پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 6:29
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

دوستي پردردسر

 

دوستي پردردسر ( مجموعه داستان براي نوجوانان)

نوشته : آنتون چخوف و ديگران

انتخاب ، ويراسته و گردانيده : محمدرضا سرشار

چاپ و تيراژ : 89 – 2500 نسخه

انتشارات : سوره‌مهر

 

شامگاهان ؛‌ نوشته فاضل اسكندر ( از آبخازستان ) با ترجمه گامايون ، كيسه توتون مادربزرگ ؛ نوشته اكرم آيليسلي (‌از جمهوري آذربايجان ) با ترجمه حبيب ف ، مهمان شبانه ؛ نوشته غفور غلام ، چطور خان را ورشكست كردم ؛ نوشته غفور غلام ( از ازبكستان ) با ترجمه يوسف حمزه‌لو ، مهماني در روستا ؛ نوشته حسين فخري ( از افغانستان ) و با ترجمه محمدرضا سرشار ، كركس ؛ نوشته لطيف محمود اف ( از ازبكستان ) با ترجمه بنگاه نشريات رادوگا ، از آن سو كه باد مي‌وزيد نوشته و . كراپيوين ( از روسيه ) ، پسربچه‌ها نوشته آنتون چخوف ( از روسيه ) با ترجمه الك قازاريان و همچنين دوستي پردردسر ؛ نوشته واسيل وتيكا ( از بلاروس ) و با ترجمه حمزه فتحي خشكنايي عناوين داستان‌هاي مجموعه حاضر را تشكيل مي‌دهد .

واسيل واتيكا ، اهل بلاروس يا روسيه سفيد ( يكي از پانزده جمهوري اتحاد جماهير شوروي سابق ) است . اين كشور در واقع ، قسمت غربي روسيه را ،‌كه در قاره اروپا قرار دارد تشكيل مي‌دهد . مساحت روسيه سفيد 208000 كيلومتر مربع و جمعيت آن نزديك به 10000000 نفر است . پايتخت آن ، شهر مينسك است ؛ كه حدود 1500000 نفر جميعت دارد . در روسيه سفيد ،‌ بيش از 11000 درياچه وجود دارد  . به همين سبب ، آنرا سرزمين درياچه‌اي نيلي نيز مي‌گويند . واسيل واتيكا ،‌ نويسنده بلاروسي داستان « دوستي پردردسر » براي مجموعه آثاري كه براي كودكان و نوجوانان منتشر كرده ، موفق به دريافت ديپلم افتخار از دفتر بين‌المللي كتاب براي نوجوانان شده است .

در بخشي از داستان « دوستي پردردسر » واسيل واتيكا مي‌خوانيم :

 « نزديكي‌هاي شب ، دو جوجه ،‌ از لانه ، به زمين افتادند . آنها هنوز بال و پر درنياورده بودند .

معلوم نبود چه اتفاق افتاده بود : آنها يا نتوانسته بودند آن مصيبت بزرگ را تاب بياورند ، و يا به سبب گرسنگي در سرتاسر روز ، ناتوان شده بودند . شايد هم لك ‌لك ماده ، از اينكه مي‌ديد ديگر به تنهايي نمي‌توانست غذاي بچه‌هايش را تامين كند ، خودش آنها را پايين انداخته بود . اما جوجه‌ها هنوز زنده بودند .

توليك ، كه از اين بدبختي تازه دلش به درد آمده بود ، آنها را به خانه برد . وقتي به آنها يك شكم سير آش ارزن داد و هر دو را روي تاقچه بالاي بخاري ديواري گذاشت و رويشان را پوستين كشيد ، جوجه‌ها سرحال آمدند و شروع به نوك زدن به دست او كردند . »

دوستي پردردسر ( مجموعه داستان براي نوجوانان ) ، نوشته ؛ آنتون چخوف و ديگران و با انتخاب ، ويراسته و گردانيده   محمدرضا سرشار در چاپ اول خود با شمارگان 2500 نسخه و با قيمت 2400 تومان توسط انتشارات سوره‌مهر انتشار يافته است .

 

 

 

 

دوشنبه 12 دی 1390 - 10:14


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری