شنبه 21 تير 1399 - 13:13
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

اميد زماني

 

بازديد مسئولان شبكه 14 تلويزيون تركيه از حوزه هنري

 

 جمعي از مسئولان شبكه 14 تلويزيون كشور تركيه يكشنبه 11 دي ماه با حضور در حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي و بازديد از بخشهاي مختلف اين نهاد با تعدادي از مسئولان حوزه هنري درباره همكاري هاي فرهنگي و هنري گفتگو كردند.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي: در اين جلسه حبيب ايل بيگي مدير كل روابط عمومي و امور بين الملل حوزه هنري، حميد اميريان فر مدير مركز هنرهاي تصويري سوره و محمود عبدالهي مشاور رئيس حوزه هنري حاضر بودند و ضمن خوشامد گويي به مهمان، نكاتي درباره تاريخچه و معرفي فعاليت هاي گوناگون حوزه هنري بيان كردند.

در اين جلسه ابتدا متين آتام سرپرست گروه، معاون شبكه تلويزيوني 14 تركيه و مدير بخش معارف اسلامي آن ضمن معرفي اعضاي هيئت همراه درباره اين شبكه گفت: اين شبكه حدود 6 ماه پيش فعاليت خود را آغاز كرده و حدود 40 پرسنل دارد  كه قرار است برنامه هايش به طور 24 ساعته پخش شود.

 آتام ادامه داد: اين شبكه كه در حال حاضر پخش اينترنتي و آزمايشي آن آغاز شده است روزانه 4 ساعت پخش زنده خواهد داشت. اين شبكه عضو اتحاديه تلويزيون هاي كشورهاي اسلامي است اما به طور خصوصي فعاليت خواهد كرد.

 معاون شبكه 14 تلويزيون تركيه با بيان اين كه محوريت در اين شبكه با اخبار و مسائل فرهنگي و مذهبي است، افزود: هدف ما اين است كه اين شبكه يك شبكه خبري باشد كه اخبار واقعي را منعكس كند و از آنجا كه يك شبكه اسلامي است در كنار بخش خبر برنامه هاي متنوع فرهنگي و هنري و مذهبي در قالب كليپ ها، مستندها، فيلم و سريال هم پخش شود.

 حبيب ايل بيگي، مدير كل روابط عمومي و امور بين الملل حوزه هنري در سخناني به معرفي حوزه هنري و نوع فعاليت هاي آن پرداخت و گفت: حوزه هنري پس از انقلاب اسلامي به همت جوانان انقلابي علاقه مند به كارهاي فرهنگي – هنري تاسيس شد و به توليد آثار هنري منطبق با اهداف جمهوري اسلامي پرداخت.

 ايل بيگي در ادامه با بيان اين كه پيش از انقلاب جاي هنر متعهد اسلامي خالي بود، افزود: هنر در كشور ما پيش از انقلاب، زياد رنگ و بوي اسلام و ارزشهاي متعالي انساني را نداشت و هنرمندانمان از آن غافل بودند، از اين رو پس از انقلاب شكوهمند اسلامي هنرمندان اين مركز را تاسيس كردند تا  در قالب هنر به اين اهداف و ارزشهاي مغفول مانده توجه شود.

 اين مقام مسئول در حوزه هنري، هنر دفاع مقدس را يكي از زمينه هاي مورد توجه حوزه هنري خواند و گفت: با آغاز جنگ تحميلي عراق عليه ايران، حوزه هنري به يكي از مراكز مهم ثبت خاطرات جنگ به شكلهاي مختلف مستند، فيلم داستاني، و همچنين انتشار كتاب تبديل شد و تا كنون آثار زيادي در اين عرصه توليد كرده است.

حبيب ايل بيگي با بيان اين كه حوزه هنري در رشته هاي مختلف هنري از جمله سينما، نمايش، ادبيات، تجسمي، انيميشن و معماري فعاليت دارد، افزود: در عرصه سينما كه يكي از مهمترين بخش هاي فعاليت حوزه هنري است تا كنون بيش از 70 فيلم سينمايي تاثيرگذار از سوي اين مركز توليد شده كه در جشنواره هاي سينمايي داخل و خارج از كشور موفقيت هاي چشمگيري داشته است.

وي در ادامه گفت: در بخش هاي ديگر هنر نيز به همين شكل فعاليت هاي حوزه هنري تاثير گذار بوده است مثلا در ادبيات شاعران و نويسندگان بزرگي در اين مركز پرورش يافته اند و همچنين در زمينه هنرهاي تجسمي هنرمندان حوزه هنري از استادان بزرگ اين عرصه محسوب مي شوند.

ايل بيگي خطاب به مسئولان اين شبكه تلويزيوني تركيه گفت: از آن جا كه رسانه شما محوريت اسلامي و چاشني فرهنگي و هنري دارد، بسياري از فعاليت هاي حوزه هنري مي تواند محتواي مناسبي براي آن باشد.

 مدير كل روابط عمومي و امور بين الملل حوزه هنري در بخش ديگري از سخنانش با بيان اين كه حوزه هنري در رشته هاي هنري گوناگون جشنواره هاي متعددي برگزار مي كند، افزود: جشنواره  رويش كه تنها جشنواره فيلم ديني است و همچنين جشنواره فيلم 100 ثانيه اي با شعار اخلاق، توسط حوزه هنري در عرصه سينما برگزار مي شود.

وي ادامه داد: همچنين جشنواره تئاتر ماه در حوزه نمايش كه رويكردي ارزشي و اخلاقي دارد از ديگر جشنواره هاي اين مركز است. در حوزه موسيقي هم حوزه هنري جشنواره موسيقي كار آواها را برگزار مي كند كه در نوع خود بسيار جذاب و قابل توجه است.

 مدير كل روابط عمومي حوزه هنري در ادامه افزود: اين جشنواره ها و فعاليت هاي ارزنده حوزه هنري  قابليت تبديل شدن به آرشيو را دارا هستند و مي توانند به عنوان منابع ارزنده اي در برنامه سازي استفاده شود.

 حميد اميريان فر مدير عامل مركز هنرهاي تصويري سوره نيز در اين جلسه با اشاره به فعاليت هاي اين مركز گفت: مركز هنرهاي تصويري در زمينه هاي هنري تاكنون ارتباط خوب و فعالي با كشور تركيه داشته است كه از جمله آن ها برنامه «رقص ستارگان» در 7 قسمت و نيز دو سريال كه مربوط به كردهاي تركيه و ترك هاي مقيم آلمان بوده كه پخش شد.

 اميريان فر در همين خصوص ادامه داد: ما در حال حاضر با شبكه هاي هلال و شبكه هفت و موسسه انسان فيلم همكاري داريم و فكر مي كنم با توجه به قابليت هاي حوزه هنري ارتباط خوبي را مي توان بين ما و شبكه شما به ويژه در توليد برنامه هاي هنري به وجود آورد.

 مدير مركز هنرهاي تصويري سوره خطاب به دست اندركاران شبكه تلويزيوني تركيه گفت: حوزه هنري و مركز هنرهاي تصويري سوره هم در زمينه توليد برنامه چه در داخل كشور، چه در خارج مي تواند به شما كمك كند و همچنين در بحث آرشيو پاسخگوي نيازهاي شما خواهد بود.

 محمود عبدالهي مشاور رئيس حوزه هنري نيز در اين جلسه ضمن خوش آمد گويي به مهمانان ترك گفت: يكي از تفاوت هاي حوزه هنري با ساير مراكز هنري ديگر در كشور ما اين است كه تا حدودي از بوروكراسي اداري مراكز ديگر به دور است و اين مي تواند راه را براي تعامل با دوستان هموار سازد.

 عبدالهي در ادامه گفت: چند سالي است كه ما ارتباطات خوبي با برادرانمان در شبكه الكوثر داريم و مي توانيم براي در كار توليد برنامه، انجام پروژه هاي مشترك و بحث آرشيو با هم به نتايج عملي برسيم.

پس از اين گفت وگو، مسئولان شبكه 14 تلويزيون تركيه با همراهي تعدادي از مسئولان از بخش هاي مختلف حوزه هنري از جمله كارگاه تجسمي، گنجينه و مركز آرشيو تجسمي، كارگاه حجم سازي و مجسمه سازي مركز هنرهاي تجسمي، نمايشگاه پوسترهاي عاشورايي، نمايشگاه هاي عكس در گالري هاي خانه عكاسان ايران، فروشگاه انتشارات سوره مهر و تالار انديشه و ... بازديد كردند. 

 

 

 

دوشنبه 12 دی 1390 - 14:50


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری