سه‌شنبه 13 خرداد 1399 - 16:41
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

تفسير روز/4

 

تفسير روز / تفسير عقلي – كاربردي قرآن كريم با توجه به مسائل روز / جلد چهارم

تاليف : سيديحيي يثربي

چاپ و تيراژ : 90 – 1500 نسخه

ناشر : موسسه انتشارات اميركبير

 

سوره هود ، سوره يوسف ، سوره الرعد ، سوره ابراهيم ، سوره الحجر ، سوره النحل ، سوره الاسراء  و همچنين سوره كهف عناوين اصلي كتاب حاضر را تشكيل مي‌دهند . پيش از آغاز مباحث كتاب به تلاش‌ها و فعاليت‌هاي مولف كتاب دكتر سيديحيي يثربي اشاره مي‌شود . دكتر يثربي استاد و پژوهشگري معرفي مي‌شود كه هميشه برآن كوشيده تا به نكته‌اي نو در فلسفه ، عرفان ، سياست و مسائل اجتماعي دست يابد ، وي در اين اثر نيز كوشيده است تا در زمينه‌ي تفسير قرآن كريم راه جديدي را در پيش گيرد . در پيشگفتار آغازين كتاب بيان مي‌شود كه وي مي‌كوشد تا برتريهاي تعاليم قرآني را با توجه به مسائل و مشكلات امروز بشر نشان دهد . ادامه پيشگفتار يادآور مي‌شود كه اسلام دين همه‌‌ي انسان‌ها در همه دوران‌هاست . به همين دليل بايد معجزه‌‌هاي روشن خود را براي همه انسان‌ها و همه‌ي دورانها داشته باشد . از اين جاست كه تفسير براساس مساله‌ها و نيازهاي امروز انسان بنا شده است . از نظر دكتر سيديحيي يثربي قرآن نيز همانند طبيعت است كه هرچه آگاهانه‌تر و با راه و روش درست‌تر پژوهش شود ، نتيجه‌هاي بزرگتر مي‌دهد. در تفسير دكتر يثربي با راه و روش جديد ، مسائل امروز بشر همانند : اعتبار انسان ، حقوق اساسي فردي و اجتماعي او ، اصالت و اعتبار عقل و انديشه‌ي انسان ، روش درست انديشي ، دين درست ، اديان و مذاهب باطل و خرافي ، خداشناسي ، پيامبر شناسي ، رابطه‌ي انسان و خدا ، سياست اسلامي ، مشكلات علما و مديران جامعه ، مشكلات جهان و جهان اسلام و صدها مسائل ديگر به قرآن عرضه شده است . در پايان تاكيد مي‌شود كه بي‌ترديد ، پاسخ‌ها و راه‌حل‌هاي قرآن را در برابر اين مشكلات و مسائل ، چنان برتر و كارآمدتر خواهيم يافت كه هيچ مكتب و ديني ، حريف آن معجزه‌ها نباشد . در اين تفسير براي مديريت جامعه‌اسلامي خودمان نيز ، هشدارها و آموزه‌هاي بنيادين و كارساز يافت مي‌شود.

هشدار همگاني ، در برابر آيات خدا ، مومنان و منكران ، دعوت هود ، صالح و قومش ، قوم لوط ، ماموران عذاب ،  موسي و فرعون ، سعادت و شقاوت ، آزادي انسان با توجه به قانون عليت و علم ازلي خداوند ، اختيار و آزادي انسان ، سرنوشت منحرفان ،‌ تكيه‌گاههاي رسول خدا ، داستان حضرت يوسف ، خبر دروغ به يعقوب ، يوسف در مصر ، يوسف و زليخا ، يوسف در زندان ، بي‌قراري يعقوب ، خاندان يعقوب در كنار يوسف ، حقانيت وحي ، توحيد خداوند ، درخواست معجزه ، وصف مومنان ، شرك و بت‌پرستي ، رسول خدا اهل كتاب ، قرآن و مردم ، خدا و ستمكاران ، سرانجام حق و باطل ، دلائل عدم تحريف قرآن ، تحريف رايج اما خطرناك قرآن ، پيشينيان و رسولان خداوند ، قوم لوط و فرشتگان عذاب ، توحيد و شرك ، پرهيزكاران ، داوري درباره خدا ، سرنوشت كافران ، كيفر رستاخيز ، با رسول خدا ، هدف معراج سرنوشت بني‌اسراييل ، شب و روز ، نابودي جمعه‌ها ، روياي رسول خدا ، شما و نعمت‌هاي خدا ، قرآن و هدف‌هاي آن ، مرگ و زنده ‌شدن اصحاب كهف ، مثالي از خشم خدا ، ابليس و آدم ، خدا و مشركان ، موسي جوان و همراهانش ، راز كارها ، ذوالقرنين كه بود ؟  ياجوج و ماجوج و همچنين با رسول خدا برخي از مباحثي هستند كه در كتاب « تفسير روز» مورد بررسي و كنكاش نظر قرار مي‌گيرند .

در بخش « ذوالقرنين كه بود ؟ » كتاب حاضر بيان مي‌شود :

در اينكه ذوالقرنين كدام شخصيت تاريخي مي‌باشد اختلاف است و در اينباره مفسران و محققان سه نظر دارند : الف : از نظر برخي ، ذوالقرنين همان اسكندر مقدوني است و حتي اين اسكندر ، با لقب ذوالقرنين نيز شناخته شده است . اما اين مفسران و محققان نمي‌توانند مضمون آيه‌هاي مربوط به ذوالقرنين را به طور دقيق و روشن با كارهاي اسكندر تطبيق دهند . ب : برخي از محققان معاصر مدعي هستند كه ذوالقرنين ، همان كوروش كبير ، پادشاه هخامنشي است . ج:‌گروهي هم گفته‌اند كه منظور از ذوالقرنين يكي از پادشاهان يمن ، به نام تبع است ؛ و سد او را همان سد معروف ماراب مي‌دانند . اين نظر را عده‌اي از مورخان و شعرا از جمله ابن هشام در سيره و ابوريحان بيروني در الاثار الباقيه مطرح كرده‌اند . و برخي از نظريه‌هاي ديگر نيز هست . مانند اينكه منظور از ذوالقرنين ( شي هوانگ تي ) پادشاه بزرگ چين باشد .

دكتر سيديحيي يثربي در ادامه اين بحث بيان مي‌كند كه به نظر وي ، تطبيق با كوروش كبير به دلايل ذكر شده بر ديدگاههاي ديگر پيرامون ذوالقرنين برتري دارد . يثربي يادآور مي‌شود كه مخصوصا ً با توجه به اطلاعاتي كه در تورات وجود دارد و با توجه به اين نكته كه در تورات از يك قوم وحشي به نام گوگ و ماگوگ نام برده شده و آن را به كوروش كبير ارتباط دادند . در تورات بيست و هفت‌بار از كوروش نام برده شده و كوروش در تورات ، مسيح ناميده شده است.

تفسير روز / تفسير عقلي – كاربردي قرآن كريم با توجه به مسائل روز / جلد چهارم تاليف دكتر سيديحيي يثربي در چاپ اول خود با تيراژ 1500 نسخه و با قيمت 96500ريال توسط موسسه انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است .

 

 

 

 

دوشنبه 12 دی 1390 - 9:43


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری