از نبوغ او به شايستگي ياد مي‌شود و او را موسيقيداني والا و درجه اول در دوران خود ناميدند .

رساله كنترپوان به قلم لوئيجي كروبيني و با ترجمه محسن الهاميان در چاپ اول خود و با شمارگان 2500 نسخه و با قيمت 4500 تومان توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسيده است .

 

 

 

سه‌شنبه 13 دی 1390 - 12:10


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری