دوشنبه 23 تير 1399 - 7:2
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

محمدرضا صادقي

 

همکاري دفتر ادبيات و هنر مقاومت با نويسنده روس

 

بخش هاي مختلف دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري در روزهاي اخير ميزبان«سرگي وريووكين»نويسنده روس بود که وي در اين بازديد با مسئولان دفتر ادبيات و هنر مقاومت درباره کتاب در دست تاليف خود با موضوع جنگ ايران و عراق گفت و گو کرد. ديدار اول با رئيس دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري بود که در اين بخش، مرتضي سرهنگي با بيان اين كه كار ما با ادبيات جنگ ارتباط دارد، گفت: ممكن است رويكرد هاي مختلفي در روايت از يک رويداد وجود داشته باشد، روايت ما از جنگ مان يک روايت ادبي است.

رئيس دفتر ادبيات و هنر مقاومت در ادامه با بيان اين كه سربازان جنگ هم مانند ديگران عمر محدودي دارند، گفت: كار ما بيشتر بر خاطرات متمركز است و در اين زمينه با جد و جهد تلاش مي كنيم. زيرا فرصت زيادي براي جمع آوري خاطرات شفاهي موجود از جنگ تحميلي نداريم.

سرهنگي شاهدان جنگ و خاطرات آن ها را سرمايه هاي بزرگ كشور خواند و گفت: هدف اصلي ما جمع كردن شاهدان و گردآوري خاطرات و ايده هاي كساني ست كه اين واقعه را درك كرده اند تا از اين رهگذر مردم و نيز ملت هاي ديگر از اين واقعه تاريخي آگاه شوند.

او جنگ را تجربه اي گران براي ملت ها خواند و گفت: جنگ ما تجربه اي بود كه به قيمت خون جوانانمان به دست آمد و بنابراين نمي توانيم از كنار آن به سادگي بگذريم همان گونه كه در همه جهان هر كشوري كه جنگي داشته است اين تجربه را از دست نمي دهد.

مرتضي سرهنگي در بخش ديگري از سخنانش با بيان اين كه جنگ ما يك جنگ دفاعي بود، افزود: در جنگ هاي دفاعي همه مردم سرباز هستند و ديگر زن و مرد و پير و جوان بودن مطرح نيست و به همين دليل زنان ما در جنگ حضوري فعال داشته اند.

 او در ادامه خطاب به سرگي وريووكين گفت: شايد برايتان جالب باشد كه پرفروش ترين كتاب هاي خاطرات جنگ ما را خاطراتي تشكيل مي دهند كه از زنان در جنگ روايت شده است و من اين جمله را پيشتر هم نقل كرده ام كه صدام از مادران ايراني شكست خورد.

رئيس دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري درباره امام خميني (ره) و رهبري او در زمان جنگ گفت: ما در جواني عاشق يك پيرمرد 80 ساله شديم، عاشق يك مرد مقدس كه براي خدا عزيز بود و از همه دنيا به جز خوشبختي همه مردم جهان و بيرون كشيدن مردم مستضعف از زير چكمه ديكتاتورها هيچ چيز ديگري براي خودش نمي خواست.

سرهنگي با بيان اين كه امام (ره) نگاه كردن به آسمان را به ما ياد داد، افزود: به ياد ندارم در زندگي كسي را به اندازه امام خميني (ره) دوست داشته باشم.

اين مقام در ادامه گفت: وقتي در جنگ تحميلي رزمندگان ما شهري را آزاد مي كردند مثلا شهر مهران، در آن پلاكارد مي زدند كه بر روي آن نوشته شده بود «مهران آزاد شد، قلب امام شاد شد» و مثلا هنگامي كه امام (ره) قطعنامه را پذيرفتند همه به نشانه احترام سكوت كردند كه اين ها نشان دهنده عشق عميق رزمندگان به امام (ره) بود.

در اين گفت و گو سرگي وريووكين هم با بيان اين كه تفاوت هايي ميان جنگ ايران و عراق با جنگ جهاني دوم ميان آلمان و روسيه وجود داشته است، گفت: عامل اصلي پيروزي مردم ايران در جنگ با عراق ايمان به خدا بود كه متاسفانه سربازان روسيه در جنگ با آلمان به نام خدا به جبهه نمي رفتند.

اين نويسنده روس اتحاد جماهير شوروي را در آن زمان به نوعي آغازگر جنگ دانست و گفت: شوروي قصد داشته در اين باره سكوت كند و در اين باره افسانه هايي هم ساخته كه القا كند آلمان ناگهاني به شوروي حمله كرده است.

او ادامه داد: رفتار فرماندهان روس با سربازان در آن جنگ گاه بي رحمانه تر از رفتار آلماني هاي دشمن بود و آن دولت براي مردم روسيه به مراتب دشمن بدتري نسبت به آلماني ها بود.

وريووكين درباره جنگ ايران و عراق گفت: ايران فقط با عراق نمي جنگيد بلكه خيلي از كشورها از جمله كشورهاي عربي پشت عراق بودند.

اين نويسنده پرسش هايي با محوريت عامل پيروزي در جنگ، نقش ارتش، سپاه و بسيج در آن، تاثير رهبري امام خميني (ره) در پيروزي جنگ و ... مطرح كرد و درباره آن ها با مرتضي سرهنگي گفت و گو كرد.

سرگي وريووكين  در ادامه از دفتر پژوهش ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري بازديد و با مدير اين دفتر گفت و گو کرد. وي در ديدار با عليرضا كمري، مدير دفتر پژوهش ادبيات و هنر مقاومت با بيان اين كه قصد نگارش كتابي را درباره زندگي و تاريخ جديد ايران دارد، گفت: يكي از بخش هاي اين كتاب به وقايع جنگ ايران و عراق مي پردازد و همچنين مي خواهم ضميمه اي درباره شروع، ادامه و خاتمه جنگ ايران و عراق بنويسم و در اين خصوص نياز به منابع اصيل و معتبر دارم.

اين نويسنده با درخواست از دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري براي همكاري گفت: منابعي كه من مي توانم از آن ها استفاده كنم يا به زبان روسي ست ، يا آمريكايي- انگليسي است كه به تجربه شخصي خود، به اين منابع اعتماد ندارم.

وريووكين در ادامه افزود: مي خواهم منابعي در اختيار داشته باشم كه حقايق را گفته باشد، بدون هر گونه تبليغ از جمله تبليغات آمريكايي و صهيونيستي.

اين نويسنده روس با بيان اين كه كتاب من جنبه تحقيقات علمي و دانشگاهي ندارد گفت: اين كتاب مانند يك پايان نامه دانشگاهي نيست بلكه مي خواهم يك فرد عادي روس را با زندگي در ايران و تاريخ جديد اين كشور آشنا كنم زيرا مردم روسيه متاسفانه درباره زندگي در ايران و تاريخ و فرهنگ آن چيز زيادي نمي دانند.

او با ابراز تاسف از نوع نگاه مردم روسيه به فرهنگ جديد ايران، گفت: جاي تاسف است كه اكثر مردم در روسيه فكر مي كنند كه ايران امروز جاي مردم متعصبي ست كه مي خواهند تمام دنيا را تحت سلطه بگيرند و مرداني كه صورت خود را اصلاح كرده اند ،يا زناني را كه حجاب ندارند به قتل برسانند كه براي من جاي شرم دارد كه اين حرف ها را در اينجا به زبان مي آورم، از اين رو نياز است كتابي در آن جا به چاپ برسد كه با زبان عادي وضعيت موجود در ايران را شرح دهد.

سرگي وريووكين در ادامه گفت: بايد افكار و نحوه زندگي مردم ايران آن گونه كه هست به روسيه منتقل شود تا شناخت مناسبي از اسلام واقعي ايجاد شود.

در اين نشست همچنين عليرضا كمري مدير دفتر پژوهش ادبيات و هنر مقاومت در اين گفت و گوي صميمي با تشكر از اين نويسنده روس براي صراحت در سخن گفتن افزود: ما از اين نگاهي كه در روسيه نسبت به مردم ايران وجود دارد تعجب نمي كنيم و مي دانيم كه يكي از مهمترين عوامل اين نوع نگاه وجود امپرياليسم فرهنگي و رسانه اي در دنياست كه مانع نشر حقايق در عالم مي شود.

كمري با تاكيد بر مسئوليت نويسندگان و اهل فرهنگ گفت: شما وظيفه داريد حقايق را به مردم روسيه انتقال دهيد، و  اين اعتقاد ماست كه خداوند به هر كس كه قلم داده است، مسئوليت هم داده است.

مدير دفتر پژوهش ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري همچنين راهكارهايي براي تحقيق و يافتن منابع اصيل در زمينه ادبيات و تاريخ دفاع مقدس به اين نويسنده روس ارائه داد و خواستار ادامه ارتباط و همكاري مستمر شد.

 سرگي وريووكين سپس به همراه مرتضي سرهنگي در كتابخانه تخصصي جنگ حوزه هنري حضور يافت و با كتابدار اين كتابخانه درباره آثار چاپ شده در زمينه جنگ و كتاب هاي موجود در كتابخانه تخصصي جنگ حوزه هنري گفت و گو كرد.

 

 

 

 

 

 

سه‌شنبه 13 دی 1390 - 12:6


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری