شنبه 10 خرداد 1399 - 20:12
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

محمدرضا صادقي

 

همنوايي با يک حماسه مردمي

 

گزارشي از شب شعر حماسه 9 دي در حوزه هنري

 

همزمان فرا رسيدن سالگرد حماسه 9 دي، حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي ميزبان شاعران متعهد انقلاب اسلامي بود که براي قرائت تازه ترين سروده هاي خود با موضوع حماسه 9 دي در اين محفل ادبي حضور يافته بودند.

در اين شب شعر که با عنوان«حماسه 9دي» نامگذاري شده بود، شاعران جوان و پيشکسوت در حضور محسن مومني شريف، رييس حوزه هنري، امير حسين فردي، مدير مركز آفرينش هاي ادبي و جمعي از علاقه مندان به شعرخواني پرداختند.

در بخشي از اين مراسم، محسن مومني شريف با اشاره به اين كه در منظر قرآن كريم پرداختن به ايام الله كه در آن صفات جمالي ،يا جلالي خداوند تجلي يافته باشد، وظيفه ذاكران و يادآوران است، گفت: ما هنرمندان نيز وظيفه بشارت و انذار داريم و نبايد از ترس مناسبتي شدن به وقايع مهمي كه سرنوشت ملت را تعيين كرده، بي اعتنا باشيم.

مومني شريف 9دي 88 را يكي از روزهاي خدايي دانست و افزود: در اين روز مردم ايران شعور و هوشمندي خودشان را به نمايش گذاشتند و گرامي داشتن 9 دي، بزرگداشت اين هوشمندي و بيداري است. اصولاً يكي از مؤلفه هاي هويت انقلابي مردم ايران، هوشمندي و بصيرتشان است، آنان در طي اين سي و سه سال با هوشمندي خود توطئه هاي بزرگي را خنثي كردند و سرنوشت كشور را به گونه اي رقم زدند كه دشمن نمي خواست.

رييس حوزه هنري با بيان اين كه در تاريخ اسلام و ايران گاهي بعضي از اين فتنه ها توانسته امام معصومي را خانه نشين كند و فاجعه اي مانند كربلا به وجود بياورد، خاطرنشان كرد: قطعا اين هوشمندي و بصيرت امروزما، از الطاف خداوندي به ملتي ست كه سزاوار لطف اوست و از سوي ديگر اين بينش و هوشمندي نتيجه فرهنگي ست كه پدران ما و علماي مجاهد و ذاكران مخلص حضرت سيدالشهد عليه السلام در طي ساليان طولاني به ما رساندند.

وي ادامه داد: الفت مردم ما با فرهنگ عاشورا ارزشي بسيار گرانقيمت است، در اين فرهنگ همه خصايل و ويژگي هايي كه يك انسان در فراز و نشيب هاي عمرش به آن ها نيازمند است، يك جا جمع شده است و ملتي كه اين بسته فرهنگي را داشته باشد در گرد و غبارها و در تاريك ها و ظلمات روزهاي فتنه، راه را گم نمي كند و اين درست همان چيزي است كه فرهنگ غرب و فرهنگ روشنفكري فاقد آن است.

محسن مومني با اشاره به اين كه برخي هنرمندان حوزه انقلاب در حوادث سال 88 آن گونه كه بايد درخششي نداشتند، تصريح كرد: بنده قصد تخطئه و سرزنش همكاران همفكر و اهل قبله را ندارم بلكه به عنوان يكي از اهالي اين جبهه مي خواهم نكته اي را متذكر شوم و خطري را هشدار بدهم كه در كمين ماست.

او افزود: روشنفكر در فرهنگ ديني ما، غير از آن چيزي ست كه امروز در مجامع غير انقلابي مطرح است. از نظر متون ديني ما، انسان متفكر يعني انسان مسئول و به تعبير حضرت امير عليه السلام، انساني ست كه خداوند از او پيمان گرفته كه نسبت به ظلم ظالم و مظلوميت مظلوم بي اعتنا نباشد. روشنفكري مرسوم اين نيست و به دلايلي نتوانست خودش را با انقلاب و توده هاي مردم هماهنگ كند و لذا عقب ماند. چرا كه مروج ايدئولژي غرب كمونيستي ،يا غرب سرمايه داري بود.

رييس حوزه هنري با تاكيد بر اين كه روشنفكران با حاكميت دين مشكل داشته اند، گفت: از سوي ديگر نگاه آنان به توده ها و مردم تحقير آميز بوده و هست، زيرا به دلايلي كه مي دانيم مردم ما و منطقه از لحاظ اقتصادي و امكانات عقب نگهداشته شده اند تا مستضعف بمانند و اين گونه مردم، از نظر روشنفكران، حقير، بي ارزش و عوام الناس هستند و اين درست برخلاف روحانيت شيعه و امام عزيزمان است كه مردم را ولي نعمت خود مي دانند و با آنان متجانس اند.

محسن مومني شريف گفت: هشدار بنده اين است كه در سال هاي اخير گرايشي از سوي بعضي دوستان قديمي ما كه در خيمه انقلاب بزرگ شده اند و شهرت يافته اند، به اين نوع روشنفكري ديده مي شود. طبيعي ست كه در اين صورت اين دوستان از مردم عقب خواهند ماند و به انزوا كشيده خواهند شد و در نتيجه در تحليل هايشان مردم و ارزش هاي آنان را تحقير مي كنند كه نمونه هايش را اين روزها در بعضي مصاحبه ها و مقالات مي بينيم. اميدوارم دوستان ما دوباره به هيئت حضرت سيدالشهدا عليه السلام برگردند كه تمام عزت ها در آنجاست.

در اين مراسم، شاعراني مانند مرتضي اميري اسفندقه، عباس براتي پور، حجت‌الاسلام جواد محمد زماني، فاطمه ناني‌زاد، علي داوودي، عباس تيموري، محمد رمضاني فرخاني و همچنين سعيد حداديان، مداح اهل بيت به شعرخواني با موضوع حماسه 9دي و ماه محرم پرداختند.

 

 

سه‌شنبه 13 دی 1390 - 12:4


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری