سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 22:13
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

تفسير روز/3

 

تفسير روز / تفسير عقلي – كاربردي قرآن كريم با توجه به مسائل روز / جلد سوم

تاليف : سيديحيي يثربي

چاپ و تيراژ : 89 – 1500 نسخه

ناشر : موسسه انتشارات اميركبير

 

سوره انعام ، سوره اعراف ، سوره انفال ، سوره توبه و همچنين سوره يونس عناوين اصلي كتاب حاضر را تشكيل مي‌دهد. پيش از آغاز مباحث كتاب به تلاش‌ها و فعاليت‌هاي مولف كتاب دكتر سيديحيي يثربي اشاره مي‌شود . دكتر يثربي استاد و پژوهشگري معرفي مي‌شود كه هميشه برآن كوشيده تا به نكته‌اي نو در فلسفه ، عرفان ، سياست و مسائل اجتماعي دست يابد ، وي در اين اثر نيز كوشيده است تا در زمينه‌ي تفسير قرآن كريم راه جديدي را در پيش گيرد . در پيشگفتار آغازين كتاب بيان مي‌شود كه وي مي‌كوشد تا برتريهاي تعاليم قرآني را با توجه به مسائل و مشكلات امروز بشر نشان دهد . ادامه پيشگفتار يادآور مي‌شود كه اسلام دين همه‌‌ي انسان‌ها در همه دوران‌هاست . به همين دليل بايد معجزه‌‌هاي روشن خود را براي همه انسان‌ها و همه‌ي دورانها داشته باشد . از اين جاست كه تفسير براساس مساله‌ها و نيازهاي امروز انسان بنا شده است . از نظر دكتر سيديحيي يثربي قرآن نيز همانند طبيعت است كه هرچه آگاهانه‌تر و با راه و روش درست‌تر پژوهش شود ، نتيجه‌هاي بزرگتر مي‌دهد. در تفسير دكتر يثربي با راه و روش جديد جديد ، مسائل امروز بشر همانند : اعتبار انسان ، حقوق اساسي فردي و اجتماعي او ، اصالت و اعتبار عقل و انديشه‌ي انسان ، روش درست انديشي ، دين درست ، اديان و مذاهب باطل و خرافي ، خداشناسي ، پيامبر شناسي ، رابطه‌ي انسان و خدا ، سياست اسلامي ، مشكلات علما و مديران جامعه ، مشكلات جهان و جهان اسلام و صدها مسائل ديگر به قرآن عرضه شده است . در پايان تاكيد مي‌شود كه بي‌ترديد ، پاسخ‌ها و راه‌حل‌هاي قرآن را در برابر اين مشكلات و مسائل ، چنان برتر و كارآمدتر خواهيم يافت كه هيچ مكتب و ديني ، حريف آن معجزه‌ها نباشد . در اين تفسير براي مديريت جامعه‌اسلامي خودمان نيز ، هشدارها و آموزه‌هاي بنيادين و كارساز يافت مي‌شود.

وصف خدا ، موضع كافران ، اهل كتاب ، اهل ايمان به خدا و رسولان او چه كسانند ؟ شخصيت پيامبر (‌ص ) از نظر متفكران مسلمان ، علم فراگير خداوند ، ابراهيم آموزگار حركت فكري ، كشف خطا در معلومات ، تكليف رسول خدا بعنوان اسوه‌ي عصر خود ، حدوث و قدم ، آفرينش از عدم ، فراگير بودن قدرت و خلقت خدا ، مسئوليت افراد و رسالت محمد (‌ص )‌، با منكران وحي خدا ، هدف بعثت پيامبران ، سرانجام كفر و شرك ، تجربه‌هاي تاريخي ، سلطه فرعونيان بر افكار ، گروههاي بني‌اسرائيل ، چرا شرك ، اطاعت از نظر قرآن ، ارتباط مستقيم خدا با مردم ، مهاجران و انصار ، برائت از مشركان ، روحانيان دنيادوست ، فتنه‌جويي ، مال‌دوستان ، سرانجام اهل ايمان ، مسجد ضرار ، منطق توحيد ، وحي راستين و افتراها ، اولياي خدا ، داستان نوح ، مشروعيت همگاني ، بني‌اسرائيل و فرعونيان و همچنين باز هم با رسول خدا برخي از مطالبي هستند كه در كتاب تفسير روز بررسي و واكاوي مي‌شوند .

 نكته تفسيري مسجد ضرار در كتاب « تفسير روز » بيان مي‌‌كند كه درسي كه از اين آيه‌ها گرفته مي‌شود آنست كه در هميشه‌ي تاريخ ، ممكن است اتفاق بيفتد كه دين ، مسجد يا معبدي به مركز فتنه تبديل شده و ابراز تخريب فكر و فرهنگ مردم واقع شوند و از اين راه ، مردم را به خدمت سودجويان و سلطه‌طلبان درآورند . بنابراين ، مسلمانان بايد هوشيار باشند و فريب بسياري از تجليل‌ها و تقديس‌ها را نخورند . مسلمانان بايد هوشيار ، آگاه ، واقع‌بين ، آينده‌نگر و اهل تجزيه و تحليل در همه مسائل اجتماعي باشد ... يك اصل اساسي در اسلام اينست كه بايد قبل از همه چيز نيات بررسي شود و ارزش هر عمل ، بستگي به نيت آن دارد ، نه به ظاهر آن . گرچه نيت يك امر باطني است ، اما ممكن نيست كسي نيتي در دل داشته باشد ، اثر آن در گوشه و كنار عملش ظاهر نشود ، هر چند در پرده‌پوشي فوق‌العاده استاد و ماهر باشد . از اين بحث نتيجه‌گيري مي‌شود كه اهميت اتحاد در ميان صفوف مسلمين در نظر اسلام به قدري زياد است كه حتي اگر ساختن مسجدي در كنار مسجد ديگر باعث ايجاد تفرقه و اختلاف و شكاف در ميان صفوف مسلمانان گردد آن مسجد تفرقه‌انداز نامقدس است .

تفسير روز / تفسير عقلي – كاربردي قرآن كريم با توجه به مسائل روز / جلد سوم تاليف دكتر سيديحيي يثربي در چاپ اول خود با تيراژ 1500 نسخه و با قيمت 98000 ريال توسط موسسه انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است .

 

 

دوشنبه 12 دی 1390 - 9:42


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری