سه‌شنبه 13 خرداد 1399 - 8:55
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

رويش دوباره سينماي انقلاب بعد از فتنه 88

 

«گزارشي از افتتاحيه دومين جشنواره مردمي فيلم عمار»

دومين جشنواره مردمي فيلم عمار در حالي با سخنان طالب‌زاده، حجت‌الاسلام پناهيان و با حضور خانواده شهدا به گونه‌اي متفاوت از ديگر جشنواره‌ها افتتاح شد که معاون سينمايي وزير ارشاد، اين جشنواره را رويش سينماي انقلاب پس از فتنه 88 دانست.

به گزارش خبرگزاري فارس، عصر چهارشنبه 7 دي در سينما فلسطين دومين جشنواره مردمي فيلم عمار با سخنراني پدر شهيدان موحد دانش، نادر طالب‌زاده دبير جشنواره، حجت‌الاسلام عليرضا پناهيان و جواد شمقدري معاون سينمايي وزارت ارشاد آغاز به کار کرد.

در اين جشنواره بر خلاف ديگر جشنواره‌ ها که با سخنراني يک مقام مسئول آغاز مي‌شود، افتتاحيه با سخنراني پدر شهيدان موحددانش آغاز شد.

وي با اشاره به آثار انقلاب اسلامي در دنياي امروز گفت: انقلاب اسلامي الگوي بسياري از جنبش‌هاي امروز دنيا است و بيداري اسلامي از آن سرچشمه گرفته است.

پدر شهيدان موحد دانش همچنين با اشاره به فتنه 88 افزود: پس از انتخابات 88 عده‌اي به مبارزه با دشمنان برخاستند و مردم توانستند به ياري خدا در 9 دي شور و شعور خود را به نمايش گذارند و مشت محکمي بر دهان دشمنان بکوبند.

وي با تاکيد بر ضرورت ماندگار شدن 9 دي در تاريخ، تاکيد کرد: نهم دي «يوم الله» است چرا که تاييد دوباره اسلاميت نظام بود و ماندگار ماندن آن جز با هنر هنرمندان ممکن نيست.

پدر شهيدان موحد دانش در ادامه سخنان خود با اشاره به خاطراتي از شهداي جنگ تحميلي از جمله شهيد پيچک و شهيد وزوائي گفت: ما هر چه داريم از شهدا داريم و همه شهدا سردار بودند و از خانواده شهدا بايد تقدير کرد.

وي در انتها ضمن دعا براي بقاي اسلام و انقلاب اسلامي، افزود: جان ما در حفظ ولايت و اسلام در کف دستانمان است.

در ادامه اين مراسم حجت‌الاسلام عليرضا پناهيان در سخناني با بيان اينکه از نظر وي واژگاني چون نويسنده و يا فيلمساز مبهم است، گفت: يک نويسنده يا فيلمساز را با موضوعي که فيلم مي‌سازد بايد شناخت و آن موضوع مهم است که بيان شود که فلاني فيلم تاريخي مي‌سازد.

اين استاد حوزه و دانشگاه افزود: اگر فردي حرفي براي زدن نداشته باشد و فيلمساز، نويسنده و يا دارنده هر فني شود در مقام توليد، اثر دچار مشکلاتي مي‌شود.

پناهيان ادامه داد: اين به دليل آن است که چون حرفي براي گفتن ندارد مي‌رود تا حرف پيدا کند بياورد و آنگاه کار پرمغزي نخواهد داشت بلکه بالعکس به جاي شکوفا کردن تخريب مي‌کند و مهم اين است که چه تفکري دارد و چه انگيزه‌اي دارد.

نايب‌رييس شوراي مرکزي قرارگاه عمار با اشاره به آثار شهيد آويني در فيلمسازي و نويسندگي تاکيد کرد: هيچ کس نمي‌تواند بگويد آويني قبل از آنکه انقلابي باشد يک فيلمساز بوده است چرا که دغدغه انقلاب و اسلام داشت و جايي نوشت و جايي فيلم سازي کرد.

اين خطيب برجسته کشور با بيان اينکه جهان امروز ما وارونه است، افزود: آنها که در هنري قرار مي‌گيرند بايد انگيزه سخن گفتن داشته باشند.

وي با اشاره به برگزاري جشنواره فيلم عمار، تصريح کرد: اين جشنواره فرصت داده که هر کس حرفي عمار گونه دارد و قدرت و تکنيک هنري دارد بيايد صحبت کند چرا که الان نوبت اوست که حرف بزند.

پناهيان همچنين با بيان حديثي از اميرالمومنين(ع) که مي‌فرمايند: «نصيحت عريزه مؤمن است»، گفت: مومن احساس وظيفه نمي‌کند بلکه نمي‌تواند حرف و نصيحتش را نگويد لذا نزديک به رسانه که مي‌شود آن سخن را بيان مي‌کند.

وي با اشاره به ديدار مقام معظم رهبري با سفراي ايران در جهان، افزود: رهبري فرمودند که حرف تازه انقلاب را جهان برسانيد که اين خطاب به اهالي رسانه است و سؤال اين است که حرف تازه جمهوري اسلامي چيست؟ آيا حرف ما همان حرف‌هاي پوسيده‌اي است که تهوع آن توسط عناصر حيوان صفت جهان را پر کرده است؟!

پناهيان ادامه داد: امروز وقت آن است که از کساني که حرفي براي گفتن ندارند و يا حرف‌هاي پوسيده و قديمي را مي‌زنند ابراز تنفر کرد.

اين خطيب برجسته کشور با بيان اينکه حرف تازه انقلاب همه جهان را پر خواهد کرد، تاکيد کرد: گوهر مرکزي حرف ما يک کلمه بيش نيست و آن ولايت فقيه است، نه انسانيت، نه عدالت، نه مفاهيم ديني بلکه حرف تازه ما ولايت فقيه است که با آن تمام اين مفاهيم خوب متجلي مي‌شوند و بدون ولايت فقيه هيچ سخن حقي دست يافتني نيست.

وي با بيان اينکه امام زمان (عج) ولايت را مستقر خواهد کرد، افزود: با استقرار ولايت همه خوبي‌ها محقق مي‌شود و بدون او اين مواهب تحقق نمي‌يابد و امروز در مقدمه‌سازي براي ظهور هيچ مفهوم خوبي بدون ولايت فقيه محقق نمي‌شود.

در ادامه اين مراسم، جواد شمقدري معاون سينمايي وزير ارشاد، در سخناني با بيان اينکه هر انقلاب حقيقي در ذات خود داراي آفرينش‌ها و رويش‌هاي جديدي است، گفت: انقلاب اسلامي داراي هويت اسلامي است لذا بيشترين زايش را داشته است.

وي با بيان اينکه انقلاب اسلامي امروز الهام‌بخش مقاومت در برابر شيطان بزرگ است، افزود: انقلاب موجب تحول بزرگ در جهان شد و در سينماي ايران نيز شاهد رويش‌هايي بوديم که در چهار دوره مي‌توان آن را ديد.

شمقدري با اشاره به چهار دوره رويش انقلابي در سينماي ايران، رويش اول را پس از انقلاب عنوان کرد و گفت: در سايه انقلاب بود که امثال شهيد آويني وارد سينما شدند و بسياري از دوستان من نيز در اين زمره هستند.

وي دوره دفاع مقدس را دوره دوم دانست و افزود: در اين دوره بخشي از جوانان بسيجي احساس کردند که حرفي براي گفتن دارند لذا به سراغ سينما آمدند که فيلمسازان مشهور دفاع مقدس ما از اين دوره هستند.

معاونت سينمايي وزارت ارشاد، دوره سوم را ناشي از تحولات بين‌المللي 20 سال پس از جنگ دانست و تاکيد کرد: در اين دوران شاهد کساني هستيم که در افغانستان، بوسني، لبنان، چچن، آذربايجان، سومالي و ديگر کشورها فيلم ساختند.

وي با بيان اينکه از دانشگاه‌ها فيلمسازاني در خدمت انقلاب خارج نشده‌اند و اکثرا قبل از فراغت از تحصيل تحت تاثير و قيموميت فرهنگ غربي هستند، گفت: فتنه 88 با تمام آسيب‌ها و نهايتا بصيرت ملت ايران در 9 دي 88 موجب رويش چهارمي در سينماي ايران شد که جشنواره عمار اينجا داراي اهميت است و اگر فتنه 88 نبود خيلي از اين فيلمسازان عمار در اينجا نبودند.

شمقدري افزود: جشنواره مردمي عمار به دنبال پيدا کردن اين استعدادها و کمک کردن به آنهاست و ما بايد به آنها کمک کنيم تا آنها در حوزه‌هاي مختلف وارد شوند و ما در معاونت سينمايي وظيفه خود مي‌دانيم از آنها حمايت کنيم.

معاون سينمايي وزير ارشاد در ادامه سخنان خود با اشاره به ضرورت‌ها جهاد فرهنگي و بصيرت در اين عرصه، گفت: در سال‌هاي اخير از سينما انتقاد شد که شايد حق داشتند و عنوان مي‌شد که سينما ناامن و از آن غيرخودي‌ها شده است لذا ارزشي‌ها سينما را رها کردند و ديگران جاي آنها را گرفتند.

وي افزود: در اين باب حتي اگر چند تن از خودي‌ها در صحنه هستند تحويل گرفته نمي‌شوند و امروز متاسفانه عليرغم حمايت ما از فيلم «33 روز» سالن‌ها خالي است و اگر حتي يک فيلم متعلق به نيروهاي ارزشي است بايد از آن حمايت کرد و به نظر من ديدن شکارچي شنبه، 33 روز و ... بخشي از جهاد فرهنگي است.

همچنين در اين مراسم، نادر طالب‌زاده دبير جشنواره مردمي فيلم عمار در سخناني گفت: جشنواره عمار جشنواره هنرمنداني است که فهم و دغدغه انقلاب اسلامي دارند و روي تکنيکشان کار مي‌کنند.

وي با اشاره به ساخت مستند «ساعت 25» در 15 سال پيش، گفت: در آن فيلم از سقوط آمريکا سخن گفتيم و آن زمان نماينده ايران در سازمان ملل ما را نقد مي‌کرد در حالي که مطمئن بوديم که آمريکا با

حمايت از عراق روزي سقوط خواهد کرد و امروز جنبش وال استريت آن چيزي است که ما مي‌گفتيم و انتخاب اسلامگرايان در کشورهاي عربي همان چيزي است که ما مي‌گفتيم.

طالب‌زاده افزود: تاثير انقلاب اسلامي در بيداري اسلامي و اصيل بودن الگوي آن در کنار فتنه 88 به همراه موج فضاي رسانه‌اي خبري فارسي همه باعث شده است که نيازمند اين جشنواره باشيم.

وي با بيان اينکه پايان اين جشنواره آغاز جشنواره خواهد بود، گفت: فيلم‌هاي رسيده به اين جشنواره خانه‌ها را فتح خواهد کرد و شما دوست داريد که همه را جمع کنيد و آن را ببينيد.

دبير جشنوراه عمار افزود: با اين جشنواره زمان آن فرارسيده است که تلنگري به رسانه ملي زده شود که مردم چه چيزي دوست دارند ببينند.

وي با تشکر از وحيد جليلي و دفتر مطالعات جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي در راه اندازي اين جشنواره تاکيد کرد: فيلم خوب فيلم بين‌المللي است تا مردم در همه جاي دنيا آنچه که در جشنواره‌هاي ونيز و کن و لندن و رم نمي‌بينند را ببينند.

دبير جشنواره عمار همچنين به آمار فيلم‌هاي رسيده به اين جشنواره اشاره کرد و گفت: از همه استان‌هاي کشور فيلم به اين جشنواره رسيده است که در بخش مستند 165 اثر رسيده است که 90 اثر در موضوع تاريخ انقلاب، 28 اثر در حوزه جنگ نرم، 6 اثر درباره فتنه 88، 19 اثر در موضوع نقد درون گفتماني و 22 اثر در حوزه بيداري اسلامي بوده است.

وي افزود: همچنين 5 فيلم داستاني بلند، 25 اثر داستاني کوتاه، 22 پويانمايي، 65 نماهنگ و 33 فيلمنامه به اين جشنواره ارسال شده که 120 اثر در دو بخش مسابقه و ميهمان اکران مي‌شوند.

بنابر اين گزارش در پايان اين مراسم فيلم مستند و تقدير شده «مهار نشده» اکران شد و پس از آن با حضور سازندگان مراسم نقد و بررسي برگزار شد.

به گزارش فارس از نکات مهم در افتتاحيه اين جشنواره قرار گرفتن مادران شهيد در نخستين رديف از سالن سينما فلسطين بر خلاف ديگر جشنواره‌ها بود.

نکته ديگر آن بود که در اين افتتاحيه ضمن پخش نماهنگي از آثار انقلابي زنده‌ياد «امير قويدل» با حضور همسر وي و جواد شمقدري و نادر طالب‌زاده از اين کارگردان سينماي انقلاب اسلامي تقدير به عمل آمد.

«خون‌بارش»، «برنج خونين»، «سردار جنگل» و «ترن» نام چهار اثر از قويدل است که در آن‌ها به ماجراهاي دوران مبارزه با رژيم ستم‎شاهي پرداخته شده است.

همچنين در اين جشنواره، تعدادي از فيلم‌هاي تاريخ انقلاب که در دهه شصت ساخته شده‌اند، اکران خواهد شد که از آن جمله مي‌توان به فيلم‌هاي «دست شيطان»، «دادشاه»، «شنا در زمستان» و «بازرس ويژه» اشاره کرد.

جشنواره عمار تا سه‌شنبه 13 دي ماه ادامه خواهد داشت و بخشي از فيلم‌هاي آن هم‌زمان در بيش از 50 شهر و روستا از جمله مشهد، اصفهان، تبريز، خرم‌آباد، ايذه، کرج، قم، دهلران، رضوان‌شهر، بوئين‌زهرا، پيشوا، ميامي، سنقر، پاکدشت، ملارد و ... اکران خواهد شد.

«معرفي داوران پويانمايي و کليپ دومين جشنواره عمار»:

دومين جشنواره مردمي فيلم عمار، اسامي داوران دو بخش پويانمايي و کليپ جشنواره عمار را اعلام کرد که در بين آن‌ها نيرومند، شجاعي طباطبايي، بدري و بيژني، غفوري و حسيني حضور دارند.

 به گزارش خبرگزاري فارس، روابط عمومي دومين جشنواره مردمي فيلم عمار، اسامي داوران دو بخش ديگر از بخش‌هاي اين جشنواره را اعلام کرد.

بنابر اين گزارش در بخش پويانمايي، محمدحسين نيرومند، سيدمسعود شجاعي طباطبايي و مازيار بيژني داوري را بر عهده دارند و بخش کليپ نيز توسط سيدسليم غفوري، سيدمحمد حسيني و محمدحسين بدري، داوري خواهد شد.

پيش از اين نيز دبيرخانه جشنواره اعلام کرده بود: 5 نفر از چهره‌هاي فرهنگي ـ هنري کشور داوري فيلم‌هاي بخش مسابقه را بر عهده دارند که اين 5 نفر ابراهيم فياض، جامعه شناس و استاد دانشگاه تهران؛ نادر طالب زاده، فيلمساز، ابوالقاسم طالبي، کارگردان؛ سيدناصر هاشم زاده، فيلمنامه نويس و مسعود ده نمکي کارگردان هستند.

 

دوشنبه 12 دی 1390 - 8:54


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری